Dlhy pred svadbou

gabriela89
28. okt 2015

Idem k veci mam register ze som neplatic keby som sa chcela vydat a ked moj muz by chcel neskor pozicku ako by to brali ked tie moje dlhy vznikli este ako za slobodna mal niekto taku skusenost

emily203
28. okt 2015

@gabriela89
Ahoj. Skusenost nemam, ale myslim, ze najlepsie by bolo, keby si sa informovala priamo v banke, ze co sa s tym da urobit, ako postupovat. 🙂

sissy27
28. okt 2015

@gabriela89 pokiaľ si bude tvoj muž brať pôžičku len na seba, tak by problém nemal byť, ak si budete žiadať o pôžičku spolu, resp. ty ako spoludlžník, tak to problém bude... ale všetko závisí od konkrétnej banky a výšky úveru...

viera27
28. okt 2015

@sissy27 myslim, ze manzel/ka musi byt uz teraz v kazdej banke pri uvere uvedena ako spoludlznik. Nezavisle od toho, ci postacuje prijem iba jedneho z partnerov. Rovnako aj keby nebral uver, ale rucil niekomu. "Samostatne" bez vedomia manzela si uver mozu/mohli zobrat akurat tak v nebankovke. Aj to uz teraz neviem ci sa da.

shopoholocka
28. okt 2015

Zial nik mu pozicku neda☹Vzdy Vas posudzuju ako manzelov....Pretuknu aj Teba...

sissy27
28. okt 2015

@viera27 nie, netreba, v lete sme takto riešili hypo - je len na jedného z manželov, druhý v hypo vôbec nefiguruje, len musel podpísať papier, že o tom vie a súhlasí, pretože v prípade rozvodu by to patrilo do bsm, ale zakladala sa iná nehnuteľnosť ako ich byt... jeho príjem alebo históriu neskúmali.... a pri spotrebnom úvere do určitej sumy (tuším 4000€, ale tou sumou si nie som celkom istá) netreba ani len ten informovaný súhlas druhého manžela...

stanislava111
28. okt 2015

rozdelte BSM, tak si môže brať pôžičku ako samostatná osoba

lalinko2010
28. okt 2015

@viera27 my sme boli vybavovať úver a do sumy 10000eur nemusí byť ani spoludlžník uvedený, čiže bez vedomia manžela si môžeš zobrať úver do 10000eur, to je vo VUB.

gabriela89
autor
28. okt 2015

Ja som myslela zekeby on chcrl nie ja ja nechcem

viera27
28. okt 2015

@lalinko2010 aha, pozeram, mas pravdu. Zavisi od vysky uveru a vtedy ako ktora banka. Dobre svinstvo inak.
@sissy27 hm, asi nehnutelnost nebola sucastou bsm? sranda. V SLSP sa s nami pri ruceni na hypoteku ani nebavili, musela som podpisat aj ja a hotovo. Mozno bola len bankova teta nevzdelana v produktoch a moznostiach.

lalinko2010
28. okt 2015

@gabriela89 ono to záleží do akej výšky by bol ten úver, ako som písala mne povedali vo vub že do 10000eur neni problém, prídem a beriem, bez vedomia manžela, ale pokiaľ chce brať vyššiu sumu tak musíš byť uvedená, najlepšie je potom brať úvere ešte pred uzavretím manželstva.

gabrielaslivkova
28. okt 2015

@gabriela89 vo vašom prípade je viac možností:
1. zrušiť si BSM, vtedy každý vystupujete samostatne, teda manžel si bude môcť vziať úver na seba.
2. manžel si môže vziať bezúčelový úver na seba sám - výška je závislá od podmienok banky, niekde to je 5 000 EUR, niekde 4 000 EUR, niekde 10 000 EUR.
3. môžete vyplatiť tvoj dlh a počkať nejaké obdobie - v registri dlžníkov sa tieto údaje uchovávajú 5 rokov, ale banky obvykle požadujú 12 mesiacov bez nesplateného dlhu (teda, ak by si dnes vyplatila dlh, za rok si môžeš zobrať úver).

Žiaľ, ako manželia máte BSM, to sa dá zrušiť len oficiálne cez notára. Všetky hypotéky vstupujú do BSM, teda ak by mal manžel záujem o hypotéku, musíte mať buď zrušené BSM, alebo automaticky vstupujete do úveru obaja ( @sissy27 ak v banke podpíšete formulár, neviem, či je to právne prechodné, aj keď teda úver môže byť poskytnutý).

sissy27
28. okt 2015

@viera27
@gabrielaslivkova v našom konkrétnom prípade zakladaná nehnuteľnosť nie je vlastníctvom manželov a teda nepatrí do bsm, hypo je len na manželku (s ďalším spoludlžníkom - majiteľom nehnuteľnosti), manžel podpisoval len informovaný súhlas... samozrejme úver ako taký do bsm patrí - preto manželov písomný súhlas... ale teda pointa k téme - manžel si môže zobrať na seba úver a manželkine "hriechy" nikto skúmať nemusí (v závislosti od typu úveru a ďalších podmienok banky)

gabrielaslivkova
28. okt 2015

@sissy27 ak sa smiem spýtať, v ktorej banke to bolo? a kto to je? pretože píšeš manžel a manželka... a z toho mi vychádza, že ty nebudeš tá manželka (teda, predpokladám, že sa tak neoslovuješ). 😉

gabriela89
autor
28. okt 2015

@gabrielaslivkova nie my sme este slobodny len moj chcre sa zenit a ja nechcem lebo kvoli mne nechcem aby ked raz chcel pozicku nedaju mu

gabrielaslivkova
28. okt 2015

@gabriela89 ale pýtala si sa na to, že keby si sa chcela vydať a potom by chcel muž/manžel pôžičku. Tak som dala odpoveď, ako by sa to v manželstve malo riešiť. Teraz, kým ste slobodní, si on môže bez problémov vziať na seba akýkoľvek úver. Ale v prípade manželstva ostáva dlh tvoj, ale ovplyvňuje vaše ďalšie úvery. 😉

gabriela89
autor
29. okt 2015

@gabrielaslivkova dakujem ☺