Daň z nehnuteľnosti

monikapd1
13. jan 2015

Ako je to s podavanim s danou z nehnutelnosti? Kupovali sme byt uz 3 roky dozadu, ale nevedela som o tom, ze treba ist podat dan z nehnutelnosti. ake sankcie nam z toho vyplivaju?

zalka
13. jan 2015

@monikapd1 no mali ste podať do 31.1. DP na obci, ako záleží od obci ako sa k tomu postaví ... ja by som zašla na obec aj teraz , pokecala s pracovníčkami ... DP vypísala so spätným dátumom lebo ono sa podáva len raz ... ked sa kúpi nehnuteľnosť ... a obec vyrúbi dane za tie tri roky , a bude ti odteraz chodiť každý rok výmer.
Ale čudné je, že sa obec neozvala, lebo u nás ked sa človek zabudne tak mu volajú z úradu, a posledne známy takto robil DP po 7 rokoch ... a žiadnu pokutu nedostal ale ako hovorím, záleží na obci a na pracovníkovi.

barbora59
13. jan 2015

zvlastne.. mne sek na dan z nehnutelsnosti prisiel do schranky. ( most pri ba)

zalka
13. jan 2015

@barbora59 áno príde, lebo niekedy ked si kupovala nehnuteľnost si podala DP ... to sa podáva iba jeden jediný raz .. ked kúpiš ... potom nie .. potom mesto už len šeky posiela

barbora59
13. jan 2015

@zalka ahaaaaa

monikapd1
autor
13. jan 2015

@zalka chodi nam len od mesta platenie za smeti, ine nic. a to mam ist na MU?

zalka
13. jan 2015

@monikapd1 áno na MU ... ak si nepodávala DP z nehnuteľnosti tak ti nemá čo od mesta chodiť ... ale dan platiť treba .. tam zistíš najlepšie info, pozrú sa na teba priamo v systéme ...

monikapd1
autor
13. jan 2015

@zalka aha dakujem, a nevies asi kolko sa plati?

zalka
13. jan 2015

@monikapd1 každé mesto má svoje určené dane, hladaj na stránke svojho mesta určite tam nájdeš a tiež určite nájdeš tam aj tlačivá na dan z nehnuteľnosti lebo to tiež tuším má každé mesto svoje tlačivká ...

natalka13
13. jan 2015

plati sa podla obce,ci mesta. Co tak pozriet stranku toho svojho?
http://www.prievidza.sk/spravodajstvo/priznanie...

najdes urcite aj jednotlive sadzby

monikapd1
autor
13. jan 2015

@zalka
@natalka13 dakujem

ellca123
14. jan 2015

treba podat danove priznanie na obci a myslim ze prvych 10r.je odpustene platenie

draik
14. jan 2015

@ellca123
Je vhodné reagovať vtedy, ak do veci vidíte, inak zadávateľku zbytočne môžte dostať do omylu.
Mimochodom Vaša infromácia nie je správna; podobné oslobodenie platilo ďaleko v minulosti a týkalo sa novostavieb.

wanilla
5. feb 2015

ak sme kupili nehnutelnost, pricom povolenie vkladu a nse vlastnicke pravo nadobudlo ucinnost dnom 22.1. 2015 platime dan za nehnutelnost az buduci rok? teda v januari 2016? aj danove priznanie k nehnutelnosti podavame az buduci rok? spravne tomu rozumiem? lebo kompetentna pani na urade ma presviedcala ze aj ked sme nadobudli nehnutelnost dnom 22.1.2015 mozme podat danove priznanie uz tento rok !!!!! ved je to v rozpore so zakonom nie? a aj nemoralne, chcela si tym poistit, ze zaplatime dan z nehnutelnosti uz tento rok, ved preco by sme nemali zaplatit ak nehnutelnost budeme cely rok uzivat - tak nejak mi to tlmocila.
mam nadobudnutim nehnutelnosti v spominanom dni nejaku povinnost voci uradu? ohlasenie nadobudnutia nehnutelnosti -alebo staci ak sa ukazem az v januari 2016?

