Daňové priznanie - info

stanka611
3. mar 2023

Ahojte chcem sa spýtať pokiaľ som zamestana a minuly rok som od januára do augusta bola na materskej a potom na rodicovskej do decembra musim podavat daňové priznanie? A ked si bude mna moj manzel rátat do danoveho treba mu tam doložiť doklady zo socialky a uradu práce ze som poberala matersku a rodičak?

simca06022011
3. mar 2023

Ty nemusis ak si nemala iny prijem. A manzel ak si ide uplatnovat na teba odpocitatelnu polozku potrebuje vysku tvojho prijmu. RD sa tam nerata, ale MD a PN, pripadne ak bola nejaka mzda este atd. Tieto zratat. Vysku vyplatenej MD ti daju potvrdenie aj na socialke. TO mu treba, kedze odpocitatelna polozka je rozdiel medzi max. sumou a vyskou tvojich prijmov. Niekomu staci cestne prehlasenie (napr zamestnacovi napisat sumu do ziadosti,ina mzdarka chce ku vsetkemu papier, este aj uplne nezmyselne prehlasenia od druheho rodica, ze nepobera DB atd...)

Ale najlepsie je ked sa opytat uctovnicky, ktora mu to bude robit, ja mam skusenost ze kazda pyta nieco ine.
A na dieta danovy bonus nech nezabudne uplatnit 🙂 Samozrejme. Riadne preplatky nam kvoli tomu vznikaju :D

stanka611
autor
3. mar 2023

@simca06022011 ďakujem

lucka_ke
3. mar 2023

myslím si, že nárok na odpočet na manželku ani nevznikne, ak si mesiacov poberala materské, spočítajte si to na manželku sa dá odpočítať 4158 Eur mínus vlastné príjmy, v tomto prípade materské (rodičovský nie)

stanka611
autor
3. mar 2023

@lucka_ke ano ano aj ja si to myslím

simca06022011
3. mar 2023

@lucka_ke zalezi na sume

lucka_ke
3. mar 2023

@simca06022011 a čo iné som napísala? ešte aj tú sumu som uviedla