Chorvátsko a "nutná hotovosť"

crazybabenka
22. jún 2014

Baby....stretli ste sa s týmto?
Pracovníci hraničnej a cudzineckej polície Chorvátskej republiky pri vstupe na územie Chorvátskej republiky požadujú od cudzincov aj preukázanie finančných prostriedkov 100,- EUR na osobu a deň pobytu. V prípade, že si cudzinec uhradil hotelové ubytovanie alebo cestuje s cestovnou kanceláriou je povinný preukázať 50,- EUR na osobu a deň, resp. potvrdenie z banky, cestovný šek, alebo medzinárodne platné kreditné karty, ktorými jednoznačne preukáže svoje finančné zabezpečenie.....Ďakujem

adriana1980
22. jún 2014

To sa mi nezdá. To akože, ked pôjdeme celá rodina (4 kusy) di Chorvátska na 10 dní, tak mám mať pri sebe 4000 euro? Kde by som ich zobrala?

miku1
22. jún 2014

@crazybabenka To bude nejaká somarina. Ešte tak 100 € na rodinu a na deň - nepoviem nič....ale na osobu ??? Keby som toľko peňazí na dovolenku mala, tak idem inam a nie do Chorvátska 🙂

heni79
22. jún 2014

@crazybabenka
Kde si sa s tým stretla? Príde mi to ako pekný blud.

crazybabenka
autor
22. jún 2014

@heni79 tu.....tiež som s toho vyvalená....to by sme museli brať 1050e http://www.chorvatsko.atour.sk/info-chorvatsko-...

monyka92
22. jún 2014

to nemyslíš vážne :-/ možno to je len nejaká fáma

adriana1980
22. jún 2014

To je blbosť. Ešte je tam aj, že do 5 rokov môže byť dieťa zapísané v pase rodičča, čo nie je pravda. Tomuto by som moc neverila. Chcem vidieť človeka, čo to spĺňa

heni79
22. jún 2014

@crazybabenka
Ale hádam nebudú rodinku s deťmi v aute nabalenú považovať za osoby, ktoré by mohli ísť do krajiny za iným ako turistickým účelom, či? 😀

syja
22. jún 2014

Tiez som o tom citala tak to maju v zakonoch ale boli sme v bulgarsku pat krat a v zivote nokto nejontroloval kolko mamepenazi

ferkos
23. jún 2014

Je to hlupost na oficialnej stranke som nasiel:
2. Visa procedure
A foreign national submitting an application for a visa to a diplomatic mission or a consular office of the Republic of Croatia is obliged to prove of having sufficient financial means to cover the subsistence during stay in the Republic of Croatia and for the return to the country of origin or transit to a third country. When a foreign national enters the Republic of Croatia, national authority at the border crossing is authorised to request the proof of financial means necessary to cover the subsistence during stay in the Republic of Croatia and return to the country of origin or transit to a third country. The amount of financial means is fixed at the equivalent of 100 € per day of the estimated stay in the Republic of Croatia. If a foreign national is in possession of a certified letter of guarantee by a natural or legal person from the Republic of Croatia, proof of a tourist booking or a similar document, they are obliged to present proof that they possess the amount equivalent to 50 € per day of the estimated stay in the Republic of Croatia

Po prvotnom precitani som to tiez pochopil ze zodpovedny colnik ma pravo vyziadat si potrvedenie, ale cely tento odsek clanku sa tyka bodu 2. a teda vizoveho styku. Nechcel som kopirovat cely rozsiahli clanok ale prvy odsek spominal krajiny ktore podliehaju vizovemu styku. Nakolko sme mi obcania Europskej unie a Eurpskeho obchodneho spolocenstva, je mozne cestovat do chorvatska bez viz dokonca bez pasu len na obciansky preukaz. Preto sa podla mna co je pisane v bode 2. nevztahuje na nas.
Inak, nikde som sa zatial nestretol stym ze by som musel preukazat nejaku financnu liquiditu az na USA, kde ma TSA agent vyzval na preukazanie dostatocnych financnych prostriedkov. V praxi to vypadalo tak ze som mu ukazal cca 200USD a zamaval kreditkou a chlapik len kyvol hlavou. (a to su asi ti najprisnejsi a najneprijemnejsi colnici)
Vobec by som sa ani len nezatazoval myslienkou zeby Vas na take nieco mohli kontrolovat na chorvatskych hraniciach, Prijemnu dovolenku prajem 🙂

bronia13
23. jún 2014

@ferkos zijem v USA uz vela rokov a nikdy ma nepytali ziadny prijem, srand nikdy som o tom nepocula, zauimave

amatas
23. jún 2014

ľudia, žiadna panika, to sa nevzťahuje na turistov, žiadny chorvátsky colník niečo také na hraniciach vyžadovať nebude (pochybujem, že vôbec niekedy o takom predpise počuli 🙂 Prajem všetkým peknú dovolenku!

