Ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?

19. apr 2024

Ahojte, rada by som počula názor nezainteresovaných osôb na moju situáciu 🙂
S priateľom sme spolu 3,5 roka z toho 3 roky bývame v mojom byte ktorý mám na hypo. Mesačné náklady na byt mám 500€( v čom je všetko hypo energie net TV). Nikdy som od neho nedostala ani cent na bývanie ( ani som to nepýtala, finančne som na tom dobre). Nastala situácia 😃 s bratom zdedil dom po rodičoch, brat o dom nemá záujem tak priateľ sa s ním dohodol že ho vyplatí v istej čiastke a to mesačne po 500€ po dobu 10 rokov. Rozhodli sme sa že do domu sa nastahujeme a ja dám byt do prenájmu ktorý mi pokryje 100% nákladov. Teraz nastáva otázka ako by ste si podelili náklady na bývanie v dome?
Náklady na energie v dome sú cca 200€/mes. +500€ splátka bratovi. Ja som priateľovi navrhla že mu mesačne dám 200€ ( čiže energie ) na čo on reagoval že ja som zrazu 300€ mesačne v pluse (keďže doteraz som platila 500€ za byt) a on je 500€ v mínuse. Ja naozaj nemám problém za seba platiť ale splácať dom ktorý nie je a ani nebude môj mi je trochu proti srsti. Prosím aký je váš pohľad na situáciu?

moonlight1210
20. apr 2024

Ale pozrime sa. On prisiel k nehnutelnosti a zrazu zistil, ze to stoji peniaze. A nie male. Ze to nie je iba o tom, ze som pan majitel. To je aj o vydavkoch, dokonca mesacnych. A jemu sa pretocili panenky.
Zrazu sa chova ako pubertiak konfrontovany dospelostou.
Cely v soku, ze jeho to bude stat peniaze, ktore nemoze investovat ihned mesacne do seba a svojho blaha. Akosi zabudol vnimat, ze ved predsa ta investicia je ten dom, co bude mat.
Ale nie, on hladi na to, ze on “hned teraz nebude mat 500 eur mesacne k dobru”, kdezto ty ano.
Akoby nevedel pochopit princip dlhodobej investicie.

Dufam, ze ma s bratom dobre zmluvne osetrenych tych 60 tisic, co mu ma splatit, lebo ak je brat rovnakej vypocitavej sorty, kludne sa pride hadat o par rokov, ze domu narastla v tej lokalite cena, tak nechce 60, ale 80 tisic splatit, lebo brat by ziskal o tolko naviac.

Zaujimave je aj to, ze tebe prepocitava tvoje prijmy vs. jeho vydaje, akoby si bola povinna si ich s nim dorovnat. Na zaklade coho? Kde ma logiku taketo myslenie?

Tak mu navrhni, ze zmluvu s bratom uzavries ty, dom sa napise na teba, ty dom budes splacat a on moze dalej byt 500 eur mesacne v pluse. A ty budes 700 eur mesacne v minuse (splatka+energie).
Ci potom zacne konecne vnimat, ze ty sice budes 700 eur mesacne v minuse, ale mas dom.
A on bude sice 500 eur mesacne v pluse, ale nema zase raz vobec nic.

Ze tych -500 eur je ta hodnota domu, ktory by bol mal. Ze ta hodnota je vopred ziskana v nom. On ju len spatne splaca. Ale uz ju v tej nehnutelnosti celu vopred ma vo vlastnictve.

No a ze ty mas uz jeden byt je tvoja sikovnost a jeho problem, ze spal na vavrinoch a davno si ziaden sam nekupil.
S tym nema preco kalkulovat a zatahovat to do svojich “vypoctov spravodlivosti”, aby ste obaja mali “ferovo rovnako”. Takze ziadna pani majitelova, co by mala dva byty a on chudak zatial iba jeden dom. To co je za myslenie?

Myslim, ze ze cely jeho problem je, ze je nauceny vnimat iba to, co si moze dopriat hned tu a teraz. To vnima ako hodnotu. Taky pozitkar.
Jemu fakt unika koncept dlhodobej investicie.
Ma vobec nieco nasporene za tie roky, co pracuje?

terezka1947
20. apr 2024

Ako to vidím ja?
Že máte "moje" a " tvoje" peniaze. To je problém.
Peniaze vo vážnom vzťahu,resp.manzelstve maju byť "naše". A kopu problémov by to vyriešilo.
Takže moja odpoveď,ja by som s frajerom nebývala.

olimuc
20. apr 2024

Nic a nenastahovala by som sa k nemu. Dom bude iba jeho… tak nech si za neho aj sam plati. Ty si sikovna, pretoze si sa o seba postavila, tak snad nebudes taka sprosta, aby si pchala peniaze do cudzieho domu. Priatela mas velmi vychcaneho a doteraz ta mal za dojnu kravu. Za 3 roky byvania gratis by mala mat takych 20k usetrenych takze sa moze starat o seba. Ako darcek by som mu rychlejsie pomohla zbalit kufre a venovala kurz matematiky ZS. Mozno dostane rozum. Ak nie uz si stratila 3 roky.

buberova
20. apr 2024

Sú len 2 možnosti:
1.) budeš platiť 350€ mesačne za dom, čiže polovicu nákladov prípadne aj iných nákladov s tým že chceš byť v LV ako spolumajiteľ
2.) platiť polovicu energií, ale nezapájať sa do investícií do domu ani nič.

