Ako ušetriť v domácnosti?

morigan555
5. feb 2018

Ahojte kočky.Chcem sa spýtať, na čom najviac ušetríte v domácnosti?
Môj muž celkom dobre zarobí, ja klasika rodičák,a každý mesiac nám to ledva vydá:(
Asi neviem ako nato, ale neviem kde začať, kde by som mohla trošku upustiť...
Na stravu pre troch minieme cca do 300eur.Je to veľa? Málo?Ja neviem....Na seba si sem tam niečo kúpim, ale to naozaj nie sú horibilné sumy ani časté.
Možno je problém , že vždy keď idem s malým von, zastavím sa v obchode, kúpim čosi (pečivo, alebo iné drobnosti),a to naozaj každý deň.
Prosím Vás máte nejaké tipy,triky, ako ušetriť, ako si strážiť rozpočet?Ďakujem Vám pekne😀

morigan555
autor
5. feb 2018

@kubkovamama máme spoločný účet , ale spravujem ho ja. Muž jedine keď ide tankovať alebo 1-2x za mesiac s kamošmi na kávu.Pripadne keď niečo do auta treba, čo je normálne, auto je spoločné a potrebné.
Čiže je to na mne, muž šetriť nevie vôbec, ale skôr je taký že povie.... načo to kupuješ?

cervenaruza123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vulka
5. feb 2018

@morigan555 Var jedlá zo zemiakového cesta, cestoviny, nie mäso 5x do týždňa. A ešte mi napadlo, že skús si tu pozrieť skupinu, tuším sa volá Ako ušetriť( môžem sa mýliť v tom názve), kde nájdeš fakt čary ako ženy dokážu prestravovať rodinu zo 130€.

hettinka
5. feb 2018

@morigan555 hospodárenie je o príjmoch a výdajoch, a ak chce človek ušetriť, existuje jediný skutočne účinný recept, a to nemíňať zbytočne.
- nekupovať navyše to, čo nespotrebujeme, nezjeme
- nekupovať predražené výrobky - napr. drogéria, tam často človek platí za značku, pritom v LIDL majú rovnako kvalitné veci lacnejšie
- nekupovať len preto, že sa mi niečo zrazu páči - také to impulzívne nakupovanie najmä zlatučkých vecičiek pre dieťa
- nekupovať akciové veci len preto, že sa to teraz náramne oplatí, ale aktuálne to nepotrebujeme
- nekupovať veľké rodinné balenia, ak ste len traja (potom človek niečo je len preto, nech sa to nepokazí)
- nechodiť denne do obchodu - človek vždy prikúpi niečo, nejakú drobnosť, keks, saláma, piškóty deťaťu
- recyklovať oblečenie - vyrastené predávať a za utŕžené peniažky kúpiť nové, alebo na bazariku nosené
- variť toľko, koľko zjete - to robím doteraz, že ked kúpim napr. kilo mäsa, rovno nakrájam na rezne/časti a zbalím podľa porcií tak, aby sa nevyváralo navyše.

Mne sa osvedčilo spraviť si taký rozpočet, odsledovať, koľko potrebujeme na nutné výdavky (pravidelné platby - šeky, poistky, deťom stravné, deťom vreckové...), koľko asi minieme a odkladám HNEĎ ako mi prídu peniaze istú sumu.
Ak na konci mesiaca ešte zostane na účte niečo (jedno koľko, niekedy to je iba 30€, niekedy viac), tak aj túto sumu odložím na sporiaci účet.
Každý mesiac si 50€ vyčlením na moje drobné radosti a niečo si kúpim na oblečenie,a lebo z kozmetiky, ale tú sumu neprekročím. Ak celé neminiem, môžem si potom kúpiť niečo drahšie. Ale to robím až odkedy zarábam, na rodičáku na toto neboli prostriedky.
Lepšie sa sporí, ak viem, na čo sporím, je to motivácia.

