Mallorca 2013
aké máte skusenosti s letnými pobytmi na Mallorce? kde sú tie najkrajšie miesta a čomu sa tam treba vyhnúť? Boli ste spokojný s cestovkami ? dakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Východné pobrežie Mallorcy (Cala Millor, Cala Mandragó, Alcúdia, Playa de Muro) má pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora a je vhodné pre rodiny s deťmi.
- Najpraktickejší spôsob preskúmania ostrova je prenájom auta; používané požičovne v diskusii sú Goldcar, Hertz a Sixt a ceny prenájmu sa v praxi pohybovali okolo 200–250 € na týždeň.
- Medzimestskú dopravu zabezpečujú pravidelné linky TIB (autobusy) a niektoré železničné spojenia vrátane historickej električky Sóller; podrobné spoje sú na stránke TIB (http://www.tib.org).
Najčastejšie otázky
Q: Ktoré pláže na Mallorce sú najvhodnejšie pre rodiny s malými deťmi?
A: V diskusii sú najčastejšie odporúčané Cala Millor, Cala Mandragó, Playa d'es Trenc, Alcúdia a Playa de Muro ako pieskové pláže s pozvoľným vstupom do mora ideálne pre malé deti.
Q: Je potrebné prenajať si auto a koľko to stojí?
A: Odporúčanie je prenajať auto pre slobodu presunu; používané ceny v praxi boli približne 200 € až 250 € na týždeň, spomínané požičovne sú Goldcar, Hertz a menšie lokálne kancelárie (možné dodatočné zabezpeky na karte alebo v hotovosti).
Q: Ako sa dostať po ostrove bez auta?
A: Medzimestské autobusy TIB spájajú rekreačné strediská s Palmov a menšími mestami, vlak premáva z Plazy de España do Sóller a v Sólleri je historická električka; odkaz na TIB: http://www.tib.org/portal/web/ctm/autobus/secci....
Q: Koľko stoja fakultatívne výlety a vstupy na populárne atrakcie?
A: Priame vstupné do Dračích jaskýň (Cuevas del Drach) bolo spomenuté približne 8–11 € osoba, organizované fakultatívne výlety cestovkou na jaskyne alebo loď často stáli 25–65 € na osobu v konkrétnych ponukách.
Q: Aké rodinné atrakcie sú na Mallorce?
A: Diskutujúci uvádzali Palma Aquarium (http://palmaaquarium.com), Marineland s delfínovými/predvádzacím programom (http://www.marineland.es) a Safari Zoo (http://www.safari-zoo.com) ako bežne navštevované rodinné miesta.
Q: Kedy je dobré ísť na Mallorcu z hľadiska počasia v júni?
A: Viacerí uviedli, že polovica júna býva príjemná s teplotami okolo 28–30 °C, ale v diskusii boli aj hlásenia o chladnejších 20–23 °C a prechodných búrkach, takže počasie v júni môže byť variabilné.
Závery z diskusie
Zhoda
- Väčšina odporúča prenajať si auto na prehliadku ostrova pre voľnosť pohybu a efektívne využitie času.
- Východné pláže ako Cala Millragó, Cala Millor a Alcúdia sú zhodne považované za rodinne priateľské s pozvoľným vstupom do mora.
- Medzimestská doprava TIB a železnica do Sóller sú funkčné možnosti pre tých bez auta.
Sporné názory
- Možnosti rezervácie: niektorí odporúčajú cestovku a delegáta (FIFO, TUI/Flatour) kvôli bezpečnosti a servisným službám pri deťoch, iní preferujú samostatnú rezerváciu cez Booking.com alebo Homelidays kvôli úsporám.
- Hodnota návštevy Sa Calobra: niektorí ju považujú za „must‑see“ pre scenériu, iní ju označujú za preplnenú a menej vhodnú na kúpanie s malými deťmi.
Otvorené otázky
- Presné aktuálne ceny prenájmu áut a fakultatívnych výletov sa výrazne líšia podľa sezóny a požičovní a v diskusii zostali len orientačné (200–250 €/týždeň, 25–65 €/os.).
- Dostupnosť MHD spojov medzi menšími dedinami v letnej sezóne môže byť nepredvídateľná (zrušené linky), konkrétna kapacita parkovísk pri Sa Calobra v špičke sezóny zostala nezodpovedaná.
Spomenuté značky a firmy
Insotel Hotel Group, Hydrotour, Hoteles Globales, Blau (Blau Punta Reina Resort), Satur, FIFO (fifo.sk), Homelidays, Ryanair, TIB (Transports de les Illes Balears), Palma Aquarium, Marineland, Blue‑Style, Goldcar, Hertz, Sixt, TUI Reise / Flatour, TripAdvisor, Booking.com, Carrefour, Elephant10, Macia Batle, Jose Luis Ferrer, Safari Zoo
Spomenuté produkty a metódy
prenájom auta, autosedačky, fakultatívne výlety, all inclusive, bed & breakfast, rezervácia cez Homelidays, rezervácia cez Booking.com, letenky Ryanair (~80 € spiatočne v príklade), vlak Palma–Sóller, historická električka Sóller, plavba loďou s preskleným dnom, vstupné do Cuevas del Drach (8–11 €), torrent de pareis (trek), návšteva vinařských pivníc (Macia Batle, Jose Luis Ferrer)
Miesta a osoby
Mallorca, Magaluf, Cala Mandia, Porto Cristo, Palma, Cala Millor, Cala Figuera, Cala Mondragó, Capdepera, Alcúdia, Sóller, Cala Sant Vicenç, Cuevas del Drach (Dračie jaskyne), Manacor, Playa d'es Trenc, Sa Calobra, Puerto de Sóller, Serra de Tramuntana, Lluc, Pollensa, Formentor, Playa de Muro, Puerto de Alcúdia, El Arenal, Palma Nova, Son Bauló, Inca, Puig Major, Embassament de Cúber, Gorg Blau, Valldemossa, Deià, Port Pollença, Hotel Morito, Hotel Marina Torrenova, Hotel Neptuno, Hotel Hotasa Eurocalas, Hotel Mariant, Blau Punta Reina Resort
My ideme až koncom júla, už sa teším. Ubytujeme sa v prenajatom domčeku, nakúpime v potravinách jedlo a budeme si variť jednoduché jedlá. Dcére som sľúbila, že s ňou budem chodiť ráno behať na pláž, snáď na to zabudne 😖
@slavkicek my sme boli v apartmane, tu je link http://www.apartamentoscanmarsalet.com/
@mishellka87
Neskutocne, na tejto plazi som prezila najkrajsiu dovolenku vo svojom zivote v roku 2000, byvali sme sice v hoteli Cala Marsal, ale toto je jedno nadherne miesto, ktore maloco prekona.
My sme tiez malorkovo - balearski dovolenkari, tento rok ideme do Sa Coma, minuly rok sme dali Ibizu, ale pre Malorku mam zvlastnu slabost a tie ich rybarske mestecka, kaviaren Colon v Porto Colom, plazicka Cala Brafi, tak som rada, ze je tu aj takato tema, idem pozriet starsie prispevky 🙂
@lenusiatko veru tak mozem len suhlasit, my sme na mallorce aj zili, je to nasa srdcovka, rok bez Mallorcy si uz ani neviem predstavit 😎
@mishellka87 ahoj, citam tvoje nadsenie z Mallorcy, chcem sa ta spytat ci si vacsinou kupujete letenky z Bratislavy?
@mishellka87 ahaa.. a miesto ktore tu spominas co sa ti paci, je v tej blizkosti niekde delfinarium? alebo co take by sa dalo pre deti ked ich znudi plaz?dik za tipy 😉
aquapark je v Arenali blizko Palmy a delfinarium jetiez niekde v blizkosti hlavneho mesta. V Can Picafort su aj male ranciky ma jazdenie na konoch je toho milion, len treba pozicat auto. inak nase deti teda nikdy plaz neznudi, tie by tam boli schopne byt od rana do vecera 😉
Ahojte maminy, co ste sa uz vratili z Mallorcy, ake vam vyslo toto leto pocasie? Akym faktorom ste natierali deti? Je pravda, ze Safari Zoo Park sa neoplati vidiet?