david93
6. feb 2015

@wanilla záleží na tom, ako ste ju nadobudli, pri dedičstve a dražbe je to inak ako pri kúpe

krajinka
6. feb 2015

@wanilla dolezity je stav k 1. januaru, vtedy ste ju este nevlastnili, takze staci v januari 2016...teraz som riesila to iste 😉

wanilla
6. feb 2015

@david93 nadobudli sme ju kupou, teda na zaklade kupnej zmluvy

david93
7. feb 2015

potom stačí do 31.1.2016

liebling98
7. feb 2015

@wanilla ako píšu ostatní, nehnuteľnosť si nadobudla v tomto roku, nie v roku 2014. K 1.1.2015 si ešte ako majiteľ nebola zapísaná do katastra. Teta na Obecnom úrade Ťa môže akurát tak prihlásiť na odvoz smetí, prípadne na daň zo psa.

wanilla
7. feb 2015

@liebling98 len otazka je ze ak byvaly majitel dan z nehnutelnosti nezaplati ako mu zakon kaze, ci nasledny dlh ktory tym vznikne nebude na nasom dome.viem ze povodny majitel je danovnik nie my, ale za 20 eur by bola ta dan za nehnutelnost mi obavy o to ci to bude vsetko v poriadku naozaj nestoji.

wanilla
7. feb 2015

@liebling98 a teda som si takmer ista ze tu dan nezaplati

david93
7. feb 2015

to je už jeho problém, podľa zákona vy ste povinní platiť až od januára 2016

liebling98
7. feb 2015

@wanilla ako píše @david93, to je jeho problém, nie problém Tvojho domu. Platiť musí človek/firma, nie dom. Ináč, on ako predajca bude musieť tiež podať daňové priznanie, že dom predal. Teraz v máji mu príde výmer na daň za rok 2014.

maminecka2
28. jan 2017

Ahojte, tiez sa chcem poradit. Kupili sme v decembri byt- podpisali zmluvu, 22.12. to "slo" na kataster, nedavali sme zrychlene. Momentalne este nie sme zapisani na katastri. Ak tomu spravne rozumiem danove este netreba podavat? Lebo nerozumiem vyrazu "povoleny vklad"- to znamena ked uz sme zapisani?
Dakujem pekne.

majusqa77
28. jan 2017

@maminecka2 z katastra ti pride oznamenie, akym datum bol povoleny prevod. Ak este nieste zapisany na katastri, prevod este neprebehol (ale asi by som uz volala ci je vsetko ok, oni maju 30 dni na zapis)

maminecka2
28. jan 2017

@majusqa77 Dakujem pekne, takze smerodatny pre DP je datum zapisu? Kedze to bude urcite az v tomto roku tak danove podavame buduci rok? Lebo my sme boli v tom, ze az buduci rok a teraz som citala clanok v Trende a ten ma zmiatol lebo tam pisu o "povolenom vklade" a ja netusim co to presne znamena. Lebo inak uz mame len dva dni...

majusqa77
28. jan 2017

@maminecka2 ano, datum zapisu

maminecka2
28. jan 2017

@majusqa77 Vidis, a niekto zasa tvrdi ze uz mame DP podat.

majusqa77
28. jan 2017

@maminecka2 a co chces priznavat, ked to este nieste vlastnici? Co ak vam prerusia konanie na doplnenie udajov??

maminecka2
28. jan 2017

@majusqa77 Ved aj mne sa to zda logicke

tinara23
31. jan 2017

Ahojte, chcela by som sa opýtať, vlastním od roku 2007 garáž, túto garaž som na základe zámennej zmluvy v roku 2014 vymenila za inú garáž, teraz v roku 2017 ju chcem predať, nakoľko sme postavili dom a garáž už nepotrebujeme, budem platiť daň z predaja nehnuteľnosti ?