A ešte, na materskej som teda neušetrila nič, to sa nedá, ked je príjem iba jeden a je normálny, štandardný + rodičák. Vtedy je človek rád, že mu to vychádza tak, že rodina má na všetko potrebné. My sme vtedy vedeli ísť aj na dovolenku, ale s tým, že som si privyrábala a na sporiacom účte bola naozaj len nutná rezerva.

fatima99
6. feb 2018

velmi pomaha ked ides do obchodu normalne so zoznamom, bud na papieri alebo v telefone to je jedno ale striktne sa ho drzat, na zozname nech su fakt veci, ktore potrebujete, nic navyse a drzat sa ho. jasne, ze ked kupujete nejaku znacku a ta vedla je v akcii tak si zobrat tu v akcii, viac sa usetri ale inak akcie ignorovat, pokial to nie je na zozname lebo to je najvacsie zlo. clovek si povie a ved je to v akcii, kupim kym je to lacnejsie a velakrat sa to mozno potom aj vyhodi lebo sa to nevyuzije

libawet
6. feb 2018

@morigan555 skús teda nakupovať raz za týždeň, príklad : urob si týždenné menu, čo budeš variť a podľa toho nakúp, len tie potraviny, možno časom zistíš, že sú potraviny, ktorí Ti zostali a nemusíš už nakupovať alebo vám zostane jedlo aj na druhý deň a teda ušetríš. Veľké nákupy rob len ozaj vo veľkom, napr. kúp naraz desať kg ryže, múky, cukru, oleja..., teda ak máš kam uskladniť. Skús variť aj čisto zeleninové jedlá, aj tam sa dá ušetriť. Čo sa týka pečiva, skús upiecť doma chlieb, aj na tom sa dá ušetriť alebo aspoň ten čas, kedy musíš ísť kúpiť pečivo, kde hrozí, že môžeš zasa niečo kúpiť, čo ani nepotrebuješ....

yanni
6. feb 2018

@morigan555 Ahoj, necitala som diskusiu, len tvoj uvodn prispevok a par od teba. Takze prepac, ak sa budem opakovat.
my tiez nemusime setrit a vlastne ani nesetrime. Ale ja zu len z principu a malo casu (uz chodim do roboty, muz je Vela v zahranici) chodim na potravinovy nakup raz za tyzden. Vzdy si zhruba rozmyslim dopredu, co budem cez tyzden varit, pokukam, co mam Doma zasoby a dopisem na zoznam, co mi chyba. jasne, vzdy kupim aj mimo zoznamu ale zase nie prehnane Vela.
Jogurt napr. nekupujem, robim raz niekedy dva krat do tyzdna sama (nie ej s tym roboty, mam jogurtovac=prvotna investicia 20 E, co sa mi zu mnohokrat vratilo), chlieb ako stiham peciem (kvaskujem) sama, kupim, ked vidim, ze je Vela, zmrazim. Podobne cestoviny. Aj robim sama, aj kupim. Ryzu jeme malo, takze Kilo (nikdy nekupujem tu sackovu porcovanu) nam vydrzi strasne dlho.
Neviem ake mas stare dieta, ale detom sladke pecivo vobec netreba a zu vobec nie akzdy den. nasa najmladsia ma 2,5 roka a sladke pecivo neje a starsi vlastne tiez nie casto.
Varim zhruba kazdy druhy den, poctivo, ziadne polotovary. Omacky, vyvar atd, urobim viac a zmrazim. Ked nie je cas na varenie, vyberiem, a je "navarene".
Ono najviac sa da usetrit na potravinach. Vela sa da urobit Doma, cerstve je casto lacnejsie ako polotovary. jasne, domace je casovo narocnejsie, ale vies co v Tom je, mozes si narobit viac do zasoby, zdravsie.
Ked ideme na dlhsie von, vychadzka, vylet, ihrisko atd. vzdy zoberiem nieco so sebou. Ovocie, vodu tak ci tak, kedze nic ine nepiju.

Ja paradoxne Vela miniem na oblecenie a hlavne topanky pre deti.

Drogeria sa drzi v norme, ked je ta ktora vec prave v akcii, kupim aj 2-3 kusy, miesto na skladovanie mame.

