Trojčiatka. A čo teraz?

jankoanka
22. apr 2014

Zdravím, ako reagovať ak sa dozvie budúca mamina že čaká trojičky? Mňa by zaujímalo ako si vedia poradiť maminy trojičiek - myslím, koľko postieľok, aký kočiar a aký športový kočiar.. Kde to nájdem.. lebo som sa tak mrkala po internete a bolo to dosť chabé... Našla som zopár akože kočiarov,ale nič viac.. Ako to prežívajú mamičky pri plači a kŕmení a kojení ak je tak veľa hladných krkov.... 🙂 Proste neradé rady od mamičiek ako to zvládnuť...

monicm
22. apr 2014

prepáč,že zareagujem,ja trojičky nemám,ale jediné čo mi napadlo,tak na začiatok treba určite pomoc,manžel,babka,opatrovateľka.ak sa nemýlim,od mesta máte nárok na pestúnku (tu sa asi nič nezmenilo "zákon o sociálnych službách č. 448/2008" ).kočíky viem že riešia často tak,že dvojičkovský a obyčajný a na prechádzku chodia dvaja ľudia,postieľku vedia mať zo začiatku jednu,kedže na širku sa tam určitú dobu zmestia,potom to ale treba určite riešiť podľa veľkosti bytu (domu).no a asi tam treba straaaaaaaašne veľa pevných nervov a "hluché" uši,na chvíľu zabudnúť na domácnosť a skúsiť sa nezblázniť.a nebáť sa požiadať o pomoc,zabudnúť na prípadnú hrdosť a prosiť,prosiť,prosiť a neodmietať

siska53
22. apr 2014

@jankoanka rodina vo vedlajsom dome,oni teda okrem trojiciek maju aj dalsie 3starsie deti. Kamoska,vravela,ze kocik mali z,ameriky,chceli co najmensi. Viem,ze ked boli,starsie,mali,ich na vodzkach,teraz uz su vycvicene,a,da sa. Ale,dost dlho chodili bud tak,alebo kazdu z nich mal,jeden,clen,rodiny a viedol,za,ruku.
urcite je narok na,opatrovatelku. A pri dojceni,striedat deti,ak,sa,bude dat. Nic viac neviem.
oni si museli kupit dost velke auto,kedze maju 6deti. Byvaju v obycko panelaku s beznou velkostou izieb.myslim,ze ani vytah nemaju..

tova
22. apr 2014

no ja mam dvojicky a keby som mala pri trojickach narok na opatrovatelku tak radsej by som brala trojicky. Lebo 1 dospely postrazi aj 3 deti naraz urcity cas kym 2 dospely navari, uprace alebo oddychne si, ale ked je sama matka na 2 deti tam to je non stop. kociare su z roka na rok lepsie pre trojcata, pozri peg perego tam sa daju aj 3 vajicka, su zasebou cize lahko sa vojdu do uzkej chodby a 3 deti maju kazdu sedacku aj striesku, mozu lahnut. https://images.search.yahoo.com/images/view;_yl...

jankoanka
autor
23. apr 2014

@siska53 no to nemame ani my ani velky byt a ani vytah.. takze parada 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@tova bomba, dakujem 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@siska53 a este ma zaujalo, ze ich mali na vodzkach.. to akoze ako? vodzky poznam iba tie na psikov.. jedneho mame doma 🙂

monicm
23. apr 2014

@jankoanka sú také vodiace popruhy na dieťa,jedna známa to mala,ked sa jej dcéra učila chodiť,aby sa nemusela stále krčiť.mne to síce prišlo zvláštne,ale tak,ak to tebe bude vyhovovať,na druhej strane,kým začnú deti chodiť,je možné,že vymyslia niečo iné.napr. je to takéto niečo http://www.slune-cz.cz/farlin-voditko-na-dite/

zuzana1781
23. apr 2014

@jankoanka.
ahoj no vodzka to je ten isty princip ako pes dieta to ma ako nohavice na traky a okolo pasa v zahran.je to bezne aj ked maju len 1dieta po nakup.centrach tak behaju

milenka74
23. apr 2014

ja nemam trojicky a drzim palce ale tu vodzku som aj ja pouzivala.Mala som babatko v kociku,rocne dieta popri kociku na tej vodzke a 5rocny poskakoval okolo kocika.Zo zaciatku som sa hanbila s tym chodit ,ale nakoniec to bolo super,nemusela som malu drzat za ruku ,ona isla popri.

siska53
23. apr 2014

@jankoanka to su take remence,ktore das dietatu.vyzeraju ako tie v kociku,len,su urcene na volny pohyb.nam,ich kupili niekde svokrovci tiez,lebo maly zacal,skoro a rychlo,chodit a ku koncu dna viac padal,ak vtedy sme,ich obcas pouzili,ale oni s nimi tak chodili von,lebo ak siel len 1clovek,neustriehol,by ich. V urcitom veku deti sa rozbehnu kde-kade,jedno ustrazis,ale,tri...je to dobra vec na to obdobie.

