Daňové priznanie. Ako ho mám podať?

ivkka
15. feb 2008

Možte mi mrosím poradiť ako si mám podať daňové priznanie?Pol roka som odrobila a pol roka na materskej.Mam si ho podať sama?

elise
15. feb 2008

ivka chod za mzamestnávateľom a tam ti dá mzdárka podpísať tlačivo, nemusíš si ho robiť sama, vlani som tak bola aj ja a mzdárka to spravila za mna ako všetkým zamestnancom.

ivkka
autor
15. feb 2008

Ďakujem. 😉

emjee
15. feb 2008

ale musi to byt este dnes!

ivkka
autor
15. feb 2008

Prečo dnes?

jaduska
15. feb 2008

Žiadosť o ročné zúčtovanie preddavkov na daň sa dáva poslednému zamestnávateľovi do 15.2.. Ak to dovtedy nestihneš, treba si podať daňové priznanie - typ A. zamestnávateľ by mal poslať Potvrdenie o príjme za minulý rok (ak nepošle, treba si ho vyžiadať). Ďalej treba so sociálky Potvrdenie o poberaní materskej a ak si poberala aj rodičovský, tak aj Potvrdenie o poberaní rodič.príspevku od úradu práce, soc. vecí a rodiny. Na základe týchto potvrdení sa vyplní to daňové priznanie. Tlačivo daňového priznania ti dajú na daňovom úrade, alebo sa dá stiahnuť zo stránky www.drsr.sk, alebo tu:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Downloader.axd?f... FO 2007 - typ A.pdf

Podľa potvrdenia od zamestnávateľa sa vypĺňajú riadky 32,33 a 34.
Potom r. 36 - ak neboli iné zdaniteľné príjmy, tak sa rovná riadku 34. Do riadku 37 sa dá suma 95616, ak si chceš uplatniť poistenie, tak treba vyplniť aj riadky 39,40 alebo 41. A potom už iba čítať čo od ktorého riadku sa odpočítava.

Ak treba pomôžem... 😉

ivkka
autor
15. feb 2008

Ďakujem jaduska.Keď budem vyplňať tlačivo a nebudem niečomu rozumieť ozvem sa.Myslele som že to stačí do konca feb. ☹

jaduska
15. feb 2008

Nemáš zač... No veru, nestačí požiadať do konca februára 😒
Daňové treba podať do 31.3.2008 🙂

mirusd
15. feb 2008

jaduska - vydava UPSVAR na tento ucel aj potvrdenia o prijme ak som bola par mesiacov nezamestnana?

burina111
15. feb 2008

jasné, samozrejme mirusd, len tam chod a povedz pri okienku, aké všetky potrvdenia potrebuješ a oni ti to tam hned vytlačia...

burina111
15. feb 2008

dievčatá, a ak som bola na PN?

mirusd
15. feb 2008

jej, super. dik.

elise
15. feb 2008

niektorý zamestnávatelia napr. náš robí automaticky aj ked je žena na materskej zúčtovanie daní tak v pondelok by som na tvojom mieste skúsila ivka zájsť na vaše mzdové, lebo budeš tak či tak potreovať tlačivo o zárobku

ivkka
autor
16. feb 2008

Ok,skusim 🙂

jaduska
16. feb 2008

burinka bola si na PN celý rok? Ak áno, tak nemusíš robiť nič...Nemocenské nie je zdaniteľný príjem 😉

mirusd
29. feb 2008

Pre kocky, co chcu podavat priznanie a isli na MD z UPSVARu (v ramci 6 mesacnej ochrannej lehoty po ukonceni pracovneho pomeru).

Zistovala som si na Socialnej Poistovni info ohladne potvrdenia o vyske podpory v nezamestnanosti za rok 2007. Podla ich vyjadrenia je potrebne LEN prilozit potvrdenie ktore posle UPSVAR, ze ste boli evidovane v nejakej dobe ako nezamestnane. Samotnu vysku podpory nie je potrebne ani uvadzat do tlaciva, nakolko sa jedna o polozku, ktora je nezdanitelna! Cize o papier menej!!

