Slovenky v Dunajskej Strede

bullet
28. máj 2021

Zdravím, mám otázku na slovensky hovoriace mamičky bývajúce v DS.. Mali ste nejaký problém si nájsť zamestnanie v tomto meste pokiaľ ste neovladali maďarský jazyk? Za rok a pol mi konci rodicak a už teraz mám z toho stres. Pred tým som pracovala v BA ale pri dvoch malých deťoch si cestovanie neviem predstaviť.. Síce som rodená Maďarka ale rokmi stravenymi v BA v čisto slovenskej komunite som akosi už aj zabudla po maďarsky preto sa bojím aby som sa tu vedela zamestnať

haszonallatka
29. máj 2021

@ivkazba keď na Slovensku po slovensky a podľa Vás to takto (spolu) funguje všade vo svete, tak áno, nemám čo k tomu pridať. Pekný zvyšok dňa 😉

eva112014
29. máj 2021

@ivkazba Ja som naozaj toho názoru, že v ktorej krajine žijem, tak sa snažím naučiť sa a hovoriť ich úradným jazykom. A zároveň som sa vždy riadila heslom, že koľko jazykov viem, toľkokrát som človekom.
A išli sme do Švajčiarska žiť. Oni tu majú kantóny, my máme kraje. V jednom kantóne hovoria ľudia po francúzsky, v druhom kantóne po taliansky a v treťom po nemecky. A Švajčiarsko je malá krajina, fakticky ako Slovensko. Decká sa tu učia v škole povinne po anglicky, po taliansky a po francúzsky. A predsa spolu fungujú. Toto sú oficiálne jazyky. Si predstav, že na Slovensku by si mala 2 miľ. skutočných Slovákov a 2,5 by si mala samých cudzincov. Maďarsko, Česko,Poľsko, Ukrajina, Albánsko, Srbsko, Chorvátsko, Rumunsko, Brazília, Afrika, Taliansko, Turecko, Portugalsko, Fínsko .... Konkrétne z týchto krajín osobne tu poznám ľudí, ktorí tu žijú. Proste brutál. A krajina funguje. Si zober, že koľko ľudí, koľko mentalít sa ide integrovať (svojim jazykom, kultúrou) do tejto krajiny. A oni fungujú.🤷

eva112014
29. máj 2021

@haszonallatka Počkaj u nás vo Dvoroch nad Žitavou sa učili hlavné predmety po maďarsky, ale mali SJ! Môj muž chodil do maďarskej ZŠ a vie po slovensky. On vraví, že na strednej sa učil po slovensky, ale mal na strednej škole maďarsky jazyk a akože to bola maďarská stredná škola. Všetko mal po slovensky, len predmet MJ mal akože do plusu.
Toto bolo u nás pred 30 rokmi takto. Fakt sa čudujem, čo sa v tej DS deje.

susie2101
29. máj 2021

@bullet zila som v Grecku, v Talianku v Topolcanoch
A este stale viem po madarsky
Dokonca aj po slovensky
Po case mozes zabudnut hovorit po taliansky atd... Ale materinsky jazyk🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Momentalne pracujem v BA, hovorim a rozmyslam cely den po slovensky
Ale toto co tu pises su bludy
Moj nazor🤷‍♀️

susie2101
29. máj 2021

@ivkazba
Malo slovenskych skol?
Je tu omnoho viac slovenskych ako madarskych skol

eva112014
29. máj 2021

@bullet Autorka, ja všetkých ľudí, ktorí majú slovenské OP nazývam Slovákmi. Aj ľudí v DS.
Ďalej neviem v akom veku sú tvoje deti. Avšak musíš uznať, že slovná zásoba 4 ročného dieťaťa oproti dospelému je biedna. Ja nehovorím po maďarsky na úrovni 4 ročného dieťaťa a tak asi preto som nezabudla po maďarsky. Žijeme v digitálnom svete a stále sú tam ešte aj knihy, ak sa človek chce vzdelávať, možností je veľa. Čiže ja tvrdím, že ty si po maďarsky nevedela. Ty máš také dobré základy. To verím, že si zabudla. Takto hej. A pochopiteľne, že keď nevieš jazyk, tak sa cítiš nepohodlne v tom danom jazyku hovoriť. Otázka je, či sa ti chce ten jazyk učiť sa, alebo nie. A ďalšia otázka je, či sa ti oplatí, alebo chceš zostať v DS bývať, keď je tam tak ako píšeš.
Poprosiť ľudí môžeš, ale toto je verejná diskusia.
Každopádne držím ti palce, nech to vyjde tak ako chceš. A DS veru navštívim. ☝️

bullet
autor
29. máj 2021

@susie2101 opakujem.. Rozprávali sme doma madarcinou do mojich 4rokov potom už nie.. Takže je reálne ze neviem rozprávať poriadne a spisovné. Nezalozila som fórum aby ma niekto spochybnoval ale aby napísal svoju skúsenosť na moju otázku...