V oboch prípadoch treba pánovi pripomenúť, že on u teba býval zadarmo

liz_lemon
20. apr 2024

nechcela by som cloveka, ktory sa nastahuje k niekomu, a ani len neponukne, ze by prispieval, ale ked to ma byt opacne, tak pozaduje prispevok, a este ti aj zavidi, ze budes 300 E v pluse, toto nie je dobry partner, ani clovek, je to vychcany lakomec

barbie1981
20. apr 2024

"Následne nastala reakcia že ja budem “pani majetná” s dvoma bytmi ktoré sa samé platia a on bude platiť za naše bývanie ako k*t" treba mu vysvetliť že nie za vaše bude platiť ako k**"t ale za svoje!!!!! Po týchto výrokoch by som ostala určite bývať vo svojom byte.

danica2711
20. apr 2024

fakt si plánuješ ďalší život s týmto chlapom?! To nie je len o peniazoch, to je o charaktere, a ten uňho vychádza veľmi zle...

zuzi0911
20. apr 2024

Tu by som neriesila peniaze ,ale rozchod....si predstav,ze pridu deti ....všetko budeš platiť ty a on si to necha doplácať....

h2
20. apr 2024

Bola by som veľmi sklamaná z takejto redakcie človeka, z ktorým mám vzťah. Najmä po tom, ako on u teba býval 3 roky zadarmo a nezaujímalo ho, že ty si v mínuse a on v pluse. Zostala by som vo svojom a on nech si býva v dome sám, až kým mu to nedôjde. A keď nedôjde, tak tam sám aj zostane.

stanulienkat
20. apr 2024

Dala by som mu na byvanie presne tolko,kolko on tebe.
Preco si od neho nepytala aspon 100e na energie? Jeho hanba nefackala? Ak ovsem neplatil ine nakladne veci.

sante81
20. apr 2024

Odpoveď na tvoju otázku - neplatila by som nič, pretože by som nebola s takým hovadom ktorý je s tebou iba pre peniaze

kikushaa
20. apr 2024

Zaplatila by som max polovicu nakladov na energie. Ponukla si mu niekolko rieseni, so vsetkymi ta poslal do prdele. Ostala by som byvat u seba. On ti neplatil nic, aj ked to bolo len smiesnych 80€, zobrat hypo na bratovu splatku si nemas, zeby ste mali dom na polovicu 🤷‍♀️ ale hej on kkt “bude splacat vase byvanie” tak snad jeho?! evidentne sa mu nepozdava ziadne z rieseni, je riadne vychcany.

gladys_07
20. apr 2024

Zgrlos. Pre mna by toto bolo take neatraktivne.

Ja by som si ho posadila a povedala mu drahy, neplatil si sice tri roky u mna nic, ale ja nie som taka pijavica, takze ti budem davat polku energii, 100€. Ak by zacal vrzgat s hypotekou, opytala by som sa kolko platil z mojej hypoteky on, kolko mi financne pomohol. Ze mu neni chujovo!

Ten druhy byt by som kupila bez jeho vedomia. Nie ste manzelia, takze sa ho to vlastne velmi netyka, ako nakladas so svojimi peniazmi.

martinka13
20. apr 2024

Si veľmi veľkorysá. V žiadnom prípade by som nič navyše neplatila. Akože máš splácať nehnuteľnosť, ktorá potom nebude Tvoja? V žiadnom prípade. Ty si splácaj svoje, on svoje. Ak chcete spolu bývať, náklady na prevádzku bytu (domu) na polovicu. BTW ja by som mu tie náklady, ktoré si platila doteraz sama veru vyčíslila. Je riadne vychcaný. A lakomec....

dskjhfdlkdjhl
20. apr 2024

Platila by som mu presne tolko a taku dobu (ak vobec taku dobu spolu este budete) ako on Tebe v Tvojom byte. Tak je to spravodlive, ak to on nechape, tak nech si ide byvat do domu sam a ja by som si pekne ostala vo svojom byte. Ty s nim pojdes do domu, tipujem, ze mu zaplatis prerabku a on bude jediny majitel-no, sice mas peniaze, ale treba mat aj rozum.

mk1111111111
20. apr 2024

Neviem, nejak mi to nesedi, zdas sa, ako dievca na rozume, ale potom nechapem, preco sa pytas takuto vec? Odpoved vies aj sama neplat nic na jeho hypo a z energii polovicu, aj to by som pocas prvych troch rokov zvazila, lebo ani on neprispieval. Ak to nepochopi, chod z kratsej cesty. Kup este jeden byt, ked Ta to nezatazuje a zi si sama na svojom piesocku, bez takeho "sedlaka"

sheila121
20. apr 2024

A keď on neplatil hypo tebe, tak mu nevadilo ze je v pluse? Ďalší kreten na obzore boze.

