Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
12. mar 2012

@oliverka - no som zvedava, ako to bude naozaj...keby ti neuznali, možes napisat odvolanie....
ja som bola presvedcena, že 8-mesacne ochranna sa vzathuje len na materske a na rizikove ehu...
ale baby tu citovali zakon a nic take tam nebolo....

nereba sa velmi spoliehat na pracovnicky SP, oni maju teraz v tom chdata taky chaos, a oni ten zakon nemusia poznat kompletne...tam je tolko zaludnisti, že kym s tym clovek nerobi denne a nema vsetky vychytavky v malicku, tak s alahko pomyli......

podla mna by aj bolo logicke, keby pre tehotne platila 8-mesacna ochranne lehota len s tehu problemami...ale... ☹ 😎

gapa
12. mar 2012

@majuska55
presne ako píše mima, pracovníčky sp nemajú dobre naštudované zákony. A ak sa mamička neohradí a nezistí si info odinakial, proste nepriznajú a maminy ani nevedia, na čo majú nárok. Si pamätám ešte pred pár rokmi (lebo toto nie je novota, platilo to aj počas 6mesačnej ochr.lehoty) sme to s jednou maminou riešili, čo jej to nechceli uznať a tvrdili, že nárok n ie je. No nakoniec uznali. Treba sa odvolať. Ak nechceš písať odvolanie (ani ja som to nikdy nepísala), tak popredu napíš otázku na poradna@socpoist.sk a odpoved potom dones tej pani, čo ti tvrdí iné. Treba ich trochu doučiť a hlavne nedať sa a trvať na svojom.

datanka
12. mar 2012

@tanitta jasne ze 270dni 😉 to zo zamestnanim nema nic spolocne...ak budes pn,dostanes ju zo zamestnania(s povinneho nem.poist.)keby si chcela aj s dnp,tak si to musis platit 270dni

datanka
12. mar 2012

@tanitta a to zalozenie na 2dni a zrusenie,to plati pre tie,ktore si platili dnp a maju za posledne 2roky uz tych 270dni zaplatenych

ingulka85
12. mar 2012

@mima595 Poradíš mi, prosím Ťa? Ja som tehu a 10.5. mi končí DNP tých 270 dní budem mať vtedy, keby pôjdem na rizikové, kvôli práci, budem mať nárok na nemocenské z DNP? Napr. keby som nastúpila 15.5.2012? Alebo to budú považovať za účelové, alebo ako to je? dakujem pekne

mima595
12. mar 2012

@ingulka85 ak nastupis na Pn a budes mat splnenych 270 dni, tak narok na PN z DNp budes mat...
ci to povazuju za ucelové...to ja netusim... 😉 myslim, že ale vsetkym je jasne, preco sa to robi....ale este som sa nestretla s pripadom, žeby niekomu nepriznali davku, lebo ju povazovali za ucelovu.... 😉

to, že zvysili kontroly, je ina vec.....

majuska55
12. mar 2012

@gapa tak so teda napisala na tu poradnu a som zvedava co mi odpisu, dam Vam potom vediet. Len, aby mi odpisali cim skor, aby nahodou uz potom nebolo neskoro...

majuska55
12. mar 2012

inak baby prosim Vas kde najdem ten najnovsi zakon o DNP?

ingulka85
12. mar 2012

@mima595 dakujem pekne za odpoved, ja som písala na sp a odpísali mi toto:
Všeobecne platí, že nárok na nemocenské sa posudzuje v závislosti od zdravotného stavu fyzickej osoby a nie v závislosti od splnenia podmienok pre vznik nároku na výplatu nemocenskej dávky. V prípade, že Vám lekár ukončí dočasnú pracovnú neschopnosť a nasledujúci deň Vám vystaví Žiadosť o nemocenské z dobrovoľného nemocenského poistenia, takéto vystavenie sa bude považovať za účelové a nárok na výplatu nemocenskej dávky Vám nevznikne. Uvedené však neplatí, ak by išlo o inú diagnózu. To znamená, že ak Vám ošetrujúci lekár ukončí dočasnú pracovnú neschopnosť a nasledujúci deň Vám napr. gynekológ vystaví novú žiadosť o nemocenské s inou diagnózou, nárok na výplatu nemocenskej dávky Vám v takom prípade vznikne.

