Ako sa rozpočítavajú náklady na vykurovanie?
Prosím vás ako sa teraz rozpocitavaju náklady na vykurovanie? Viem že sa to menilo a nejak ináč sa to počíta nie len podľa spotreby a odkedy sa to takto po novom počíta už teraz vo vyučovaní za minulý rok alebo to bude až na ďalší rok?
Stručné zhrnutie
- Zmeny v spôsobe rozpočítavania nákladov na vykurovanie sa podľa diskusie už začali uplatňovať pri súčasnom vyúčtovaní (už teraz).
- Rozdelenie nákladov kombinuje spotrebu a plochu; v príkladoch sa uvádzal percentuálny pomer 70/30, 40/60 a po prepočte 37/63, pričom percentuálny podiel sa môže pri ďalšom prepočte zmeniť.
- Pri centrálnom vykurovaní platí obmedzenie, že rozdiel medzi bytom s najnižšou a najvyššou spotrebou nesmie presiahnuť 2,5-násobok, pričom do výpočtu spotrebnej zložky sa používajú merače na radiátoroch.
Najčastejšie otázky
Q: Ako sa teraz rozpočítavajú náklady na vykurovanie?
A: Náklady sa rozdeľujú kombinovane podľa individuálnej spotreby (meranej meračmi na radiátoroch) a podľa podlahovej plochy; v praxi sa používali pomery ako 70/30 alebo 40/60 a po prepočte 37/63.
Q: Odkedy sa nový spôsob rozpočítavania uplatňuje?
A: V diskusii účastníci uviedli, že nový spôsob sa už uplatňuje pri aktuálnom vyúčtovaní ("už teraz") a že sa očakáva nový prepočet percent pri ďalšom ročnom vyúčtovaní.
Q: Ako sa určuje percentuálny podiel spotreby a plochy pri rozpočítaní?
A: Percentuálny podiel stanovuje správa a zmluva spoločenstva alebo správcu budovy a môže byť prepočítaný porovnaním spotreby medzi bytmi; v príkladoch to bolo 70/30, 40/60 a následný prepočet na 37/63.
Q: Čo znamená limit 2,5-násobok pri rozpočítaní?
A: Limit 2,5-násobok znamená, že cena priradená bytu s najvyššou spotrebou nesmie byť viac ako 2,5-krát vyššia než cena priradená bytu s najnižšou spotrebou pri rovnakom porovnaní spotreby.
Q: Vzťahuje sa limit 2,5-násobok aj na byty so samostatným vykurovaním?
A: V diskusii bolo uvedené, že limit 2,5-násobok sa vzťahuje iba na centrálne vykurované byty a nie na byty so samostatným vykurovaním; toto tvrdenie v diskusii nebolo doložené odkazom na konkrétnu vyhlášku.
Q: Na čo slúžia merače na radiátoroch, ak niektorí majú stále veľké preplatky alebo nedoplatky?
A: Merače na radiátoroch slúžia na zaznamenanie individuálnej spotreby a sú súčasťou výpočtu spotrebnej zložky; napriek tomu môže výsledné vyúčtovanie závisieť aj od základnej zložky, rozdelenia podľa plochy a celkovej zimy.
Q: Prečo niektoré byty majú preplatok a iné nedoplatok napriek tomu, že majú nízku spotrebu?
A: Rozdiely spôsobujú kombinácia faktorov: nastavenie vykurovania v bytoch (napr. radiátory na max vs. vypnuté), poloha bytu (rohový, prízemný), mierna zima v danom roku a zložky rozpočítania (základná zložka vs. spotrebná zložka).
Závery z diskusie
Zhoda
- Nový spôsob rozpočítavania sa už začína uplatňovať pri súčasnom vyúčtovaní.
- Náklady sa rozdeľujú kombináciou spotreby a plochy s rôznymi percentuálnymi podielmi (príklady 70/30, 40/60, 37/63).
- Do výpočtu spotrebnej zložky sa používajú merače na radiátoroch.
Sporné názory
- Systém môže byť videný ako spravodlivý, lebo odmeňuje nízku spotrebu, versus systém môže zvýhodňovať tých, ktorí intenzívne kúria (teplejšie byty sú odmenené).
- Niektorí tvrdia, že nové rozpočítanie znižuje nedoplatky, iní tvrdia, že spôsobuje neočakávané preplatky alebo nedoplatky vzhľadom na rozdiely v bytoch.