matrioshka333
20. apr 2024

Dobrý deň, rada by som sa opýtala, na ostatné náklady a ich rozdelenie /kto-co platil/ počas vašich posledných 3 rokov spolunažívania, nakoľko aj to sú závažné položky.
Jedlo
Doprava
Lieky a hygienické potreby
Opravy-fond opráv bytu
Auto a poistku +PHM
Dovolenky
Účty v reštaurácii a ostatnú kultúru
Oblečenie
Dary rodine

babalenka
20. apr 2024

Tri roky budeš bývať u neho zadarmo a potom budeš prispievať polku energií .Hypo nech si platí sám tam mi neprispievaj.Ale ja by som sa ním rozišla ,lebo tá využíva

maciatkoe
20. apr 2024

Toto by aj mna zaujimalo, ze ako ste platili jedlo, drogeriu, vylety tie 3 roky, ked zil u teba ako v mama heteli zadarmo?

laurita285
20. apr 2024

ja žasnem že ty si s týmto ok :D :D :D by som ho hnala v sekunde :D igelitku by mal pred dverami už na začiatku tejto nemiestnej debaty

januska12323
20. apr 2024

Platila by som presne toľko čo on tebe, ideálne by som ostala v byte a nech si hľadá inú dojnú kravu. Za celé tri roky ani jedného netrklo rozdeliť náklady?

petamich
20. apr 2024

platila by som mu maximalne polovicu energii a ani o 5€ navyse 🤷‍♀️ vobec nechapem preco si sa ponukla, ze zaplatis energie cele, snad aj on tam byva a bude si splacat svoj dom

a ano bola by som v pluse, doteraz bol evidentne v pluse on

vlastnynazor
20. apr 2024

Za standardnych okolnosti by som platila polovicu nakladov na energie a tie bezne kazdodenne vydavky napol alebo raz kupis ty, raz ja. Ale v tvojom pripade by mi blikali vsetky kontrolky, ze ked byval u teba, tak platil tusim len 80eur, cize polovicu na energie a zrazu ked ides byvat ty k nemu, tak od teba chce aj polovicu na jeho hypoteku na nehnutelnost, kt.ste nekupovali spolu/nedostali spolu a teda ani nie si zapisana ako spolumajitel.

petamich
20. apr 2024

beriem spat 🙂 jemu by som neplatila ani 5 centov, lebo s takymto chlapom by som teda ani nahodou nechcela zit, vychcany zgrlos

betulinka1
20. apr 2024

Autorka neviem ci po poznámke, ze budem mat dva byty co sa mi budu platit same a budem pani majetna, by som s tym chlapom chcela byt dalej. Obávala by som sa, ze ma vidi ako zdroj prijmu, kedze sa viem o seba financne postarat. Pricom on sam tebe nikdy nenavrhol, ze budem paltit energie, ked u teba byvam. Neviem ako to mate s inymi nákladmi ako je strava, vylety a dovolenky. Predpokladam, ze do toho domu ide aj dalej investovať, co ho ekonomicky zaťaží. Ale nikdy by som nesplacala a ani neinvestovala peniaze do cudzieho majetku. Platila by som polovicu energii. Ved uvidis ako to pojde dalej. Len si daj pozor aby pri hádkach nepoužíval slova ako moj dom, bývaš v mojom dome atd…. Potom je to vazne chlap no go… kludne si investuj do dalsieho bytu podla svojich predstav, to nikdy nie je na skodu, ak mas financne zabezpečenie.

autor
20. apr 2024

@matrioshka333
Jedlo raz ja raz on
Doprava mame každý svoje auto
Lieky a hygienické potreby každý si zabezpečil svoje
Opravy-fond opráv bytu -fond opráv je v tých 500€, keď sme sa spoznali byt som mala už zrekonštruovaný tak nebolo zatiaľ treba nič take riešiť
Auto a poistku +PHM - každý mame svoje auto a každý si financuje svoje
Dovolenky boli sme iba na jednom víkendovom pobyte ja som platila hotel on stravu a naftu
Účty v reštaurácii a ostatnú kultúru raz ja raz on
Oblečenie každý si kupuje svoje
Dary rodine taktiež každý zabezpečil dary pre svoju časť rodiny max som mu pomohla s výberom

Myslím si že z týchto veci si každý zabezpečuje to svoje a stravu mame asi tak 50/50

eeffka
20. apr 2024

Kocky ti dobre napisali, je to pekny vychcanek. Pekne si kup 2.byt a staraj sa o svoje. Dnes mas frajera, zajtra nie. Rozhovory o peniazoch nie su prijemne ale clovek sa o druhom vselico dozvie.

bonboniera
20. apr 2024

Autorka nevšimla som si či si písala - ako to je u vás doma s upratovaním a tak vseobecne?

autor
20. apr 2024

@bonboniera tak deti nemáme upratovania nie je veľa, povysava robot ja navarím frajer umyje riad aj mi nakrája mäso alebo zemiaky načistí, donesie prádlo z pracovne ja ho povesiam popáruje ponožky, aj kupelnu vie pekne vyčistiť toto sa na neho nemozem sťažovať