Ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?

19. apr 2024

Ahojte, rada by som počula názor nezainteresovaných osôb na moju situáciu 🙂
S priateľom sme spolu 3,5 roka z toho 3 roky bývame v mojom byte ktorý mám na hypo. Mesačné náklady na byt mám 500€( v čom je všetko hypo energie net TV). Nikdy som od neho nedostala ani cent na bývanie ( ani som to nepýtala, finančne som na tom dobre). Nastala situácia 😃 s bratom zdedil dom po rodičoch, brat o dom nemá záujem tak priateľ sa s ním dohodol že ho vyplatí v istej čiastke a to mesačne po 500€ po dobu 10 rokov. Rozhodli sme sa že do domu sa nastahujeme a ja dám byt do prenájmu ktorý mi pokryje 100% nákladov. Teraz nastáva otázka ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?
Náklady na energie v dome sú cca 200€/mes. +500€ splátka bratovi. Ja som priateľovi navrhla že mu mesačne dám 200€ ( čiže energie ) na čo on reagoval že ja som zrazu 300€ mesačne v pluse (keďže doteraz som platila 500€ za byt) a on je 500€ v mínuse. Ja naozaj nemám problém za seba platiť ale splácať dom ktorý nie je a ani nebude môj mi je trochu proti srsti. Prosím aký je váš pohľad na situáciu?

autor
20. apr 2024

Ja mám pocit že on ostal vystresovaný z toho či to zrazu bude zvládať platiť že je z toho pocitu nervózny a preto prišla takáto reakcia z jeho strany. Preto som chcela vedieť koľko by ste prispievali na takéto bývanie vy bez ohľadu na to koľko on prispieval doteraz aby som s ním mohla normálne v klude hodiť reč a dohodnúť sa.

miroslava2710
20. apr 2024

My teda aktualne zijeme podobne ze financie mame rozdelene byvame u mna ALE hned ako tu priatel zacal byvat viac menej tale tak prispieva na polovicu energii. Ajo je to malo, ano mala by som na to aj sama ale ide o princip. Teraz pojdeme do jeho a budem platit len malu ciastku aj napriek tomu ze moj byt ide do prenajmu a budem platit menej ako platim teraz. Keby mi priatel povie to čo tebe, tak by mi v momente blikala kontrolka a silno by som zvazila to stahovanie. To co si mu navrhla je uplne OK za mna aj vela kedze on neplatil ani cent a to ho netrapilo. Keby stale hundral tak by som preratala co ti dlzi za tie tri roky a to by som si od toho este odpocitala lebo pn musi byt tiez pan majetny ked tri roky byval zadarmo 🙂 Tu nejde o to co ty mas, kolko si ty mozes dovolit ale o tvoju hrdost aby ta vlastny priatel nevyciciaval z penazi.

bonboniera
20. apr 2024

Vieš ale tu sa nedá nebrať do úvahy to koľko (ne)prispieval doteraz … bývať niekde zadarmo (a reálne to nebolo zadarmo lebo to by platil aspoň tie energie ale ty si ešte platila zaňho) a ešte mať tu drzosť teraz od teba niečo nielen pýtať ale ešte ti vyčítať ze to je malo a ze budes v pluse? Ponúkol sa on aspoň na začiatku vášho bývania alebo niekedy pocas ze bude platit? Na to upratovanie som sa pýtala lebo som myslela ze keď už v ostatných veciach sa hra na fungovanie pol na pol a za bývanie neplatí, tak aspoň domácnosť ma pol palcom sám. Za mňa by bolo jeho aktuálna reakcia veľký redflag do budúcna. Očividne mu prekáža ze si aj teraz ta “majetnejšia” a jeho ego to nevie zniesť (aj keď mam pocit ze aj keby bol ten majetnejší on, zgrlavy by bol rovnako …).

majlo1234
20. apr 2024

Ja som muzovi neplatila nic, ked smw byvali v jeho. Platila som ale stravu, a vsetky ostatne nakupy, vylety, dovolenky.

ekira1
20. apr 2024

Koľko by som platila ja?
1- miláčik, ty si u mňa za bývanie neplatil, prečo ja mám platiť za bývanie u teba?
2- áno, prispejem ti polovicou na energie keď tu bývam.
Nič iné ako tieto dve možnosti neprichádzajú do úvahy..

