Daň z nehnuteľnosti

9. dec 2022

Ahojte, chcela by som sa spýtať kedy sa platí daň z nehnuteľnosti.
Konkrétne ide o to, že s bývalým manželom sme sa dohodli na BSM že ma "vyplatí" 1 izbový bytom. Preto by ma zaujímalo, že ak by som chcela byt následne predať či budem z neho platiť daň. Alebo ak by som ho chcela predať za účelom, že by som si chcela doplatiť a kúpiť väčší či sa tiež vtedy platí daň.
Snáď som to napísala zrozumiteľne lebo týmto veciam sa vôbec nerozumiem🙂 . Ďakujem za odpoveď

sasa1310
9. dec 2022

budeš platiť daň z rozdielu. Čiže ak ho predáš drahšie (dajme tomu) o 10 000 eur viac ako si ho od neho kúpila, tak z tých 10 000 eur budeš platiť dokopy 19 % daň a 14 % odvod do zdravotky. Účel predaja nikoho nezaujíma. Vieš si ešte znížiť daňový základ o bločky z prerábky, ale tie bločky riadne kontrolujú či neboli použité v inom daňovom priznaní a pod.

sasa1310
9. dec 2022

od dane si oslobodená až keď budeš vlastníčkou viac ako 5 rokov

autor
9. dec 2022

@sasa1310 ak správne rozumiem, ak ho nadobudnem budúci rok a v tom istom roku ho aj predám tak daň z nehnuteľnosti neplatím áno? Nieje to viazané nejakou konkrétnou zmluvou?

zuzanka.zuzu
9. dec 2022

platíš z plusového ROZDIELU... takže nie, nerozumieš správne, to s tým nemá nič ak ho v tom istom roku predáš. až po uplynutí 5 rokov už neplatíš nič.

sasa1310
9. dec 2022

platíš samozrejme do 5 rokov. Ak budeš vlastníčkou nad 5 rokov, vtedy neplatíš.
Neplatila by si ešte vtedy, ak by si ho predala za tú istú sumu ako si ho od manžela odkúpila. Vtedy nemáš zisk, čiže nemáš z čoho platiť daň z predaja nehnuteľnosti

deginko
9. dec 2022

Samozrejme,že platíš daň.Neplstila by si iba v prípade,že ho predas až po 5 rokoch

autor
9. dec 2022

@sasa1310 a ak ho nadobudnem darovacou zmluvou? Z akej sumy sa vychádza? Bude treba vyhotoviť znalecký posudok?

sasa1310
9. dec 2022

bude treba znalecký posudok v čase darovania a tiež z toho rozdielu

katica06
9. dec 2022

To o čom píšeš nie je daň z nehnuteľností, ale daň z príjmov. Pri predaji nehnuteľnosti/bytu/ sa platí daň z príjmov.Keď budúci rok nadubudneš byt a hneď predáš platíš daň z rozdielu medzi nadobudnutou a predajnou cenou - prípadná rekonštrukcia. Ak by si aj kúpila ďalší byť to sa nezapočítava

sasa1310
9. dec 2022

a áno, ak ho nadobudneš a predáš ten istý rok daň z nehnuteľnosti platiť nebudeš.
Ostatné komentáre sú k dani z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Tam platiť budeš.

barus26
10. dec 2022

pokiaľ ti ho daruje a ty ho potom predáš nebudes platiť nič

kris_tin257
10. dec 2022

Google 1 minúta...

martul
10. dec 2022

Daň z príjmu a daň z nehnuteľností.
Sú to dve rozdielne veci, čo chceš vedieť ty?!

zuzanka.zuzu
10. dec 2022

@barus26 joj nie, zle, toto radšej zmaž