potvorka88
29. máj 2021

@bullet vydrzali sme v DS asi 11 rokov a bol to nekonecny boj. Spoznala som tam aj super ludi, ale aj kopec arogantnych, hlupych, dokonca viem o vyhrazkach slovenskej podnikatelke, ze ma slovensky obchod a odmietla hovorit a mat napisy v madarcine. Bojovali sme o skolku, jedinu slovensku kde mi samozrejme deti nevzali. Platili sme kvoli tomu niekolko rokov sukromnu. Ked nastali nezhody a moje mladsie dieta muselo zo sukromnej odist, az vdaka kamaratstvu vplyvnej kamosky som dostala dieta do skolky. Zmiesanej. Vraj slovenska trieda no vsade som len madarcinu pocula. Co sa tyka prace ani som sa nepokusala tam zamestnat. Chodila som stale do BA s tym, ze sme mali najprv tu sukromnu a potom som si zohnala opatrovatelku, ktora mi vyzdvihovala deti zo skoly a skolky. A ked sa bohuzial stalo, ze mi zomreli obaja rodicia, ktori sa do tej lokality tiez prestahovali, tak sme zdvihli kotvy a skoncili v TT. Je to perfektny pocit, ked vies ze nemas na vyber 1 skolku, 2 ZS z ktorych do jednej sa dostat nedalo (uplatky, prominentne deticky) a 1 gymnazium. Tu mam vsetky skoly aj skolky v slovenskom jazyku a nemusim sa s nikym natahovat. No ale este k tvojej otazke. Da sa zamestnat aj iba so slovencinou. Kamaratka nevie po madarsky ani ceknut a nasla si pracu aj v kancli aj dokonca v predajni. Ale predpokladam ze to je skor vynimka. Asi treba iba skusat.

bullet
autor
29. máj 2021

Ďakujem že sa našli aj ženy ktoré mi odpovedali k veci ☺️.my sa odtiaľto nechystáme odísť pretože tu máme rodiny a teraz sme tu kúpili dom nakoľko ceny nehnuteľností bližšie k BA sú astronomicky vysoké a radšej svojim deťom doprajem kus pôdy za cenu toho že možno budeme trochu znevyhodnení v spoločnosti ako tlačiť sa v dvojizbaku niekde pri BA. Vidím to tak že začnem sa trocha venovať tej maďarčine kým mám čas a budem sa snažiť k tomu viesť aj svoje deti aby nemali problém si nájsť priateľov. Žiaľ je to smutné že človek sa vo svojom rodnom meste nemôže cítiť komfortne len preto že ľudia na mňa pozerajú cez prsty iba kvôli tomu že rozprávam úradným jazykom ale čo sa dá robiť.. Nemám proti Maďarom nič, celá moja vlastná rodina sú Maďari len nechápem tú aroganciu tých ktorí sa prispôsobiť vôbec nechcú

