Prádlo z práčky mi nevonia

emi_emi159
28. feb 2021

Ahojte, prosím vás mám 9 mesačnú novú pracku a prádlo mi za posledné 2 mesiace skoro vôbec nevonia. Pred tým mi prádlo prevonalo cely byt a teraz nič. Už som skúšala všetko aj pustiť prázdnu pracku s octom na 95stupnov , pravidelne čistom priehradku na prášok a avivaz. Používam prášok Ariel a avivaze lenor,silan,cocolino ale ani jedno z toho necítiť. A keď prádlo vyschne tak už vôbec nie! Prádlo nesmrdí ale ani nevonia proste necítiť nič. A to teda vôbec nesetrim avivazou, stále dávam tesne pod risku max. Snažím sa ani nedávať úplne plny bubon vecí a aj tak. Kde je teda chyba? To naozaj u nás na sk takto prerieduju avivaze? Viem že v Rakúsku sú oveľa kvalitnejšie ale naozaj nebudem kvôli tomu chodiť do rakúska. Oblečenie periem na 40-800 a uteráky a spodné prádlo na 60-1000 .
Máte prosím nejakú overenú skúsenosť aby prádlo naozaj pekne silno vonalo? Aj priateľ si to už všimol že jeho veci nevoňajú ako pred tým. Moja mama ma 10 ročnú pracku a voňajú jej veci viac ako z našej 9 mesačnej. Mám vyskúšať miesto prášku kapsule alebo kde je chyba? Ďakujem vam 🙏🏻

emi_emi159
autor
28. feb 2021

@emi_emi159 aha a ešte som zabudla dodať aby ste to zbytočne nepísali že samozrejme vždy po vypratí nechávam bubon otvorený aby sa poriadne vyvetral a vyschol. Zakaždým nechám otvorené aj dvierka a aj priehradku na prášok. Už som zúfalá lebo milujem keď prádlo prevonia cely byt , veď kto nie.

paulinka17
28. feb 2021

Ja by som chcela vyskúšať toto, odporucila mi to kolegyna v praci keď som jej pochválila vôňu, povedala že sú to tieto olejceky do prania. tiež mi už moje prádlo akosi nevonia. https://www.vonavydomov.eu/olejove-parfemy-do-p...

nelca84
28. feb 2021

@emi_emi159 skus pridavat do prania dezinfekciu, ja pouzivam Sanytol

panelacikova
28. feb 2021

@emi_emi159 ja sa pridám, mám ten istý problém už asi 4 mesiace, celý život používam persil prášok a silan aviváž, vždy voňal celý byt, ako píšeš aj ty, teraz nič. skúšala som pustiť cyklus s kyselinou citrónovou, nič, skúsila som s octom, nič. žiadny smrad, ale ani vôňa. práčka je vyčistená, prášok sypem priamo do bubna, do priehradok len aviváž, vždy som to tak robila a teraz toto... nerozumiem

nelca84
28. feb 2021

ešte môže pomôcť pustiť práčku s dvoma tabletami do umývačky, vyčistí to mastnotu, tá býva príčinou zápachu. Ocot aj kyselina sú fajn, ale skôr na vodný kameň.

panelacikova
28. feb 2021

@nelca84 nemám umývačku :( skúsim tablety od niekoho požiadať.... iste má nejaký sused... vyskúšam. je to jedno, aké? myslím, že jeden známy používa somat....

nelca84
28. feb 2021

@panelacikova podla mna jedno, ved vsetky musia odmastovat, skus, 2ks ti urcite niekto podaruje

panelacikova
28. feb 2021

@nelca84 áno, viem o niekom. ešte otázka. keď ich hodím do bubna (do bubna, však?), tak nejaký klasický hodinový program na 60 stupňov? a potom ešte prepláchnuť práčku pre istotu, aby sa tableta nedostala nedopatrením na prádlo, či myslíš, že netreba? že bude 100% rozpustená a fuč? Ďakujem

nelca84
28. feb 2021

@panelacikova priamo do bubna a teplotu mozes dat aj vyssiu. Mne sa teda este nestalo, ze by sa za tie dve hodiny prania nerozpustili, nemusis sa bat. Navyse pri takej teplote, umyvacku kolkokrat aj na 50stupnovom programe pustam a ziadne zbytky z tablety...

panelacikova
28. feb 2021

@nelca84 dobre. tak dám radšej teda dlhší a horúcejší program. Ďakujem, skúsim

gabrielkaa
28. feb 2021

@emi_emi159 ja používam parfum na pranie, sú to take parfumované granule. Trosku sa toho dá do bubna hneď na začiatku prania spolu s prádlom a prádlo bude pekne voniat ešte veľmi dlho a byt samozrejme tiež. Pozor ale na množstvo , lebo je to dosť intenzívne. Sú samozrejme viaceré vône na vyber... určite sa ti bude aspoň jedna páčiť . Je to lepšie ako avivaz, lebo tu nemôžeš dávať do každého pradla.

annamalaga
28. feb 2021

Pracka je akej značky ???

