Chcem kúpiť byt na hypotéku a zakladám inú nehnuteľnosť

85jasmina85
18. aug 2021

Rada by som sa informovala na 1vec.ak chcem kúpiť byt na hypoteku ale pritom zakladam aj inú nehnutelnost stačí mi len znalecky posudok tej nehnuteľnosti ktorú zaklam alebo aj toho bytu ktory chcem kúpiť dakujem za vaše odpovede

sasa1310
18. aug 2021

@85jasmina85 všetko závisí od výšky úveru a od hodnoty nehnuteľnosti. Musí to vyjsť do 70-80%. Ak to vyjde, stačí

85jasmina85
autor
18. aug 2021

@sasa1310 dakujem velmi pekne

kkovacovak
18. aug 2021

@85jasmina85 ano musíš mať znalecký na oba. Aspoň my sme museli. Ako by ti potom vypočítali hodnotu nehnuteľnosti?

aduskatt
18. aug 2021

Potrebuješ mať kúpnopredajnú zmluvu nehnuteľnosti, ktorú kupuješ a znalecký posudok nehnuteľnosti, ktorú zakladáš

aduskatt
18. aug 2021

@kkovacovak v banke nepotrebujú hodnotu kupovanej nehnuteľnosti podľa znaleckého, na kúpu im stačí kúpnopredajná zmluva, nemusí sa zhodovať suma kúpy a trhová cena, takže znalecký kupovanej nehnuteľnosti, ak ju nezakladajú. je zbytočný. Dva sa robia iba vtedy, ak sa zakladajú dve nehnuteľnosti, kupovaná a ešte aj iná

kkovacovak
18. aug 2021

@aduskatt my sme mať museli a aj nám to odporučila finančná poradkyňa. Hodnota bytu podľa znaleckého bola o dosť vyššia ako kúpna. Takže ja by som znalecký robila aj keby nemusím keďže potom nám aj dali viac peňazí.

aduskatt
18. aug 2021

@kkovacovak banka berie do úvahy nižšiu zo súm znalecký versus kúpnopredajná zmluva, tým pádom ste zrejme zakladali dve nehnuteľnosti. Inak nevidím zmysel v tom, aby ste robili dva znalecké. Ale samozrejme, nepoznám podrobnosti, ani situáciu. Ak Vám to tak poradila sprostredkovateľka, tak iste vedela, čo robí a prečo a vo vašom prípade to tak bolo OK. Štandardne sa ale nevyžaduje znalecký nehnuteľnosti, ktorá sa zakladá. (Predsalen - 150-250 eur navyše nie je zasa celkom málo🙂 NO ale ako píšeš - dali vám viac peňazí, takže ak by ste nechceli viac peňazí. zrejme by Vám bol stačil len jeden, ale to sú len moje domnienky, nemusím mať pravdu, keďže nepoznám tú Tvoju situáciu🙂 Každopádne je fajn, že ste boli spokojní s vybavením a máte kúpené, čo ste chceli

hviera81
19. aug 2021

ak zakladas dve nehnutelnosti, tak na obe treba znalecky
ak by si zakladala len tu inu nehnutelnost a dostanes bezucelovy uver, tak na kupovanu nemusis robit znalecky

lula313
19. aug 2021

Riešila som to. Znalecky sa robil len na zakladanu nehnutelnost- len tu, ktorá sa zakladala(vo vyššej hodnote, takze byt ich ani nezaujímal a nakoniec som kupila iný byt a to som si len zaplatila 150eur za administratívnu zmenu zmluvy, odhadla nebol ani na druhom byte).

jaaty
19. aug 2021

@85jasmina85 Záleží od banky. Zo zákona musí byť znalecký posudok na kupovanu nehnuteľnosť, ak sa súčasne aj zakladá. Druhá nehnuteľnosť, môže byt ocenená bankovou cenou, pokiaľ jej výška postačuje. Banková cena väčšinou vychádza nižšie ako hodnota v ZP a nie každá banka ju robí.

aduskatt
19. aug 2021

ospravedlňujem sa . ešte raz som si prečítala otázku - teraz som si všimla, že je tam slovíčko "aj", takže sa zakladajú obe nehnuteľnosti. V tom prípade treba znalecký na obe

jaaty
19. aug 2021

@aduskatt netreba, záleží od banky.

aduskatt
19. aug 2021

@jaaty ak zakladá obe, tak potrebuje dva znalecké - už druhá vec je, či si ten znalecký spraví interne banka vo svojej réžii, alebo ich bude robiť klientka🙂 a to už záleží od banky, to súhlasím

jaaty
19. aug 2021

@aduskatt sú banky, ktoré nerobia interný znalecký posudok, ktorý je, takmer vždy za poplatok, ale stanovia len bankovú cenu. Táto služba je bez poplatku - napr. Primabanka. Takže hodnota nehnuteľnosti môže byť stanovená aj iným spôsobom ako ZP 😉

aduskatt
19. aug 2021

@jaaty súhlasím......v Prime to aj takto robia a zatial sa mi vždy stalo, že hodnota v Prime sa výrazne líšila od hodnoty znaleckého - naposledy o 40tisíc eur, takže síce sa v Prime spýtam, ako to tam vyjde podľa ich ohodnotenia, ale ani raz som to nevyužila a dávali sme s klientami robit klasický znalecký. Ale ak idem teda do detailov, tak áno, máš pravdu, dá sa to aj takto, nemusí sa stanovovať len znaleckým.