syslik81
20. apr 2024

v prvom rade s takym vychcanym clovekom by som nebola ale ok - tvoja vec.. platila by som polovicu nakladov za energie a ani o cent viac...

anjelok
20. apr 2024

😀 asi cakal, ze ty budes dalej platit 500 eur ako doteraz a jeho to bude stat len 2 stovky. Ved u teba sa predsa nic nezmeni a on chudak bude teraz lahsi o 200 eur

zuzubb007
20. apr 2024

Keďže dom bude jeho, tak by som sa dohodla, že teda polovicu nákladov na vodu, elektrinu a kúrenie to je tak možno 150 eur mesačne, ak sa mu nepáči tak s takým debilom by som absolútne nebola, ak chce aby si platila komplet všetko na pol zo splátkami, nech sa páči polka domu na mňa, inác je to vychcanec vychcany, to by sa mu páčilo platit, a keď ťa po rokoch pusti ostaneš s holou ritou a on si do vyplateného domčeka nasťahuje novu slecnu

anjelok
20. apr 2024

Autorka, v kontexte tvojho posledneho prispevku by som mu platila polovicu, teda 350 eur.

anjelok
20. apr 2024

@zuzubb007 neostane s holou ritou, splaca sa jej byt

anjelok
20. apr 2024

Este aby som dovysvetlila skor, ako bude niekto pisat, ze preco mu ma splacat dom. Preto, lebo on jej tiez urcitym sposobom pomaha splacat jej byt tym, ze jej poskytuje strechu nad hlavou, a tym padom moze dat ona svoj byt do prenajmu.
Ostava win win situacia, kedy obaja platia za byvanie rovnako, obom sa splaca ich nehnutelnost a kazdeho to stoji menej, ako keby byval sam.

som_realistka
20. apr 2024

Nedávala by som mu ani tych 200 eur, však energie spotrebuje aj on, a doteraz ti nedával nič. Podľa mňa,splácanie domu, či už hypo ale vyplácanie brata si ma riešiť každý sám, a energie tam kde budete tak pol na pol, keďže ste dvaja.

mclissa
20. apr 2024

Platila by som mu polovicu za energiu, vodu, TV, internet, smeti a neviem co sa este plati. Na hypo any cent. A inak zacala by som mu preratavat vsetko na polovicu, aj nakup. Do domu by som neinvestovala nic. Nie ste zobraty.On tebe neplatil nic tri roky, nezasluzi si ani tu polovicu. A to jeho zmyslanie ach.

som_realistka
20. apr 2024

@anjelok a doteraz to bola winwin situácia? On neplatil nič, nula zero. Takže tri roky by mala bývať zadarmo a potom sa môžu baviť o tom ako si podelia financovanie bývania. Tak doteraz bol šikovný, býval zadarmo, mohol šetriť, a teraz je ešte šikovnejší, lebo chce aby mu frajerka splácala jeho nehnutelnost.

lucylaw
20. apr 2024

Keďže tvoja otázka znie,koľko by sme frajerovi platili my v tvojej situácii,tak moja odpoveď je,že ja by som mu platila presne NIČ,tak, ako platil on mne tie 3 roky,čo žil u mňa..Ale keďže tvoje rozpoloženie je úplne iné ako moje,napríklad ja by som s takým lakomým príživníkom v živote nebola,tak tebe by som odporučila platiť všetky náklady za ten jeho dom,aby bol pánko spokojný a náhodou nemusel za bývanie platiť,veď koniec koncov,za tie 3 roky si už od platenia za bývanie odvykol,tak nebude s tým predsa teraz začínať,keď má ženu,ktorá všetko potiahne aj za neho..

