Dá sa spätne zmeniť poberateľ daňového bonusu na dieťa?

masinka
25. jan 2021

Dievcata, vy tu viete vsetko. Viete mi, prosim, poradit ako to je s danovym bonusom na dieta/deti pocas (mojej) dlhodobej PN? Moze si ho spatne uplatnit moj manzel?

Konkretne - uplatnujem si ho bezne ja, na mesacnej baze. Zaciatkom januara 2020 som ale musela ist na PN a bola som na nej do konca roka, t.j. okrem januara kedy som este par drobnych zarobila som dostavala len nemocensku, akurat pocas januara - marca 2020 mi este zamestnavatel nieco k nemocenskej priplacal. Za januar a februar som podla vyplatnej pasky danovy bonus dostala. Moj zarobok aj s tymi priplatkami ale ani zdaleka nedosiahol za cely rok 2020 sumu 3480 E aby som na DB mala narok.
Teraz sa budu podavat ziadosti o rocne zuctovanie dane. Predpokladam ze ja budem musiet DB za tie dva mesiace vratit. Moze manzel ( pracuje a zije so mnou a detmi v jednej domacnosti) poziadat, aby bol za minuly rok DB vyplateny jemu? Ci je na to uz neskoro a mali sme to dat zmenit vo Vyhlaseni k dani na rok 2020 ( resp. dalo by sa to tam zmenit spatne ?)
Poprosim o vyjadrenie len tie, ktore sa s takouto situaciou realne stretli - ci uz sukromne alebo ako mzdarky a pod, nie rozne spekulacie, tych si vymyslim aj sama dost. Dakujem.

juliatriscova
25. jan 2021

@masinka ty vracať DB nebudeš za tie mesiace, ktoré si si uplatnila.......manžel si môže požiadať o DB pri ročnom zúčtovaní za zvyšné mesiace......zaznačí to v žiadosti a doloží rodné listy deti........

masinka
autor
25. jan 2021

@juliatriscova dakujem za odpoved, pozerala som to na stranke financnasprava a nadobudla som dojem, ze musim zarobit za rok ten 6-nasobok zivotneho minima, tak ak to nebudem musiet vracat, o to lepsie 😀

juliatriscova
25. jan 2021

@masinka to sa berie, ak si chceš uplatniť raz za rok.......keď si uplatňuješ mesačne a v ročnom zúčtovaní nedosiahneš príjem za celý rok, tak už priznaný DB za tie mesiace nevraciaš.........ak ti nevznikol nárok počas roka, tak si môže uplatniť manžel raz za rok...