Daňový bonus na dieťa

iwulka23
22. okt 2011

V januári tohto roka sa nám narodila dcérka,manžel pracoval v tom čase aj do dnes pracuje u súkromníka na pracovnú zmluvu na domu neurčitú.Asi v polovici marca sme si boli dať u účtovníka manželovho šefa žiadosť na vyplácanie daňového bonusu-20€ mesačne k výplate.Ale...manžel samozrejeme "pracuje za min.mzdu" vo výplatnej páske ma minimálku ale zarobí o čosi viac,ale vo výplatnej páske má od MARCA 2011 napísané žo dostával 20€ mesačne ako daňový bonus..ibaže sme teraz zistili že jeho zamestnávatel o žiadnom daňovom bonuse nevedel takže on mu ho od mraca ani nevyplatil...stále sa len vykrúca,že on si to overuje na daňovom úrade atd..proste nám tie peniaze nechce vrátiť..pritom si sám priznal že on o nich nevedel takže ich ani nevyplácal..nieje to žiadna horibilná suma..ale aj to sú peniaze-140€ je dosť,myslím..už neviem ako mám argmentovať na ňho aby nám tie peniaze dal..stále dačo vymýšla...nejaké rady??

laurica123
5. jún 2013

@petusko nepobera pracuje v nemecku..Ja som chcela vedieť či máme na to nárok keď robí tam??

zuzka444
5. jún 2013

@petusko dakujeeeem a pekny zvysok dnika 😉

petusko
5. jún 2013

@laurica123 pokiaľ viem, tak DB si môže uplatniť len ak odvádza dane v SR a žije v spoločnej domácnosti s dieťaťom.

teruliatenko
9. jún 2013

prosim vas uctovnicka nasa hovori ze sa DB neda dostat ak sme neni manzelia a dieta neni pisane nanho,, je to pravda .. kto sa rozumie--- diki

evita68
11. jún 2013

@teruliatenko účtovníčka má pravdu

teruliatenko
11. jún 2013

ale kamaratka zije ako druzka s dvoma detmi a dostali ho... tak uz neviem kde je pravda 😒

evita68
11. jún 2013

@teruliatenko písala si, že dieťa nie je písané na tvojho druha.. čiže ked nie je uvedený v rodnom liste, nie je nárok..

teruliatenko
13. jún 2013

nie nieje ale co mam kamartku uctovnicku dalsiu povedal ze mam doniest potrebne papier e a ze sa to da.-- no tak je uz neviem---- necham to tak.

joseguevara
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hellenkap
4. júl 2013

Ja som sa bola pýtať ohľadom DB na daňovom úrade a nemôže ho poberať osoba ktorá nie je napísaná v rodnom liste, lebo aj mi sme chceli aby ho poberal partner môj ale nedá len ak je jeho otec v rodnom liste.

lolo8229
9. júl 2013

Ahoj chcela by som sa niekoho opytat, kamoska so svojim manzelom nezije ked ze uz caka dalsieho potomka s druhou pani a kamoska by chcela poberat danovy bonus ale nevie co ma spravit ked ze danovy bonus na jej dve krasne deti uz berie jej manzel ktory s nou nezije a peniaze jej nedava DAKUJEM

evita68
15. júl 2013

@lolo8229 ona je zamestnaná?

matulka2
1. okt 2013

chcem sa opytat, pracujem na zmluvu od 16.9. 2013 a dala som si vyplacat mesacne danovy bonus? priatel je zivnostnik, ale rozhodli sme sa takto...uvidim vobec kazdy mesiac tie peniaze??? a este, ak ano, tak polovicu mesiaca som bola na urade prace, ale mala by som mat narok na danovy bonus za cely mesiac, ak sa nemylim. vyznate sa daktora? dakujem.

r1000
15. nov 2013

dobry den chcem sa opitat ci sa da vyplatit danovy bonus aj spetne .mame v pestunskej starostlivosti dievcatko ma teraz 9rokov a mame ju od 1rocka.sme pracujuci rodicia uz 35rokov robime v jednej firme.a danovy bonus na malu berie manzel len druhy rok,co sme nevedeli ze nieco taketo existuje.daju sa spetne vyplatit ak o to poziadam na danovom,co mam robit?nieje to fer pretoze sme podstivy ludia ktory podstivo odvadzaju a nevyuzili sme to lebo sme starsi a nepoznali sme to.dakujem za skoru odpoved

majka2110
15. nov 2013

dobry den chcem sa informovat ohladom danoveho bonusu: mam takyto problem v roku 2008 sa mi narodila dcerka po par mesiacoch sme sa s jej otcom rozisli on odisiel byvat k rodicom cize odisiel zo spolocnej domacnosti ....mal narok nato aby poberal danovy bonus?
a ked som dlhodobo na urade prace mam narok na danovy bonus ako to je kto mi vie poradit dakujem za skoru odpoved

havana_frost
15. nov 2013

@r1000 Toto som našla v inej diskusii, neviem či ste sa to nepýtali vy 🙂

Daňový bonus ste si mala uplatniť u zamestnávateľa , respektíve v daňovom priznaní. Cesta na spätné uplatnenie daňového bonusu vedie cez podanie dodatočného daňového priznania čo musí byť urobené pokiaľ nezaniklo právo vyrubiť daň čo je 5 rokov od konca roka v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie § 16 a § 69 zákona č. 563/2009 Z.z. Daňový poriadok. Samozrejme za predpokladu, že v príslušnom období splňali nárok na daňový bonus.

havana_frost
15. nov 2013

@majka2110 Jedna vec je, či mal otec nárok na daňový bonus, podľa mňa nemal. A druhá vec, že ty by si naň nemala nárok aj tak, pretože nemáš príjem, z ktorého by sa dala tá daň (čo je vlastne daňový bonus) odpustiť. Daňový bonus sa uplatňuje z príjmu zo zamestnania alebo podnikania. Pokiaľ poberáš rodičovský príspevok alebo príspevok v nezamestnanosti, nárok nie je.