miriam2908
28. feb 2021

@emi_emi159 my sme mali este horsi problem minuly rok, uplne nova pracka a pradlo zapachalo nech som dala akykolvek drahy prasok gel avivaze granulaty perlicky cistice pracok calgon sol do pracky ocot kyselka. Kupili sme totiz dom o ktory sa pan nestaral. Nakoniec sme zistili ze v pracovni je zaneseny odtok a spinava voda sa vracia naspet do pracky. Na odtok nepomohol hydroxid s horucou vodou, sifo, jar ani nic podobne. Nakonec sme odtok vyvapkovali s cistou vodou, odvtedy mi vonia pradlo po celom dome.

punka24
28. feb 2021

@emi_emi159 my používame tesco aviváž a vonia mi to pekne ale je pravda že mi neprevonia v dome ako kedysi... A to som mala viacero druhov aviváží... Zatiaľ sme na levanduľovej tesco a oblečenie pekne vonia keď dám celú odmerku... Ale ja dávam prať na hodinu 15.. a napríklad len prepotené no nie špinavé na 15 min program keď je toho málo... Neviem ale uteráky mi vždy voňajú o čosi viac ako iné veci... Akurát som vyvešala prádlo... Síce chodbu neprevoňalo ale oblečenie vonia pekne... 🙂

punka24
28. feb 2021

A ešte... Na 3 hodiny dávam prádlo priamo špinavé nie len prepotené a keď naplním celú práčku ale aj to mi pekne vonia... No vtedy nedávam 1 odmerku ale 1 a pol...

majanik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fatima30
11. mar 2023

@emi_emi159 ten istý problém je aj moj

heidi4
11. mar 2023

@gabrielkaa prosim ta, do akeho pradla nesmie ist avivaz? Ja ju davam vzdy a vsade, ale asi by som nemala? 🤦 :D Zistila som najnovsie, ze neni to dobry napad davat do prania zaclon, teraz pachnu, este pls su nejake dalsie textilie? Dakujem 🙂

leskovael
11. mar 2023

@paulinka17 toto je jedna veľká topka! Odporúčam všetkými 10timi

leskovael
11. mar 2023

Autorka skus tie parfumované oleje do prania od vonavydomov.eu to prevoní celý dom a prádlo voní aj keď vytiahnem po mesiaci zo skrine.

gabrielkaa
11. mar 2023

@heidi4 Ahoj . Avivaz je fajn, ale nie na všetko vhodná. Napríklad nemala by sa používať froté uteráky a osušky, termobielizeň,
membránové bundy a nohavice, outdoorové a športové oblečenie - koli tomu, ze toto oblečenie je “water resistant” a tato funkcia sa tým pádom poruší .

gabrielkaa
11. mar 2023

Skopirujem text, prečo :
Ak ste videli nejakú reklamu na aviváž, často sú v nej zobrazené uteráky a osušky, ktoré po jej použití sú krásne mäkké. Lenže aviváž sa na uteráky a osušky neodporúča. Používaním aviváže uteráky znehodnotíte, vlákna sa k sebe prilepia a už nikdy nebudú také hebké a nadýchané ako predtým, zároveň obmedzíte ich savosť.

Rozhodne zabudnite na aviváž pri termobielizni. Spôsobuje výrazné zníženie kapilárneho výkonu vlákna, čiže upcháva štruktúru tkaniny, ktorá zaisťuje odvod vlhkosti od pokožky. Tak by ste narušili hlavnú aj základnú úlohu termobielizne. Z funkčného materiálu vám vyrobí nepriepustnú deku. Ale nemusíte sa báť keď ste aviváž použili, počas niekoľkých ďalších praní sa odstráni a funkčné vlastnosti bielizne sa obnovia. Pri praní membránového oblečenia platí absolútny zákaz používania aviváže. Mohli by ste poškodiť funkčnosť tohto odevu a narušiť jeho impregnáciu.

Nezabudnite, že aviváž by ste nikdy nemali používať na špeciálne športové a outdoorové oblečenie. Naruší štruktúru jeho vlákna a tým sa zníži schopnosť odvodu vody a jeho savosť. Všetky tieto odevy by ste mali aj šetrne prať a používať šetrné pracie prostriedky, pričom funkcia membrány ostane zachovaná.

Medzi ďalšie materiály pri ktorých je použitie aviváže nežiadúce sú textílie z mikrovlákna, páperové vetrovky a bundy. Ani v prípadoch, keď sa chystáte bielizeň sušiť v sušičke sa použitie aviváže do sušičky neodporúča. Aviváž môže spôsobiť zadržiavanie vody v tkaninách a predlžuje tým jeho sušenie.

heidi4
11. mar 2023

@gabrielkaa Dakujem ti velmi pekne, text si ukladam 🙂

dzejsik
11. mar 2023

@emi_emi159 skus lenor vonne gulicky, staci trosicku, vobec nie tolko co pisu, a nadherne vsetko vonia

fatima30
12. mar 2023

@dzejsik to sa dava priamo do bubna? Dakujem

dzejsik
12. mar 2023
modraslamka
12. mar 2023

uz si si asi na to velmi zvykla, ze ti to uz proste nevonia.

fatima30
13. mar 2023

@dzejsik úplne slabo vôní, nrpteplnils som bubon adi som ozaj odkázaná na olej

dzejsik
13. mar 2023

@fatima30 tak neviem, nam z toho vzdy vonia cely byt 🤷🏻‍♀️

fatima30
13. mar 2023

@dzejsik ja ti nevycitam nic ja uz som ozaj zufala☹(((