Daňové priznanie a veci okolo neho

angua27
13. jan 2012

Ahojte,
čas daňových priznaní sa pomaly, ale isto blíži. začínajú nám tu vznikať otázky ohľadom tejto témy. a tak navrhujem, aby sa otázky, nejasnosti a spol. ohľadom daňových priznaní sústredili do jednej témy.
takže, ak máte čokoľvek, ohľadom daňových priznaní, sem s tým. 😉

lenkab1984
15. jan 2012

ahojte, potrebovala by som poradit. od augusta 2010 do 21.1.2011 som bola pn(rizikove tehu) od 22.1.2011do 16.9.2011 na MD a od 17.9.2011 som na RD. minuly rok mi este danove spravil zamestnavatel, na koho sa mam obratit teraz? kedze zamestnavatel to pre mna uz nespravi? pocas PN som zarobila cca 300e mesacne, pocas MD cca 400 mesacne a teraz tych slavnych 190e.. musim si vobec danove podavat? okrem tychto penazi som dostavala len pridavky na jedno dieta a vdecembri nam vracala banka mesacne poplatky za vedenie uctu cca 60e-jednorazovo a tiez jednorazovo som dostala od zamestnavatela vianocne premie 81e.. co z toho treba do danoveho zahrnut? a este jedna otazka .. vydala som sa 10.9.11 ma vyznam aby si moj muz na mna nieco v danovom uplatnil? ake papiere k tomu treba.. ? budem vdacna ak mi poradite. dakujem.

angua27
autor
16. jan 2012

@lenkab1984, idem na to postupne. pokiaľ som dobre pochopila, tak počas MD, si každý mesiac mala príjem 400,- Eur. ak áno, daňové si podávať musíš. otázka teraz znie, či si to zarobila na živnosť, alebo ako brigádnik. ak na živnosť, daňové si podávaš sama, ak to bolo na tzv. dohody, môže toto za Teba spraviť Tvoj zamestnávateľ.
ak si stále ešte v zamestnaneckom pomere, tak Ti ročné zúčtovanie dane zamestnávateľ musí spraviť (ak si nemala živnosť), ak ho o to do 15.2. požiadaš na predpísanom tlačive. nájdeš ho tu: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8090 úpne dole na stránke a volá sa "Žiadosť o RZ 2011". k žiadosti pripojíš potvrdenia od subjektov, u ktorých si brigádovala.
čo sa týka tých mesačncýh poplatkov, to nie je Tvoj príjem, keďže Ti iba vrátili to, čo si predtým zaplatila.
vianočnú prémiu je potrebné v daňovom zohľadniť, ale keď požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, určite to zohľadní.
a čo sa týka Tvojho manžela, mohol by si za Teba uplatniť nezdaniteľnú čiastku iba za 4 mesiace, ktoré ste manželia. ale z nej by sa museli odpočítať všetky Tvoje vlastné príjmy za celý rok (a do toho sa započítava všetko okrem rodičovskej), takže si myslím, že tento rok sa vám to neoplatí. budúci rok však nech si Ťa určite dá do daňového. 😉

deninka14
16. jan 2012

ahoj @angua27 . Poradíš aj mne? ja som rok 2011 začala PN, následne som 6.2 nastúpila na MD ktorá bola ukončená 3.10. následne som na RD... žiadne príjmny.mám niečo dokladovať zamestnávatelovi na ročné zúčtovanie? a čo v prípade manžela, môže si on na mna niečo uplatniť? máme 2 deti. Navyše v období od 1.10.2010 do 31.3.2011 bol nezamestnaný. Môžem požiadať o vyplatenie danového bonusu za to obdobie JA? v danom termíne som to aj nahlasovala našej mzdárke, ale pre istotu by som jej to pripomenula....dakujem za radu. 🙂

