Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinka1987
19. mar 2012

a ako sa počíta denný vymeriavaci základ po materskej, nastupila som 10/2011

aktak12
19. mar 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne DNP. Momentalne som na RD (bez zamestnania) a DNP si platim z maxima od 8/2011, a konci mi 28/4/2012. Uspesne sa nam zadarilo druhe tehu (TP je zaciatok oktobra) a tak by som chcela poradit, ci budem mat narok na max.matersku a ak ano, tak co vsetko treba v dalsich krokoch urobit, aby som nieco nepokazila.Musim sa prihlasovat aj na novy balik, alebo sa na mna vztahuje ochranna lehota? Vopred dakujem za odpoved

zalka
19. mar 2012

@aktak12
Gratulujem, a vzťahuje sa na teba ochranná lehota 8 mesiacov, takže budeš mať nárok na materské z ochrannej lehoty, lekár na materskú ťa musí vypísať 6 týždňov pred pôrodom.

aktak12
19. mar 2012

@zalka Dakujem za odpoved. Ak to spravne chapem, tak po skonceni tych 270 dni sa nemusim prihlasovat na to nove poistenie? Treba im nejako zdokladovat, ze som tehu a aj bez dalsieho platenia budem mat narok na matersku? A spravne si myslim, ze by mala byt max? dakujem

zalka
19. mar 2012

@aktak12
Ano správne si myslíš mala by byť rátaná z VZ z ktorého platíš teda rátam že 1116,75 eur, lebo toľko si platila min. rok a to bolo maximum.
Aj na Pn môžeš ísť z ochrannej lehoty , dokladuješ potvrdením od gynekologa že si tehotná alebo ofotenou tehotenskou knižkou.
Nie na balík sa prihlasovať nemusíš ... a daj pozor aby ti počas ochrannej lehoty nevzniklo nové poistenie, lebo vtedy o ochrannú lehotu prídeš.

aktak12
19. mar 2012

@zalka este jedna otazka....na tu PN musim ist po skonceni tych 270 dni, alebo pokial bude vsetko v poraidku tak to cez PN nemusim riesit? (potom len staci doniest do SP potvrdenie o nastupeni na MD) Moc sa tomu nerozumiem, aj som sa to tu snazila docitat, ale si to chcem overit nech nieco zbytocne nepokazim 🙂

zalka
19. mar 2012

@aktak12
samozrejme lekár ti potom vypíše nástup na materskú, a to odnesieš na SP, to o PN ti hovorím pre prípad, že by sa niečo stalo...
A pri PN aj pri materskej musí byť napísané z akého poistenia chceš čerpať ... teda ako DPO - dobrovolne poistená osoba.

aktak12
19. mar 2012

@zalka dakujem velmi pekne za odpved a prajem pekny vecer

fide
19. mar 2012

viete mi poradit od 12.9 2011 si platim dnp z minima ale to nie je podstatne.....7.6. 2012 mi konci poistenie som tehu a TP mam 30.5.2012 takze teoreticky do TP nebudem mat splnenych 270 dni...som ale od februara zamestnana.Malo by sa to nejako zratavat alebo tak nejak ci??? no chcem sa spýtat kedze teraz som na marodke ci si mozem normalne 8-6 t pred porodom ziadat matersku z dnp alebo az od narodenia dietatka? ci mi s tym zamestnanim vyjde 270 dni alebo nie ... nech mi zbytocne neodpisu ze nemam narok...dakujem

zalka
19. mar 2012

@fide
Fúha, na to aby Ti vyšla materská musíš mať ukončené jedno poistenie. Aby sa mohli dni narátať. Ak máš TP 30.5. tak nástup na materskú máš cca 19.4.
Napíš mi presný dátum nástupu do zamestnania. Lebo ako som rátala potrebuješ cca 50 dní zo zamestnania minimálne, a ukončené zamestnanie abo DNP aby Ti vznikol nárok na materskú.

gapa
20. mar 2012

@fide
mala si ešte iné nem.poistene v období od cca5/2010? Ak žiadne, zdá sa, že ak nič nespravíš a porodíš pred 7.6.2012 a bude ti trvať tento prac.pomer, tak ti nevznikne nárok na materské ani z jedného nem.poistenia.

kikula13
20. mar 2012

@gapa to je škoda,ale aj tak ti dakujem.

kikula13
20. mar 2012

čaute,ešte by ma zaujimalo ako dlho musím byť zamestnaná,aby som mala narok na pn zo zamestnania.

gapa
20. mar 2012

@kikula13
tam nie je podmienka žiadna, čo sa týka trvania nem.poistenia zamestnanca. Môžeš byť pn od prvého dna, kedy máš nastúpiť.

fide
20. mar 2012

@zalka no nastup do zamestnaniaa je 1.2. 2012 a koncit by malo posledneho marca....

fide
20. mar 2012

@gapa nie pracovny pomer mi trvat nebude ... my sme sa so zamestnavatelom dohodli o ukonceni ....

dana1972
20. mar 2012

ahojte kolko je prosím vás PN z maxima dakujem

zalka
20. mar 2012

@fide
Tak ti vznikne nárok na materskú z DNP , teda z minima čo bude cca 210-220 eur.

zalka
20. mar 2012

@dana1972
z minuloročného maxima 1116,75 eur je to cca 600-615 eur mesačne.

