Realitná bublina

30. mar 2022

Kupovali by ste v tejto dobe nehnutelnost? Myslite si, ze naozaj dojde k prasknutiu realitnej bubliny?

mirkasmile
30. mar 2022

Úprimne? Keď vidím, aké to je drahé a ľudia to aj tak kupujú.....ty keby vidíš,že tvoj dom,aj keby to bola chatrč na spadnutie, a niekto by bol ochotný dať za to aj 10nasobok, čo by si si pýtal 😀 aj tak by si to predal za lacno?

mauduska
30. mar 2022

Ono problém je, že ľudia vždy budú musieť niekde bývať. My s manželom o pol roka budeme kupovať bývanie a nie je to otázka chcenia, je to nutnosť, pretože nájom cudziemu človeku platiť nechceme.

To máš ako to, že cena za vodičák stále rastie a ľudia to zaplatia, ak nechcú doživotne chodiť len autobusom.

mirkasmile
30. mar 2022

Alebo aj záleží od nehnuteľnosti. U nás na dedine sa minulý rok predal dom na spadnutie,alebo teda nech neprehanam,že komplet prerábka by to musela byť na 5arovom pozemoku za 62tisic, tento rok ho predávali za 150tisic, a absolútne nič na tom dome neurobili, ale fakt nič.Nakoľko to bola reálne prehnaná suma, teraz sa predáva za 90tisic, ale stále nikto nič.
Ďalej 3uholnikovy pozemok, predáva sa už asi 2roky, 7 árov za 70tisic, je na ňom navozena kopa bordelu, stále nikto nič.
Vo vedľajšej dedine novostavba bungalov, holodom, nenapojeny na IS, 5 arovy pozemok v januári predávali za 145tisc, teraz ho predávajú za 165tisic a absolútne nič nové na ňom neurobili 😀
Čiže myslím,že aj záleží od polohy, aká to je nehnuteľnosť,aj asi od toho, či to nutné rýchlo predajca potrebuje predať alebo nie

autor
30. mar 2022

Ja vnimam uplne podobne, ten dopyt mi stale pride jednoducho privysoky naro aby to z dna na den prasklo. Navyse ak chce clovek 2/3 izbovy byt vo vacsom meste, tak za ten najom moze radsej splacat hypoteku. Preto ma prekvapilo dnesne vyhlasenie NBS

mirkasmile
30. mar 2022

Že ceny môžu klesnúť? Prakticky môžu, ak by sa vojna presunula aj sem (čo sa modlím aby sa nestalo), tak prakticky, veľa domov sa vyprázdni, prípadne budú zrovnané so zemou a tak no.
No ale pochybujem,že keď teraz niekto kúpil bungalov za 300tisic novostabu,že by ho predával za 150tisic 😀

zuzanka.zuzu
30. mar 2022

EŠTE NIE JE ŽIADNA realitná bublina 🙄 a ceny NIKDY neklesnú... ak niekto kúpi za 100 000 tak nepredá za menej než za 100 000, rozdiel je v tom, že teraz by predal aj za 120 000, "potom" (neviem kedy ale najbližšie 2 roky isto nie) predá už len za nákupnú cenu, tzn. bude sa hovoriť, že "ceny klesajú" ale ono to nebude úplne presne tak 😉

mirkasmile
30. mar 2022

@zuzanka.zuzu podľa TA3 z februára sa bublina vytvára 😀

zuzanka.zuzu
30. mar 2022

@mirkasmile ja mám strašne rada archív článkov (TV nejako nepozeráme) a porovnať slová "analytikov" a "expertov" a "odborníkov" spred roka-dvoch s dnešnou situáciou 😀 iba tak, keď sa na koňovi nič zaujímavé nedeje, je to celkom sranda...

mirkasmile
30. mar 2022

@zuzanka.zuzu hej 😀 keď prišla Corona, v teleráne dávali,že nehnuteľnosti pôjdu rapídne cenovo dole.
Ha ha ha 😀

luccija
30. mar 2022

Kúpila by som teraz bytov a pozemkov je žalostne malo.Ti čo na to budú mať kúpia...nemyslím si, že ceny pôjdu rapídne dole