barocka
16. jan 2012

Dobrý deň prajem ja mám tiež otázočku..minulý rok do 27.januára som mala zmluvu na dobu určitú to som mala posledny prijem ale ja som som si danovy bonus neuplatnovala lebo ma to manzel a potom od 15.marca som bola uz na materskej a v decembri uz na RD..musim podavat danove za ten januar?dakujem

angua27
autor
16. jan 2012

@deninka14, ak si nemala žiadne príjmy, iba PN, MD a RD daňové priznanie robiť nemusíš, pretože nemáš čo zdaňovať. takže zamestnávateľa ani nemusíš o nič žiadať.
čo sa týka manžela, ak si poberala MD a PN v roku 2011, skús si spočítať, či tieto dve dávky sú nižšie ako suma 3.559,30. ak áno, potom si rozdiel medzi 3.995,30 a sumou dávok spolu (MD a PN), čo Ti boli vyplatené počas rok 2011 môže dať do daňového. neviem, koľko bola v roku 2011 materská, ale spravidla vždy táto dávka bola viac ako suma nezdaniteľnej čiasky.
a ešte k daňovému bonusu. daňový bonus nie je dávka, ktorá sa vypláca každému, kto má deti. sú tam určité podmienky, ktoré musí rodič splniť, aby mu bol daňový bonus priznaný. základná podmienka je, že v danom mesiaci, kedy si chce daňový bonus uplatniť, musí mať príjem z pracovných pomerov v minimálnej výške 158,50 Eur (to bolo platné pre rok 2011, pre rok 2012 je to minimálny mesačný príjem vo výške 163,60). takže ak si Ty v tom čase bola na PN a MD a nemala si príjem z pracovných pomerov, tak daňový bonus Ti priznaný nebude. 😉

angua27
autor
16. jan 2012

@barocka, ak si mala príjem v januári menší ako 1.779,66 Eur, tak si daňové podávať nemusíš. ak Ti tam však strhli preddavky na daň, tak odporúčam, aby sa Ti tie preddavky vrátili. 😉

jankastela
16. jan 2012

Ahojte,chcem sa opytat.minuly rok som bola zamestnana do konca augusta.od septembra,som evidovana na UP.danove priznanie si mam urobit sama,alebo to ma na starosti UP? 😕

deninka14
16. jan 2012

@angua27 srdečná vďaka za odpoveď... 😉

angua27
autor
16. jan 2012

@jankastela, bohužiaľ UP za Teba daňové priznanie nespraví. takže budeš si ho musieť spraviť sama. 😉

jankastela
16. jan 2012

@angua27 nevadi,len som netusila ako to funguje.dakujem za odpoved 🙂

barocka
16. jan 2012

@angua27 dakujem krasne 🙂 musim kuk na vyplatnu pasku ci mi tam strhli preddavky na dan..ale prijem som taky nemala 😕

elise
16. jan 2012

@angua27 ako si na 1 strane odpovedal že DNP nemá nič z danovým podanim spoločne ale mýliš sa má ja si 5 rokov nosim mzdárke potvrdenie kolko som v sumáre zaplatila za DNP a mzdárka mi to priráta k sume kolko som odviedla nemocenskeho poistenia v práci🙂 takto mi vracaju každý rok 150 €

angua27
autor
16. jan 2012

@elise, máš pravdu. v prípade, že pracuješ a ešte si platíš aj DNP, tak sa Ti zníži daňový základ. na prvej strane som odpovedala na konkrétnu otázku a tam potvrdenie o DNP kočka nepotrebuje. 😉

elise
16. jan 2012

@angua27 kamarátka je na rodičovskom a tiež si plati DNP a sama si podáva danove priznanie a uplatnuje si odvody čo zaplatila z DNP, nepracuje popri rodičáku a vždy jej vracaju nejake eurá🙂

angua27
autor
16. jan 2012

@elise, ak nepracuje, respektíve nemá príjmy, nemajú jej čo vracať, pretože neplatila preddavky na daň. 🙂

