Ako funguje prečerpanie účtu?

mius86
4. aug 2019

Ahojte, chcela by som sa informovať, ako funguje prečerpanie účtu, čiže ísť do mínusu?
Dala som si vypracovať zmluvu a dosť ma tam zarazila konkrétna suma a dátum ukončenia zmluvy 2056.
Čo ak sa o pol roka rozhodnem zrušiť tu zmluvu, prípadne zrušiť účet v banke?
Ja som to chápala tak, že ak v danom mesiaci pôjdem do mínusu 50€, tak to na konci mesiaca uhradím aj s úrokom. No podľa zmluvy to chápem tak, že banka mi dá každý mesiac 300€ a ja to musím splácať až do roku 2056. Vďaka za vysvetlenie.

vikusjk
4. aug 2019

@mius86 ved si to nechaj vysvetlit bankou. Podmienky bank sa mozu lisit. Ja mam roky povolene precerpanie 350 e a ked som bola v minuse, tak mi stiahli nejaky urok. Ale nemusela som to uhradit, proste sa to uhradilo az pripisanim dalsej vyplaty

candii
4. aug 2019

Napr. V UniCredit môžem ísť do mínusu 200€ a nemám žiadny úrok 🤷

queen_mary
4. aug 2019

V tatre mam 2000 bez urokov. Do nepovoleneho precerpania som sa este nedostala 🤷‍♀️

mogaa
4. aug 2019

@mius86 ak ide o klasické povolené prečerpanie na účte to znamená že banka ti dá možnosť ísť do debetu 300eur....neznamená to každý mesiac, ale že tvoj zostato na účte môže byť max do výšky -300eur.....vždy keď ti tam nabehnú peniaze sa to vyrovnáva teda po čiastku pokiaľ si v debete....Úrok platíš vždy len za obdobie kedy si v debete a z čiastky koľko máš aktuuálne minutých z povloeného prečerpania. Príklad: 1.7.bol tvoj zostatok na účte 20,-eur, 7.7.si vybrala 220,-eur(čiže si v debete -200eur),10.7.ti nabehne výplata 500eur - čiže povolené prečerpanie sa ti vyrodvnalo a úrok platíš len za 3dni a z čiastky 200eur(ročnú úrokovú sadzbu na povolené prečerpanie účtu máš v zmluve)

mius86
autor
4. aug 2019

@mogaa Presne takto som si to predstavovala aj ja. No ale ta zmluva ma úplne zmiatla.

lula313
4. aug 2019

@mius86 jedna sa o formu kontokorentneho úveru. Mne VÚB dala 3000eur, ale tam nie je bezúročné obdobie, čiže ak by som sa dostala do mínusu, tak mesačne mi tu sumu navýšia o nejaký úrok. Keď mi dôjdu na ucet kreditne(plusové) položky, tak sa dlžná suma zníži. Je dobre mat peniaze non stop k dispozícii..