19mmm71
30. mar 2022

Bratislava a okolie to bude stale rast,veľký zaujem,málo bytov aj pozemkov

zuzanka.zuzu
30. mar 2022

@mirkasmile pôjde to brutálne hore... nie je materiál, ľudia ho budú preplácať. si zober len autá - už sa "lowcost modely" ani nepredávajú, nechali si len tie drahé kde majú najvyššie marže pretože nie je čipov. je len otázka času, kedy nebude najväčší problém dostať stavebné povolenie ale kúpiť napr. elektrickú skrinku (náš developer len na túto jednu položku čakal 6 týždňov! a dostal polovicu objednávky! samozrejme to mal objednané rok-dva vopred lebo stavia celú lokalitu a to sa rozpočtuje vopred)

luccija
30. mar 2022

Kamarátka ide predávať byt a pozerala, že 2 izbové v Ba sú najdrahšie, že to už trocha doplatiť a mať 3 izbový.
@mirkasmile u nás sa budú predávať pozemky jeden pán má veľkú plochu a budú stáť okolo 300 eur šialená suma.Uz má pár zadanych.My sme kúpili pred 9 r za 105 eur už to bolo veľa

zuzanka.zuzu
30. mar 2022

a ďalšia vec je, že nikto nechce predať lacnejšie než za čo kúpil sused 😉 čiže ak ste vy aj kúpili za 100 000 a sused o mesiac za 110 000 tak 99% radšej bok urve ale nepredajú pod 110 😀 úplne normálne ľudské zmýšľanie, nič hanebné... a kto tvrdí iné, nevie ako to na trhu chodí

adriannasvk
30. mar 2022

Reality dole prudko nepojdu,s tym vobec nerataj,dopyt je stale. Jedine co sa moze stat,ze budu stagnovat...max mierne klesnutie...ale ked muz pozera reality je uplne normalne,ze sa napr dom predaval za 229 tis a o 2 tyzdne uz zan pytala 249 tis...🙄tie ceny su strasne vysoke,hlavne v krajskych mestach...jedine co mozte urobit je to,ze si najdete byt dalej s dobrym pristupom do prace,je uz na vas aku vzdialenost viete akceptovat

mirkasmile
30. mar 2022

@zuzanka.zuzu
@luccija čo Vám poviem 😀 každý chce zarobiť.
My sme sa akurát teraz s rodičmi dohodli,že predsa na záhrade postavíme,aj keď sme sa tomu vyhýbali 🙈 no ale vyjde nás to lacnejšie, akokeby sme kupovali nový pozemok a stavali prípadne už kúpili novostavbu.
Garzonku, 1izbak, a potom niečo väčšie, sme kupovať nechceli, lebo my sme takto s rodičmi žili v jednoizbaku, a pre mňa ako dieťa to bola čistá katastrofa 🙈
Je to ľúto človeku,ale musíme hľadať riešenia

zmrzlinka2021
30. mar 2022

Akej bubliny?
Ceny urcite budu este rast, aj ked pomalsie, kazdopadne urcite nebudu klesat.

zmrzlinka2021
30. mar 2022

@mirkasmile pozemok prepisu na vas? Lebo ak nie, urcite do toho nechodte. Musite mat vlastnu prijazdovu cestu...
Dnes inak stavba domu je velmi luxusna vec

mirkasmile
30. mar 2022

@zmrzlinka2021 áno, prepisu na nás, a máme ak prístupovú cestu.
Takto na pozemku ušetríme minimálne 50tisic 🤷 aj to je niečo. Síce sme nechceli byť blízko rodiny 😂😂😂 ale tak

wivienka111
31. mar 2022

ceny rastu strasne rychlo, ked vidim ake domy sa predavaju, ze stare za ake ceny, tak dovidenia akoze v dnesnej dobe nieco kupovat, tak to je dovidenia, aka som rada, ze sme kupili uz davno a nemusime tolke peniaze davat, myslim, ze to este moze rast, ked ludia budu kupovat