elise
16. jan 2012

@angua27 danový urad má iný názor ale nebudem sa hádať🙂

angua27
autor
16. jan 2012

@elise, nechcem sa ani ja hádať, ale zaoberám sa touto problematikou 12 rokov a zatiaľ vždy štát vracal daňovníkom preddavky, alebo zrážkovú daň, ktoré boli zaplatené z príjmov. príjem sú napríklad aj úroky v banke, nájom a pod. len tak daňový úrad peniažky nevypláca. 😉 a ani zaplatené DNP na tom nič nemení. skús sa jej spýtať, s čoho jej tie peniažky posielajú. mňa to tiež celkom zaujalo. 😉

dida84
16. jan 2012

@elise tiež by ma zaujímalo, že ako dostáva nazad peniažky, keď nemá príjem... možno myslela, že dostáva cez manžela, keď si na ňu odpočíta, nie? 😉

lubkasungirl
16. jan 2012

baby - mam si podavat danove priznanie sama???
Do 30.6. 2011 som bola zamestnana, pocas PP som nastupila na MD 2.6.2011, pred nastupom som mesiac marodovala. Do konca roka som poberala materske zo zamestnania aj z DNP.
Otazky:
Nema zamestnavatel uz povinnosti mi urobit danove priznanie?
Môzem si uz uplatnit aj bonus na dieta?
Môzem si uplatit aj nezdanitelnu polozku na manzela?
Môzem si znizit zaklad dane aj platbami DNP? Neviete, kde v danovom sa to uvadza a ako sa to dokladuje?
Ak som spravne tomu pochopila, tak materske si tam nemam uvadzat,nie?
Dakujem za odpoved 🙂

angua27
autor
16. jan 2012

@lubkasungirl, ahoj. daňové si podávať sama nemusíš. stačí ak požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. žiadosť nájdeš aj tu: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8090 úpne dole na stránke a volá sa "Žiadosť o RZ 2011". budeš prikladať potvrdenie zo Sociálky, že si si v roku 2011 platila DNP, tým sa Ti zníži základ dane. stačí, ak do Sociálky zavoláš a mali by Ti potvrdenie poslať poštou. to, že si bola PN a že si na materskej si už zamestnávateľovi dokladovala, takže to by od Teba žiadať nemali. ak však predsa len budú chcieť, znova treba potvrdenie zo Sociálky, že Ti vyplácali PN a materskú.
žiadosť zamestnávateľovi musíš doručiť do 15.02.2012. odmietnuť Ťa nemôžu.
čo sa týka daňového bonusu, tak ten môžeš poberať iba v mesiacoch, kedy je Tvoj príjem (nie dávky ako materská, rodičovská, PN,...) vyšší ako 158,50 Eur za rok 2011.
nepochopila som, či myslíš, že či si Ty môžeš uznať manžela v zúčtovaní dane, alebo manžel Teba. beriem, že si myslela, že či si môže uznať manžel Teba vo svojom daňovom priznaní, resp. zúčtovaní dane u zamestnávateľa. samozrejme, že môže, otázka však je, či si za celý rok mala vlastné príjmy manželky nižšie ako 3.559,60 (do týchto príjmov sa započítava Tvoj príjem z PP, materská aj PN).
materskú ani PN si neuvádzaš vo svojom daňovom, reps. zúčtovaní dane u zamestnávateľa. berie sa však do Tvojich príjmov, ak by si Ťa manžel chcel uznať vo svojom daňovom, resp. zúčtovaní dane.
dúfam, že som zodpovedala na všetky Tvoje otázky. 😉

