Budú mať všetci nárok na príspevok na hypotéku?
Dobrý deň, v posledný dňoch čítam o príspevku na hypotéku na zvýšené splátky … viem ešte sa čaká na podpi prezidentky ….
Mňa len zaujíma či budú mať nárok aj taký čo žiadali tento rok a už mali vyšší úrok automaticky ….
Stručné zhrnutie
- Navrhovaný príspevok na hypotéku by mal preplácať 75 % z rozdielu medzi pôvodnou a zvýšenou mesačnou splátkou hypotéky.
- Nárok má byť limitovaný príjmom do 1,6‑násobku priemernej mzdy podľa údajov za rok 2022, čo predstavuje približne 2 086 € mesačne v hrubom.
- Podmienky navrhovanej pomoci majú zahŕňať, že hypotéka musela byť poskytnutá pred zvýšením úrokov, že ide o refixáciu úroku a že pomoc sa nemá poskytovať na nehnuteľnosti určené na prenájom.
Najčastejšie otázky
Q: Kto bude mať nárok na príspevok na hypotéku?
A: Nárok majú mať osoby s príjmom do 1,6‑násobku priemernej mzdy (podľa údajov za 2022 cca 2 086 € hrubého) a vlastníci hypoték poskytnutých pred zvýšením úrokov pri refixácii úroku.
Q: Koľko zo zvýšenej splátky štát preplatí?
A: Štát mal podľa návrhu preplácať 75 % z rozdielu medzi pôvodnou a zvýšenou splátkou hypotéky.
Q: Existuje vekové obmedzenie na nárok?
A: Informácie sú rozporné: v jednom zdroji sa spomínala veková hranica 35 rokov, iné prehľady návrhu vekové obmedzenie nespomínali; oficiálne znenie návrhu je potrebné overiť.
Q: Čo sa stane, ak prezidentka návrh vetuje?
A: Prezidentka môže vetovať, ale parlament má právo veto prehlasovať; po opätovnom schválení v parlamente zákon platí aj bez prezidentkinho podpisu.
Q: Kde nájsť oficiálny text návrhu zákona?
A: Oficiálny návrh zákona by mal byť zverejnený na stránke parlamentu ako PDF pri prerokovaní návrhu.
Q: Koľko štát plánuje minúť na pomoc s hypotékami?
A: V diskusii bola uvedená orientačná suma cca 80 mil. € vyčlenená na pomoc s hypotékami a celkový rozpočet sociálnej pomoci približne 17 800 mil. €, tieto čísla je potrebné overiť v oficiálnom rozpočte.
Závery z diskusie
Zhoda
- Pomoc by mala byť cielená na ľudí s nižšími príjmami, ktorí dostali hypotéku pred zvýšením úrokov, aby sa predišlo existenčným problémom po raste splátok.
- Financovanie takejto pomoci by znamenalo presun nákladov na daňových poplatníkov.
Sporné názory
- Názor A: Príspevok je oprávnený a je morálne/prakticky potrebný na ochranu ľudí, ktorí by pri zvýšení úrokov prišli o strechu nad hlavou.
- Názor B: Príspevok je neopodstatnený s ohľadom na zásadu osobnej zodpovednosti a netreba, aby sa naň skladali pracujúci s vyššími príjmami.
Otvorené otázky
- Zostáva nejasné, či budú mať nárok osoby, ktoré tento rok refinancovali alebo už majú vyšší úrok v dôsledku refixácie.
- Nie je potvrdené oficiálne znenie podmienok týkajúcich sa veku žiadateľov ani konečného zoznamu vylúčených situácií (napr. prenájom nehnuteľnosti).
- Presné rozpočtové zaťaženie a konečné čísla vyčlenených prostriedkov potrebujú overenie v oficiálnych dokumentoch.
Spomenuté značky a firmy
TA3, NRSR, parlament, prezidentka, Brusel, EÚ
Spomenuté produkty a metódy
príspevok na hypotéku, preplatenie 75 % rozdielu splátky, refixácia úroku, 1,6‑násobok priemernej mzdy (2 086 € hrubého podľa 2022), príspevok na bývanie, daňový bonus, prídavky, veto prezidentky, prehlasovanie parlamentom
Miesta a osoby
Bardejov, Kyjev, Sýria, Grécko
@zmrzlinka2021 "akákolvek dotácia bude hradená aj tymi chudákmi s príjmom do 1,6 násobku priem.mzdy"
No a zase naopak tymto ludom co nemaju hypoteky sa hradia dotacie na byvanie, mestske byty, ...
@hiro nemám hypotéku a nikto mi neprispieva dotáciou na bývanie. Kto má hypotéku má byt či dom a je v podstate bohatý. Prečo sa mu máme na jeho bohatstvo skladať?
Je iné dávať príspevky, ak štát je na tom dobre. Tu je problém ten, ze slovensko je blízko krachu a my ideme ešte rozdávať, skončíme ako Grécko.
@1andrea111 Neviem ci to plati aj teraz ale platilo ze ludia v prenajme platia viac ako hypoteka + najomne - takze z tohto sa da usudit ze bohatsi su ti co platia prenajom.
