Odporučte mi slovenské jasle v Dunajskej Strede

24. máj 2021

Dobry den,

vedeli by ste mi odporucit nejake jasle v slovneskom jazyku? Viem o Dunajaciku a udajne Kakademia je dvojjazycna, je este nejaka dalsia alternativa v Dunajskej Strede a jej okoli?

anulienka99
25. máj 2021

Ahoj, sú ešte mestské jasle, no tie sú viac maďarské ako slovenské. So slovenskými jasľami a škôlkami je to v DS ťažké. Ak Ti ozaj záleží na slovenčine, tak v Dunajáčiku si na edukáciu v slovenčine veľmi potrpia, s čím som sa v iných škôlkach až tak nestretla. My sme menili a v Dunajáčikom sme spokojní.
V DS musíš rátať s tým, že ak zapíšeš dieťa hocikam, vždy tam budú aj deti, s ktorými musia učiteľky občas hovoriť po maďarsky, aby im porozumeli. 😊😉 Držím palce.

autor
25. máj 2021

@anulienka99 dakujem krasne, na Dunajacika som zatial postrehla dobre “recenzie”, alebo teda spokojnost.

Aby ma niekto nepochopil zle, nie som puritanka, ale musim naspat do prace a mala este poriadne nerozprava. Ja a partner nevieme po madarsky, cize neviem ako by mala zareagovala, ak by vhupla do vyslovene madarskeho prostredia. Ona nerozprava, ale rozumie vsetko... v slovencine.

Kakademia je udajne slovensko-madarske prostredie, voci comu nemam nic, aj budem rada, ak sa mala nauci po madarsky, bude mat viac kamaratov a predsa len, oplati sa jej to. Ale to by sa mohla naucit aj v skolke, teraz naozaj vzhladom na situaciu a jej recove “schopnosti” neviem, co by mala z toho, keby som ju dala do cisto madarskych jasli a my doma stale po slovensky, ci jej nevznikne gulas a ci sa vobec rozhovori...

anulienka99
25. máj 2021

Vždy sa dá meniť... 😊 Ak sa Ti jasle/škôlka nepáči, vždy sa môžeš rozhodnúť pre iné zariadenie. My sme raz menili škôlku (štátnu za Dunajáčik) a neľutujem. Videla som, že môj syn je v tej štátnej nešťastný. Bolo to ťažké rozhodnutie, lebo v tej novej škôlke to mohlo teoreticky byť horšie, ale našťastie sa tak nestalo. Poznám dieťa, ktoré chodilo už asi do každej škôlky v DS. Treba sa ísť poinformovať, zavolať a rozhodnúť sa podľa pocitu. A potom uvidíte...

nikoletah
28. máj 2021

@anulienka99
Tiež som pozerala dunajacik ale strašne ma mrzí ta ich strava co pridávajú na fb... Niva pre ročne detičky, tunika so spagetami.. Akože je krásne že sa definujú ako rodinný centrum, no mali by trosku preštudovať o zdravej výžive deti...

anulienka99
28. máj 2021

@nikoletah tak nedá sa každému vyhovieť, čo sa týka stravy 😊 každý máme inú predstavu... Viem však, že mojej malej chutí a nenútia ju jesť. Doma varíme ozaj všetko. Ale áno, nivu jej nedávam 😉. Špagety s tuniakom v paradajkovej omáčke sa mi však zdajú oproti nátierke z treščej pečene, ktorá je bežná v škôlkach, v pohode. 😊 Viem, že varia aj pre deti s intoleranciami, či špeciálnymi požiadavkami (bez mäsa), ak si to rodič praje. 😊

nikoletah
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marianna_peskova
29. máj 2021

Ja som s Dunajáčikom spokojná. Len ma trocha mrzí, že hneď môjho dvojročného syna poslali k psychologičke, lebo nerozpráva a zle sa socializuje. Na obe veci mi psychologička odpovedala, že má čas od troch rokov. Rozprávať môže až od štyroch rokov a introvert je po mne.
Menu mi vôbec nevadí a malý je tiež spokojný.

autor
29. máj 2021

@marianna_peskova tak to poslu aj nas, mala budr mat dva roky v oktobri, ale nerozprava ani tuk. Socializacia sa ukaze az ked pojde do kolektivu, kedze stale sme same doma 🤷‍♀️

luccija
29. máj 2021

@marianna_peskova to je chory pristup my sme mali v skolke 3 r deti ktore iba zacinali rozpravat

anulienka99
29. máj 2021

@marianna_peskova na jednej strane je to možno aj dobré, keď dieťa vyšetrí odborník. Teraz máš aspoň istotu, že malý potrebuje iba čas. Ja veľmi nie som za tieto vyšetrenia tiež, no niekedy to pomôže hlavne rodičovi. Môj syn tiež nerozprával, keď mal nastúpiť do škôlky a bála som sa, či to už nie je nejaká porucha... Boli sme na vyšetrení a bolo nám povedané, že musíme byť trpezliví. A keď som prestala "tlačiť na pílu", zrazu začal pekne rozprávať. A doteraz sa mu nezastavia ústa... 😊😉🙃

marianna_peskova
30. máj 2021

Ani v najmenšom nechcem toto zariadenie ohovárať, pretože som s ním naozaj spokojná. Čo ma na tom mrzelo bolo, že môj materinský pud mi hovoril, že je to vporiadku, že malý ešte nerozpráva, jeho detská doktorka mala ten istý názor, psychologička, s ktorou som rozprávala po telefóne mala ten istý názor a tiež aj bývalá učiteľka v jasliach. Len pani vychovávateľka nebola stále presvedčená. A podkopávala moju istotu. Ale nakoniec všetko dobre dopadlo...
@luccija
@anulienka99