Oprava žumpy

lenuska333
8. aug 2021

Dobrý deň kúpili sme dom obec má kanalizáciu a my sa plánujeme pripojiť len to tento rok asi nestihneme lebo prípojka bude viesť cez cestu lll. Triedy tak nám treba povolenie a vybavovačky kopu mame žumpu len sme zistili ze je postavená z jednej zkruzi asi 1 kubík veľmi malá a ja sa chcem opýtať môžem si ju zatiaľ zväčšiť kým sa nápojime na kanalizáciu a ak áno co musím urobiť treba mi nejaké povolenie ci ako

majca1581
8. aug 2021

@lenuska333 môžeš si ju zväčšiť 1m3 je žalostne malo na odvod splaskov, povolenie netreba zväčšite si ju kľudne

viera304
8. aug 2021

@lenuska333 keď je taká mala, tak nemá trativod? Že niekam odteká? Kedysi to tak robili, že ten obsah zo zumpy odteká niekam preč 🙂

brigit8
8. aug 2021

@viera304 trativody sú zakázané na žumpu!

majca1581
8. aug 2021

@brigit8 zakázané sú ale koľko mnoho ešte ich existuje

brigit8
8. aug 2021

@majca1581 šak práve, že koľko ich existuje 🤦 nabudúce radšej takúto radu ani nedávaj 👍

deti95060810
8. aug 2021

@brigit8 neviem prečo sa rozčuľuješ keď je to bežná vec... na dedinách nájdeš x domov ktoré takto fungujú...😉

brigit8
8. aug 2021

@deti95060810 ja sa nerozculujem, práve kvôli takým, ktorí majú trativody smrdí celá dedina a bonus je keď ti to vyvedú za záhradu 🤢

crazy_lazy
8. aug 2021

@brigit8 ja neviem čo tu tak vyskakuješ. Nikto tu nedal radu aby si ten 'trativod' na žumpu spravili. Iba sa baby pýtali, či to tak náhodou predošlí majitelia nemali.

skeblicka77
8. aug 2021

@lenuska333 najskôr si zisti, či nie je povinné sa pripojiť tento rok, keď máte v dedine kanalizáciu. Tak ako píšu baby 1m3 bude asi trativod a bacha nato, že keď máte kanalizáciu, môžu od teba žiadať doklad, kde vyvážate žumpu.

viera304
8. aug 2021

@brigit8 smrdí cela dedina? Tak to určite nie. Ja pochádzam z dediny kde nie je kanalizácia a trativod má snáď každý dom, lebo zumparov som tu za celé svoje žitie videla možno 5x. Ale teraz ťahá cela dedina, lebo obec musí dokladovať na životne tuším, že sa ľudia zbavujú žumpy legálne. Tak už budú aj trativody zbytočne, klud 😃

luccija
8. aug 2021

@lenuska333 asi máte v dedine stavebný úrad tam Ti poradia čo potrebuješ.moja mama má žumpu a už sa musia tento rok pripojit na kanalizaciu

brigit8
8. aug 2021

@crazy_lazy ja nikam nevyskakujem, slušne komentujem. Ak je niečo zakázané, hádam môžem upozorniť, nie?
@viera304 áno, smrdí, hlavne keď to vypúšťajú.

lenuska333
autor
8. aug 2021

@skeblicka77 my sme sa len tento týždeň nasťahovali kanalizácia mame pred domom asi 7 metrov ale vedie cez novú cestu lll. Triedy tak musíme mať povolenie a veľa papierovaciek tento rok to nestihneme a neviem koľko má to bude stáť a ci vôbec povolia preto by som radšej žumpu zväčšila aby bola vodotesná preto s a pýtať ci treba povolenie na to

sterea
8. aug 2021

Určite sa napojte na kanalizáciu , od roku 2018 to prikazuje zákon, môžeš byť za to pokutovaná zo životného prostredia.

skeblicka77
8. aug 2021

@lenuska333 ale chápeš, že je nejaká vyhláška, podľa ktorej sa asi budete musieť napojiť na tu kanalizáciu? Keď sa nepovolia, to je druhá vec. Ďalšia vec je, že na takú žumpu potrebuješ ohlasku,my sme museli prikladať aj taky certifikát o vodotesnosti. Keď sa nájde dobrák sused, čo ťa uda pre takúto žumpu bez papierov. Ľudia sú v dnešnej dobe bohužiaľ takí. To nie je len tak, vykopem si väčšiu jamu, utesnim a hotovo 😉žijem a prerábam dom 16rokov,za ten čas už som kadečo vybavovala. A aj žumpu a následne kanalizáciu. Tvoja prvá cesta by mala viesť na stavebný úrad a pozisťovať, čo a ako. Vieš ako sa hovorí, nevedomosť neospravedlňuje

sterea
8. aug 2021

Keď je na ulici kanalizácia, stavebný úrad jej žumpu nepovolí !!!

lenuska333
autor
8. aug 2021

@sterea
@skeblicka77 ja som volala na hygienu ta my vravela ze ak mam žumpu tak ju. Používať môžem ale mam smerovať k tomu aby som sa pripojila ale ze nieje nato určený čas

skeblicka77
8. aug 2021

@lenuska333🤷‍♀️to co máš pravdepodobne nie je žumpa, keď sú to len skruze., asi len trativod. Čiže z toho vyplýva, že žumpu nemáš. Keď bude od teba požadovať obecný úrad, kde to dávaš ťahať, musíš dokladovať a taky 1m3,určite aj každý týždeň. Je nato určený čas, napr u nás do konca tohto roka. Určite si zisti ako vo vašej obci.

majca1581
8. aug 2021

@lenuska333 aká tam je šachta? Posli mi foto do IP lebo tu je toľko odborníkov na zákon že až 🤣🤣🤣 žumpa musí byť vodotesná a ak je v projektovej dokumentácii zakreslena nemusíš žiadať o nič, aj keď najlepšie by bolo sa pripojiť na verejný kanál aj kvôli tomu ze ta možno pripojenie vyjde to co nová žumpa, musí byť vodotesná 😊