kikula13
20. mar 2012

@gapa ok a kto mi bude vyplácat tú PN zamestnavatel,alebo soc.poistovna a aký by som mala mat plat,aby som dostala tých 600 eur mesačne ?dakujem za predošlú odpoved.

gapa
21. mar 2012

@kikula13
prvých 10dní platí zamestnávatel. Od 11dna soc.poistovna. Ale soc.poistovna ráta vym.základ z predchádzajúceho kalend.roku (ale nie u toho istého zamestnávatela), ak nem.poistenie trvalo menej ako 90dní pred nástupom na pn. Ak v predchádz. roku nie je žiadny vym.základ, tak z minima. Za tých prvých 10dní sa to ráta inak, no nepamätám z hlavy ako.

kikula13
21. mar 2012

@gapa takže by som mala niečo cez 150eur a odvody počas PN za mna zamestnávateľ má nadalej odvádzať?Približne asi aký plat mi má spraviť zamestnávatel ,aby na budúci rok som mala max.PN,lebo so zamestnavatelom by som sa dohodla je z rodiny.

gapa
21. mar 2012

@kikula13
počas pn zamestnávatel neodvádza poistné. Maximálny mesačný vym.základ pre nem.poistenie je teraz cca1153eur.

kikula13
21. mar 2012

@gapa dakujem

datanka
21. mar 2012

@gapa alebo
@zalka ,jedna kocka ma taky problem,nemohli by ste jej poradit?pisala,ze si 2roky platila dnp,nastupila teraz niekedy na matersku,ale jej neprisla,tak sa isla opytat do sp,ze kedy jej pride a povedali jej,ze ziadnu nedostane,lebo toto 31.1.koncilo dnp a ona za januar mala zaplatit do 8.2.a zaplatila az 21.2.tak je s toho na nervy,to fakt sa s tym neda nic urobit?normalne jej ju neuznaju,lebo zaplatila o tie 2tyzdne neskor?

zalka
21. mar 2012

@datanka
treba presný dátum nástupu na materskú. Takto môžeme len hádať. Lebo nemal by byť problém ak zaplatí neskôr, skôr ide o to, či nemala dlh na poistnom väčší ako 5 eur.

gapa
21. mar 2012

@datanka
jej asi skončilo dnp 31.1.2012 a nastupovala na md v ochrannej lehote až po ukončení dnp (je jedno či 1.2.2012 alebo 30.9.2012) . Tak v tom prípade ak zaplatila poistené za posledné obdobie= január 2012 neskôr ako 8.2.12 a dlh po 8.2.12 bol viac ako 5eur (čo ak išlo o celomesačné poistné ak nečerpala nem.dávku, tak iste bol), tak jej ozaj nárok na materské nevznikne. S tým nič nenarobí. Ak by to napísala ešte vo februári, tak by sa dalo prihlásiť ešte od 1.2. na balík a odhlásiť dnom 21.2., ked to platila a doplatiť aj za obdobie 1.2.-21.2., ale teraz už nič nenarobí. Tiež ak by bol dlh menší ako 5eur, no ako to spraviť, leda že by poberala nem.dávky v januári alebo mala prac.pomer s vysokým vym.základom, t.j. nemala povinnost platiť, ale to sa nedá už takto spätne spraviť.

zalka
21. mar 2012

@gapa ani som si to neuvedomia, kým si nenapísala, aká je tá posledná platba dôležitá ...
@datanka ja stále všetkým hovorím, nenechávajte si platenie na další mesiac, platte v tom mesiaci za ktorý platíte. Teda január v januári, máj v máj a nie za máj v júny.
Tu sú potom následky. :(

datanka
21. mar 2012

@gapa
@zalka no tak to sa pekne ofajcila,chudiatko...bolo to tak ako gapa pise,nastupovala na md v ochr.lehote.no zbohom!keby pekne chodila sem-sa informovat,tak sa jej nic take nestane 😉 preto tu kazdy den ocumujem co je nove 🙂

gapa
21. mar 2012

@zalka
áno, podla mna je podstatné platiť v splatnosti.

ja som pár rokov dozadu platila za marec v marci, za apríl v apríly cez trvalý príkaz bez špec.symbolu. A mala som problém, mi to pospárovali zle.platbu platenú v marci 28eho dali k februáru, aprílovú (28eho) dali k marcu, tj. všetko po splatnosti a v prvom období som mala preplatok (to len tak na okraj). Som potom dávala žiadost na priradenie platieb, no ako to spravili?? Teraz mi nejako divne vrátili preplatok na poistnom, síce o 5eur menej, ale neviem, či to nebude z vyššie popísaného dôvodu alebo že som pár mesiacov platila až 8meho (lebo som bežne platila 8eho v hotovosti v pokladni, no jeden mesiac som zistila, že zrušili pokladnu a nedá sa platit v hot, tak som rýchlo bežala do banky dať trv.príkaz a nedalo sa spätne a nemenila som to potom), tj. im to muselo nabehnúť najskôr 9teho, či to môže byť problém???

teraz ked dáš trvalý príkaz a platíš v období od 1.ého do 8meho, tak ti to spárujú s predchádzajúcim mesiacom. Ak platíš ale za marec v marci, tak musíš uviesť pri platbe v špec.symbole 032012! tak tiež bacha na to!