Ako ste si finančne zvládli zariadiť vlastné bývanie?

katarinasmo
22. okt 2019

Ahojte ako ste si dokázali zariadiť vlastne bývanie ak ste mladý a máte dieťa? Chceme s priateľom poriešiť vlastne bývanie ale byty v Čadci sú hrozné drahé a z hypotéky dostanete niečo ale odkiaľ zobrať tých 20%? 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evkamotka
23. okt 2019

@kristiii neporovnavala som s bratislavou.
Kazdopadne, co tam autorke naradit-nech sa stavi v banke co jej vedia ponuknut a je

221girl
23. okt 2019

tiez ti odporucam financneho

eliska13
23. okt 2019

@mell_k len tak uvazujem, ze za aku dlhu dokazu nasetrit 12 t eur😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mell_k
23. okt 2019

@eliska13 ved vravim nieco nasetrit a na zvysok zobrat uver....

kiwi3
23. okt 2019

@kristiii 110 000 v ba? no pridaj este takych 40 000 za 3-izbak 🙂 to kupovala dotycna v pezinku asi pred niekolkymi rokmi, lebo ani tam uz tolko nestoja
@sasanka605 platy beznych zamestnancov nie su take rozdielne na vychode a na zapade, ako si myslis. ja sa vzdy cudujem, ked vidim nejake statistiky, kolko akoze v priemere zaraba bratislavcan. kto tolko zaraba? no vies, su tam zaratani poslanci, vsetci vrcholovi zamestnanci zahranicnych a statnych firiem atd. proste rozni zm*di, ktorych bezny clovek ani nestretne lebo sa vyvazaju vo svojich farach, chodia do svojich restik... taki, co maju 5000 -10000, mozno aj viac. a hned sa priemer pekne zdvihne.
@evkamotka ono sluzby v priemere su drahsie, ale tiez sa da najst sono za euro (procare), aj dalsie veci, co popisujes, len treba hladat (alebo si spravit sam).

sasanka605
23. okt 2019

@kiwi3 ja si nemyslím ja viem ze sú rozdielne 😁 a o dosť v mojom odvetvi. No myslíš si fakt ze tam rátajú poslancov?

evkamotka
23. okt 2019

@kiwi3
@tanapeta
Veru ten nas 3i pezinsky ma 70 rokov a kupovali sme ho 4r dozadu.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasanka605
23. okt 2019

@tanapeta veľa odvetvi aj nemá tabuľkové platy, ale ok to by sme sa mohli naťahovať donekonecna. Netuším ako fungujú tabuľkové platy a ako môžeš prejsť na vyšší plat tak verím. Jedine co je reálne podľa mňa drahsie a nedá sa nijak obísť je byvanie, služby sa vždy dajú nájsť lacnejšie.

elementissa
23. okt 2019

@evkamotka presne tak, moja mama býva v dedine pri Turzovke, pri českej hranici. Takmer všetci chodia robit do Čiech, majú postavené doslova vily. Dve-tri autá pred domom, každý krásnu záhradu, bazén, hojdačky, šmykľavky pre deti, veľké altánky, záhradné grily...
A ti ľudia majú zväčša ucnovky, robia rukami, sú to skromní pracovití ľudia. Ale len mamin sused - 2x ročne dovolenka s celou rodinou pri mori, dcéra išla do Ameriky na 4 mesiace, okrem dovoleniek pri mori 2x lyzovacka... A on je "obyčajný" stolár.
Ja s mužom mame VŠ a robíme za 700€... Byvane v BA, mame našťastie vlastne bývanie (za 140k), čo bolo mega lacné a mega super ponuka... A s dieťaťom žijeme z ruky do úst. Na dovolenku pôjdeme možno... Možno niekedy raz v živote sa dostaneme. Naša dovolenka vyzerá tak, že ideme na kúpalisko a domov. (ešte že na Bratislavskú mestskú kartu su zľavy). Nie každý má to šťastie, že je top manažér, väčšina ľudí v BA pracuje v službách a obchodoch (alebo vo verejnej správe) a zarába od 550 do 800€. A sú to ľudia, ktorí majú poväčšinou vysoke školy. Len hold, zbytočné odbory. Kým nie si technik alebo IT, tak robíš, čo príde. A kým si mladý a nemáš 20 rokov skúseností v odbore, tak veru nástupný plat nemáš 2000€.. Všetci si myslia, koľko my v BA zarábame.. No prdlajs. Zarabame možno o 200€ viac ako inde na SR, no náklady na život sú tu niekoľkonásobne drahšie. A nech mi nikto nehovorí, že tu nie sú drahšie potraviny. Boli sme stanovať v Slovenskom krase, zastavili sme sa tam v dákych dedinských potravinách a každá jedna vec tam stála minimálne o 25% menej ako v potravinových reťazcoch v BA... Ja som veru ešte v BA nekúpila veľkú makovu roládu za 30 centov. Ani večer v Kauflande, keď je zlacnené všetko pečivo. Žila som aj v Žiline a to je úplne že different universe 🙈🙈🙈🙈 teraz keď prídeme niekam na výlet, tak len kukám, ako majú všade lacno. Predtým som to brala, že to sú normálne ceny a v BA mi prišlo všetko neuveriteľne drahé. Teraz to už vnímam naopak 🤣

dooodka
23. okt 2019

@natalala zato slang áno ak by si nevedela mojka 🤔

natalala
23. okt 2019

@dooodka ze mojka :D dobre nevadi vidim ze ty mas svoj jazyk 🤷🏼‍♀️ Mozeme teda prznit vsetky nazvy miest na slovensku 👍🏼

dooodka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dooodka
23. okt 2019

@tanapeta tak treba porovnávať rovnocené mestá lebo Blava (aj keď sa to tu niekoho dotlko) nieje asi rovnocenná Čadci.
Či sa drahé Bratislavčanky mýlim?

