Daňové priznanie, príjem za sprostredkovanie

ekia
14. feb 2013

Ahojte, potrebujem radu. Som zamestnaná na dobu neurčitú a danové priznanie mi robil doteraz môj zamestnávateľ. Momentálne som celý rok 2012 bola na RD ale v januári 2012 som vyčerpala dovolenku - cca 600€. Cca dva mesiace som robila rôzne poistenia, kde som zarobila spolu za celý ten čas 465€ - bola to vlastne provízia za sprostredkovanie, živnosť ani ičo nemám. Môj zamestnávateľ mi oznámil že daňové priznanie si mám podať sama práve kôli tomu druhému zárobku keďže to nebol príjem zo závislej činnosti ale provízia za sprostredkovanie. Ako mám ďalej postupovať. Nikdy som to nerobila, zvládnem si podať daňové priznanie sama alebo mám osloviť nieakého účtovníka? Ďakujem za každú radu 😒 😉

angua27
14. feb 2013

ahoj, zamestnávateľ má pravdu, keďže máš zdaniteľný príjme, ktorý nie je zo závislej činnosti, musíš si daňové podať sama a to typ B pre fyzické osoby. skús sa na neho pozrieť na stránke daňovej správy. je tam aj poučenie, ako daňové priznanie vyplniť. ak si si neni istá, oslov účtovníčku. určite nejakú v okolí máš. 😉

evita68
14. feb 2013

@ekia na základe akej zmluvy si robila to poistenie?

ekia
autor
15. feb 2013

@evita68 bolo to na dohodu

ekia
autor
15. feb 2013

@angua27 ďakujem

angua27
15. feb 2013

@ekia, mala si ohľadom toho sprostredkovania dohodu o pracovnej činnosti? ak áno, tak to mení celú situáciu, potom je Tvoj príjem zo sprostredkovania poistenia, príjem zo závislej činnosti a teda Ti zamestnávateľ môže spraviť ročné zúčtovanie dane.
ja však mám skúsenosť, že tento typ provízií nie je vyplácaní na základe dohôd, alebo trvalého pomeru. že sa jedná o príjmy podľa §6, zákona o dani z príjmov. a sú vyplácané na základe identifikačného čísla sprostredkovateľa, ktoré mu vydala NBS. vtedy platí, to čo som napísala vyššie. 😉

ekia
autor
15. feb 2013

@angua27 ďakujem, bude to ten druhý prípad že sa jedná o príjmy podľa §6, zákona o dani z príjmov. a sú vyplácané na základe identifikačného čísla sprostredkovateľa, ktoré mu vydala NBS.

evita68
15. feb 2013

@ekia tak píšeš, že si pracovala na dohodu... a potom, že príjmy podľa par. 6.. tak na akú dohodu si pracovala? napíš názov.. ak máš povolenie z NBS, tak potom musíš maš DIČ z daňového úradu..

erika160669822
18. feb 2013

@ekia Ak si nevies poradit s danovim tak mne tu jedna mamicka robila danove priznanie"pulzka" alebo ju najdes na faceboku Monika Butorova majerova.

ekia
autor
18. feb 2013

@erika160669822 ďakujem 😉