Dovolenka v Tunisku s 2 ročným bábom. Ako sa vydarila?
Čaute babenky, som rada, že môžem aj ja prispieť nejakým príspevkom k témam. Hlavne mám otázku na dovolenku v Tunisku. Ako sa Vám vydarila dovča s malým asi 2 ročným dieťaťom? Brali ste si aj potraviny pre malé, alebo ste používali stravu čisto z "jedálne".?
Stručné zhrnutie
- Cestovanie do Tuniska s batoľaťom (8–24 mesiacov) je bežné a rodičia odporúčajú vyberať hotelové rezorty s vlastnou plážou a bazénmi (príklady z diskusie: Mahdia, Djerba, Sousse, Tabarka, Club Abou Nawaz), pričom mnoho rodičov preferuje hotely od 3 hviezdičiek hore pre lepšiu čistotu a služby.
- Rodičia dôsledne odporúčajú kupovať balenú vodu a používať ju na pitie i umývanie zubov; k dispozícii je aj možnosť prevariť vodu rýchlovarnou kanvicou na izbe.
- Bežné lieky a zásoby, ktoré ľudia baliť: Smecta, Endiex, Sunar, detské presnídávky a piskóty, plienky a základné lieky proti bolesti/teplote; niektorí rodičia tiež balia viac čajov a ohrievačku na fľaše.
Najčastejšie otázky
Q: Aké hotely v Tunisku sú podľa skúseností vhodné pre rodiny s malými deťmi?
A: V diskusii boli odporučené Mahdia Beach, Prima Life Garden Park / Prima Life Djerba, Soviva Resort (Sousse), Club Abou Nawaz (Tabarka), Caribbean World Borj Cedria a Les Princes Mahdia; Club Abou Nawaz a Tabarka boli menované ako vhodné pre deti, zatiaľ čo hotel SAFA v Hammamete dostal viaceré negatívne recenzie.
Q: Je bezpečné dať batoľu hotelovú stravu v Tunisku?
A: Mnoho rodičov (príklady: 8‑mesačné, 12‑mesačné a 16‑mesačné deti) jedlo z hotelovej jedálne zvládlo bez problémov a niektoré hotely ponúkajú "baby menu" s 2–3 druhmi nesoleného jedla; odporúčanie z diskusie bolo vyhýbať sa šalátom, ovociu, majonéze a červenému nedopečenému mäsu.
Q: Čo zbaliť proti žalúdočným problémom a aké lieky odporúčajú rodičia?
A: Diskutujúce rodičky najčastejšie spomínali Smecta a Endiex proti hnačke, ďalej bežné lieky na teplotu a bolesť, dezinfekciu, plienky a náhradné presnídávky; niektorí nosili aj Sunar a Frutapury.
Q: Ako riešiť tlak v ušiach dieťaťa pri štarte a pristátí?
A: Odporúčané metódy sú dudlík, dojčenie pri stúpaní a klesaní, žuvačka alebo gumené cukríky pre staršie batoľatá a podľa viacerých skúseností letušky poskytujú „umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou“ prikladané k ušiam.
Q: Potrebujem pre dieťa do Tuniska špeciálne očkovanie proti žltačke (hepatitíde A)?
A: V diskusii väčšina rodičov očkovanie pre batoľatá proti žltačke nespomínala a jedna užívateľka explicitne uviedla, že očkovanie „navíc jsem nedávala“, čo však nie je lekárska rada.
Q: Ako sú na tom letecké a bezpečnostné obmedzenia na tekutiny pri cestovaní s deťmi?
A: V diskusii bolo vysvetlené, že obmedzenia tekutín sa vzťahujú na príručnú batožinu (tekutiny do 100 ml v priehľadnej fľaštičke), zatiaľ čo v odovzdanej batožine je možné mať tekutiny ľubovoľne; opačné pravidlá pre batožinu v podpalubí nezaznamenali.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vybrať rezort s vlastnou plážou a detskými atrakciami (bazén, tobogany, detský klub) výrazne zjednoduší pobyt s malým dieťaťom.
