Kam na stanovačku pri jazere?

liv02
26. máj 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať tých žien ktoré veľmi radi cestujú. S priateľom by sme chceli ísť stanovat len že otazka je, že kde? Nepoznáte nejaké miesto v lese kde nikto nechodí a ešte lepšie je tam jazero?🤔 skúšala som hladat niečo na mapách ale nič také som nenašla, nehľadám žiadny kemping, len miesto kde by nikto nebol a bol by tam kľud. Ďakujem za každý komentár

dskjhfdlkdjhl
26. máj 2019

@liv02 nie som si ista, ale myslim, ze stanovat mimo kemp sa nesmie, mozno ma niekto opravi, fakt to neviem na 100% a hladat sa mi to nechce.

elementissa
27. máj 2019

My sme boli minulý rok na stanovacke v Slovenskom Krase v Zadielskej doline, je tam povolené stanovacie miesto. Otázka je, kam chcete ísť. Ak je to národný park alebo chránená krajinná oblasť (co je z našich lesov 90 percent ,tak sa dá stanovať len na miestach na to určených zákonom. Neni to ako vo filmoch, že prídeš a rozlozis sa kdekoľvek v lese. Naša príroda je chránená. Podmienkou pre stanovanie je, aby na danom mieste bolo povolené rozkladat oheň. Takýchto miest je tiež len niekoľko. Kempy sú presne na toto určené. Každý má povolené ohnisko a je odobreny na stanovanie a kempovanie. Zároveň, pri stanovani je potrebné, aby sa dal rozložiť oheň na teplo a jedlo a aby v blízkosti bola civilizácia. My sme mali stanovačku naplánovanú pol roka vopred, presne sme si nasli miesto, odkiaľ by mohli byt zaujímavé výlety a turistika. Dovolenku sme museli nahlasovať už pol roka vopred v práci. Takže sme si zvolili termín a vybrali sme sa. Prvý deň bolo pekne. U nás v BA bolo pekne celý týždeň predtým aj potom. Bohužiaľ, v Krase už skoro mesiac pršalo. Prišli sme za dobrého počasia. Mali sme nabalene potraviny na týždeň. Hneď prvý deň sme prišli na to, že všetky ohniska boli úplne premocene. Našťastie, povolené stanovacie miesta sú v blízkosti chát alebo aspoň nejakých známok civilizácie. Celý čas sme jedli na chate, oheň sme nerozlozili ani raz. Nehovoriac o tom, že na druhý deň sa spustil lejak a lialo celý týždeň. Dnes už sme múdrejší. Keď pôjdeme najbližšie stanovat, bueeme sledovať počasie v oblasti za minimálne posledné 2 týždne, aby sa nestalo, že nesniem 40 kíl konzerv na chrbte a vraciam sa s nimi domov. Ale prvoradé je to, že si musíš vybrať lokalitu - keď chceš ísť do neposkvrnenej prírody, pravdepodobne to bude Národný park alebo Národná prírodná rezervácia alebo Chránená krajinná oblasť. V Národnom parku sú presne určené miesta, kde sa smie stanovat a nájdeš to na webe. V NPR a ChKO sú presne určené miesta, je ich trochu viac a sú limitované povoleným ohniskom. Lesníci chodia na obhliadky všade a ak si založíte oheň na mieste, kde nie je povolené ohnisko, pokuty sú poriadne mastné. Ak si chcete ísť rozložiť stan na jeden večer k jazeru a pozorovať hviezdy bez toho, aby ste zakladali oheň (co je ale pri stanovani nebezpečné, lebo diva zver), môžte sa zložiť kdekoľvek. A bohužiaľ, predstava o stanovani na Slovensku, že niekde v lese, kde nikto nechodí - je možno romantická, ale určite nie racionálna ani reálna. Stanovacie miesta sú síce "niekde v lese", ale vždy v blízkosti civilizácie. Keď sa vám dačo stane, tak čo? Bude vás hľadať vrtuľník niekde v hlbokom lese? Nájdete lekársku pomoc? Pri turistike sa posmyknes, vyvrtnes si členok, zlomis nohu, alebo ťa stipne nejaký hmyz, dostaneš alergickú reakciu - kam pôjdeš, ako si privolas pomoc? Boli sme stanovat v lese, ale oproti bola chata a niekoľko kilometrov odtiaľ dedina. Čuduj sa svete, kúsok za dedinou už nebol telefónny signál. Chata fungovala na systéme horskej vysielačky, tiež signal nemali. Len počas dobrého počasia. Ak pršalo alebo bola búrka,nefungovala ani pevná linka. A mobilný signál tam nebol vôbec, ten sa stratil kúsok za dedinou. Slovensko je dobre pokryté sieťou, ale napríklad, T-mobile už nemá signál ani keď zájdeš trochu hlbšie do lesa na Železnej studničke, čo je uprostred Bratislavy. V iných častiach Slovenska, a najmä v lese je niekedy naozaj otázkou života a smrti, či rýchlo nájdeš nejakú chatu, blízku dedinu alebo aspoň nejakú rozhliadku na ktorú chodia ľudia z blízkeho okolia, kde chytis signál a v prípade potreby vieš zavolať pomoc. Nam sa našťastie nikdy ešte v prírode nestal úraz, ale vždy treba spraviť opatrenia aj voči tým najhorším scenárom, lebo náhoda je sviňa... Ďalšia zásada, nikdy sa nestanuje pri vode (priamo) a vždy na vyvýšenom mieste. Ak začne pršať a stupne hladina vody, mohlo by vám odplavit stan. Nam sa to potvrdilo v praxi - celý čas pršalo, my sme boli na kopčeku, ale dolu pod ním sa hromadila voda, ktorá nestihla odtekat. Okolo chaty, ktorá bola pod kopcom bolo hotové jazero. Ale predpokladám, že keďže sa chystáte na stanovačku, tak tieto a mnoho ďalších skautskych znalosti ovládate 😇😊 držím palce s výberom správneho miesta a aby vám vyšlo dobre počasie 😊😊

liv02
autor
27. máj 2019

@elementissa samozrejme, že ovládam všetko ohľadne stanovania nejdem stanovat prvý krát ale mala som miesto v bratislave pri hradzi je jazero kde sme boli veľa krát pri vode žiadny problém tam nebol ani ohnisko ani jazero, polícia tam chodila ale S tym či tam nachytame ryby. Ale inak pokoj kľud tam bol lenže teraz sa tam začala stavat diaľnica. Tak nieje tam už možné stanovat lebo každý si tam obsadil miesto. Zas som nemala nemyslí stanovat niekde v strede husteho lesa kde je zver a nebezpečenstvo, mala som na mysli miesto kde je pokoj nemám rada kampingy a stanovištia kde su ďalší ľudia nieje tam súkromie a kto vie kto stanuje vedľa vás či to Nie su vandali. Asi som sa trochu zle vyjadrila. Ale ďakujem za komentár 😊

0silvia0
27. máj 2019

@liv02 napadla mi Buková, je tam vodná nádrž, najlepšie roky má už za sebou, čiže je tam málo ľudí, okolo lesy a aj nejaká turistická trasa sa nájde... okres Trnava
Ale nenapísala si, ako ďaleko ste ochotní cestovať, či radšej bližšie, či ďalej, takže ťažko radiť.

lujza123
17. jún 2019

@liv02 tak stanovať môžeš pri každom prírodnom jazere, na SK ich je veľa. Keď nechceš všade rozkladat oheň je dobre si kúpiť kvalitnejší a väčší liatinový gril, v tom môžeš rozložiť ohen aj pred tescom na parkovisku.