h2
30. máj 2021

@bullet Ahoj, ja som Slovenka, neovládajúca maďarčinu. Už 11 rokov pracujem v Šamoríne. S DS sa to síce nedá porovnať, ale aj tak mám bohaté skúsenosti s fungovaním s Maďarmi. Mnohí moji kolegovia sú z DS a jej blízkeho okolia a do Šamorína dochádzajú. Vo firme nás je 12, z toho iba dvaja sme Slováci. Kolegovia sa non stop rozprávajú len po maďarsky, už som si síce zvykla, ale niekedy je to nepríjemné, napríklad keď kolega rozpráva vtip a povie ho celkovo 3x, lebo raz bol preč jeden kolega, potom druhý... Ja tam sedím celý čas, z intonácie a reakcií pochopím, že hovorí vtip, ale po slovensky ho nepovie. Alebo sa rozprávam s kolegyňou, kolegu zaujme, o čom sa rozprávame, príde sa zapojiť do rozhovoru, ale už je to v maďarčine, ona mu odpovie tiež maďarsky a ja tam stojím, jak blbá, lebo ma takto vynechali z pôvodného rozhovoru. O firemných akciách a oslavách ani nehovoriac. Kolegovia sa správajú, ako keby očakávali, že sa už dávno po maďarsky naučím, dokonca si myslia, že už im rozumiem, ale nechcem sa k tomu priznať, lebo podľa nich nie je možné, že tam tak dlho robím a ešte tú maďarčinu neovládam. Nuž, neovládam. Aj spev vtákov počúvam celý život a aj tak neviem, o čom štebocú.
Kolega, ktorý je priamo z DS, mi rozprával, ako to v DS funguje, povedal doslova "to je úplné Maďarsko". V DS som bola párkrát a môžem to len potvrdiť. Dokonca som tam bola na jednom vyšetrení v nemocnici, lebo sa mi nechcelo do BA a bližšie sa nedalo. S doktorkou, mladou babou, som sa ledva dohovorila! To mi už zostal rozum stáť, lebo nejakú predavačku človek až tak nerieši, ale VŠ vzdelaná osoba? Tak neviem, či študovala v Budapešti, alebo čo?
No, ale nejako som sa rozohnila 😁 a odbočila som od pôvodnej otázky, či som mala problém nájsť si prácu. Nie, toto bolo našťastie v pohode. Hoci muž mi hovoril, aby som nebola sklamaná, keď ma nezoberú. Ešte som sa ho trochu naštvane pýtala, prečo by ma nezobrali (spĺňala som všetky požiadavky) a on mi povedal, že preto, lebo neviem maďarsky. Vtedy som bola riadne naivná, hovorila som si, že veď sme na Slovensku, tak prečo by som mala vedieť po maďarsky, len preto, že v Šamoríne žije maďarská menšina (v mojej predstave: väčšina obyvateľov Šamorína sú Slováci, "menšina" Maďari 😂). Až neskôr som pochopila, že tá menšina tvorí prevažnú väčšinu.
Nechcem Ti brať nádej, ale obávam sa, že bez aktívnej maďarčiny si priamo v DS prácu nenájdeš. Jedine, že by si robila niečo úzko špecializované, na čo "nejsou lidi". Chápem, že dochádzať do BA je odtiaľ brutál. Ale možno by si mohla skúsiť iný smer, napríklad Galanta? Tiež je tam síce dosť Maďarov, ale podstatne lepšie, než "Dunaszerdahely".

wicka5
30. máj 2021

trošku možno odbočím od témy, ale ja proste neverím, že rodená maďarka za pár rokov zabudne svoj rodný jazyk. Veď aj píšeš, že celá tvoja rodina sú Maďari - tak dupľom nechápem. Vlastne neverím. Mnohí žijú roky v zahraničí ( aj moja sestra ) a nezabudla po slovensky. Čudné, fakt

eva112014
30. máj 2021

@h2 Ja mám tu najlepšiu kamošku z Chorvátska. So synom hovorí po chorvátsky. Ja sa ju stále pýtam, že čo? Čo si mu povedala? A poznám už veľa slov. Ona? Nevie nič po slovensky, ona sa nepýta. Ona povedala, že klopec a ja som si myslela, že je to chlapec. A pritom to je vraj blcha. 😂 Zistila som to tak, že sa pýtam.
Čiže ja by som tam tak nestála, ale pýtala sa. Bude to pre nich únavné stále prekladať a potom si zvyknú, že sa stále pýtaš a povedia ti to už po slovensky.Ono nemému ani vlastná mať nerozumie.
Mne tiež Švajčiar povedal, že nech sa naučím po švajčiarsky. Ale ako? Oni nepredávajú švajčiarsky slovník. Tak sa ho pýtam ako decko. Už ho to štve a veľakrát mi to povie už Hochdeutsch. Nemčinou, ktorú sa mi učíme v škole. 💪
A v Berne hovoria inou švajčiarštinou ako v Zürichu. Čiže bola by som zase nahratá. 🙈