lenkab1984
17. jan 2012

@angua27 som to asi dost blbo napisala.. to co som 'zarobila' pocas MD nebol plat za nejaku pracu ci brigadu, to som jednoducho dostavala ako matersku. mala som vyratane cosi cez 13 eur na den, to sa pocitalo z mojho zarobku pred nastupom na PNku a potom na matersku. ja som uplne mimo z tychto veci, pri malej neviem kde mi hlava stoji a este taketo veci riesit ;) od momentu ako som nastupila na pnku (toho 16.augusta 2010) som nikde nepracovala a ani okrem tych vianocnych premii som nic nedostala. teda len tie peniazky za pnku cca 9,88 na den od soc.poist.,(takmer cely januar 2011) potom materska cca 13,10 od soc.poist.na den (to bolo od konca januara do septembra 2011) a potom od septembra ta rodicovska 190 mesacne. dufam ze uz som to napisala zrozumitelnejsie. velmi pekne dakujem za radu.

angua27
autor
17. jan 2012

@lenkab1984, tak teraz je to už jasnejšie. ak si okrem vianočných prémií nemala žiadny zárobok a iba PN a materskú a rodičovskú, tak si daňové podávať nemusíš. jedine, ak Ti zamestnávateľ strhol z prémie preddavkovú daň, tak tú by si mohla dostať späť, ale ak tých pár eur nechceš, tak daňové nemusíš podať.
ale ak Ti nič nestrhol, daňové podávať nemusíš. PN a materská a ani rodičovská sa pre daňvoníka (Teba) neberie ako príjem.
a teda, čo sa týka, aby si Ťa manžel dal do svojho daňového, neoplatí sa to. ak si Ťa chce uznať ako manželku, tam sa už PN a materská zarátava medzi Tvoje príjmy a to je spolu viac, ako nezdaniteľná čiastka, ktorú by si na Teba mohol uznať. takže, toto skôr odporúčam potom za rok 2012. 😉
ak by si mala ešte otázky, alebo niečomu nerozumela, kľudne sa pýtaj. 😉 a s malou prajem hlavne veľa radosti. 🙂

lenkab1984
17. jan 2012

@angua27 velmi pekne dakujem. ak ma este daco napadne tak sa ozvem. ani nevies ako si ma potesila ;) ze v podstate nemusim nic riesit.. prajem pekny dnik este.

minnehaha2005
18. jan 2012

Ja mam tiez otazku, co sa tyka rocneho zuctovania dani: na matersku som odisla 30. 12. 2010, poberala som matersku do augusta a potom len rodicak az doteraz, cize okrem materskej a rodicaku som nemala ziaden prijem. Z toho co som tu vycitala, manzelovi sa neoplati uplatnit si danovy bonus, pretoze moje prijmy pochadzajuce z materskej a rodicovskeho presiahli sumu 3.995,30. Avsak manzel zacal pracovat na Slovensku v oktobri 2011, dovtedy sme boli v zahranici, tam si dane vyriesil. Ak si poda dane, moze si narokovat na danovy bonus na dieta? V novembri pracoval v dvoch zamestaniach, v jednom mu danovy bonus na dieta uz odratali a v druhom nie. Moze si uplatnit este jeden danovy bonus v tom istom mesiaci, ak pracoval najprv v jednej praci, skoncil mu pracovny pomer a hned zacal pracovat v druhom. Mam este jednu otazku, ako zistime, kolko asi priblizne sa mu vrati dani naspat, kedze pracoval v minulom roku len 3 mesiace? Dakujem, dufam, ze som to napisala pochopitelne. @angua27

tinika
18. jan 2012

@minnehaha2005 narok na danovy bonus je na dieta, nie na počet zamestnani, a moze si ho na jedno dieta uplatnit len raz a ako zistite? ze si to vypočitate :D

minnehaha2005
18. jan 2012

@tinika nerozumiem, manzel nepracoval naraz v 2 zamestaniach, najprv 8 dni v jednom, a potom v druhom az doteraz... v predchadzajucom zamestnani mu danovy bonus neodratavali mesacne, v terajsiom ano... mam teraz otazku, ak manzelov prijem v minulom roku nebol presiahnuty 3.995,30, kolko mozeme ocakavat, ze sa mu vrati naspat?

