Sadíte bylinky?

diana999
24. apr 2021

Ahojtee, sadite niekto bylinky doma alebo v zahrade? Odkiaľ objednať semena aby poštovné nebolo viac ako 4e, lebo to je fakt moc 😂 a podarilo sa vám vypestovať bylinky, tie také do kuchyne.
Inak viem teda ze si to viem kúpiť aj v obchode, ale plánujem pestovať aj exotické rastliny, preto si to chcem objednať hromadne a naraz😀dikii

martinajurkechova
24. apr 2021

Pestujem mätu, šalviu, medovku a kôpor. Šalviu som kúpila niekde v zahradnictve a to ostatné som vypestovala zo semienok za pár centov.

veronikazoja
24. apr 2021

u mňa je bylinková záhrada každý rok a niektoré aj celý rok, pár krát som skúšala zo semienka ale to sa mi nikdy nepodarilo, takže kupujem už vypestované v záhradkárstve - každoročne kupujem majoránku, oregáno, bazalku okrem toho mám celoročne medovku, šalviu, materinu dúšku, ligurček, tymián, mätu - čoko, pomaranč, mojito, jahoda, stéviu, rýmovník tieto všetky už mám 5 rokov

mpg
24. apr 2021

@diana999 Aj ja pestujem, ale nie zo semien, kúpim už malú rastlinu na trhu, tak mi vyrástla medovka, levandula, rozmarýn, materina dúška, echinacea. Zo semien pestujem len nechtík (on keď odvitne tak sa mu urobia semená, ktoré sa na jar zasadia).

miskajerry
24. apr 2021

@veronikazoja Robíte z rýmovníka sirup alebo ho inak využívate?

veronikazoja
24. apr 2021

@miskajerry robím sirup, čaj a sprej do nosa, dávam do odparovákov na radiátory a aj do inhalátora

miskajerry
24. apr 2021

@veronikazoja Čaj sa robí len z čerstvých listov, že? Ja som raz skúšala vysušiť, ale nedalo sa mi to. A do sirupu dávate až kilo cukru, tak, ako píšu na internete?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronikazoja
24. apr 2021

@miskajerry čaj len z čerstvých, listy sa sušiť nedajú, sirup som robila len raz podľa toho receptu čo je na nete, mne sa zdal veľmi slabý a cítila som skôr cukor ako chuť rýmovníka, odvtedy si robím podľa seba, keďže ja sirup dávam do čaju ako sladidlo, prípadne rovno z lyžičky, tak ako klasický sirup od kašľu z lekárne alebo v lete na ochutenie čistej vody
prvý raz som robila takto:
30-40 listov
1l vody
1 citrón
1kg cukru
ale tak ako som písala cítila som skôr cukor ako rýmovník
môj recept:
300 listov
3 citróny
cca 3l vody (nemám to presne odmerané, je to približne 2 kanvice vody, tak aby boli lístky ponorené nič navyše)
1,5kg cukru
2-3čl kyseliny citrónovej (podľa chuti)

diana999
autor
24. apr 2021

@viestta to je jedno, ja sa pýtam na bylinky

bettie
25. apr 2021

@veronikazoja rymovnik prstujete cez leto vonku? Ci len vnutri.

slniecko_12
25. apr 2021

Mozem sa tu opytat aj ja? ☺️ minuly rok som zasadila matu a salviu a na zimu to vyschlo tak som to obstrihala a stale je to akokeby vyschnute. Kedy zacnu pustat zelene? Ci uz je po nich? Mam ich v zahrade.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
martinajurkechova
25. apr 2021

@slniecko_12 ja mám mätu už 5 cm vonku zo zeme, ale šalvia mi asi veru vymrzla aj keď som ju na zimu prikryla. Tá mi tiež nepuci.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronikazoja
25. apr 2021

@bettie jedno leto som ho mala vonku ale moc sa mu nepáčili tie teplotné výkyvy, prestal vonku rásť, vonku môže byť, keď v noci neklesá teplota pod 15 stupňov ale keď bolo cez deň 35 a v noci 20, tak prestal rásť, tiež nemá rád prievan, najlepšie mu je za oknom na južnej strane

hviera81
25. apr 2021

@slniecko_12 ja mam uz obe vonku. v ba, a na balkone.
podla mna uz obe mali zacat... mata mi zacala este niekedy ked boli mrazy...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peternu3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz