Ako je to s očkovaním a cestovaním do USA?

anonym222
11. apr 2023

Ahojte, potrebovala by som dobrú radu od niekoho, kto žije v Spojených štátoch alebo ich pravidelne navštevuje. Plánujem tam ísť čo v najbližšej dobe na dovolenku, avšak niesom vôbec zaočkovaná proti covidu. Nerátala som s tým, že tam neočkovaným nebudú chcieť povoliť vstup, zistila som to len nedávno. Navštívila som už aj moju doktorku, ktorá mi zistila kde je ešte možné sa dať zaočkovať, a tak by som sa chcela ísť dať čo najskôr. Potrebovala by som však od niekoho zistiť, neviete niekto prosím, aká dlhá doba by mala uplynúť od očkovania pred vstupom do krajiny? Je problém, ak by som sa chcela dať zaočkovať už teraz, ale išla by som do USA až o pol roka, alebo až o rok? Alebo sa treba dať zaočkovať tesne pred tým? Už som od viacerých ľudí počula, že toto je američanom úplne jedno a že to tam veľmi neriešia, ale sú tú aj takí, ktorí mi vraveli, že si na to mám dať pozor, tak sa radšej pýtam, lebo som si nie istá. Ešte by som sa chcela opýtať, koľko dávok je mi treba. Budú mi stačiť len prvé dve? Alebo ako to vlastne funguje. Ďakujem, budem vďačná za všetky dobré rady❤

guzik
11. apr 2023

Pozdravujem,no môj synovec odlieta v auguste a musí byt zaockovany ,tento týždeň už ide na druhu davku. Skuste sa niekde informovať čo a ako

melanta
11. apr 2023

@anonym222 Áno, do USA stále platí nutnosť byť zaočkovaný. Ak sa budeš očkovať dvojdávkovou vakcínou, musíš byť aspoň 14 dní po podaní druhej dávky. A či pôjdeš mesiac po podaní, alebo za rok je jedno. Ale musíš mať komplet dávku. Muž chodí každý mesiac do USA na 2-3 dni, takmer vždy to kontrolujú. Navyše aktuálne informácie sú stále na stránke Ministerstva zahr. vecí.
https://www.mzv.sk/pressreleasedetail?p_p_id=sk...

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melanta
11. apr 2023

@mb2021 Johnsonom som na Slovensku už takmer rok neočkuje pokiaľ viem a myslím, že ani inde v Európe.

marcella1979
11. apr 2023

vcera mi moj synovechovoril, ze tuto povinnost minuly tyzden zrusili.zamestnavatel mu to totiž tvrdil, lebo ho chce na konci aprila poslat na 3 mesiace do statov a synovec nie je ockovany...lepsie je si to skontrolovať.

falbala132
11. apr 2023

to je uplne chore ak to fakt stale vyzaduju. hlavne sa nedavaj ockovat len kvoli ceste.

zuzpap
11. apr 2023

počkaj ešte..."Povinnosť predkladať pred vstupom do krajiny očkovací certifikát platí zatiaľ do 10. apríla 2023." overila by som si ako to dopadlo...
https://pelipecky.sk/usa-otvorene-hranice-pre-z...
https://www.aktuality.sk/clanok/431i6VU/tyzden-...

marcellka32
11. apr 2023

Nie je povinnosť byť zaočkovany

melanta
11. apr 2023

@zuzpap
@marcellka32 na stránke MZV je dnes aktualizovaná informácia, v ktorej sa píše, že povinnosť očkovania zostáva zachovaná. Takže otázka je, či sa riadiť aktualitami a pelikánom, alebo ministerstvom. V článkoch sa totiž píše, že USA toto chce zrušiť od 10.4., nie že to ruší.

sisaka
11. apr 2023

@anonym222 povinnosť stále platí, keďže žijem v Kanade, s USA mame hranicu a ľudia tam chodia na nákupy, majú tam rodiny atď. tak sa to u nás dosť sleduje. Veľa ľudí to u nás riskuje a buď klamú, alebo dúfajú, že sa ich na hraniciach nespýtajú, je to lotéria, ale risk je niekedy zisk. Lezie nám to už všetkým na nervy, na oboch stranách, ale žiaľ politika je politika… Ak ťa to nesúri ešte počkaj do myslím 11. mája, vtedy by toto nariadenie malo vypršať, uvidí sa, či obnovia, alebo nie. Nenič si zdravie, koli návšteve USA, nestojí to zato.

ukulela
11. apr 2023

@sisaka ahoj - pls, je nejaka max lehota od posledneho ockovania? Alebo ak mam 2davkovu spred 2 rokov, som ok? Vďaka.

melanta
11. apr 2023

Inak súhlasím s @sisaka že neočkuj sa kvôli USA. Ja mám 3 dávky očkovania, nie som proti očkovaniu. Ale ak si sa neočkovala počas pandémie, tak načo to robiť teraz len kvôli jednej návšteve USA.

melanta
11. apr 2023

@ukulela nie je žiadna lehota, ak máš obidve očkovania, je jedno, že už ich máš v podstate u nás neplatné. Podstatné je, že ich máš. Muž tak má a do USA chodí každý mesiac.

sisaka
11. apr 2023

@ukulela žiadna lehota, kľudne aj staré, dávno vypršané dávky 😅, čistá politika

zuzpap
11. apr 2023

@melanta písala som, že to treba overiť, ja som dnes na to nemala čas...tiež je to pre mňa potrebná informácia, preto som vedela o týchto článkoch, ktoré som tu dala

oliverceky
11. apr 2023

@sisaka súhlas

anonym222
autor
11. máj 2023

Ďakujem vám všetkým za pomoc a za všetky vaše odpovede❤Očkovať som sa nakoniec nedala a už sa chvalabohu ani nebudem musieť. USA konečne oficiálne ruší povinnosť očkovania pre všetkých zahraničných turistov, platí to od zajtra, 12.5.2023. Je to na stránke CDC (Centers for Disease Control and Preventation), pre tých, ktorý by si to chceli overiť. Ešte raz vám všetkým ďakujem a prajem všetko dobré🥰