mrva
23. apr 2014

Zo skúsenosti viem, že tento kočík je naozaj výborný:
http://www.prenasedeti.sk/obchod/action/product...
Je široký ako dvojičkovský. Výborne sa ovláda a je ľahký. Máme v rodine trojičky a kočík vedia ovládať aj desaťročné deti. Je praktický a každé dieťa má svoj priestor aj na monitor dychu, keby bolo treba.
Postieľky mala každá samostatnú, najmä kvôli monitoru dychu (ktorý bol niekoľkokrát naozaj potrebný).

Čo sa týka starostlivosti, máš nárok na opatrovateľku od obce. Žiadosť obci treba dať dostatočne včas, aby sa aj oni vedeli zariadiť. Odporúčam si zabezpečiť si niekoho z rodiny, kto si do pôrodu urobí kurz na opatrovanie (ten preplatí UPSVAR). Budeš potrebovať nielen opatrovateľku, ale aj niekoho, kto bude ochotný Ti pomáhať s varením, praním, žehlením, upratovaním a cvičením s deťmi. Tiež musí byť ochotná s Tebou chodiť po lekároch, pretože pravdepodobne hlavne zo začiatku budete kontrolovaní u rôznych odborníkoch a chodenie po lekároch Vám zaberie veľa času a energie. A tiež ochotu ísť na prípadné liečenie. Opatrovateľka bude platená obcou od príchodu trojčiat z nemocnice do 3 rokov veku detí.

Neboj, zvládneš to, nič iné Ti nezostáva 🙂 Trojičky sú "nadelené" tým najsilnejším, takže výberom si už prešla 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@mrva to ako myslíš s tým cvičením? je to viac ako cvičenie ručiočka-nožicka ?? 🙂 A s tým liečením? Trojičky sú chorľavejšie ako jedno či dve?

jankoanka
autor
23. apr 2014

@monicm
@tilly
@mrva
@siska53
@milenka74
@tova
@zuzana1781 Ďakujem baby, konečne som o čosi múdrejšia 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@monicm počuj moja, nevieš aj paragraf tohto zákona, kde sa o tom pojednáva?

monicm
23. apr 2014

@jankoanka to bohužiaľ neviem,len som to náhodou našla v jednom článku,ale toto by tiež mohlo pomôcť http://www.dvojickovo.sk/index.php/cakame-trojc...

monicm
23. apr 2014
jarka721
23. apr 2014

@jankoanka prepac ze sa pytam ,ale cakas trojicky?ci?alebo by si chcela?mas pisane ze sa snazite otehotniet alebo sa uz zadarilo?? 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@jarka721 no pokúšame sa,ale aj keď neverím na to, ze si niekto povie alebo vyvešti že budeš mať trojičky, povedali, ze by som ich mohla mať.... No hlavne ma zaujalo ako to zakladajú také mamičky a či sa niekde dá niečo také zohnať... myslím veci pre trojičky..

mrva
23. apr 2014

@jankoanka väčšinou bývajú narodené skôr a maličké. Cvičí sa s nimi napr. Vojtovka. Nie je to pravidlo. Ale treba sa na to pripraviť, a tiež potenciálnu opatrovateľku. Na liečenia chodia, keď majú nejaké zdrav. problémy. Tvoje detičky môžu byť úplne v pohode, bez problémov, ale treba rátať s tým, že to nemusí byť ideálne a možno na liečenie pôjdete. Nechcem, aby si bola z toho vystrašená, cvičiť občas musia aj jedináčikovia. A občas aj oni chodia na liečenie.
O informácie ohľadom opatrovateľky si choďte na obecný/mestský úrad, aj tak to budeš musieť riešiť tam. A urobíte si očko, keď to budú prežívať "s Vami". Väčšinou trojičkovským rodičom dávajú aj špeci príspevky a pomoc - plienky, kočík, postieľky al. inú pomoc. Obec má na to možnosti, tak ich treba vyčerpať 🙂

jankoanka
autor
23. apr 2014

@mrva Počuj, pekne hovoríš, že moje detičky,ale ja ešte neviem či budem mať trojičky,ale zaujímam sa o to, lebo tri deti nie sú dve a treba na to veľa znalosti kde čo a ako zohnať či urobiť... Ale aj tak ďakujem za rady... A keďže som hľadala a nikde som nič nenašla čo by uspokojilo moju zvedavosť, tak som založila túto tému a hneď som o niečo múdrejšia... Dúfam, že aj iné budúce mamičky nájdu čo hľadajú... napríklad tu.... Ďakujem za rady, ste super maminy...