alami
26. mar 2008

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!prosím súrne o pomoc, ak je tu niekto z daňového!!!!!!!!!!!!!!!!!!§§

vyskytol sa mi problém s predajom bytu a následnou kúpou domu: Byt bol písaný len na mňa a teda len ja som ho predávala.(hoci pri odkupovaní od byt.družstva aj pri predaji som už bola vydatá) Dom sme kupovali s manželom. Byt sme predávali, keď ešte neuplinulo 5 rokov od odkúpenia. teraz - ak počítam, že z bytu vznikol zisk len mne a z kúpy domu výdaje len z polovice domu, tak musím platiť daň z ptríjmu - a to sú nemalé peniaze. je tu niekto, kto by mi poradil - podrobnosti napíšem IP. Hlavne chcem vedieť, ako je to z bytom keď vlastníkom som bola sama, aj keď som už bola vydatá (nadobudla som ho slobodná ako družstevný byt, potom som sa vydala a odkupovala od družstva - ale oni evidovali ako člena družstva len mňa - preto aj zmluvu urobili len na moje meno. )

alami
26. mar 2008

☹ ☹ ☹ nikto nevie?

ssissi
26. mar 2008

nechcem ťa strašiť, ale tvoj zisk nie je predaj bytu mínus kúpa domu, ale rozdiel v cene medzi kúpnou cenou bytu vtedy a predajnou cenou dnes mínus náklady na tú danú nehnuteľnosť - ten byt (údržba, nevyhnutná rekonštrukcia...)

ssissi
26. mar 2008

v odkúpení bytu od družstva sa nevyznám, ale byt ste predsa kupovali počas manželstva - t.j. do bezpodielového spoluvlastníctva

ssissi
26. mar 2008

Ak si bola výlučným vlastníkom danej nehnuteľnosti a mala si tam trvalý pobyt v čase predaja bytu min. 2 roky, tak problém máš vyriešený.

alami
26. mar 2008

ssissi - tak si mi potvrdila domnienku - už som práve rozmýšľala nad tým rozdielom kúpa, predaj(to by bolo hrozné) a tiež tie dva roky trvalého pobytu - trvalý pobyt sme mali 7 rokov.
takže by sa nás to nemalo týkať? v prípade trv. pobytu nad 2 roky sa daň neplatí?
Veľmi pekne ďakujem za info. 🙂

alami
26. mar 2008

ssissi - potom môžem použiť tlačivo FOA - teda to, kde sa byt ani neuvádza?

ssissi
26. mar 2008

pozri si daň z príjmu - je to zákon č. 595/2003

Od 1.1.2005 sa na oslobodenie od dane z príjmov pri predaji bytu vyžaduje splnenie už len jednej podmienky – tou je podmienka trvalého pobytu. Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov platí, že od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom. Na oslobodenie od dane z príjmov z predaja bytu podľa tohto ustanovenia sa už nevyžaduje, aby predávajúci bol počas minimálne dvoch rokov pred predajom súčasne vlastníkom bytu. Stačí, ak tam bol po túto dobu prihlásený na trvalý pobyt. Splnenie podmienky dvojročnej doby trvalého pobytu v predávanom byte preukážete potvrdením o trvalom pobyte, ktorý vám na požiadanie vydá príslušný obecný či mestský úrad.

ssissi
26. mar 2008

ak ten byt nespadá na platenie dane - viď ten zákon, tak ho do DP ani nedávaj

alami
26. mar 2008

ssissi- si veľmi zlatá, strašne si mi pomohla. veľmi pekne ďakujem!!!!!!!!!!! 🙂

ssissi
26. mar 2008

rado sa stalo, pa

alami
26. mar 2008

predsa mám ešte jednu otázku - ako si mám uplatniť zníženie dane za daňový bonus, keď mám nulovú daň - môžem si to uplatniť u manžela, keď som daňový bonus poberala ja?

jaduska
26. mar 2008

Alami, ak si daňový bonus poberala, tak si nemôžeš uplatniť ďalšie zníženie dane.

Na daňový bonus máš nárok vtedy, ak si mala za predošlý rok príjem aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo podnikateľ mal príjmy minimálne v tejto výške a zároveň vykázal kladný základ dane. Ak je daňová povinnosť nižšia,ako nárok na daňový bonus, tak ten rozdiel daňový úrad vráti.

Trošku presnejšie info by pomohla viac k adekvátnej odpovedi 😉

alami
27. mar 2008

jaduska - ďakujem