A štebot vtáčikov ti nemá kto preložiť. 😊
Možno, keď sa opýtaš asi nájde sa aj taký expert. 😂

bullet
autor
30. máj 2021

@wicka5 neviem prečo by som mala dôvod klamať len tak z hlavy si vymyslím niečo aby ste mali o čom konspirovat? Ja nevravím že nerozprávam vôbec.. S babkou krstnou atď sa do rozumiem v takej ľahkej komunikácii medzi nami, ide o spisovnu reč sklonovanie atď u mňa.. Proste sa hambim rozprávať rečou ktorá mi nejde.. Ľahšie sa mi hovorí už po anglicky. Nikoho nepotrebujem presvedčiat o tom čo neviem viem kto som prečo neviem.. Proste som sa pýtala ako je to s prácou nechápem keď nemáte na túto otázku odpoveď načo riešite malichernosti. Ak nepoznáte nesudte

aurorastone
30. máj 2021

@haszonallatka samozrejme ze na slovensku po slovensky, hadam sa nebudem na Slovensku učiť ugrofinsky zalospev, len aby som si na SLOVENSKU v coop jednote v DS kúpila 2 rožky, teraz sa nebaví o turistoch a cestovateloch, ktorí používajú svetové jazyky (ku ktorým maďarská hatlanina určite nepatrí) na dorozumievanie v zahraničí a prídu sem len za účelom krátkej návštevy krajiny....bavíme sa o ľuďoch co tu majú trvalý pobyt, teda nezažila som ze by v anglicku, Nemecku, taliansku, Holandsku alebo v USA v malých potravinách odmietli hovoriť s domácimi ich vlastným jazykom na území krajiny kde je štátne občianstvo danej krajiny a majú svoj oficiálny úradný jazyk...k tebe nemám čo viac povedať...

eva112014
30. máj 2021

@aurorastone Inak v Pilisvörösvár v Maďarsku je slovenské ZŠ. ☝️ To viem, že tam je. Aj tam žijú Slováci. Slováci skrz Trianonu. To bola riadna sprostosť v minulosti. Maďara dali na Slovensko a robili to aj naopak. 🙄
Muž má kolegu z Maďarska a ten hovoril, že u nich tiež sa hovorí aj po slovensky. A nie, on nie je z Rajky. 😂
A na Slovensku po slovensky tiež neplatí už tak veľmi. Veď naše deti sa učia už minimálne 2 cudzie jazyky. Ja by som bola za to, aby sa susedné štáty učili jazyky svojich susedov. Napr. aj Rakúsko . Prečo sa mám len ja učiť po nemecky? Mohol by aj Rakúšan po slovensky sa učiť. Nie? Jasné, politika.

Žiaľ, ja som tu zažila. Predavačka hovorila na mňa len po francúzsky. Žiadna švajčiarština.
Ani mne sa to nepáčilo. Neverím, že iným jazykom nevedela hovoriť. Nechcela hovoriť so mnou ani po anglicky, ani po nemecky a ani po švajčiarsky. 🙄

Ja by som inak strašne chcela spoznať z Pilisu Maďara, ktorý má slovenské korene. Ako sa mu tam žije, žilo ...
Aký boli Maďari k nim. Toto som už hovorila aj minulosti nielen skrz tejto témy. HM, bolo by to zaujímavé.

haszonallatka
30. máj 2021

@aurorastone prepáčte, ja som vôbec nepísala, že nemali by poznať slovenčinu, ktorú nepovažujem za hatlaninu, ako ani ostatné iné jazyky vo svete. Ja som sa snažila vysvetliť, prečo asi niektorí/viacerí Maďari neovládajú dostatočne slovenčinu. Ja som reagovala na tvrdenie,že tu nežijú žiadny Maďari, ako to písala pani. Čo nie je pravda. Aj ja som Maďarka, podľa mňa celkom dobre ovládam slovenčinu, takže považujem poznať úradný jazyk ako dôležitú vec. Napr. ja neviem dobre po nemecky, hoci som sa učila viac rokov, niektorí tiež majú ťažkosti so slovenčinou, lebo pre Maďarov je to taktiež cudzí jazyk, ako angličtina, španielčina atď.

eva112014
30. máj 2021

@aurorastone
Pozri, takto Slováci si pestujú slovenskú kultúru, slovenský jazyk vo Švajčiarsku.