amatas
23. jún 2014

a ešte niečo, jediný problém, ktorí môžete mať s chorvátskymi colníkmi alebo policajtami, ak uvidia váš pas s názvom Slovenská republika si Vás pomýlia so Slovincami ktorých tu nemjú radi ( Slovinec sa po chorvátsky povie Slovenac), nám Slovenkám tu v Chorvátsku sa to už pár krát stalo a keď sme im vysvetlili že nie sme Slovinky ale Slovakinje (Slovenka po chorvátsky) problém sa vyriešil sám od seba 🙂

rena40
23. jún 2014

čauko,
...má tu prosím Vás niekto skúsenosť s platnosťou pasu?Vraj platnosť pasu pri ceste do Chorvátska musí byť minimálne 3 mesiace po návrate na Slovensko...myslela som,že sa to týka iba krajín s vízovou povinnosťou 😒
13.7. sa chystáme do Chorvátska a synovi platí pas do 10.8....má tu dakto skúsenosť s kontrolou platnosti pasu na hraniciach?
dík za veškeré info 🙂

crazybabenka
autor
23. jún 2014

@rena40 ja som sa na to pýtala v cestovke.....a povedali mi...že je to blbosť....že len tam...kde potrebuješ víza....musíš mať platnosť pasu ešte pol roku

rena40
23. jún 2014

@crazybabenka ...trošku som pátrala po nete nakoniec som to našla na stránke mzv-chorv.velvyslanectvo...majú to tam uvedené,len dúfam,že nenatrafíme na nejakého húževnatého colníka 😢

crazybabenka
autor
23. jún 2014

@rena40 môžeš mi poslať link? Ďakujem

rena40
23. jún 2014

@crazybabenka
http://www.mzv.sk/zahreb
sekcia cestovanie-cest.doklady

crazybabenka
autor
23. jún 2014

@rena40 no do riťkároviec......našej budú chýbať 4 dni.....končí jej októbri....do kelu....teraz čo....vybavovať rýchlo nový 😒

rena40
23. jún 2014

@crazybabenka
my odchádzame 13.7....pas som dala vybaviť klasicky do 30 dní dnes...ak to nestihneme,ideme aj tak...so starým 😝 .Potom ti dám vedieť,ako sme dopadli...dúfam,že nebudeme mať problémy-preto sa pýtam tu,či s tým má niekto skúsenosti...asi tak

crazybabenka
autor
23. jún 2014

@rena40 to už my budeme doma.....my odchádzame skôr 😉

ferkos
23. jún 2014

@bronia13 Tak ked mas green-card alebo obcianstve je to o inom. U mna sa vtedy jednalo o vobec prvy vstup na uzemie USA a preklepavali si ma hodinu 🙂

crazybabenka
autor
24. jún 2014

@rena40 teda ešte nebudeme doma 😀 😀 😀 😀 😀 😀 odchádzame až 14teho 😀 😀 😀 no nedalo mi to....písala som na chorvátsku ambasádu......toto je odpoveď od nich.

Dobry den,

Chorvátska republika nevyžaduje žiadnu rezervnú dobu platnosti cestovného dokladu.

S úctou

Veľvyslanectvo Chorvátskej republiky
Mišíkova 21, 811 06 Bratislava
Tel.: 02/57 20 20 91, 02/57 20 20 90
e-mail: croemb.bratislava@mvep.hr

winka99
24. jún 2014

tiez som to citala predtym ako sme sli do chorvatska, ale nejak som to neriesila, kedze mi to prislo nelogicke...ved mozem mat peniaze na ucte, to by ako skontrolovali?
nekontrolovali nic, len obcianske a synov pas

elfi1
24. jún 2014

@rena40 - a to vam nezobrali stary pas? my sme synovi davali tiez, lebo mu v maji koncila, ale stary sme tam museli nechat. dali nam len papier okolkovyny, s ktorym si pojdeme vyzdvyhnut novy

rena40
24. jún 2014

@crazybabenka
...díky mco za infošku...tak nechápem prečo to tam uvádzajú 😒
takže pocestujeme kludnejšie 🙂
Kam idete?

rena40
24. jún 2014

@elfi1
pás máme platný do 10.8....nemám dôvod im ho tam nechávať...odovzdám ho pri prevzatí nového

elfi1
24. jún 2014

@rena40 - no ano, mozno preto vam ho nechali. nas uz bol tesne po platnosti 🙂

crazybabenka
autor
24. jún 2014

@rena40 takže nedalo mi to....a volala som aj na ministerstvo zahraničných vecí 😀 😀 😀 info je stará.....a viazalo sa to na občianske preukazy a nie na pasy 😀 😀 😀 relevantné je to....čo mi odpísali chorváti a nie čo majú ony na stránke.....túto vetu mi povedali doslova 😀 😀 😀

rena40
24. jún 2014

@crazybabenka
takže je to v pohode 🙂
díky moc,si zlatá 😵

crazybabenka
autor
24. jún 2014

@rena40 teda dúfam.....pre istotu si vytlačím ten mail....ja som v tomto strašne paranoidná 😀 😀 😀 a od včera som kvôli tomu nespala 😀 😀 😀