Daňové priznanie - maródka a narodenie dieťaťa

a_navi
15. jan 2018

Ahojte, mám pár otázočiek. Priateľ je SZČO, avšak od 28. júna 2017 po teraz je PN. Platil si odvody do SP aj ZP aj počas trvania tejto PN. Zo SP mu peniaze vracali spať, zo ZP nie. TEraz sa chcem spýtať, ZP tieto peniaze nejako automaticky vráti, alebo ich treba klasicky zahrnúť do daňového priznania do odvodov zdravotného poistenia?
PN sa tiež zarátava medzi príjem do DP ?
Plus ešte v polovici apríla sa nam narodilo dieťa, môže sa už aj apríl zarátať do daňového bonusu ?
Dakujem za odpovede, Ivana

evittam
16. jan 2018

@a_navi Na ZP treba potvrdenie o PN, niekedy ho maju od SP,niekedy nie. Na zaklade toho mu vrátia preplatok v RZ.

janapiestany
16. jan 2018

Chcem sa opytat priatel je SZCO mame 5M co vsetko potrebuje (papiere) ohladom danoveho priznania aby odpisal na nasu malinku....stracam sa vtom dakujem baby za radu

evittam
16. jan 2018

@janapiestany Aj ty mas 5mesiacov aj s priatelom🤔
Nic "neodpise" ale uplatni si danovy bonus na dieta. Staci prilozit kopiu RL k DP. Btw.kto mu spracovava účtovníctvo a DP?

janapiestany
16. jan 2018

mame 5M dievcatko no to som myslela ten bonus...

evittam
16. jan 2018

@janapiestany Ja som to pochopila ale musela som-toto pomnozne vyjadrovanie je maximálne trapne, prepac.
Odpoved som ti napísala.

janapiestany
16. jan 2018

maximalne trapna si jedine ty :D :D

evittam
16. jan 2018

@janapiestany Samozrejme a nemáš za co.😉
Predpokladám,ze aj "kojime, papame, sedime, kakame, prebalujeme sa" a podobne.

lucka_ke
17. jan 2018

@a_navi
@janapiestany
pri SZČO záleží na tom, aké mal príjmy a či vykáže základ dane, len vtedy mu vznikne nárok na daňový bonus, ak sa dieťa narodilo počas roka, tak má nárok na daňový bonus od mesiaca v ktorom sa narodilo

lucka_ke
17. jan 2018

a PN nie je daňový príjem

a_navi
autor
23. jan 2018

@evittam dobrý deň, dakujem za odpoveď...daňové mu robím ja, ale keďže nie som v tejto oblasti príliš zabehnuta..som len laik..mám v tom momentálne chaos 😃 musím si to ujasniť..cize keď tie peniaze reálne odišli, mám ich zahrnúť do DP medzi odvody ? Alebo stačí len zaniesť papier o PN na ZP a o ostatné sa postarajú oni ? A tým pádom ich tam nezahŕňat ? 🙂 Ďakujem

a_navi
autor
23. jan 2018

@lucka_ke ďakujem.. ešte sa spýtam.... môže si otec tento daňový bonus uplatniť aj keď nemá totožné trvalé bydlisko ako náš syn ? Kúpili sme dom, ale nie je skolaudovaný, takže každý máme trvalé bydlisko zatial inde...

evittam
23. jan 2018

@a_navi Ak odvody zaplatil tak normalne zaradit do vydavkov. Papier o PN vystavia na SP-potvrdenie.

lucka_ke
23. jan 2018

@a_navi ak žijete v spoločnej domácnosti tak áno, nemusí mať rovnaký trvalý pobyt

jm1988
28. jan 2018

@a_navi prosím ťa keď som bola min.rok na úrade práce a zamestnaná som od 31.8.2017 je nutné podať daňové priznanie?

evittam
28. jan 2018

@jm1988 Zalezi od vysky prijmu, ak presiahol 1901,67Eur tak ano. Ak nie ale odvadzali za teba dan tak sa ti oplati podať-dane vratia. Btw.staci poziadat zamestnavatela o ročné zúčtovanie dane do 15.2.

chiara_elle
9. mar 2018

@evittam Ahoj, vedela by si prosim aj mne poradit? Ak je zaklad dane mensi ako 3803,33 (vymyslim si napriklad 2000 Eur v riadku 36) tak riadok 42 bude tiez 2000 Eur? Alebo rozdiel 2000 - 3803,33?

A potom vypocitana dan v riadku 43 sa mi opakuje v riadku 56, 58, 63, 64 a 66 (co je uz danovy preplatok). Pocitam to spravne prosim ta? Nejak sa mi to nezda, ale ked si si to dala vypocitat online, tak mi vysledna suma sedela. Dakujem.

evittam
9. mar 2018

@chiara_elle typ DP?

chiara_elle
9. mar 2018
chiara_elle
12. mar 2018

@evittam Ahoj, vies mi prosim ta potvrdit, ci je to naozaj spravne? Dik za tvoj cas...

evittam
12. mar 2018

@chiara_elle r.42 je nula. Choď na finančnú správu a tam vyplň DP.