Daňové priznanie a výhra

chrumka0203
19. mar 2013

Ahojte kočky, potrebujem radu. Vyplnam danove priznanie jednej študentke, pracovala na dohodu a zarobila 184 eur, z toho odviedla dan 34,96. V lete vyhrala domace kino v hodnote 169,26 kedže to presahuje hodnotu 165,97 mala by ho uviesť v danovom priznaní a zaplatiť daň. Ked som si to nahodila na drsr cez edane, vypočítalo mi že dan je 32,15 takže logicky by sa mala dan z vyhry odpočítať od zaplatenych preddavkov na dan a v danovom preplatku by mala byť hodnota 2,81, ale mne tam vyskakuje 34,96, čiže cely preddavok. Je to spravne?

aduskalac
23. okt 2013

aj ja by som potrebovala poradit pre kamosku ,kamaratka vyhrala ceny za 5000e ,pobera ciastocny invalidny dochodok iny prijem nema musi podavat danove priznanie?

zalka
23. okt 2013

@aduskalac áno musí podávať DP, zaplatí z tej sumy daň 19% a odvody do ZP kedže je čiastočne invalidná vo výške 7%

aduskalac
23. okt 2013

@zalka dík za radu

zalka
23. okt 2013

@aduskalac rado sa stalo

iva330
20. nov 2013

vyhry sa uvadzajú vzlášť v danovom priznaní a odvádza sa z nich daň ale podľa nového su výhry oslobodené do 350 eur

lacino88
15. jan 2014

Zdravim, chcel by som sa spytat:
V roku 2013 som vyhral od orange slovensko televizor v hodnote asi 360eur, cize dan musim odvadzat. Som zamestnany na ZSR a doteraz danove stale za mna podaval zamestnavatel. Ale v tomto pripade ako mam postupovat, ked som sa pytal nasej uctovnicky, tak netusi ako postupovat v takom priapde a ze si danove podla vsetkeho budem musiet podavat sam.
Danove som nikdy v zivote sam nerobil ani nepodaval a nemam tusenia ako sa to robi.

V robote sme stale vyplnily:
Vyhlasenie-na uplatnenie nezdanitelnej casti zakladu dane na danovnika a danoveho bonusu
+ ziadost o vykonani rocneho zuctovania preddavkov na dan a prijmov zo zavislej cinnosti podla ...

Nedalo by sa do tychto formularov doplnit dana vyhral, alebo len dolozit dalsi papier o zdokladovani vyhry?
Vedel by mi dakto vysvetlit ako by sa to dalo zrobit tak aby danove za mna vyhotovil zamestnavatel, resp. co potrebujem vybavit doriesit aby to bolo v poriadku.

Som sa docital ze zdravotna poistovna sama posiela postou nedoplatok na zaplatenie. Ale netusim ako to je s podanim danoveho priznania.

zalka
15. jan 2014

@lacino88 no nemôže ti urobiť RZD účtovníčka v práci, vydá ti potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2013 a ty si sám urobíš DP typ B a podáš na DU.
A zaplatíš dan, a potom ti príde ešte niekedy v auguste septembri liebes brieef zo ZP , že koľko máš zaplatiť odvody na zdravotné poistenie.

malejo
24. mar 2014

@zalka Prosím o radu ak by mi niekto vedel poradiť. Minulý rok som vyhrala tovar v hodnote 560 € som na rodičovskom prispevku, mám si podať danove priznanie? Niekde som čítala, že do sumy cca 1800 € sa danove nepodáva, dakujem za odpoved

evita68
24. mar 2014

@malejo nepodávaš, nemala si príjem nad 1867,97

malejo
24. mar 2014

@evita68 ďakujem

majushka
24. mar 2014

Prosim tiez o radu. Prenajimame byt a na najomnom sme mali preplatok, ktory podla zmluvy sme vratili podnajomnikom, v pripade nedoplatku nam zase oni doplacaju. Zaujimalo by ma ci si preplatok mame dat do prijmu a nedoplatok do vydavkov. Pocula som vraj ano, ale nezda sa mi, preco by sme mali zdanit prijem z preplatku, ked sme ho dali podnajomnikom.

eeffka
24. mar 2014

@majushka preolatok nie je prijem ale vyuctovanie zalohy

majushka
24. mar 2014

@eeffka cize hra nejaku rolu v danovom?

evita68
24. mar 2014

@majushka nájomná zmluva má byť postavená tak, aby bola výška nájmu zvlášť a zálohy na energie zvlášť.. číže napr. nájomné 300 eur, zálohy 100 eur mesačne.. ako to máte vy?

majushka
25. mar 2014

@evita68 V zmluve to mame takto: Najomne za uzivanie bytu je zmluvnymi stranami dohodnute vo vyske 485€ mesacne. V najomnom su zahrnute poplatky za odber studenej a teplej vody, poplatky za spotrebu el. enargie, plyn, opt. internet, dig. pripojku a poistenie. Tieto poplatky hradi prenajimatel na zaklade zaloh. platieb. V prip. preplatku pri konecnom vyuctovani prenajimatel vrati vyuctovanu sumu najomcovi, v prip. nedoplatku najomca uhradi pripadny nedoplatok.

evita68
25. mar 2014

@majushka v zmluve máte, že enerie hradí na základe záloh. platieb, ale tieto platby nemáte vyčíslené..

takže treba dať všetko, čo vám prišlo v roku 2013 do príjmov, a ked vrátite preplatok , o to ponížite príjem v roku vrátenia preplatku - nech vám o to menej zaplatia

majushka
25. mar 2014

@evita68 dakujem velmi pekne