Potraviny vo velkom (veke zasoby, napr. 5-10 kg) nekupujem. Cukor mi vydri cely rok 1 kg, viac sa minie pred vianocami. Muku mam najviac dva Kila, kedze peciem chlieb. Ked som este nepiekla, Kilo vydrzalo neskutocne dlho. A ani ine suche potraviny nenakupujem vo velkom. Ako som hore pisala, Zhruba si premyslim co budem varit a podla chladnicky, mraznicky a spajzy dokupim zvysok.

zuzka71291
6. feb 2018

@morigan555 ja si toto tiez rada precitam, lebo tiez mame celkom slusny prijem.ale ja setrit neviem
.nedokazem hospodarit s peniazmi proste a musim sa to naucit 🙈

morigan555
autor
6. feb 2018

@cervenaruza123 super odpoveď vďaka, toto o Tom ako to bolo kedysi mi opakuje aj moja mama.
A presne ako píšeš, čím viac je peňazí , tým viac človek chce, lebo áno môže si to dovoliť.
Idem do obchodu , niečo vidím, kúpim, lebo si poviem, že šak peňazí ešte dosť 🤔

morigan555
autor
6. feb 2018

@vulka práveže my mäso 2x do týždňa, niekedy len 1x, aspoň to, že môj chlap netrvá na mäsových jedlách, švagor by zas len také jedol,a to je potom ťažko

morigan555
autor
6. feb 2018

@hettinka veď to ja som na rodicaku, a ani mi tak nejde o šetrenie ako o vychádzanie z výplaty do výplaty.
Ten rodičák je ozaj zaberak, keď budem robiť, vôbec sa nebojím,aj ja zarobím celkom fajn.
A chybu naozaj robím v Tom že kúpim aj naviac keď som v obchode, akcie, a pod...musím si dať pozor naozaj,vždy si poviem, že sa to oplatí a mám to už v košíku, a potom mi to stojí v ladničke....

morigan555
autor
6. feb 2018

@fatima99 áno presne toto je môj problém, vždy kukám na akcie a mám plný kosik toho čo nepotrebujem🤔
Ďakujem, musím začať s tým zoznamom a naozaj sa ho držať

morigan555
autor
6. feb 2018

@libawet my tak nakupujeme,vo väčšom, naozaj je to skôr o Tom, že človeka lákajú akcie a zoberie ich.
Naozaj len so zoznamom, alebo prípadne poslať muža, ten nekúpi navyše určite nič, to len ja som taká, vždy si poviem, že sa mi to zíde.

morigan555
autor
6. feb 2018

@yanni keď ja pečenie vôbec , jogurty som tiež robila sama,ale u nás to jedáva len malý, takže kúpim 5 a má na celý týždeň.
My chodíme len raz za mesiac, a to je chyba lebo potom musím veľmi často do obchodu, a kupujem zbytočnosti.Urobim, ako píšeš, rozmyslim si že čo budem variť , napíšem si to, a chýbajúce dokupim, nebudem kupovať nič naviac.
Čo sa týkalo sladkého pečiva pre malého, to bol príklad, myslela som rožteky, cereálne žemľu, sem tam aj napr.marhulovu taštičku, proste niečo čo si vonku na prechádzke papá, keď nemám nič so sebou, čo väčšinou mám(tiež ovocie) ale proste kúpim...a k tomu aj iné veci a už to ide....
Ja tiež robím len čerstvé, a na 2dni väčšinou, skôr je to o tých zbytočnosti ach čo kupujem aj keď nemusim

morigan555
autor
6. feb 2018

@zuzka71291 tak sa snáď niečo naučíme 😀

danielahamar
6. feb 2018

sprav si 4obálky prvý, druhý, tretí a štvrtý týždeň, do každej daj 100 eur na potraviny, jednu sprav na drogériu, ak mesačne niečo kupuješ, ale viac ako 50 by to nemalo byť, ak ti niečo ostane na konci týždna, tak to daj úplne zvlášť- vlastne si to ušetrila a uvidíš, či vieš alebo nevieš hospodáriť