@danim ahoj, viem ze som v diskusii o malorke (co je aj moja oblubena letna destinacia, ja odporucam skor okolie palmy ako alcudiu, a jednoznacne nenechat si ujst palmu a akvarium) ale aj tak sa opytam na holiday point. Tiez som ho totiz pozerala ale recenzie na tripadvisor ma znechutili. Mas ho odporuceny od niekoho spolahliveho? Na tripadvisor vzdy dam, zatial ma nesklamal, ale predsa len ide o subjektivne nazory. Dik za info
@luciaalex tripadvisor- myslis recenzie ? ( ze sa tak blbo pytam 😉 ja ked hladam dovcu, vzdy cez net + pozriem aj google mapy, aj google zem, aj recenzie na roznych strankach ( zlu som nenasla ani jednu ), youtube video.. proste presnorim zprava zlava 😉 a teraz tam je jedna moja kamoska a velmi si chvalila...chces tam ist ? my ideme koncom augusta, kedy chces ist ty ?
@danim ano recenzie som mala na mysli. Lebo precestovala som naozaj vselico blizko aj daleko a fakt je na to spolahnutie. Ja netusim kedy, v ramci augusta urcite, aby deti nemeskali zo skolky zo skoly a ja z prace (vraciam sa po rodicovskej). Ale ved ked kamaratka chvali a ty ju poznas, budes vediet zhodnotit. Kazdemu vyhovuje nieco ine a dovolenka je o tom, aby sme si oddychli, uzili podla svojich predstav. Tak ked sa kamoska vrati daj vediet. Ahoj. A ospravedlnujem sa za "naburanie "temy mallorca. 😀 je to vyborna destinacia, nadherne hlavne mesto, krasne akvarko, pekna priroda no a tie kabelky 🙂
@danim kedze si overujes vsetko na nete,recenzie atd .preco vyuzivas cestovku?
Byt tebou by som si vsetko zjednala sama
...Mallorca jedine sever ...Arenal je nemecky bordel
@happyfrog80 tento rok ideme do Turecka, takze Malorku neriesim.
a ze preco ? lebo cestovka vyriesi vsetko za mna.. predsa- lietadlo, hotel, delegata... a recenzie si jasne, ze pozeram- ak chcem, aby som na dovolenke nebola zaskocena... ( to este existuje vobec niekto, kto si nepozera recenzie ? ak ma pristup k netu ? lebo neverim.. ) my mame 2 male deti, takze ani nemam cas to samostatne riesit, a hlavne nebudem riskovat, chcem dovolenkovat, vegetit 🙂 tam si vzdy prenajmeme auto a vylety si urobime sami. a nie som si ista, ci by som prisla k nizsej cene- lebo to by mal byt hlavny dovod- ked by som si uz davala tu namahu a vybavovala vsetko sama, nie ?
mas deti ? ty si vybavujes vsetko sama ?
@danim ja si prave myslim ze ak nemas cas na zajednavanie dovoleniek, tak urcite je to cez internet rychlejsie. Jeden klick , vyplnis udaje a vsetky potrebne dokumenty ti bud poslu domov postou na tvoju adresu, alebo v pripade last minitu si ich vyzvidhnes priamo na letisku pred odletom.....mam skusenosti teda aj s tym , aj s tym a naozaj nerozumiem ako myslis ze najdenim cestovky, navstevou a sedenim tam hodinu usetrim nejaky cas..a ked predsa len citas recenzie cez internet,mi pride zapajanie cestovky uz uplne zbytocne..aj ked zajednavas cez net, vybavuju vsetko za teba - ci uz lietadlo, hotelvoucher al. delegata, tebe uz len pridu prislusne dokumenty 😉
@danim nie deti nemame ,hej vsetko sama,aj recenzie citam ale aj tak niektore klamu,bola som v Turecku uz druhy raz v tej istej dedine v inom apartmane a uz nikdy v zivote Turecko,si hovorim jaka pekna Mallorca je naco poletim tak daleko za kamienkovymi plazami ,uz ani Turecko nie je lacnou krajinou ,na Mallorce by som asi utratila to co v Turecku.Som bola velmi nespokojna ,ked im nezeres v ich restike tak ti za to spravia poriadok v izbe len raz za 8 dni ,hnusní doterní turci ,len prachy chcu cicať .My sme raz boli na honeymoon cez cestovku a naposledy .Akoze vsetkych nas hadzali slovakiv do jedneho kosa ,ani usmev ani nic bo sme nedavali tringelty na Krete .