lakebabe
20. apr 2024

S takým vychcanym chlapom by som bývať nešla a ostala sama vo svojom byte. Pokiaľ ti on nedával ani cent nedala by som ani ja jemu

tttbb
20. apr 2024

Toto su velmi vazne problemy na ktorych stroskota nejeden vztah (aj moj stroskotal). Ak planujete spolocny zivot tak je vhodne mat spolocnu domacnost na ktorej sa zhodnete. Vsetko ostatne moze dopadnut zle. Co jeho trapi ze budes mat 2 byty? Mne osobne je v pazi kolko ma moja partnerka bytov moze mat aj 10 , zaujima ma ako budeme riesit spolocne byvanie. A ak si mu navrhla ze zoberies hypo a bude ten dom Vas a odmietol, tymto padom by bola debata o spolocnom zivote a domacnosti ukoncena, kedze ocividne on nechce mat s Tebou spolocnu domacnost, on len chce aby si mu robila podnajomnicku. V tom pripade ak o Teba ma zaujem mozes ist k nemu byvat daj mu 100 euro na energie(maximalne) a ani euro navyse. Vsetky poruchy a investicie nech si riesi sam, je to jeho dom predsa. A so svojim bytom si urob co uznas za vhodne. Milujem ked niekto nechce mat nic spolocne ale zaroven chce aby mal benefity toho ze to je akoze spolocne :D Cize ty mu budes prispievat.

Okrem toho byt v podnajme treba obcas aj opravit atd, cize kolko si a nie si v pluse jeho nema ani co zaujimat, chcel si spolocne byvanie, odmietol dalej je tema uzavreta. A daj si velky pozor lebo chlapec ocividne kalkuluje. Ze platit hypo :D No to je prekvapenie ze si bude platit hypo na svoje dom :D Nemala by si mu ju platit ty? :D

lienka.7
20. apr 2024

@terezka1947 ani nie ze moje a tvoje peniaze... ale moje (tj.jeho) a naše peniaze (tj.ich spolu)

anjelok
20. apr 2024

@som_realistka treba citat s porozumenim. Pisem, ze jej odpovedam v kontexte jej posledneho prispevku, kde vyslovene pise "Preto som chcela vedieť koľko by ste prispievali na takéto bývanie vy bez ohľadu na to koľko on prispieval doteraz".
Samozrejme by bolo vhodne zohladnit aj jeho byvanie predtym u nej zadarmo. Keby to bolo aspon tak, ze sice neplatil na byvanie, ale zatiahol ine vydavky, napr.dovolenku, potraviny, tak neriesim, ale autorka pisala, ze to sa nedialo a platili vsetko na polovicu.

lienka.7
20. apr 2024

Autorka, ja by som rada vedela, či má ten tvoj priatel zlatý ud alebo niečo podobné, ze si na neho odkázaná???
Uz ti to tu napisali iné, bývať u niekoho 3 roky a nič neprispievat, to je proste sila. Ale prešlo mu to, tak si povedal vsam ešte tu hlupanu (prepac za uprimnost) trosku "podojim" nech aj niečo ja konečne mám. Ty máš a byt a chceš este jeden, on ma mat s dlhmi hodilo tazko nejaký dom... no jeho charakter sa ukázal v plnej kráse ti poviem 👌 tiež ako ti tu písali, stavom sa, že by si do domu vrazala aj ďalšie peniaze a o 10 rokov by ti dal pekne zbohom, neboj sa... poznám jedného takéhoto ako mas ty, a robí to úspešne nejakých 15 rokov. Nájde si babu, nastahuje si ju do domu, nesľubujem jej hory doly, ona blba s nim zvažuje JEHO dom a po 2-3 rokoch jej zo dňa na deň napise smsku, ze o 16.si ma prísť po kufre, ze je koniec. Baba samozrejme nechape, kufre ma pred domom, ani jej neotvorí. Co ja viem, urobil to takto už 5x. Sa tým babám divím, ze mu stále naletia... každej sľubuje, že ona je ta "prava" 👌👌👌

babulkomale
20. apr 2024

Lakomý vychcanec.

alickapusinka
20. apr 2024

Býval u teba a zadarmo a odrazu TY mu máš platiť zbláznila si sa .Ja by som ostala bývať v tom čo mám a ON nech býva v dome. Koľko ušetril že zadarmo býval. Prosím ťa vysvetli mi kde s a v dnešnej dobe býva zadarmo. Si až príliš veľkorysá a dobráčka preto ťa využíva. Máme tu v meste sociálnu ubytovňu platia za izbu 150 eur. Ideš bývať do prenájmu platíš prenájom. Býval zadarmo a teraz TI mu máš platiť jasne TY si teraz ukladaj spor peniaze. Presne tak súhlasím že si s teba urobil dojnú kravu a chce od teba peniaze. Aby si mu splácala dom Nemám rada ak niekto niekoho využíva do špiku kosti. Skonči tento vzťah že TY budeš len platiť a ON sa na tebe priživovať jasné prečo by mu mala byť zlé ked býva zadarmo a TY mu máš platiť hej to kde sme.