bambi2225
23. okt 2019

@tanapeta suhlas s tebou, ale ani neplytvaj energiou, obmedzenym nevysvetlis a aj tak si stale budu hovorit svoje, ako je vsade rovnako draho, ale v BA sa mame super lebo ovela viac zarabame :D Ja sa na tom uz len smejem...

dooodka
23. okt 2019

@natalala áno mojka ani to si ešte nepočula? Blava ako slang je úplne v poriadku a nieje to žiadne prznenie je to presne to isté ako keď si bola dieťa a namiesto slova matematika si použila slovo matika, učka,.... ale nie o tomto chcela autorka príspevku čítať.
Všetkým ostatným Ba čo sa sťažujú ako je draho, ak Vám je tam tak zle tak prečo tam žijete? A nejdete na ten východ kde je teda všetko lacné?

kristiii
24. okt 2019

@evkamotka sa ospravedlňujem, s tou BA to bol preklep, mal tam byť Pezinok, z ktorého ale tiež veľa ľudí pracuje práve v BA. Ja len proste nechápem, prečo v každej jednej téme musí nastať toto, že ľudia riešia niečo celkom iné na čo sa niekto pýtal a musia sa doňho navážať. Pre niekoho je predsa drahý byt aj taký čo stojí 40 000 a niekto si s prehľadom dovolí aj polmiliónovú vilu a nemá problém.

dudos
24. okt 2019

@dooodka prepáč ale slovo Blava je úplne, že grc. Použije to len sedliak. Ja si vážim ľudí z celého nášho Slovenska, aj názvy ich miest a obcí, dediniek. Som Bratislavčanka a patriotka a hrdá na naše krásne mesto, ktoré má aj chyby a nedostatky. A vôbec nevadí, že je to len také malé predmestie v porovnaní s inými velkomestami. A tiež si myslím, že na Slovensku je aj veľa iných krásnych miest a obcí a dediniek. No a nepoužívam ani slovíčko ne a učím aj svoje dieťa rozprávať našim krásnym jazykom.

dudos
24. okt 2019

@katarinasmo no a čo sa týka tvojho príspevku tiež ti odporúčam finančného poradcu. Nám pomohol veľmi. Mali sme na výber z dvoch bánk a to VÚB a Unicredit banku. Máme hypo 2 roky z VÚB. Mali sme šťastie že 100 % doteraz nechápem ako. Bola som ešte na RD a muž zamestnaný 14 rokov v jednej firme so stabilným príjmom. Pracuje rukami, ovláda remeslo. No kúpili sme pôvodný stav tak sme čerpali ešte SÚ.
No teraz v tomto čase to vidím tak na 80 % hypo plus SÚ.

dooodka
24. okt 2019

@dudos vieš o tom že pôvodný komentár v ktorom som napísala “blava” nebol myslený nijako urážajúco ani nič podobné? Len som konštatovala že sa porovnáva neporovnateľné 🤔 a vy sa tu do mňa obujete za jedno slovíčko 🙄 prečo sa neobzjete dámy do tých čo tu robia z BA najdrahšie mesto v strednej EU? Navštevujú aj iné mestá na SVK? Asi nie keď napíšu takú blbosť. Dnes už nieje nikde lacno. Ja pochádzam zo záhoria a aby som vás už nedráždila tak bratislavčania používajú tiež dáke slovo ako je “blava” na nás aj som ho už počula no nepamätám si a viete čo NIKDY by ma nenapadlo to takto riešiť alebo hovoriť že ste za to sedliaci. Tak je to zasa slang vo vašej časti SR. Skôr mi príde sedliak ten čo to takto tieši a robí s komára somára. Prajem pekný večer a dúfam že žienke niečo z toho vˇo tu bolo k veci pomohlo 😊

c_est_la_vie
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marca12
24. okt 2019

@katarinasmo to ste spravili velku chybu,ze ste isli do podnajmu. V case,ked ste byvali u svokrovcov ste mali riesit vlastne byvanie. Ak viete dat na podnajom,budete vediet platit aj hypo. Zvysok sa dofinancuje spotrebnym uverom,co nie je stastne riesenie,ale bezne sa to tak robi. Treba obehat banky,zistit,ake mate moznosti. Nie je to take strasne ako sa zda.

evkamotka
25. okt 2019

@sasanka605 no, ja mam vs, pred rd na ktorej teraz som, som aktivne tlmocila obchodne rokovania z/do angličtiny, robila manazersku pracu.... V cistom vo firme 512e. Parada. Neviem koľko sa zaraba na vychode, ale moj plat bol hraniciaci s minimalnou mzdou. Ked som sa opytala na zvysenie platu, vysmiali ma, ze ak sa mi nepaci, na moje miesto caka xy dalsich. Tak potom neviem koľko davaju predavackam....

Ved ok, ci viac ci menej. Mne len pride komicke ked autorka prispevku oznaci byty v cadci za "hrozne drahe". Lebo objektivne naozaj nie su.

wena
3. nov 2019

Pracovali sme popri skole a nechodli sme ho barov, nemali sme najnovsie mobily, ale setrili sme si 🙂 za cca 4 roky sme dokopy nasetrili dost na to aby sme dostali hypo a mali zhruba 15% z ceny bytu. A teda hovorim o 3izbovom byte v BA, ktory sme si kupili ked sme zacali pracovat.