Tak ci tak dnes schvalili statny rozpocet a svieti tam ze socialna pomoc dokopy ma byt nejakych 17800 milionov a na pomoc s hypotekami ma ist z toho cca 80 milionov co je fakt kvapocka v mori...
@1andrea111 Kľudne by som dopriala aj podnájomníkom.Keby som žila v podnájme tak by ma to stálo viac než hypotéka.Ja hypotéku zvládam splácať, ale nebudem sa tváriť, že inflácia mi nezhoršila kvalitu života.
Ale nevidím dôvod závidieť ľuďom ktorí žijú v jednoizbáku.Ajtak sú dlžníci.
Tí čo platia hypotéku tiež platia rôzne dávky cudzím ľuďom.
A je smutné, že sa ľudia vadia medzi sebou, ale nevadí nám, že politici, primátori majú niekoľkotisícové platy.Že sa peniaze odosielajú kade tade pritom na našincov nezvýši.
Mne vôbec nevadí, že sa pomáha z mojich daní matkám, deťom, dôchodcom.Čo mi vadí je ak sa pomáha tam kde treba riešiť úplne inú štruktúru a nie len podporovať lenivosť a pohodlnosť.
V dnešnej dobe by som prispela každému už len kvôli inflácií.
@medda_beda Vieš, je úplne jedno čo napíšeš, pretože je úplne jedno čo táto vláda spraví či nespraví, existuje skupina ľudí, ktorá na ňu bude nadávať v každom prípade! 😀 Pričom téma vôbec nebola o opodstatnenosti toho príspevku 🙂
@mladena To mi je jasné.
Len nechápem ako niekto môže byť tak naivný a vždy vidieť len jeden uhol pohľadu.
Ja nie som fanúšikom žiadnej vlády.Ja len preferujem čo je pre mňa momentálne rozumnejšie.
A nech sa na mňa hnevá kto chce, najhoršie som sa mala v tom cirkuse čo tu bol.
@viestta ja len doplním že prezidentka nemusí ani potom nič podpísať, ani už druhý krát nič podpisovať nebude, zákon po opätovnom schválení nrsr bude platit aj bez jej podpisu (inak by sme sa zacyklovali lebo zase by nepodpísala atď... )
@hiro mne nikdy nič nikto nehradil. Táto grécka cesta zničí slovákov a slovenky a najmä chudobnejších ľudí.
@medda_beda kto je našinec? Pomoc má smerovať človeku, hodnotám, bez ohľadu na národnosť, farbu pleti. Už nebuďme zadubenci. Mne je jedno či si z Bardejova, či z Kyjeva,či zo Sýrie. Si človek. A to je podstatné. Hľadieť na ľudí očami Pána Ježiša
@zmrzlinka2021 Kazdemu stat nieco hradil ;) Od skolky, skoly, pridavkov, zlavy na cestovnom atd...
@zmrzlinka2021 To je v poriadku ja som za pomoc.Ale prečo sa ukazuje prstom na slovákov? Veď aj oni sú ľudia.Tiež pomáham druhým bezohľadu na národnosť.
To, že má niekto hypotéku neznamená, že ma veľa peňazí.Podnájom je drahší.
Keby som si nezobrala hypotéku v čase keď som si ju zobrala už by som sa k nej nedostala nikdy.Nikdy by som neuvažovala nad založením rodiny v nejakom podnájme.
Nie som na to odkázaná, ale poteší ma akýkoľvek príspevok keď už platy nejdú hore.
A nie som na to odkázaná len preto, že robím vždy keď sa dá a nemám deti.Viem sa uskromniť.
Keď niekto môže zhrabnúť bonus na deti tak prečo by ľudia nemali prijať pomoc s bývaním.Veď tí ľudia čo majú deti tiež predsa vedeli čo to stojí a tiež sa nevzdajú toho čo im štát ponúka aj keď majú dosť peňazí.Tie ceny za bývanie si nevymysleli ľudia a sú prestrelené.
Prečo ženy poberajú rodičák a neživí ich manžel.
Tak isto sa dá pozrieť na všetko.
@zmrzlinka2021 Ak si študovala tak ti to platili.Tak isto ak si bola doma s deťmi.
Každý sa niekomu skladá na nejaké príspevky, to snáď ale nie dôvod, aby sa zavádzali ďalšie odveci dotácie, ktoré budú v drvivej väčšine úplne neadresné. Veď aj tu je posledné dni vidieť, kto sa na nich najviac trasie. Ako minule týpek, čo sa chválil, že chcel splatiť predčasne hypo niekoľko desiatok tisíc, ale bol by sprostý, keď mu "štát pomôže". Radšej teda investuje 🤦
@janai1 súhlasím s tebou, na druhej strane, aj tí, ktorým končila fixácia snáď nemohli byť tak hlúpi, že čakali, že budú mať úrok okolo jedného percenta 25-30 rokov.
@alenah31 tá skupina, ktorá by dnes úver nedostala, ale kupovala nehnuteľnosti za úplne iné ceny než sú dnes. Čiže aj so súčasným úrokom by väčšina nemala reálne problém ich splácať. Tomu zlomku, čo áno, tomu by sa malo pomôcť, to beriem.

@alenah31 z fondov sa platí navýšenie cien plybu