Štvorročný syn má strach z cestovania

laurinka34havranov
23. nov 2017

Ahojte obraciam sa na vás s veľkým problémom. Náš syn má 4 roky a má strašný strach z cestovania, autom aj autobusom. Keď vie že ideme len na nákup po meste tak je všetko v poriadku ale keď vie že ideme na výlet na dlhšiu cestu tak sa rozplače a hovorí že sa bojí. Ako máme podľa vás s týmto bojovať ?

lillystranska
23. nov 2017

@laurinka34havranov skusali ste sa s nim porozpravat preco ma strach? Mojho muza synovec ked sme ho chceli zobrat na vylet do Bojnic nam urobil taky cirkus ze som sa hanbila z auta aj vystupit. Nakoniec sme zistili ze sa bal ze ho tam nechame lebo mu tatko narozpraval ze ked nas nebude posluchat tak ho tam nechame

uskrnica
23. nov 2017

@laurinka34havranov fuha, nestalo sa vam niekedy nieco na cestach z coho moze mat tento blok? Skusali ste uz psychologa?

lucinocka
23. nov 2017

@laurinka34havranov moja nechcela chodit na vylety zo skolky, ked isli mimo mesta- napr lodou na ostrov, alebo do botanickeho parku, lebo je daleko od nas a ked sa strati tak sa nebude vediet vratit domov...nakoniec stale isla, poobede vravela ze jej bolo super ale na dalsi zase nechcela ist🙂 podla mna sa boji vyjst z poznateho prostredia do neznama, je vela takych ludi, co neradi cestuju...

veroniak12
23. nov 2017

treba ho v tom aute proste zabavit. hracky, rozpravky, proste prikladov ako na to je nespocetne, spievajte si, nech ma proste nieco ine na praci ako sa venovat tomu, ze niekam cestuje

jasminet
23. nov 2017

na dlhsie cesty napr. na dovolenku asi by bolo fajn chodit v noci - to prespi a rano tam bude. na kratke vylety asi mu moc nerozpravat kam sa ide - ideme len tuto kusok a zabavat cestou. kazdopadne by som z neho tahala preco sa boji

laurinka34havranov
autor
23. nov 2017

psychológa sme neskúšali, som si povedala že najprv napíšem sem, už dlšie čítam toto fórum ale len tak anonymne 🙂 keď sa ho spýtame prečo sa bojí, tak povie len lebo a plače ďalej :( to ani nehovorím o tom že na výlety zo škôlky vôbec nechodí. Keď sa snažíme ho nejako zabaviť tak to vydrží týhc 5-10 minút a potom si začne všímať že niekam ideme a už je problém.

pelian
23. nov 2017

Možno by nebolo zlé skúsiť toho psychológa keď neviete na to prísť sami prečo sa tak bojí

lubica773
23. nov 2017

mi sme mali podobný prípad, len v tom je rozdiel, že náš syn auto bez problémov a autobusom ani počuť. Treba mu dať čas si myslím. Každé dieťa musí samo na to byť pripravené. Ja som išla len do susednej dediny autobusom a on sám povedal, že ide somnou, že to skúsi. To mal skoro 5 rokv, ked to chcel vyskúšat. A od vtedy iba autobusom chce isť. Predtým sme skúšali isť autobusom iba v dedine od jednej zástavke druhej ale to bolo plaču.
Toto je moja skúsenosť.

laurinka34havranov
autor
27. nov 2017

a to len tak sám od seba si to zrovnal že to vlastne nie je taký problém ? nie som práve naklonená tomu psychológovi ☹

sisaka
27. nov 2017

@laurinka34havranov už sa to @uskrnica pýtala, či sa mu niečo na cestách nestalo a neodpovedala si.
V minulosti nemal problém cestovať? Alebo nerád chodi od narodenia? Nevidel niečo? Nepočul vás rozprávať sa o niečom, čo si možno zle vysvetlil a vzbudilo v ňom strach, nestrasili ste ho niečim?
V každom prípade by som radšej toto riešila s psychológom, ten bude vedieť ako prísť na to, čo je za tým a pomôže Vám zdolat tento strach či už spôsobený nejakou situáciou v minulosti alebo bezdovodny strach - čo je ešte horšie, to by som nenechavala len tak, ešte sa to vyvinie do nejakej fóbie ....

laurinka34havranov
autor
28. nov 2017

Nestalo sa mu nič na ceste či už s nami alebo škôlkou, a ani si nepamätám že by sme sa pred ním o niečom zlom rozprávali, ale každopádne mohol niečo zachytiť v televízií keď sme tam zrovna neboli, alebo v škôlke. A začalo to vlastne zhruba v dva a pol rokoch, odvetdy sa s tým snažime bojovať. Ale sisaka, si ma celkom vystrašila tou fóbiou , asi predsa len skúsime toho psychologa.

ivuska027
28. nov 2017

@laurinka34havranov rozumiem tomu spravne, ze dieta sa boji uz 1,5 roka, nechodi s detmi nikam, nechodi s vami, ak ide, tak place, neviete si s tým vobec rady, ale pomoci u psychologa nie ste naklonení? Len sa pýtam...

laurinka34havranov
autor
30. nov 2017

Áno je to tak ako si napísala, na moju obranu ale musím povedať že čo som sa rozprávala so známymi a aj s vychvávateľkou v škôlke, bolo mi povedané že to sa u niektorých detí stáva a treba len počkať do vyššieho veku. Mne už ale 4 roky prídu dosť na takéto správanie.