- Kupovať a používať balenú vodu na pitie a na umývanie zubov je bežná prax medzi rodičmi.
- Mať v batožine základné lieky proti hnačke (Smecta, Endiex), plienky a obľúbené detské jedlá (Sunar, presnídávky) je odporúčané.
Sporné názory
- Možnosť používať hotelovú stravu: jedna skupina rodičov podáva hotelovú stravu deťom od 8–12 mesiacov bez problémov; druhá skupina odporúča baliť vlastné jedlo a vyhýbať sa šalátom/ovociu a majonézam.
- Úroveň hviezdičiek ako záruka kvality: niekoľko rodičov považuje 3+ hviezdičkové hotely za dostačujúce, iní trvajú na 4–5 hviezdach pre vyššiu hygienu a lepšie služby.
Otvorené otázky
- Sú detské postieľky a ďalšie „baby friendly“ služby vždy k dispozícii v 3‑hviezdičkových hoteloch, alebo je potrebné ich dopredu nahlásiť cez cestovku?
- Ktoré konkrétne hotely sú dlhodobo konzistentne čisté a bez problémov so službami (pretože skúsenosti v diskusii boli veľmi variabilné)?
Spomenuté značky a firmy
Prima Life Garden Park, Prima Life Djerba, Prima Life Imperial Park, SAFA, Mariequenn, Soviva Resort, Mahdia Beach, Les Princes Mahdia, Caribbean World Borj Cedria, Club Abou Nawaz, Floriana Castille, Paradis Palace Hammamet, LIDO hotel, Prince (Nabeul), Topkapi Beach, Nesrine, EL Fell, Le Prince, Marabouth, Tapsus, Karthago Tours, Kartágo, Azur Reisen, azurreizen, azur reizen, Invia.cz, etravel.cz, orbion.cz, zajezdy.cz, travel.sk, Satur, Medina tours, British Airways, Tunis Air, Lufthansa
Spomenuté produkty a metódy
Smecta, Endiex, Sunar, Frutapury, piskoty, Haribo cukríky, balená voda, rýchlovarná kanvica, ohrievačka na fľaše, umelohmotné poháriky s mokrou teplou vreckovkou (metóda pri ušiach v lietadle), dudlík, žuvačka, gumené cukríky, opalovacie krémy (tekutinový limit 100 ml do príručnej batožiny), baby menu (nesolené), all inclusive, polpenzia, prevarenie vody, plienky, detské stoličky, animátorské programy, tobogany, bazény, postieľka
Miesta a osoby
Djerba, Hammamet, Mahdia, Sousse, Tabarka, Zarzis, Monastir, Porto El Kantaqui, Nabeul, Skanes el Hana, Ibiza, LUNIK IX, Brno, Praha, Viedeň, Londýn, Bratislava, Nitry, Žilina
beruska2x-my to tiež už nestihneme,preto sme chceli využiť first-akcie "dieťa zadarmo" ☹ Takže si počkáme.My sa aj tak chystáme až koncom augusta/mimo sezónu/.Len sme mysleli,že ušetríme 😀 .No na druhej strane,kto chce ísť na dovču-zaplatí 😉 .
Minulý rok sme vychytili ten Rodos iba za poistenie,nejakých pár eur. 🙂
Aj rozmýšľate nad nejakou inou destináciou?
@adinam - ahoj
pozerám že v tejto téme rozoberate Tunis.
Aj my sa tam chystáme s rodinkou v lete na dovolenku ten rok už 4 krát.
Dúfam, že sa tam situácia ukľudní ☹ , lebo je to krásna krajina.
My už ideme 3 x do hotela El mehdi, a vzdialenosti od letiska sa vôbec nemusíte báť. My sme tam prvý krát išli keď mala dcérka 15 mesiacov, a chlapci 5 a 8 rokov.
