Low-cost cestovanie

emqfashion
8. mar 2024

ahojte, chcem sa opytat na vas nazor na low - cost cestovanie, mna tie lacne letenky fakt veelmi lakaju ale s malym ruksacikom to nikde nedam ani na 2 dni 🙈 prihodim maly kufor do lietadla a hned uz je z toho taka suma ze dovidenia
co sa ubytka tyka, cenu este viem prezit, no ja si nedokazem ani priblizne vypocitat kolko cca by ma este stalo vsetko okolo ako strava, transfer z letiska atd...
bavime sa o low - cost cestovani, matka a deti (14 a 17r.)
tak mi napiste, co si o tom cestovani myslite vy, zaujima ma to 😉

simsalabim
8. mar 2024

@emqfashion ale ved to zavisi od aerolinky...nielen low costove maju fakt lacne letenky, ono sa niekedy podari aj u tradicnych a tam byva kufrik v cene. Ale inak ta prirucna "personal item" , kotru povluje Ryanair a spol. podla mna na takych 5 dni urcite vystaci. Ono sa do nej toho vela zmesti. Ja mam takuto https://www.svetbatohov.sk/cestovny-taska-aerol...

tenerifka
8. mar 2024

@emqfashion ten maly kufor prezijes, strava (ak sa nejedna o luxusne restiky) nie je velka polozka, a transfery su malina pri teenegeroch, hocikde najdu Uber/Bolt alebo MHD, stiahnu appky a vyriesia. My sme takto chodli taxikmi v Singapure ci na Borneu doslova za par drobnych, dcera postahovala appky a v AJ rezervovala.

vevesh
8. mar 2024

Treba si prezistit ceny na nete- dnes je uz dostupne vsetko od cennika transferu po ranjaky v restike ci potraviny v lidli. Ak sa ubytuvavas v hoteli, tak sampon+sprchac+ uterak nemusis brat zo sebou. Ak ti nieco chyba, mozes dokupit v duty fre zone cesrou tam ci spat. A kolko ze toho potrebujes na dva dni? Dajme tomu nejake mesto s pamiatkami a bazenom na hoteli= 2-3ks spodneho pradla, pyzamo (leginy+tricko, ktore mozes vyuzit v pripade nudze aj ako nahradne oblecenie), cez leto jeden-dva sety kratke nohavice+tricko, jeden dlhe nohavice+dlhe tricko,mozno jedny saty a penove sandale (ako slapky do bazena, ci po vonku) + plavky a na cestu rifle +tricko s kratkym rukavom+ tricko s dlhym rukavom alebo sveter+ bunda. Toto sa v pohode do kufra zmesti a este ti ostane dost miesta a mas oblecenie aj na teplo, aj na chladnejsie jesenne pocasie (podla typu bundy aj zimne🫣)

sissy27
8. mar 2024

@emqfashion do ruksaku sa vieš v pohode zbaliť aj na týždeň (okrem zimy). V dnešnej dobe máš už v každom hoteli alebo súkromnom ubytovaní k dispozícii uteráky a základnú kozmetiku, takže toto ti ušetrí dosť miesta. Transfer z / na letisko si vieš vypočítať - otvoríš si goole maps, pozrieš ako ďaleko je z letiska do ubytovania, pozrieš, či tam chodí verejná doprava alebo je potrebné vybrať individuálnu dopravu no a potom si porovnáš ceny na nete za verejnú dopravu / taxi / prenájom auta a uvidíš, čo ti bude najviac vyhovovať. Strava - to už ty musíš vedieť koľko toho zjete, a je opäť na tebe, či zvolíš stravovanie v miestnych podnikoch alebo si budete variť. Vieš si vo vybranej destinácii popozerať ceny v reštauráciách a proste si musíš nad to sadnúť a spočítať adekvátne vašim potrebám.