Vo Vašom prípade, ak Vám teda vznikne dočasná pracovná neschopnosť dňa 10.3.2012 a nebudete mať splnené podmienky z dobrovoľného nemocenského poistenia, nárok na túto dávku Vám už z tohto poistenia nevznikne. Až pri nástupe na materskú si budete môcť uplatniť nárok na dávku z dobrovoľného nemocenského poistenia.

ingulka85
12. mar 2012

@ingulka85 Trochu tomu nerozumiem, však áno, na to to DNP bolo, ale pani mi takto napísala a ja tomu veľmi nerozumiem...
Moja otázka na ňu bola, že ak som tehu a nastúpisla by som na rizikové dňa 10.3.2012, či by som mala nárok na nemocenské z DNP, ak mám splnených 270dní až toho 10.5. alebo by sa normálne pokračovalo a ja by som mala nárok až od 10.5. alebo keby som už bola cca 2mesiace na rizikovom, či by mi už nárok na nemocenské nevznikol...

katinka110
12. mar 2012

este mam jednu otazku ak si platim DNP len 15 e kolko budem poberat a ako dlho sa to vlastne pobera.dik

mary86
12. mar 2012

@flowerska no my sme teraz v procese IVF takže snáď sa zadarí a keď mi bude končiť DNP tak už budem tehu 🙂 držím päste nech sa aj u vás podarí 🙂

poisonblu
12. mar 2012

ahojte, potrebujem poradit....dnes 12.3. mi skoncil PP....zajtra 13.3. idem na PN od gynekologa-rizikove tehu. Mam ziadat PN z povinneho poistnia v ochrannej lehote, alebo z DNP,, ktore si platim od januara? Citala som totizto na nete, ze ked mam DNP, tak mi ochranna lehota neplati...dakujem

hviezdicka2024
12. mar 2012

@mima595 chcela by som sa opýtať, nevieš mi povedať ako by to bolo so mnou? Od 1.5.2011 som zamestnana na dobu určitú (zastupovanie materskej) nemám tam však presný dátum, len, že je to zastupovanie MD, platím si DNP 20.4.2012 mi zanikne zo zákona, som tehotná, čiže by mi mala vyjst materská z oboch poistení. Ak som oznámila zamestnavatelovi tehotenstvo nemal by ma prepustit nakolko som v ochrannej lehote ale ak by ma aj prepustil, kedže mám splnenú podmienku 270 povinného nem.poist. nič by sa nemenilo a materská by mi vyšla aj zo zam. aj z DNP?
a ukončiť prac. pomer. podľa zákona by mi mal az po materskej a rodičovskej dovolenke??? Je to tak?

hviezdicka2024
12. mar 2012

@ingulka85 považujú to za účelové, ked budes 2 mesiace na PN a potom napr. den pred dovršením 270 DNP ukončíš pn a na další den opäť nastúpiš na PN s tou istou diagnozou! Čiže baby tu radia, že je dobré ked musís byť na PN uz pred dovršením 270 dní aby si PN prerušila na den (víkend) tak aby ti nová PN vznikla uz po dovršení 270 dňa ale s INOU diagnozou! Tak ti to aj ony napísali. Čiže 8.5alebo (9.5)ukončiť PN a 10.5 alebo 11.5 vypísať novú PN s inou diagnozou prípadne ak si tu prvu PN mala od gynekológa, tu druhú si daj vypísať od obvodného aby ti vznikol nárok z oboch poistení. Od 10.3 do 10.5 by si nemala nárok na PN z DNP! Snád si porozumela...

anavi85
12. mar 2012

kolko sa cca platí také poistenie?

mima595
12. mar 2012

@hviezdicka2024 - ukoncenie PP....neviem na 100%..takže neporadim...skus Gapu...ona je v tom vyborna...
z DNP budes mat narok aj zo zamestnania...tam pri materskom problem nevidim....

zalka
12. mar 2012

@hviezdicka2024
No tvoje zamestnanie môže kedykoľvek skončiť, ak sa vráti pracovníčka z MD a RD aspon na jeden den do práce. Vôbec nemusí čakať na ukončenie až po návrate z materskej a rodičovskej nakoľko ty si na zástup. Ak sa vráti pracovníčka napr. 15.5. tak tým dňom ti skončí pracovný pomer.

Dobrá správa je.. že aj zo zamestnania máš už teraz splnenú podmienku 270 dní poistenia.
Ak Ti DNP zanikne 20.4.12 tak tiež máš splnenú podmienku 270 dní poistenia, a tak Ti vznikne kedže si tehotná nárok na materskú z oboch poistení a z oboch z ochrannej lehoty.

Pozor nehladaj si potom už inú prácu, lebo si zrušíš obe ochranné lehoty. Lekár TI vypíše materské 2x na jednom bude zamestnávateľ na druhom bude DPO.

zalka
12. mar 2012

@ingulka85 čomu nerozumieš?
......"Trochu tomu nerozumiem, však áno, na to to DNP bolo, ale pani mi takto napísala a ja tomu veľmi nerozumiem...
Moja otázka na ňu bola, že ak som tehu a nastúpisla by som na rizikové dňa 10.3.2012, či by som mala nárok na nemocenské z DNP, ak mám splnených 270dní až toho 10.5. alebo by sa normálne pokračovalo a ja by som mala nárok až od 10.5. alebo keby som už bola cca 2mesiace na rizikovom, či by mi už nárok na nemocenské nevznikol...".......

