ČSOB stavebné sporenie

evina34
16. jan 2021

Dobrý deň,

včera mi prišiel výpis zo stavebného sporenia. Mám tam cca 5000 eur. Poplatok za vedenie uctu 16 eur, výpis 3 .50, dan z úrokov 12 eur, štátna premia 2,50. Momentálne tam sporím velmi málo, lebo nie je z čoho. ...Uroky a štátna prémia mi ani nevykryjú náklady . Som v mínuse 8 eur za rok. Stavebné sporenie zruším, kedze je to viac ako 6 rokov čo ho mám. Ked máte nejaké volné finančné prostriedky, ale nie veľa, kam je to najvýhodnejšie dať? Aby som aspon nebola v mínuse...Ďakujem za tipy

marseillefan
16. jan 2021

S otázkou ti neporadím, lebo teraz sa neoplatí investovať nikde (ak to chceš mať garantované štátom). Skôr ma zarazilo, že daň z úrokov je 12eur. To by znamenalo, že úroky musia byť 60eur. Ako môžeš byť v strate?

nelca84
16. jan 2021

@evina34 vcera som to spominala v jednej diskusii, kde baby riesili vkladnu knizku. Ak ti nevadi fixacia na cca 3-4roky, tak banky ponukaju kombivklad, t.j. cast penazi na terminovany ucet a cast do fondov. Priemerny vynos cca 5%. Skus sa popytat vo svojej banke.

evina34
autor
16. jan 2021

@marseillefan pozeram, že dan z urokov mam 2,47,úroky 13...zle som to opísla...suma sumarom nič som nezarobila ale som v strate -8 eur ročne

mogaa
16. jan 2021

@marseillefan uroky idú z celej sumy, nielen zo sumy vloženej tento rok.....
@evina34 stavebko sa teraz už neoplatí , musela by s tam vkladať každý rok maximálnu sumu aby si dostala maximálnu štátnu prémiu, bez toho je to o ničom...ak chceš len garantované investovanie tak momentálne sú všade slabé úroky.....takže naozaj jedine kombinácia s fondami - kde nie je garantovaný vklad...možno ešte sporenie v Primabanke ale to je limitované sumou a musíš tam mať účet.....

petamich
16. jan 2021

zalezi od toho ci tie financne prostriedky v dohladnej dobe budete potrebovat alebo nie a ako velmi ste riskuvzdorni, ci preferujete nejaky garantovany urok/vynos alebo teoreticky aj investovanie do fondov je moznost, na tradicnych produktoch typu terminovany vklad atd. dnes zial clovek vela nezarobi, pripadne ked tak kombinovany produkt (vklad + investovanie) v banke alebo potom do fondov, ak si netrufate sami, tak opat cez nejaku banku, kazda ma aj nejaku dcersku spolocnost tohto typu

deti95060810
16. jan 2021

ešte ako taký úrok je v PRIVAT banke. Je v každom krajskom meste. Je to na termínovanom vklade....
Inak neodporúčam kombinované sporenie - termínovaný vklad+ fondy... vo fondom prídeš o e ani nevieš ako... Poznám zopár ľudí čo prišli o pekné e....

hellwant
16. jan 2021

Ak nepotrebujes hned peniaze, Finax, najmensie poplatky, nad 1000 eur nie je poplatok z vkladu a rocne ti stiahnu iba 1,2% za vedenie uctu, ak tam drzis peniaze viac ako rok, dan neplatis.Cez net si zalozis ucet, prvy hovor 15 minutovy je zdarma aby ti vysvetlili veci. ostatne riesis cez apku. Ak chces do 10 rokov vyberat peniaze tak pomer akcie:dlhopisy , 20:80, 30:70, 40:60 alebo 50:50 viac akk 50% akcii nie, je to kratky cas. Podla toho ako si ochotna riskovat. Ak chces dlhodobo na dochodok 20 a viac tak pomer akcie dlhopisy aspon 80:20.

hellwant
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dr_smajlik
16. jan 2021

Koľko mesačne si schopná/ochotná sporiť ďalej? V akom časovom horizonte potrebuješ peniaze dostupné? Do akého rizika si schopná ísť? Máš okrem toho finančnú rezervu na ktorú by si siahla v prípade nepredvídanej udalosti alebo je toto tvoja rezerva "keby čosi"? Pracujem v banke, kľudne sa pýtaj,čo ťa zaujíma, alebo napíš IP.

marseillefan
16. jan 2021

@mogaa ja viem, že úroky idú z celej sumy... aj poplatok za vedenie účtu je poplatok za vedenie účtu, kde je uložená celá suma. Daň je z úrokov z celej sumy. Celá suma je preto podľa môjho názoru v zisku. A podľa všetkého je ten zisk väčší ako je na ktoromkoľvek inom terminovanom účte, kde sú dnes úroky rádovo 0,01 percenta.