eva112014
30. máj 2021

@aurorastone A všetko je legálne a povolené. 😊

haszonallatka
30. máj 2021

@aurorastone aj to nechám tu, len informatívne. Zdroj: narodnostnemensiny.gov.sk

eva112014
30. máj 2021

@haszonallatka Áno, ale kto ťahá za kratší koniec? Vždy ten, kto nerozumie. 🤷

eva112014
30. máj 2021

@bullet inak moje dieťa nechodilo ani do slovenskej a ani do maďarskej škôlky. Teraz je prváčka tu v CH. Ver, že je to pre mňa dosť náročné ju učiť po slovensky a s otcom hovorí po maďarsky. Chcem, aby vedela obidvoma jazykmi. V škole má nemčinu+švajčiarštinu. A som na ňu taká pyšná, keď počuje Maďarov tu, prihovorí sa k nim po maďarsky. Keď počuje Slovákov, hovorí s nimi po slovensky. Po česky ešte nevie. Áno, púšťam jej i také rozprávky. Pýta sa priebežne, že čo je to zapomenout, polštář ... Nám sa slečinka posmieva ako hovoríme po švajčiarsky. A to sa len my učíme z počutia. Knihy nemáš. Max. TV, rádio a ľudia. Veríš, alebo nie, tie deti majú hlavu ako špongia. Učia sa rýchlo. Zistíš to, ak zostanete v DS. Tak rýchlo ti začnú kecať po maďarsky, že sama sa budeš čudovať.
Áno, je tu riziko, že sa ti budú smiať ako hovoríš ty a ako oni. 😁

scila
31. máj 2021

@bullet Ahoj. V akej oblasti by si chcela pracovať? Už je to v DS trochu iné a pre Slovákov lepšie ako volakedy. Pred 10-timi rokmi bol problém dohovoriť sa aj na katastry, v obchode išli na teba hneď po maďarsky. Teraz idú na mňa bežne po slovensky, dokonca mi kamarát hovoril, že v Lidli bola predavačka, čo zákazníkovi pred ním povedala, že nevie po maďarsky, že kukal jak puk.
Ale aj keď sa dá už v DS dohovoriť slušne po Slovensky ja ako čistá Slovenka by som tam robiť nešla. Ja aj známe čo sú Slovenky robíme v Šamoríne a v okolí.

anulienka99
2. jún 2021

@bullet ja som skôr ako s maďarčinou (rozumiem aj hovorím, ale nikdy som sa ju v spisovnej podobe neučila) mala problém s tým, že mám malé deti. V momente, keď som iba náhodou spomenula, že nejaké mám, mala som pocit, že sa pohovor z ich strany skončil. 😑
Musím však spomenúť jednu moju skúsenosť. Boli sme na návšteve v zahraničí a zišlo sa nás tam viac národností. V takejto komunite sa hovorí jazykom, ktorému buď rozumejú všetci alebo väčšina a tomu kto nerozumie (samozrejme, ak sa dá) niekto prekladá. Považovalo sa za neslušné, aby čo i len jeden nerozumel.
Predtým naozaj bol problém sa dohovoriť v DS, ale mám pocit, že sa to zlepšuje. Hlavne vplyvom toho, že sa sem sťahujú ľudia od BA.

tdominika
20. jún 2021

Ja som si po dlhsej dobe 6 rokov nasla pracu v kauflande,vykladam tovar,rozpravam po slovensky a kazdy sa tak prepol 😁

mira0611
11. júl 2021

@bullet ahoj, citam tu tie prispevky a zda sa mi, ze sa to trochu prepolitizovalo. Som madarka a zijem v Dun.Strede, chodila som do slov.skoly, aj moj syn chodi, ucila som sa na obchodnej akademii, ale predsa som si tazko nasla pracu v Dun.Strede. Po materskej som pracovala v BA a az rok na to som si nasla pracu v DS. Ak pracujes ako predavacka, tak bez madarciny sa tazko uplatnis, ale ak robis nejaku kancelarsku pracu nebude problem najst si robotu. A neboj, ak sa dostanes medzi ludi kde sa rozprava po madarsky, po case sa opat naucis jazyku a budes sa moct vyjadrovat. Urcite rozumies po madarsky len nehovoris, lebo to nepouzivas, nepocujes, ale po roku sa to na teba nechtiac nalepi.
Ja tu od kazdeho pocuvam ako mi je dobre, ze rozpravam po slovensky, keby oni vedeli.
Baby sorry, ale prispevky typu, preco sa po slovensky nenaucia madari...toto je tu madarske prostredie, vacsinou sa madarske deti stretavaju so slovenskym jazykom na ZS a nenaucia sa lebo to nie je vyucovane ako cudzi jazyk, ale ako keby kazdy vedel, takto sa rozhodlo v nasom drahom parlamente.
Kazdy z Vas sa ucil cudzi jazyk na skole, nemcinu, anglictinu, rustinu a predsa nehovorite tymto jazykom, cest vynimkam. 🙂
Pekny vecer=szép estet ;)

lenca30
14. feb 2022

Trosku sa to zvrhlo táto debata....autorka sa pýtala na prácu nie na Slovensko maďarské názory.....a prstov musím reagovať.......ja bývam v DS dlhé roky,neviem po maďarsky ale NIKDY som nemala problem. Práve naopak. Vždy boli na mňa ľudia milí a keď som sa ozvala po slovensky hneď "prepli" na slovenčinu,aj keď niekedy lamavu ale snažili sa.