Otvorené otázky
- Ako sa presne aplikuje limit 2,5-násobok v budovách s kombináciou centrálnych rozvodov a samostatných vykurovaní?
- Ako sa stanovuje a prepočítava základná zložka pre byty, ktorými rozvody centrálneho vykurovania neprechádzajú?
- Ktoré konkrétne ustanovenia vyhlášky (napr. paragrafy) presne definujú tieto pravidlá?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
merače na radiátoroch,základná zložka,rozdelenie nákladov podľa spotreby a plochy,limit 2,5-násobok,percentuálne delenie 70/30,40/60,37/63,centrálne vykurovanie,samostatné vykurovanie,vyhláška paragraf 5 bod 2,zálohové platby
Miesta a osoby
žiadne
@taynee Nie je to presne dane na %. My mame dohodnute 40(spotreba)/60(plocha), ale tento rok to myseli kvoli novym pravidlam preratat a vyslo nam to 37/63. Nabuduci rok sa bude robit novy prepocet a % mozu byt ine. Tam sa porovnana cena pre byt s najnizsou spostrebou a najvyssou a rozdiel nemoze byt vacsi ako 2,5 nasobok. Takze zalezi ako jednotlive byty v dome kuria.
@nika523 ja zase naopak. Som nemilo prekvapená, že na kúrení je nedoplatok. Doteraz sme vždy. Dávali preplatok. A tiež malo kúrime.
@modrava toto mame pravidelne... Mame teply tehlivy byt a pride mi nelogicke kurit len tak....
@elenajezova
@modrava no veď toto som čakala aj ja že aj keď sme nekúrili tak bude nedoplatok alebo len malý preplatok
@martinkatinka aj mne veľa ľudí sa rozčuľuje že tým čo netopia vymuruju susedné byty ale predsa nebudem kúriť keď máme 23 stupňov a nemáme radi teplo tak zapnem kúrenie a otvorím okno alebo ako si to ľudia predstavujú? A napr prídeme k známym na návštevu a tam zapnuté kúrenie a 26 stupňov takže na takýchto máme doplácať?
@nika523 skor by pomohol rozhovor susedov.... Vsetci menej kurit, ked to ide do luftu... Ja zase nevypinam, ked idem prec, necham temperovat, aby susedia neboli kvoli mne znevyhodneni... Ale kurit non stop na tazke stupne nebudem.
No ale je pravda že sú aj chladné byty krajné a na prízemí tí aj topia aj tak majú zimu tak neviem no
@martinkatinka tak u nás asi všetci málo topia keď po novom a ešte väčší preplatok máme
@martinkatinka
@nika523
Neviem o koľko išlo hore teplo, ale cely panelák + 10 tisíc eur navyše oproti minulému roku. Takze fakt asi niektorí kúria doblba
My budeme mať vyúčtovanie až 29teho, ale všade naokolo sú nespokojní s novým rozrátaním. My sme mali každý rok preplatok, ale platíme aj vyššie zálohové platby, ako máme. Sme rohový byt. V rohovej izbe máme radiator nonstop na maximum čo je 6 , v obývačke máme podľa zimy na 4-6 nonstop , ale v kuchyni a spalni, ktorá je medzi 2 izbami nekúrime lebo rúry to vyhrejú. Susedia pod nami tu chodia pár krát za rok a nekúria v zime vôbec, tak som velmi zvedavá. Ale my sme už aj doteraz mali 60 % na plochu a 40% na spotrebu. Len sa obávam toho rozdielu 2,5 medzi susedmi, ktorí tu niesu a nekúria a takými, ktorým je zima a majú všetky izby na maximum.
Viete niekto aké je usmernenie k vyhláške? Napr. paragraf 5, bod 2. V bytovke máme cca polovicu bytov na centrálnom vykurovaní a polovicu so samostatným. Cez niektoré prechádzajú rozvody spoločného vykurovanie a cez niektoré nie. Základnú zložku teda platia všetci či samostatné kúrenie kade neprechádzajú rozvody nie?
Druhá vec, nám základná zložka vyšla 76%. Neviem či max. rozdiel 2,5x platí iba pre tých čo majú centrálne vykurovanie alebo aj pre samostatné kúrenie?

@nika523 už teraz. Prvý krát za 32 rokov mame preplatok 😀😀