Je to perfektný hotel - super pre rodiny s deťmi.
zuzi 😉 ,máme ho vybraný,ako horúci tip 😉 .Len mám obavy,že na last minut nebude už v ponuke.Ach jo,skomplikovali nám to poriadne 😒
@adinam neboj, vypada to hur nez to je... 😉 je to fakt hafo casu a uz se blyska na lepsi casy 😉 - chteli odchod prezidenta, ten je pryc a misto nej je tam premier, udelaji pry komisy kvuli volbam a za par tydnu je klid, do par mesicu maji novou vladu a muzeme jet 😉
aspon ja teda v to pevne doufam... 😉
jinou lokalitu? nevim.. Evropa me moc nelaka (Recko, Spanelsko tad..).. mozna Turecko, Kanary.. to stejne budume vybirat tak max 3 tydny pred.. 😉
@miska73 http://www.malvik.cz/Obleceni-pro-deti/slunecni... tak snad budou dobry... 😉
@mv fakt? to my problemy zadny a teplo - my ho mame radi i na trhach jsme se byli podivat ve meste, jinak jsme stejne furt nalozeny ve vode, naseho malyho je umeni dostat ven i na jidlo 😀 a to jsme byli prelom cervence/srpna...
a hlavne velbloudi.. ty on miluje, jel i uplne sam a nebal se.. na ty se tesi nejvic asi 😀 porad sedi u fotky a" BOBO jedu" 😀
v tunise su občianske nepokoje, aj prezident zdrhol s krajiny 🙂 🙂 tam by som teraz nechodila ... iba ak máte radi adrenalín 😝
@mv fakt? tak to my v poho, mel cepku s krytim ramen, namazanej, teda pres poledne spal asi 2 hodky.. ale jinak jsme byli venku furt, v tom vzduchu od more mi to teplo ani takovy neprijde... ale kazdej to rad nema.. muj tata k mori nejezdi zasadne, nema to rad a nai mu to nedela dobre zdravotne..
to on si uzije 😉 jemu ke spokojenosti staci voda, BOBo , melouny a zmrzka 😀
@beruska2x to my teplo milujeme, ale ne tohle... 😒 asi fakt jak kde to člověk snáší, v Turecku i Řecku jsme zažili ty samé teploty a to se nám snášelo úplně v pohodě.
Tunis je hezkej,určitě se tam ještě v důchodu někdy podíváme 😉 ,ale budeme už volit jinou roční dobu a více, než 4hvězd. hotel.
ahojte...tak ja som dnes vyplatila 50 % Tunisko- Monastir - hotel Skanes Serail.......dúfam že sa to tam skľudní...boli ste tam niekto????
@zuzulask ahoj, my jsme byli loni v Monastiru , oblasti Skanes - hotel Skanes El Hana a byli jsme moc spokojeni, pro maleho idealni dovolena.. trochu liny cisnici ale jinak si nemuzeme asi na nic stezovat - byli jsme i taxikem na trhach ve meste.. docela nas Tunis nadchl.. letos hledame taky, asi budeme mit Djerbu... jedeme i s babi a pokoj sehnat pro 3 dospele a dite je docela makacka 🙄
takze nemame takovy vyber, coz me docela mrzi.. a nebo je to o dost drazsi ty hotely - a bojim se ze v lastu by jsme nesehnali v tomhle slozeni vubec nic 😅
takze jedu na jistotu a uz to mam objednane a do patka mam zaplatit zalohu 😉 tesim se jak cvok 😀
holky, já už psala něco na začátku 😉 . V Tunisu jsme byli o prázdninách... přímo na Djerbe. A taky jsme byli spokojení. Tohle je místo, kde jsme bydleli...
http://www.sangho.fr/alfasites/siteSangho/hotel... .
Zájezd byl, myslím, od CK Firo Tour a delegátka žádná sláva. Bohužel jsme neušli taktice cestovky a letecké společnosti Travel Service. Takže neustálé posouvání doby odjezdu na letiště a nakonec jsme čekaly X hodin odbavení, jestli přiletí letadlo z Prahy 😝 . Ale s tím je asi třeba počítat 🙄 .

@adinam jinak malůemu byly taky 2 roky - dva dny po navratu z dovci, takze jsme to stihli a platili jen 1200,- za let 😉 letos uz bude calovat no 😀