Kto si môže uplatniť daňový bonus
Daňový bonus si môže uplatniť každý daňovník, ktorý spĺňa zákonné podmienky (dosiahol stanovenú výšku príjmov, vyživuje nezaopatrené dieťa a žije s dieťaťom v domácnosti).
V prípade, že podmienky spĺňajú viacerí daňovníci a neexistuje dohoda o uplatňovaní daňového bonusu, tak zákon určuje poradie pre uplatnenie daňového bonusu takto: matka, otec, iná oprávnená osoba.

r1000
17. nov 2013

dakujem to druhe sa pitala sestra.preto to mame rovnake ja som sa to za nu tiez opitala.dakujeme za radu

zitaje
19. nov 2013

Ahojte,
viete mi prosim poradit, ci sa da ziadat danovy bonus aj ked mam prijem iba z prenajmu nehnutelnosti, inak na MD RD?

majka2110
26. nov 2013

havana_frost dakujem velmi pekne za informacie a ako zistim ,ci mal narok na danovy bonus?

majusqa77
26. nov 2013

@zitaje nie, neda

zitaje
26. nov 2013

@majusqa77 a nemas prosim nejaky jasny link, kde pisu, preco nie? Lebo ja som nasla len info ohladne bonusu za rok 2012 a tam to vyzeralo, ze sa da, ale niekto tvrdi, ze neda, tak som z toho jelen.
A keby som mala aj ten prenajom a aj iny prijem? Musela by som mat ten iny prijem vo vyske 6-nasobku minimalnej mzdy?
Vdaka 🙂

majusqa77
26. nov 2013

@zitaje z telefonu ti link neskopcim, zajtra v robote mozem. Ano, musis mat iny prijem - bud prac.pomer, zivnost,... je to v zakone o dani z prijmov a narok na dan.bonus

zitaje
26. nov 2013

@majusqa77 joj to budem rada, ked mi ho sem das. 🙂 ja tieto veci nejak neviem nikdy najst.

majusqa77
27. nov 2013
havana_frost
5. mar 2014

Potrebujem to takto po lopate vysvetliť, prosím vás: Otec detí bol zamestnaný na Slovensku iba v januári a februári, daňový základ za 2013 má cca 2700 euro, čiže musí podať daňové priznanie. Daňový bonus mu bol vyplatený na dve deti len za január. Odpočitateľná položka na neho a na manželku je vyššia ako zárobok, a teda si ju uplatňuje do výšky základu dane - t.j. nemal by platiť žiadne dane, resp. všetky zaplatené preddavky by mu mali vrátiť, je tak? Daňový bonus tiež len znižuje základ dane alebo si môže žiadať, aby mu ho správca dane doplatil aj navyše nad vrátenú daň? To by znamenalo, že mu vrátia už zrazené dane (362 eur) a ešte aj daňový bonus na dve deti za február? Alebo nebodaj za celý 2013, keďže podmienku 1963 € (či koľko to je) /rok na uplatnenie daňového bonusu spĺňa?

12miroslava12
12. mar 2014

Kto mi vie poradit ak si poziadal priatel danovy bonus na dieta v nemecku aka je tam vyska danoveho bonusu za mesiac na dieta

evita68
12. mar 2014

@havana_frost nárok na DB má za celý rok..ked má daňový základ 2700 eur, žiadnu nezd. časť na manželku nepotrebuje, veď nezd. časť na neho je 3735,94.. zrazené dane mu vrátia + DB na deti za 2-12

luccyx
16. mar 2014

Poradi mi niekto?Mame s druhim syna,ktory pracuje v zahranici zijeme spolu on ma iny trvaly povyt ako ja....k veci pracuje dva roky v Nemecku ma narok na danovy bonus? Ake doklady potrebujem mozem to vybavit za neho aj ja? Dakujem

linda0
27. mar 2014

Dobrý deň chcem sa opýtať minulý rok som robila od januára do 6.5.2013 potom som išla na materskú,zamesnávatela som upovedomila že si chcem uplatniť danový bonus na dieťa aj mi tak vypracoval danové včera som ho bola podať no ale čakalo ma prekvapenie že môj zárobok nie je vyšší ako 2000e tak že na neho nemám nárok..môžem podať o prešetrenie prípadu ale viete v dnešnej dobe sa s niekim doťahovať nemám na to peniaze a ani čas..napísal mi tam že moj zárobok bol 1240e to asi za obdobie tých 5mesiacou čo som robila ako barmanka zmluvu mám takú že tam je napísaná 250mesiac/euro taku zmluvu nikto nevidel ked som ukazovala známim.celý čas 4roky čo som tam pracovala mi to nevadilo ked že som zarábala 30e na deň no len teraz sa mi to vôbec nepáči že som mala daňové vypracované na 146e že mi vrátia a nakoniec mi dajú len niakych 17,50e toto je naozaj na hlavu..nikdy som žiadny preplatok z daní z tejto firmi nevidela a zrazu ked mi majú dať tak šéfko mi nezdvíha telefon ani nereaguje na sms..jasné už nerobím tak zo mna nič nemá tak sa asi k tomu stavia..poradte mi ako by sa dalo spätne žiadať o bonus mám na neho nárok to viem ale ako sa k nemu dopracovať to netuším..cez priatela to nechcem riešiť ten aj tak danové už odovzdal ako živnostník..Dakujem za odpoved