miadi
8. mar 2024

Vsetko info o cenach najdes na nete . Mozes zobrat taxi uber Alebo aj bus 🚌 vacsina letisiek mà aj vlak ci autobusovu dopravu ktora je najlacnejsia. Tak si zratas ci chces sukromne auto co ta bude stat 80e odvoz z ba do viedne alebo pojdes busom kde to bude nieco cez 30e pre 3 stym ze si Musis spravne nacasovat kedy odchadza bus jeho pravidelny odchod a byt na zastavke .. alebo ta ten sofer vyzdvihne v case ktory mu povies .potom v mieste kde chces ist su rozne ceny Takze si ich najdes na nete co stoji odvoz z letiska. . deti su dost velke kazde moze mat plecniak a v nom veci. Kedze chces low cost tak samoska ti netreba balit vela krasnych handier kedze budes hladat low cost ubytko Cize zabalis len zaklad. Nebudes chodit do fancy restaurants na lobster 🦞 ale kupis pizzu atd. Mala by si mat viac € nez planujes minut ( alebo aspon na kreditke) Lebo tie vypocty su len zhruba. A nebudes tam hladat drobne aby si mala na vodu.

kiwi3
8. mar 2024

low costove cestovanie bolo tak 3 a viac rokov dozadu. dnes uz je vsetko 2x take drahe (nic ine az take nezdrazelo) a treba sa s tym bud zmierit alebo chodit na vylety do okolia na bicykli. nic ine sa s tym robit neda.

sissy27
8. mar 2024

@kiwi3 nemám ten pocit, stále sa dajú nájsť letenky v rámci EU za 20-30€, ubytovanie tiež vieš poriešiť za rôzne ceny (ak chceš naozaj ušetriť, tak napr. aj cez couchsurfing zadarmo)... akurát samozrejme nie v sezóne a nemusí to byť presne vtedy, keď si si ty zobrala dovolenku v práci.

kiwi3
8. mar 2024

@sissy27 lenze tie letenky za 20-30 urcite nie su to, co kedysi. uz su prec casy, ked clovek naozaj za 30 eur letel tam aj spat takmer hocikam v ramci europy. kazda jedna polozka navyse sa plati, ci uz sedadlo alebo batozina. toto nebyvalo. + radikalne mensi vyber leteniek za nizsie ceny. ved to aj samotne aerolinky avizovali, ze pride k velkemu zdrazovaniu a uz sa stalo. a to iste ubytko. ceny energii isli vsade hore, navyse po kovide obrovsky dopyt az tak, ze mesta pristupuju k obmedzeniu turizmu... urcite to nie je to, co kedysi. fakt mam nieco precestovane. a inak couchsurfing, to som si nikdy nevedela predstavit a najma nie teraz, ked uz fakt nemam 25.

vevesh
8. mar 2024

@kiwi3 nasi susedia v pohode robia aj couchsurfing aj home exchange😎😎a ze teda maju neurekom na vymenu, takze to fici dost dobre.....kedysi sme tiez robili couchsurfing, so 4 detmi teraz ledaze homeexchange alebo klasicky airbnb...

kiwi3
8. mar 2024

@vevesh tak to ste odvazni. moj frajer neda ani zdielanu kupelnu na ubytku. 🙂

tykat
8. mar 2024

@emqfashion vzdy si treba najprv uchmatnut lacnu letenku, a potom k nej dopasovat ubytko a vsetko ostatne. Mam kolegyne ktore takto cestuju, ale vacsinou same alebo s kamoskou. Spolu poluju na letenky a ked sa nieco vyskytne tak hned kupia a idu, napr. Milano otocili uz viackrat, naposledy pred dvomi tyzdnami a aj s malym ruksacikom na viac dni, oblecu viac na seba. 😎
Ale zase nie je to pre kazdeho, ja uz som stara korcula, neviem zmestit nasu rodinu do 5tis. na tyzden k moru 😅

luccija
8. mar 2024

@emqfashion a čo si potrebuješ baliť?
Moja suseda bola s teenegermi v Ríme v lete ako naschvál tam lialo, takže na ubytovanie prišli úplne premoceni a sušili topánky fénom, lebo iné nemali🙂boli na 4 dni a všetko oblečenie mali na sebe mikinu okolo pása, v taške každy spodné prádlo a tričká, krém na opaľovanie.Stravovali sa sami hľadala ubytko blízko veľkých potravín raňajky doma, celý deň chodili kúpili si pizzu, ovocie, večer si kúpili jedlo domov.Ale ona mala všetko pripravené kde vystupia, kde idú na metro, bus ako lístky ...tiez som ju spovedala, lebo nie som zvyknutá takto cestovať, ale vyzeralo to všetko jednoducho🙂len zabudli do niektorých pamiatok kúpiť lístky cez web a už sa tam nedostali.Ktore miesto Ta láka?