Ved ak ochorieš 10.3.2012 tak dostaneš PN len zo zamestnania, lebo podmienku tam máš splnenú ale pri DNP tú podmienku splnenú nemáš.
Ak by Ti lekár ukončil PN napríklad 1.5. a šla by si na dovolenku z roboty do 10.5.12 ,,, a 11.5. by si šla na novú PN tak vtedy žiadaj lekára o vypísanie 2 marodných lístkov. Nakoľko 1x bude pre zamestnávateľa a 1x bude pre SP ako DPO,
detto aj materskú tak musíš žiadať.

Pochopila si? Nedá sa tak, že ty začneš marodovať 10.3. a SP ti doráta po 10.5. PN aj z DNP. Musí byť nová PN , návod máš vyšši.

hviezdicka2024
12. mar 2012

@zalka ďakujem za odpoveď! Pani má byť na MD ešte min. rok, jasné, že sa môže niečo udiať a ona by nastupila ale ak nie, nevieš potom ako to bude so mnou? Ak nenastúpi ona do práce a ja dajme tomu 21.4.2012 nastúpim na PN a následne hned 6 tyz. pred pôrodom na MD môžu mi ukončiť prac. pomer aj v tom období, prípadne aj po roku, čo by som už bola na materskej? Môžu teda hocikedy ukončiť môj PP? A v prípade, že ma prepustia este teraz tak si nemám hladat prácu ale mam sa isť evidovať na ÚPSVaR alebo je lepšie ísť na PN?

zalka
12. mar 2012

@hviezdicka2024
No aby sa ťa zbavili môžu pani na jeden den povolať do práce. To som písala aj predtým . Ak by ťa prepustili, určite nehladaj prácu, aby Ti nevzniklo nové poistenie. Lebo nové poistenie ruší ochranné lehoty pri DNP. Ak tak chod na UP a môžeš ísť na PN vznikne ti nárok potom z ochrannej lehoty.

hviezdicka2024
12. mar 2012

@zalka no môžu to spraviť, tak sa nechám prekvapiť, snád to dobre dopadne a aspon do splnenia DNP (20.4.) ma nechajú (aj tak mam 2 mesačnú výpovednú lehotu, čiže by to malo byť ok.) a potom už nech si robia čo chcú 🙂 ďakujem este raz za tvoj čas!

zalka
12. mar 2012

@hviezdicka2024
Držím palec ... základ je si pamätať to čo som napísala, nech už bude s prácou ako chce.

majuchi
12. mar 2012

dievčatá neviete mi poradiť.... ak skončí DNP 17.3.2012 (bude zaplatených 270 dní) a zatiaľ nie som tehotná, mám možnosť pokračovať hneď od 18.3.2012 podľa nového balíka, t.j. zaplatiť napr. 2 mesiace plný balík.... oplatilo by sa mi, ak by som náhodou dovtedy otehonela.... ja myslím, že či sa mi ráta z predošlého + tieto dva mesiace, takže pokračovať. ďakujem

ingulka85
12. mar 2012

@zalka noo, ja ani peniaze od )10.3. nechcem a ani nerátam že by som mala z toho nárok, ked nemám splnenú podmienku 270dní...
Len som nechápala, s tou účelovosťou, ale to je jedno, je to bezpredmetné už... Dakujem za odpoved

ingulka85
12. mar 2012

@hviezdicka2024 dakujem pekne, už rozumiem 🙂

majuska55
12. mar 2012

@gapa je to tak ako si hovorila, pokial je zena v case skoncenia DNP uz tehotna tak ci uz na PN, materske alebo OCR je 8 mesacna ochranna doba .....budem musiet asi tu pani na sp co mi trvdila, ze je iba 7 dni poucit 🙂
inak baby prosim Vas ste tu niektora taka, ktora sa dala vypisat na PN v tehotenstve a nemala nejake zavazne problemy? Nerobili vam s vypisanim marodky gyndosi problem?

gapa
12. mar 2012

@majuska55
mne robil, bola som pn u obvodného.
môžeš si vytlačiť odpoved zo SP a ukázat tej pani na na vašej pobočke SP, nech to má čierne na bielom

hviezdicka2024
12. mar 2012

@majuska55 to ti teda potvrdili v poradni SP, že v čase skončenia DNP ak je žena tehotna tak je ochranná lehota aj na PN 8 mesiacov, aj niečo bližšie ti tam odpísali, stačí im ako potvrdenie tehotenstva prefotená tehotenská knižka? či to nepísali??

mima595
12. mar 2012

@majuska55 - ja som bola...koncil mi rodicak, do nastupu na dlasiu matersku mi chybalo este 1 a pol mesiaca...a aby som nemusela do prace, tak som ho popytala PN...som mu to vysvetlila, a nemal s tym nejaky problem...a ja som ziaden vyrazny problem nemala...sice ked si teraz spominam, tak som mala stale nejake pozitivne vytery, že som aj brala ATb...a možno to vedel nejako odovodnit tymto...ale inak som nemala absolut ziaden problem.....