mrva
23. apr 2014

osobne mám voči vôdzkam výhrady. Keď učiteľky v jasliach a škôlke zvládnu na prechádzke po meste popri cestách 10-25 detí, je naozaj neskutočné, že rodič nezvládne 3 deti. Našťastie osobne nepoznám rodiča, ktorý potrebuje vodítko na vlastné dieťa. Pripisujem to starej-dobrej dedinskej výchove s občasným tresknutím na zadok. Čo takto začať deti vychovávať k rešpektu???
@siska53
@jankoanka
@milenka74

jarka721
23. apr 2014

@jankoanka no ja mam 3 ale nie naraz a aj to mi da zabrat 😀 ja stale hovorim ,ze pred zenou ktora sa da na trojcata a este k tomu dobrovolne klobuk dole 😉 na totreba pevne nervy 😀 u nas v dedine ma jedna trojicky,teraz budu mat 2 roky a na leto caka dalsie .......a tie trojicky ma prirodzene 😉

jarka721
23. apr 2014

@mrva tiez neuznavam tie *vôdzky*.........podľa mňa to je ponižujúce,prirovnáva mi to dieťa k psovi 😒 ale je to každého vec ako si to zariadi na prechádzke..........

ivushqa
23. apr 2014

@mrva nedá mi nezareagovať.....vychovávať deti k rešpektu môžeš tak po 2.roku, ale takému maličkému môžeš hovoriť, aby išiel vedľa Teba, aj tak pôjde opačným smerom ( a nerobí to zámerne ani naschvál)....a keby Ti vbehlo dieťa pod auto, tak by si potom mohla všetkým vysvetľovať, že Ty si ho len vychovávala k rešpektu a ono Ťa neposlúchlo ☹
takže ak nechce byť maminka s 3 maličkými deťmi celý deň doma, tak v záujme bezpečnosti detí - nie kvôli svojej pohodlnosti- je tá vôdzka potrebná

mrva
23. apr 2014

@ivushqa vôdzka nie je potrebná, iba je to jednoduchšie pre matku. Nič iné. Mala som 2 malé deti a keď boli malé, tak som ich proste držala za ruku. A iné maminy mali 3 deti do 3 rokov a tiež to nebola žiadna veda. Deti nie sú psi. A vychovávať sa dá aj do 2 rokov. Neblábolim teoreticky krásne veci, mám deti a vychovávam ich. A bývame pri frekventovanej hlavnej ceste, do obchodu aj škôlky to máme kilometer popri ceste, takže naučiť ich rešpektovať dopravu bolo životne dôležité.
Zaujímavé je, že drvivá väčšina rodičov svoje deti zvládne aj bez obojkov pre psov...

ritusuk
23. apr 2014

@jankoanka ja mam skoro trojicky, dvojcata mali rok, ked som rodila dalsie 🙂 zvladnut sa da vsetko, treba odhodlanie, pevne nervy a more lasky. zijeme vonku, takze som na ne sama s muzom, ktory je uzasny a pomaha kde sa da. mame dvojkocik a single kocik, tri postielky, vlastne vsetko mame krat 3 🙂 to sa neda ani popisat co to vsetko obnasa, tie prve mesiace, to by mi uverila maloktora maminka 🙂 ze sa to da 🙂
@mrva mam 3 do troch rokov a sama sa s nimi neodvazim, byvame v centre, pri hlavnej ceste. pod mi to ukazat 😉

ivushqa
23. apr 2014

@mrva aj ja som mala 2 malé deti a tiež som nepotrebovala vôdzku.....ale trojičky, to je už o inom......a hlavne hovorím, že ide o ich bezpečnosť a nie pohodlnosť matky - to je môj názor, Ty máš iný, ktorý Ti neberiem 🙂

ritusuk
23. apr 2014

@ivushqa ak ma rozdiel 2 roky, je to uplne o inom ako dvojcata plus v mojom pripade este tretie dieta. dopravu treba respektovat, bohuzial, maloktoremu 20 mesacnemu dietatu vysvetlis, ze nema bezat na cestu. som naozaj rada, ze zijem v krajine, kde su taketo health and safety veci uplne bezne a nikto na mna nepozera skrz prsty.

ivushqa
23. apr 2014

@ritusuk presne na to som myslela, že ak je rozdiel medzi deťmi 2 roky ( ja som mala 2,5 r.), tak keď sa to druhé učí chodiť, tak to prvorodené má už 3 roky, čo je už dieťa nepadajúce, chápajúce, čo mu povieš atď., takže @mrva porovnáva neporovnateľné
a Tebe želám pevné nervy a nech Ti detičky robia len samú radosť 🙂 máš môj obdiv 😉