abbey1
8. mar 2024

@emqfashion 10kg kufor do lietadla je Max 20eur. To je maxi suma? Veľký kufor cca 40.Tak neviem, ale za mňa stále prijateľná suma.
Bežne cestujeme s dcérou so základnými letenkami a v pohode sa zbalíme, a to vždy i notebook berieme.

lucik194
8. mar 2024

@abbey1 no v lete kufor do napr spanielska je aj 30-50 eur v sezone.... jedna cesta
minuly rok sme boli v ES

sissy27
8. mar 2024

@kiwi3 stale su tie letenky za 20-30€ to co aj pred 3-4 rokmi. Stale je to len preprava z bodu a do bodu b, len s malym ruksakom. V lowcost aerolinkach si si vzdy priplacala za sedadlo ak si chcela konkretne, vzdy sa platilo za obcerstvenie na palube aj za batozinu navyse. Destinacie sa samozrejme menia, aj ceny su raz hore raz dole, ale stale sa v pohode da najst, ak clovek nie je fixovany na konkretnu destinaciu ci termin. A taky couchsurfing ci hostel je presne to, o com lowcost cestovanie je. Daju sa najst aj lepsie hotely za par € (mimosezonna akcia, chyba v rezervacnom systeme, nazbierane body…) ale to uz je o stasti alebo sikovnosti. Ak niekomu vadi zdielana kupelna tak si proste priplati, ale tam uz sa potom nebavme o lowcoste.

abbey1
8. mar 2024

@lucik194 Priority vždy vieš kúpiť lacno a v cene máš tašku navyše. V každom prípade kufor a 30-50eur je stále dobrá dňa. Veď jeden a rodinu je viac než dosť. Pokiaľ neletite lyžovať. ;)

jaja1979
8. mar 2024

@emqfashion my tak chodíme cca 2x ročne. Dvaja dospelí a decká 19, 16, 14. Letenku kupujeme 2-3 mesiace vopred, vtedy sú lacné, ruksak len na palubu. Chodievame tak na 3-4 noci. Každý si zbalí kozmetiku do malých nadobiek, topánky vždy berieme po dva páry, keby sme zmokli, dvoje rifle, tričká 3-4, kraťasy, plavky, základné lieky. Uteráky, šampóny bývajú na hoteli, teraz aj prezuvky sme dostali.
Mikinu a bundu do lietadla na seba. Ak ti niečo bude chýbať, kúpiš za pár drobných na mieste. Ubytko nás stojí cca 20-30€ aj s raňajkami osoba/noc. Tam si väčšinou požičiame auto, aby sme pochodili čo najviac. Naposledy sme boli pred dvomi týždňami v Portugalsku. Takto sme už pochodili Grécko, Miláno, Rim, malagu, Lisabon... Odporúčam. Všetko na vlastnú päsť, len sa treba osmelit, pomocou mobilu sa vyznas aj v Tramtarii 😀😀

bluka2
8. mar 2024

My stále chodime. Na dovolenke pestujeme rovnaký životný štýl ako doma, takže to ani nie je nejaký extra výdavok. Mne batoh úplne stačí. Príručky kufrík nosím už iba pri letoch na iný kontinent 😄
Alebo odporúčam stratégiu- jeden mesiac kúpiš letenky, ďalší ubytko, tretí cestujes, potom sa to rozloží a ani ta celková suma nemusí zaujímať

bluka2
8. mar 2024

@jaja1979 ale v Lisabone ste určite platili viac než 20-30 € na noc, nie? Aspoň ja som tam pod 60€ nenašla už fakt nič…