zibi
6. feb 2018

@morigan555
Ja stale hovorim odkladat,aj ked si myslis,ze nevychadza..ked to neodlozis,minies to tak ci tak.
550e nie je malo..Nekedy niekomu pomoze trochu si to takto rozlozit..550 eur na mesiac mas 4 tyzdne.Keby si 500 e rozdelila na 4 tyzdne, zostane ti 125 na tyzden.Realne by si kazdy den minula na nakup 18 eur..minies to?ostane ti este 50 k dobru.
Na tvojom mieste by som to zredukukovala na 400 e mesacne,na kazdy tyzden 100.Oblubena obalkova metoda,rozmenit 100 ku a cca kazdy den vyberat 14 e.Nebrat viac a ked sa da neminut vsetko.To co odlozis, dat do spolocnej obalky setrenie. A skus este kazdy den odlozit naviac hoci len 1 e. A uvidis.100 na tyzden nie je malo na stravu.Da sa z toho celkom slusne hospodarit. Nehovoriac o tom, ze ostane bokom z tych 550 , cca 150 e. Povedz si, ze si za usetrene prachy nieco kupis do domacnosti,alebo pojdete na vikend na vylet,ono sa tak potom aj lahsie zije ked vies ze mas a taketo delenie je aj celkom sranda a mnoho ludi sa taktto naucilo setrit.

stevvvka
6. feb 2018

ked vies, ze nakupis v obchode viac, nechod tam.
a pre istotu ani nechod okolo obchodu, aby si sa nepozabudla zo zvyku. pri tom jedom mesacnom nakupe kup do mrazaku nejake pecivka pre maleo na prechadzku a ked idete von, zober mu z domu. uz pen pri tom usetris...baby dali dobre rady, drzim prsty..

mirkakab
6. feb 2018

ahojte, tiež som zaviedla obálkový systém. Mám na týždeň 100e a v pohode sa zmestím. Sme 4 členná rodina (2 školopovinné deti). Celkom sa mi to pozdáva, aspoň mám prehlad, lebo predtým som platila kartou a veru minula som podstatne viac.

danielahamar
6. feb 2018

@mirkakab presne, pri karte nemám ani ja prehlad koľko miniem, tiež sme 4

livisteve
6. feb 2018
ilike14
6. feb 2018

U nas zostane po zaplateni uctov (byt,hypo, 10€ telefon a benzin)(+cca 100€ -na vydavky okolo prerabky bytu po troche), a 350€ na stravu, drogeriu, oblecenie,lieky a zmestim sa (kym som nasla system nakupovania to trvalo-kupovat len co naozaj spotrebujeme ten mesiac a ziadne velke zasoby) (oblecenie ale kupujeme len zriedka,vlastne ani neviem kedy naposledy som si nieco naseba kupila 🙂 ). Myslim ze ked odlozite 100€ bokom hned, spravite jeden velky nakup mesacne a zvysok si rozdelite na 4tyzdne, v pohode s tym vyjdete a mozete sa tesit z usetrenych 100€ pripadne mat ich do rezervy na necakane veci.

ivamraz
11. júl 2018

@morigan555 Ahoj, ja na tom bola podobne ako ty a vôbec som nechápala, kam tie peniaze miznú. Preto som si jeden mesiac dala tú prácu a spisovala som si každý výdavok, ktorý sme mali, vrátane tých najmenších nákupov. Na základe toho som si potom urobila rozpočet na jedlo, hygienu atď a začala robiť skôr jeden veľký nákup za týždeň namiesto niekoľkých menších a musím povedať, že aj to dosť pomohlo. K tomu navyše sledujem letáky, konkrétne na https://www.tipli.sk/letaky, a podľa toho nakupujem. Síce sa to nezdá, ale rozdiel je fakt veľký, človek to ale musí fakt dodržiavať.

nuska
3. aug 2018

Skúste mrknúť pracie prostriedky, aviváž a pod. na tejto stránke. Majú rakúske pracie prostriedky za dobré ceny.
https://www.myaustria.sk/?utm_source=aff&utm_me...

monika_30
Odpoveď bola odstránená
Zobraz