85jasmina85
autor
19. aug 2021

@hviera81 a keďže sa budu zakladat obidve nehnutelnosti musim mat aj vlastne prostriedky na schválenie hypoteky alebo to nepotrebujem lebo jedine co viem je ze aj žiada niekto hypoteku bez toho aby založil inú nehnutelnost tak sa ho v banke pytaju ci ma aj niejake svoje úspory pretoze banky plnú sumu nedávajú len 80%z celkovej sumy+k tomu spotrebný úver a doloženie vlastných prostriedkov dakujem za odpoved

aduskatt
19. aug 2021

@85jasmina85 v niektorej banke Ti ponúknu spotrebný úver aj na dofinancovanie

85jasmina85
autor
19. aug 2021

@aduskatt to ja viem ale myslela som to v tom zmysle ze ked sa zakladajú 2nehnutelnosti aby sa nemuselo brat dofinancovanie ale len hypoteka koli tomu sa zakladá aj ta 2nehnutelnost ci musim mat aspoň k dispozícii vlastne prostriedky napr 10 000 aby sa to dolozilo do tej hypoteky

aduskatt
19. aug 2021

@85jasmina85 v niektorej banke musíš, v niektorej nie. napríklad v SLSP ak dáš dva znalecké a bude Ti postačovať 70% ich hodnoty, tak im je jedno, čo s tými peniazmi spravíš, takže nemusíš mať nič vlastné

lula313
19. aug 2021

@aduskatt ja som brala v SLSP, zakladala sa druha nehnutelnost v 4 násobnej hodnote hypoteky a aj tak požadovali doklad o prevode vlastnych prostriedkov kupujúcemu.

aduskatt
19. aug 2021

@lula313 tak ste zrejme ako účel dali kúpu a dokladali ste aj kúpnopredajnú zmluvu. Keby ste dali bezúčelovú, nemuseli by ste. Ale ja som len odpovedala na otázku, či je možnosť riešiť hypotéku, keď nemá vlastné prostriedky. Neriešim úplne konkrétne prípad zakladateľky témy, lebo podrobnosti neviem. ( Keby som ja predávala byt niekomu, tak by som nesúhlasila s tým, aby sa hypotéka viedla ako bezúčelová a ja zakladala niekomu svoj byt🙂

hviera81
20. aug 2021

ak zalozis dve nehnutelnosti, tak netreba vlastne prostriedky, 100% moze ist z hypo. ako to najlepsie spravit ti povedia v banke. da sa to aj ako dve samostnatne hypo, aj ako jedna spolu.
napriklad tu s tym rodicovskym bytom (bezucelovu) dat na kratsie napr, bude skor vyplatena - ak budu teda vysky splatok pre vas akceptovatelne

sasa1310
20. aug 2021

@aduskatt treba mať aj vlastné prostriedky. To je jedna z podmienok na hypotéku a je jedno koľko nehnuteľnosťami úver založíš

sasa1310
20. aug 2021

@85jasmina85 áno musíš mať aj vlastné prostriedky, keď kupuješ byt a berieš hypo. Je jedno koľko nehnuteľností zakladáš

missdiva
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
20. aug 2021

@missdiva posledný byt som kupovala pred pár mesiacmi prevažne v hotovosti. Zakladala som na ten zbytok iný svoj byt. To píšem len na margo toho, že aké hodnoty majú moje nehnuteľnosti. Riešili sme veľa vecí s bankárom nakoľko toto nie je naša posledná nehnuteľnosť, tak som sa pýtala na plno vecí. Jednou z nich bola platba v hotovosti teraz v časoch, keď nedávajú 100 % hypotéku. Banka potrebuje vidieť, že klient má ozaj hotovosť, ktorou zafinancuje kúpu. slsp

aduskatt
20. aug 2021

@sasa1310 nebudem sa hádať🙂

hviera81
21. aug 2021

@sasa1310 zoberies si hypoteku cislo 1 na existujuci byt, bezucelovu, poslu ti peniaze na ucet a zrazu mas hotovost, ktoru mozes poslat ako vlastnu cast pri kupe noveho bytu. a potom beries hypo na kupovanu nehnutelnost - hypo c 2

domiklik
21. aug 2021

@85jasmina85 riešila som podobnú vec, potrebuješ znalecké posudky pre obe nehnitelnosti

85jasmina85
autor
22. aug 2021

@domiklik dakujem velmi pekne za odpoveď