simsalabim
8. mar 2024

@kiwi3 zdielanu kupelnu by som ani ja nedala 🙈

jaja1979
8. mar 2024

@bluka2 teraz som vyhľadala platbu.... Platili sme 33€ na osobu a noc s raňajkami. Cez naše jarné prázdniny. Ale ubytko sme si bookli ešte pred vianocami

salomuska
8. mar 2024

Odporúčam naučiť sa vedieť zbalit do malého ruksaka. Je dobre si položiť otázku - stojí mi pár kusov oblečenia navyše zato, aby som za ne zaplatila sumu za batožinu navyše? Možno ta suma bude vyššia ako hodnota samotných veci. A ešte jedna vec - je jedno, či sa cestuje na 3 dni, týždeň alebo 3 týždne…moja skúsenosť je, že dĺžka pobytu nerozhoduje pri objeme batožiny. Samozrejme treba rátať s tým, že vždy po pár dňoch bude treba oblečenie oprat.

lucik194
8. mar 2024

@jaja1979 malaga, rim, milano mimo sezony uplne v pohode kupis letenky lacne.....ale lisabon? pochybujem , ze to bolo za 20/30..... aj ked teraz citam cez jarne prazdniny ste boli..... takze v podstate zima.....

jaja1979
8. mar 2024

@lucik194 ale veď nepíšem, že sme sa boli opaľovať.... spiatočná letenka stala 90€, kupovali sme ešte na začiatku decembra, počasie okolo 17-18 stupňov, na poznávacku akurát, ubytko 33€. Strava je lacná, niekde
lacnejsia ako na Sk, drahšie sú vstupenky a parkovné.

lucik194
8. mar 2024

@jaja1979 bola som v lisabone 2x, resp aj poznavacku mimo lisabon

bluka2
8. mar 2024

@jaja1979 jaj na osobu, ja že za izbu 😄 tak ok, ja som tiež mala izbu za 60€ pre troch 💪

dankabetka
8. mar 2024

@emqfashion ahoj,tak my ideme na Ibizu v maji - ked je sviatok ( spiatocna letenka 82€) , ideme na 4 dni a 3 noci. Mam malicky ruksak do toho dam : spodne pradlo,plavky, 2saty, 2xtricko,malu kozmeticku tasticku, dokonca aj zabky ...do lietadla nosim rifle, tricko,mikinu a tenku bundu ( taku neprefukavu ), na nohy tenisky a okolo krku satku( mne vadi klima v lietadle )
Nie je to samozjeme dovca na tyzden,ale my takto chodime viackrat do roka a spajame sviatky a vikend. Na letenky " polujeme "v zime 🤣 Poziciame auto a pobehame vzdy co najviac..cenu auta mas hned aj pri letenkach... a ubytko cez booking ( my mame len dobre skusenosti ), strava : ranajky z obchodu a obed s vecerou vzdy niekde vonku ( chceme ochutnat ich jedla )....tam je pravda, ze minieme viac penazi, ale to je nas rozmar. Suveniry nekupujeme a ani si nenosime nic domov, okrem spomienok a fotiek 😉.
Minuly rok sme takto obehli Malorku aj Menorku ...v maji tam bolo 30 stupnou (letenky 62€ a 85€), teraz nedavno som pozerala este Sardiniu a Siciliu a tiez cena bola okolo 70€...🙃

kiwi3
8. mar 2024

@sissy27 nie, fakt to tak nebolo s letenkami, prirucna batožina aj sedadlá boli v cene pri lowcost aerolinkach ešte pred pár rokmi

sissy27
8. mar 2024

@kiwi3 pred “par” rokmi - 2018 ak ma pamat neklame 😃 a zmenili len rozmer zakladnej batoziny bez poplatku, nie to, ze si za extra batozinu priplacas. To bolo vzdy. Vyber sedadiel este ovela davnejsie.

rfrd12
10. mar 2024

Necitala som odpovede. Ale ked nedas ani 2 dni s prirucnou batozinou, cus doma. V pohode davame 5–8 dni s prirucnou.