Preto sa mi lepsie cestuje samej ,ked sa dorozumies tak sa to da .Niekedy usetris niekedy ta to vinde tak isto ako keby si isla cez agenturu.Ale su destinacie kde usetrim aj polovicu.Viem s detmi je to ine cestovat,ale nikdy sme nemali problem s hotelmi,vacsinou bookujem booking.com a oni ti musia poskytnut ten hotel abo apartman.Teraz uz si aj all includive hotel mozes sama booknut.Ja mam radsej apartmany .V hotelovej izbe sa citim nesvoja....agenturu chcem vyuzit Thomdon fly jedine na Kubu ,tam maju dobre ceny v zime
@happyfrog80 no je to tak ako pises.. s deckami je to uz ine... keby sme boli 2, tak nevaham... ale s detmi minimalne kvoli- strave, ktora je taka, ze tam dietatu vies dat jedlo, na ktore je zvyknute- ryzu maso, zemiaky... kurca.. proste naberies co maju rady- vies vybrat take slovenske jedla. v restikach greckych mas vyslovene grecke jedla ( ochutene ) tak, ze dospelemu ok, deti na take chute zvyknute nie su, takze by to ani nejedli- nehovorim o cene v restike.
+animacie pre deti, plno deti je vzdy tam ( tak sa nase deti tesia- mini disco 😉
my ideme do Turecka prvykrat ( SIDE- piesok ), kamoska tam je teraz, takze aj jej pohlad, ze tip top. takze neviem ake mas ty naroky, co od dovolenky ocakavas, jediny dovod , preco by som sla hladat na vlastnu past je cena, no takto to mam postarane za ok cenu a preto nemam dovod menit to...
dvaja dospeli- je fakt uplne ine- ked budes mat deti, uvidis sama.... dospeli napr nemusim mat obedy.. a jem ako kedy.. ako hlad.. ale deti potrebuju svoj presny rezim, aby boli spokojne..
s dorozumenim AJ nie je najmensi problem- aby som dodala ( ani bezne reci po Grecky 🙂
@pragmaticka neviem , asi sme sa nepochopili.... ja si dovolenku hladam a aj objednavam cez internet - uz roky. najdem co mi vyhovuje, uplne, cize precitam aj recenzie- a v cestovke osobne som nebola ani nepamatam. vsetko mi pride mailom ako pises, a potom aj na letisku. nechodim do cestoviek..
ale nevybavujem si dovolenku tak, ze si zvlast sama objednavam hotel... a zvlast lietadlo. cez travel.sk si najdem co mi vyhovuje a tam tu istu dovcu ponuka viac ( sa mi zda, ze cca 6 cestoviek ) a vyberiem si tu, co ma najlepsiu cenu a zaroven je spolahliva.
@pragmaticka hej to je pravda ,ja teda mam cas v praci takze si vsetko kontroluju tam aj bookuju ,doma by sa mi nechcelo.
V zivote som mala strach jedine ked som bukovala cez agenturu ktoru mi vyhodil skyscanner letenky do Miami .Ta agentura bola samí azijcani ,som mala strach,stale mi volali ,e-ticket mi neposielali ale nakoniec poslali.Este som si to ale neoverovala u tej leteckej spolocnosti ci su tie letenky platne ,som lajdak.Uz nikdy nenaletim na lacnejsie sumy leteniet cez sky scanner ,bo vam povedia ze uz nemaju tie lacne a zaplatite tak isto ako cez US Arways napriklad.
@danim aha, sorry..ja som to pochopila akoze ty chodis stale cez cestovku, bo oni ti vsetko vybavia a cas tiez usetris...preto som tomu nerozumela ze ako to je mozne.. 😉 😀

@namornicka u nas je takisto top muro, je to dlha, siroka plaz uplne idealna pre rodinu s detmi, aj ked tam byva casto horsie pocasie ako napr.v okolo hlavneho mesta, kedze Alcudia je obklopena kopcami. my sa chystame tiez este pravdepodobne prvy septembrovy tyzden, tentokrat s detmi 😎