Dobrovoľné nemocenské poistenie pre vznik materskej

maraja
15. okt 2015

Ahojte, prosím o radu, zhruba okolo 15. januara 2016 by som mohla nastupit na matersku ( TP - 26.2.2016 ), no za rok 2014 a 2015 mam spolu odpracovaných presne 240 dní, chýba mi teda do splnenia naroku na materske 30 dní. Viem, že sa dá dobrovolne poistit, no neviem teraz ako postupovat,kedže som PN na rizikovom-nezamestnaná,kedže mi počas PN nepredlzili zmluvu. Mám si teda napr ku koncu Novembra ukoncit PN,prihlasit sa na UP a doborovolne sa poistit do toho nastupu na matersku?nemozem byt poistena pocas PN vsak?poradte prosim, lebo tie pracovnicky na SP nie su moc ochotne ☹ dakujem

oli18
15. okt 2015

Určite viem, že pripoistiť sa LEN na zdravotné poistenie nedá. Teraz je to v tzv. balíčku, kde je okrem zdravotného poistenia aj ďalšie poistenie / dôchodkové, FZ, garančný fond.../. Keďže tebe stačí jeden mesiac poistenia, iste to finančne zvládneš. Vymeriavací základ, z ktorého si to zaplatiš, si vyberieš sama. V zákone je stanovený minimálny a maximálny VZ. Najlepšie je z maximálneho. Za akých podmienok sa môžeš pripoistiť, ti neviem povedať. Zavolať môžeš na bezplatnú linku ústredia SP do BA a anonymne sa informovať. Sú ochotní.

maraja
autor
15. okt 2015

@oli18 ďakujem za radu.Ale mne nejde o zdravotné poistenie, zistovala som si na SP aké poistenie je potrebné uzavriet aby sa mi to rátalo a povedali mi že je treba na dobrovolne dochodkove a dobrovolne nemocenske,čé vlastne zahrna vsetky tie odvody do SP. lenze vobec mi nepovedali resp. ja som sa nestihla opytat ci mam PN ukoncit a tak sa poistit alebo je to mozne aj pocas PN...a ci isto si mam uzavriet poistenie na tych 30 dni,kedze narok na matersku mi vznikne od 15.1.2016 a tym padom neviem od kedy sa tie posledne dva roky rataju od 15.1.2014???

oli18
15. okt 2015

@maraja zmýlila som sa, mala som na mysli nemocenské poistenie 🙂

maraja
autor
15. okt 2015

@oli18 ano tak mas pravdu je to tak ako pises o tych balickoch...

janmiska
15. okt 2015

Ja som nezamestnana a dobrovolne nemocensky pripoistena od 1.7. Pripoistit sa mozes len ak nie si na PN. Ja som si stiahla z netu zo stranky poistovne tusim dve tlaciva,tie som vypisala a kamoska co tam robi ich odniesla na poistovnu. Pripoistenie som si dala od 1.7. rovnako som v ten den nastupila na marodku.a marodku odniesla tiez na poistovnu.len treba doktorovi povedat ze si pripoistena aby ti dal taky marodny listok ako sa dava zamestnancom. O par dni mi dosiel papier ze mi vyratali neviem uz kolko ecka poistne na mesiac. Avsak som nic neplatila lebo som hned marodovala. Kebyze si napr. das pripoistenie od 1.11. a marodku zacnes 2.11. tak ti vyrataju potom z tej sumy poistne za jedrn den,to si musis zaplatit. A potom co mi poslali to vyratane mesacne poistne, mi o par dni dosiel list,ze mam narok na nejakych 7 eur na den,cca 220 eur mesacne. Hned ako ti skonci pn a pojdes na matersku musis sa odhlasit z toho pripoistenia. A kazdy mesiac nosim este prechodku na poistovnu.Neviem ci si sa pytala na to. Ale netusim ci ti to pripoistenie pomoze k materskej nejak. Ja som bola zamestnana viac ako 5 rokov,6 mesiacov som brala podporu a teraz mam tuto marodku,lebo inak by som ostala bez akychkolvek prostriedkov po dobrati podpory. Stat by ma ako tehotnu nechal tie tri ci styry mesiace zahynut,sak staci len jeden prijem do rodiny,nie? Hadam som pomohla...ak nie tebe tak niekomu inemu.

maraja
autor
15. okt 2015

@janmiska dakujem za info,ano v niecom si mi pomohla, no aj ked mam trosku s tou PN gulas,pochopila som teda ze ja sa nebudem moct poistit kym som na PN,iab ak ju ukoncim a nasledne znova zacnem?lebo ja som na rizikovom tehu uz od Juna a mne marodku lekar len tak neukonci kvoli tomuto.tiez som odpracovala 7 rokov a poberala 6 mesiacov davky v nezamestnanosti ale za tie posledne dva roky pred materskou mi tych 270 dni proste nevychádza, takze potrebujem este 30 dní sa postit aby mi vysla materská.

janmiska
15. okt 2015

Tak ano to by si musela marodku prerusit aspon na jeden den. A ci by sa ti ten cas pripoistenia ratal k 270 dnom, to naozaj netusim

janmiska
15. okt 2015

Skus to lekarovi nejak vysvetlit, ze proste potom nebudes mat narok. Moj to pochopil aj ked chvalabohu vsetko je ok, dal mi marod a uz automaticky mi ju stale predlzuje ani sa nepyta. Je to ludskosti lekara. Hadam ti to vyjde