jaroe
31. mar 2022

Tak ja tu trochu pesimisticky prispejem. Keď nastane situácia, že sa výrazne zdvihnú úroky a zároveň náklady na život kvôli inflácii, veľká časť ľudí to jednoducho "nedá". Budú musieť predať. A keď sa ma trhu naraz objaví veľké množstvo voľných nehnuteľnosti, ktoré si nebude mať kto kúpiť (nieže by nechcel, ale nebude na to mať), cena sa môže dosť prepadnúť....Stalo sa napr. v Španielsku po kríze 2008, nič príjemné, mnohí na tom zahučali. Ostali bez bytu/domu a navyše s hypotékou, lebo predajná cena nepokryla ani zostatok hypotéky. V tomto je to aj na SK narozdiel od USA kruté. Tam ručia len domom, bez ohľadu na to, či pri jeho prepadnutí banke jeho hodnota postačuje na vyrovnanie dlhú alebo nie.

queen_mary
31. mar 2022

My sme v 2015 kupili 2 izbovy byt na Strkovci v BA za 98 000. Predali 2020 za 172 000. Teraz sa tie byty predavaju za 200 000. A silno pochybujem, ze tie ceny pojdu "dole" najblizsie roky.

zmrzlinka2021
31. mar 2022

@jaroe lenze byty sa predavaju aj bez hypoteky. Je cast ludi, ktora ma napr. celkom slusny cash

judar
31. mar 2022

Dnes som videla inzerat na stary plesnivy dom, vybaveny starym nabytkom, tazkymi liatinovymi radiatormi z ktorych trubky sli asi 10cm od steny hala bala a aby nebolo malo este aj s oddelujucimi sa stenami od stropu ze tam bola riadna prasklina dookola izby v doslova zapadakovej dedine za 230 000€ ...take nieco len blazon kupi 🤦😂 a aj ked ludia kupia taketo domy tak vyckaj casu...plyn ide hore elektrina, vlastne vsetko aj material, potraviny,atd ... ludia nebudu zvladat platit tolke peniaze nieto este prerabat stym ze vacsina uz teraz predavaju domy byty co nevladzu splacat nevlastia ich ani 5 rokov a maju na krku aj zato sekeru takze moc im ani z rozdielu nezostane..ale stale bude moznost ako mat novy slusny dom do takych 40-60 000€ nakompletku nez daku polorozpadnutu staru zavlhnutu chajdu

zmrzlinka2021
31. mar 2022

@judar za 40-60 tis. nekupis normalny rodiny dom
A hlavne rodinne domy nekupuju ludia s beznymi zarobkami, ale ti, ktori proste na to maju, disponuju uz nejakym cashom

judar
31. mar 2022

@zmrzlinka2021 ver ze za 40-60k sa da v pohode kupit bud stary niekde v zapadakove ale musi don hooodne investovat na prerabku alebo si ho clovek vie postavit/zostavit ak ma dobry pozemok a velmo dobre myslenie.....jo jasne rodinne domy nekupuju ludia s beznymi zarobkami? Kupuju ich presne aj taki co maju biedne platy ale pozarucuju sa ci popredaju podedene ci podostavaju od rodin nejaky ten cash ...za oknom mam mimoto novo postavene sidlisko kde kde je vselijaka zmes a aj tak hromada domov nepodokoncovana aj na predaj lebo vacsina aj co na ne mala je teraz v osobnych bankrotoch prevazne taki s nebeznymi zarobkami

zmrzlinka2021
31. mar 2022

@judar ak ma niekto biedny plat, tak ma asi sponzora na to, a to je ina vec dostat len tak 300 litrov

nikolka1986
31. mar 2022

No niekde sa to bude musieť zastaviť a začať klesať, lebo ten dopyt nebude, ľudia na to mať jednoducho nebudú. No odpoveď nenájdeš tu na MK, skôr čítaj články od niekoho kto sa naozaj vyzná.

katka0123
31. mar 2022

@nikolka1986 nebude to klesat. Inflacia. Kto ma cash, kupuje nehnutelnost. Najistejsie zhodnotenie.

nikolka1986
31. mar 2022

@katka0123 V dnešnej dobe to rozhodne zhodnotenie nie je, kto môže, ten s kúpou momentálne počká.