Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Rekreačné poukazy 2020

dominikaschnitzel
26. jún 2020

Ahojte
prosím mate bližšie info o rekreačných poukazoch na 2020?
Este stále ich prepláca zamestnávateľ alebo už je to presunuté na štát? Neviem nájsť relevantné info.
Platí to aj pre zamestnancov vo výpovednej dobe ak spĺňa všetky ostatné podmienky?
Ďakujem srdecne za odpoveď

alenah31
26. jún 2020

@dominikaschnitzel všetko platí tak ako minulý rok

loginexistuje
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kendova_anna
26. jún 2020

Tiez si myslim, ze vo vypovednej lehote to uz neplati. Ale najlepsie ti bude vediet povedat tvoj zamestnavatel!

alenah31
26. jún 2020

@kendova_anna a prečo by nemalo?? To nie je podmienkou na priznanie nároku. Podľa §152a ZP zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov má povinnosť poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, na jeho žiadosť príspevok na rekreáciu v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok.
Akurát to môže zamestnávateľ upraviť interným predpisom. Pokiaľ ho ale nemajú platí pre zamestnávateľa to čo je v zákone - aj keď je vo VL - má nárok.

loginexistuje
26. jún 2020

informuj sa u svojho zamestnavatela ci nemate toto dospecifikovane v internej smernici (u nas mame a pocas vypovednej lehoty co je ale malo ludi vacsinou koncia prac pomer dohodou) sa rekreacny neposkytuje

kendova_anna
26. jún 2020

@alenah31 vsak ano, to mas pravdu ale ked sa nepytala zamestnavatela tak nemoze vediet, ci nahodou nieco take nemaju v internom predpise. Takze aj tak si to musi zistit u zamestnavatela.

alenah31
26. jún 2020

@kendova_anna to by mala vedieť - pokiaľ chce zamestnávateľ upraviť resp. nastaviť nárok na rekr. príspevok resp. rekr. poukaz v rámci interného predpisu je povinný o tomto svojich zamestnancov informovať a interný predpis písomne a na viditeľnom mieste zverejniť pre všetkých.

delphineta
26. jún 2020

Plati to aj na taborove pobyty pre deti?

alenah31
26. jún 2020

@delphineta áno - pokiaľ navštevuje školu - nevzťahuje sa na predškolské zariadenia.

delphineta
26. jún 2020

@alenah31 dakujem❤️

tarra6
26. jún 2020

@delphineta dokonca aj na denné tábory

ameanda
7. júl 2020

@alenah31 moze zamestnavatel obmedzit ponuku rekreacnych poukazov? tym myslim, ze si mozem vybrat vyuzitie poukazu len z ponuky Gusto karty, nie podla vlastneho dobrovolneho vyberu; dakujem

maris5
7. júl 2020

@ameanda my mame kartu callio a tiez to neplati vsade. Firma nestihala spracovavat ziadosti o preplatenie, tak to poriesili takto.

ameanda
7. júl 2020

@maris5 no mne to pride diskriminacne; nemozem si vybrat pobyt podla svojho vyberu a teda ked si ho vyberiem, tak za vlastny vyber som znevyhodnena, ze si to hradim cele sama a stracam benefit, ktory je vlastne stanoveny zakonom, ale upraveny fimou

alenah31
7. júl 2020

@ameanda moze. A diskriminacne to nie. Stat kedze nechal preplatenie na sukromnika resp. na zamestnavatela mu ponechal moznost urcit si podmienky ..... kludne sa moze dohodnut napr. len s jednym hotelom a budete moct ist len tam - on si povinnost splnil. Ale pokial to vopred urcene nema plati to co urcuje zakon - kdekolvek na SVK, spatne na vami uz absolvovany pobyt nic obmedzovat nemoze.

ameanda
7. júl 2020

@alenah31 dakujem za vysvetlenie

dominikaschnitzel
autor
8. júl 2020

@kendova_anna fyi podla Mihala ano, ak splni vsetly dalsie podmienky

arivederda
26. júl 2020

@alenah31 a keď nie som zamestnaná viac ako 24 mesiacov nemám nárok?

alenah31
26. júl 2020

@arivederda nie. Minimum je 24 mesiacov (2 roky).

Tu začni písať odpoveď...

Odošli