minnehaha2005
19. jan 2012

este mam jednu otazku, tych 3559,30 je v hrubej mzde, alebo v cistej?

lenka3007
19. jan 2012

Ahojte. baby, prosim vas, vidim, že tu preberate daň z prijmu, ale neviete niektora o dani z nehnutelnosti? Žijeme v zahraničí, ale začiatkom roka sme kupili na slovensku nehnutelnosť. Teraz som zapocula, ze sa musi podavat daňove aj z nehnutelnosti. Nehnutelnost ma hodnotu 37 000 €. musime to podavat aj my? da sa to aj cez internet? Skusala som volat na daňove u nas v meste, ale ta tetuška strašne "mila" ma odbila jak zvon na kostole... Ak o niečom viete, budem vďačna... pekny deň

angua27
autor
19. jan 2012

@minehaha2005, ahoj, takže postupne. ak si Ty mala "príjmy" iba materskú a rodičovskú, daňové nepodávaš. Tvojmu manželovi sa neoplatí dať si Ťa do daňového priznania, pretože ak si zoberieš výšku materskej za prvých 8 mesiacov roka, pravdepodobne Ti výde vyššia suma, ako 3.559,60 Eur a tým pádom si nemá čo na Teba odpočítať.
čo sa týka daňového bonusu, tak sa uznáva na jedno dieťa iba raz za mesiac. t.j., ak ho manželovi uznali v jednom zamestnaní, tak v druhom mu ho už neuznajú za ten október. daňový bonus sa nedelí na dni, ale dáva sa mesačne presná čiastka.
ako sa dopracovať k bonusom za zbytok roka. manžel sa k nim nedopracuje, sú tam totižto určité podmienky, ktoré by musel splniť, aby si vedel uplatniť spätne daňový bonus. prvá z nich je, že by musel mať na SK pracovný pomer minimálne 6 mesiacov z roka. ak pracoval od októbra na SK, tak túto základnú podmienku nespĺňa.
a posledné, koľko mu vrátia. pozri si jeho výplatné pásky a spočítaj si z nich položky preddavky na daň, toľko by mu mali vrátiť.
3.559,30 je nezdaniteľná čiastka na daňovníka. to sa nepočíta, ako hrubá, alebo čistá mzda. odpočítava sa od čiastočne očistenej hrubej mzdy. 😉

angua27
autor
19. jan 2012

@lenka3007, ahoj, daň z nehnuteľnosti za rok 2011 (táto daň sa platí spätne) sa týka každého, kto vlastní nehnuteľnosť, výnimka sú ľudia, ktorý si postavili, alebo kúpili nový rodinný dom (presné výnimky upravuje vyhláška každého kraja). táto daň sa neplatí daňovému úradu, preto Ti tam pani nevedela povedať, ale mestám, resp. obciam. ak ste kupovali v roku 2011 nehnuteľnosť, mali ste sa do 30 dní prihlásiť na vašu obec, že ste vlastníkmi nehnuteľnosti. a teraz do konca januára podať tzv. daňové priznanie. tu nájdeš tlačivá pre Bratislavu http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?u.... treba priložiť aj kópiu kúpno-predajnej zmluvy, alebo výpisu z katastra. do konca mája Ti obec zašle výmer a šek, koľko máš zaplatiť.
daňové priznanie z nehnuteľnosti sa cez internet podať nedá, bohužiaľ.
a nie je rozhodujúca hodnota nehnuteľnosti, ale jej rozloha.
ak by si mala ešte otázky, skús si zavolať na obecný úrad, pod ktorý nehnuteľnosť spadá. väčšinou sú tam milé tetušky (aspoň moja skúsenosť z BA a Senca). určite poradia, pomôžu. hlavne nezabudni, že do konca mesiaca to treba vybaviť všetko, aby neboli pokuty. 😉