santamonica
29. aug 2022

Ahojte, pred cca 3 rokmi sme sa presťahovali do obce pri DS, preferovali sme iný smer od BA, ale kvôli rodičom sme išli sem, oni žijú pri Komárne. Máme 4 ročného syna a poviem Vám, ľutujem, že sme išli sem. Mame krásny dom, záhradku, bazén, ale toto tu je celé zle. Najmä pre malého. V BA bol šťastný, spoločenský, priateľský, tu sa mení a je mi z toho smutno. Deti našich susedov nevedia /ani jedno/ vôbec po slovensky. Keď ideme na ihrisko v DS, tam občas stretneme ' slovenské' dieťa a malý sa má s kým hrať. Ale maďarské deti, keď zistia, že im nerozumie, tak ho proste neberú. Žili sme všelikde po svete s mužom, ale toto som nezažila nikde. Keď môžem, idem so synom do BA aby sa mal vôbec s kým zahrať a vyšantiť. A máme aj fajn susedov, ale tie deti prosto slovensky neučia. Až keď prídu na ZŠ, začnú sa učiť a tak to aj vyzerá potom. Ja si tu hľadám prácu, zatiaľ nič, lebo v požiadavkách je všade maďarčina. A hoci jazyky mi celkom idú, maďarčinu prosto nedám. Takže tiež asi budem dochádzať do BA. Starostka našej obce dáva na fb verejné oznamy iba v maďarčine, aj letáky do schránky. Hoci som ju žiadala aj o preklad, plus žije tu viac Slovákov, väčšinou v zmiešaných rodinách, ale my sme čisto slovenská. 2x prišlo niečo v oboch jazykoch a potom zas iba v ma. Keď je tu nejaká verejná akcia, moderuje sa v maďarčine, takže super, aj vystupujú sami Maďari, počula som , ale to nemám overené a nechce sa mi tomu verit, vraj v kine tu dávajú filmy s maďarskými titulkami.
Tiež je tu v okolí pár ľudí, ktorí sa s nami prosto nebavia. Tak naschvál vyslovene a ani nás nepoznajú, iba vedia, že nevieme maďarsky. Som vonku s malým, bavím sa s fajn susedkou, príde iná suseda aj s mužom a dcérou, pozdravia sa po maďarsky, na mňa ale ani nepozrú a začnú sa s tou mojou fajn susedkou baviť po maďarsky a postavia sa medzi ňu a mňa. Keď niečo poviem, tak ma ignorujú a ta moja fajn susedka má z toho chaos. Najskôr som myslela, že to je náhoda, ale po 5tom raze a keď to zažil aj môj muž, tak náhoda to nieje a učia to aj ich dcéru. To je už extrém, ale bohužiaľ pár ich tu takých je.
Akože mne to žily netrhá ale malý to vníma a nerozumie tomu. Už párkrát plakal doma, že prečo sa k nemu tak tie deti správajú.
Takže sum sumárum, ja rodine s malým dieťaťom neodporúčam sa sem sťahovať. My ešte počkáme, ako sa to utrasie, rozhodne sme naplánovali sa niekam znova sťahovať, ale ak tu malý nebude šťastný a nebude mať kamarátov, tak pôjdeme preč.

viera_taszli
29. aug 2022

@santamonica ahoj, si aj na FB? Mame vytvorenu skupinu so slovensky hovoriacimi mamickami 😊

tdominika
29. aug 2022

@santamonica ahoj ja som priamo z DS 🙃 tiez moje deti vedia iba po slovensky,chodievame aj na ihrisko a nemaju problem..maju 11 a 6 rokov(mensi zachvilku 7) ,na fb mame aj skupinku kde vela ludi vie po slovensky a su tam aj mamicky s detickami,urcite ta radi privitame 🙃🙂

h2
29. aug 2022

@santamonica Presne viem, o čom hovoríš. Mám rovnaké zážitky. ☹️ Ešte že ja "na maďaroch" len pracujem, bývame našťastie v slovenskom prostredí.