lujza123
20. apr 2024

Ach žena, až mi je ťa lúto ako ho obhajuješ a nechceš pochopiť pravdu. Chudáčik bol len v strese že ma zrazu platiť za bývanie.
Obyčajný vychcanec to je a ty si jeho dojna krava

Keby ma aspon štipku charakteru tak by ti poďakoval za veľkorysú ponuku platiť cele energie v jeho dome a navrhol by ovela menšiu férovejšie sumu okolo tých 120 - eur . A vzal by ta ba dovolenku ktorú by komplet celu zaplatil ako vďaku za to ze u teba tri roky býval zdarma.

Lenze tento úbožiak svoj pravý charakter prejavil inak, jednoznačne ďalší adept do hitparády debilov tu na MK

letfenixa
20. apr 2024

@autorka za 3,5 roka, čo ste spolu, ste boli JEDEN raz na vikendovom pobyte???
Nemusíš reagovať.

lienka.7
20. apr 2024

@lujza123 presne si to popisala👌
Autorka, inak teraz rozmýšľam, ze načo ti je hentaky chlap... nič ti nezaplatí, nikam ta nepozve, všetko striktne 50:50.
Vsak to ti uplne stačí nejaký kamoš, dokonca milenec ti zaplati viac... hm? 🤔

lienka.7
20. apr 2024

@letfenixa ano, aj ja kukám... a ani to ju nebol schopný pozvať za to, čo u nej ušetril 🤦‍♀️ ale opäť šli 50:50.
Myslím, že autorka je snom takýchto vychcancov

blah24
20. apr 2024

Ptala sem se meho manzela co by spravil on a on odpovedel jen dovidenia. Ja bych mu vysvetlila co citim a kdyz by to pak nepochopil tak asi nic jineho nezbyva

canany
20. apr 2024

Tiez sa vyjadrim, lebo ma skoro zdvihlo zo stolicky,
Ad jedna on neplatil nic celu dobu, kazdy si platil svoje naklady, ani poriadne na dovolenke ste neboli, ze by zaplatil a pozval ta, je to bezcharakterny vyciciavac.
Ad 2 prebajmom ides do rizika, ze ti znicia byt, ziadna vyhra, uz by som nedala byt na prenajom, vratili nam byt s rozbitymi skrinami, znicene zaluzie, ani kaucia na to nepostacila. Ak ho mas prerobeny podla seba, ostala by som tam a on nech si da dom do prenajmu a plati bratovi a ked bude mat na to, nech sa tam.potom.nastahuje, ale uz by som od neho pytala polovicu nakladov na energie a amortizaciu bytu, ak by ostal so mnou byvat v byte.
Inak by som mu zakyvala na rozlucku

lienka.7
20. apr 2024

@canany jezisi, toto o prenajme domu jej tu ani nepis. Lebo ona naivka to ešte veľkoryso ponúkne priateľovi, aby chudáčik nebol v strate. To, ze je v strate ona je ale ok, lebo vsak ona zaraba predsa "ťažké prachy" a je sebestačnosť predsa... chcela by som vedieť co robí ten jej nabíjať, resp aký má prijem on keď 500€ ho takto rozhodi..
Milá @autorka len daj pozor, aby sa ti náhodou niečo nestalo, niečo s podnikaním alebo nebodaj nejaká choroba, lebo potom keď ty tu pomoc budeš potrebovať, obávam sa, že priateľa už nebude.

blacki12
20. apr 2024

Tak to vyzerá, že pánko odrbáva ľudí mir nichts dir nichts. Tak, že ťa využíva a využívať a odrbávať bude, pokiaľ to dovolíš je jasné.
Ale on vysral dobre aj s bratom. Splácať dedičstvo desať rokov? To kde sa dá? Že aký dobrý deal.
No čistý charakter, toho si drž🙈🙊.
Ak toto nieje narcis💩☠️