Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
tak to ozaj nepomôže, ako dlho je dotyčná osoba tehotná 🙂

fantagiro31
22. mar 2012

@zalka teraz akurát, na prvý šup 🙂

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
ako dlho? v ktorom je týždni? to je dôležité ešte sa možno dá pomôcť ...

fantagiro31
22. mar 2012

@zalka 4-5 týždni je, sama si len platila len zdravotné, ešte nemá ani knižku

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
To je neplánované tehotenstvo?

conny001
22. mar 2012

@zalka a to musim ukončit PN? ak ma nechá doktorka stále na PN a ukončia mi zmluvu počas nej tak nebudem mať nárok na nič? Lebo moja doktorka mi isto nepreruší PN... a v práci mi bolo povedané že mi predlžia zmluvu len ak sa vrátim pracovať...

kubikulka
22. mar 2012

@zalka zalka, este ma napadlo, nemozem si hned zvysit vymeriavaci zaklad, nie az po 26 tyz., potom by mi to vyslo ako vacsia materska, nie?

Este jedna vec, keby sa mi napr. nedarilo otehotniet a toto DNP mi skonci napr. 20.10 2012 a stale by som nebola tehu, tak by som sa mohla hned od 21.10 2012 prihlasit na nove komplexne poistenie, ktore by som si platila kym by som neotehotnela, potom by som ho mohla zrusit a cerpat matersku z novej 8 mesacnej ochrannej lehoty...hm? plus mozno by sa k tomu casom pritrafilo aj nejake zamestnanie.
...ci to uz je moc spekulacia 😎 😅

domeli
22. mar 2012

@chelonka ďakujem - tak nakoniec sa osobné stanovisko pani, čo so mnou komunikovala zhoduje s odpoveďou pre Teba za SP ako inštitúciu

datanka
22. mar 2012

@kubikulka teraz si ho nemozes zvysit,az po pol roku,cize po 26tyz 😉 moze sa to menit len kazdeho pol roka.no a potom by si sa mohla prihlasit na ten balik samozrejme...ked ti konci 20.10.,musis sa den pred skoncenim,cize 19teho,aby sa ti to bralo ako nepretrzite poistenie

chelonka
22. mar 2012

@domeli hej hej len ta teta čo telefonovala s tebou si asi nebola na 100% istá tak preto ti povedala, že si to maš ešte preveriť

kubikulka
22. mar 2012

@datanka jaj, keby som sa prihlasila den po skonceni prveho, tak by mi to prve uplne zaniklo a musela by somm novych 270 dni platit? proste musi sa stare DNP prekryvat aspon jeden den s novym komplexnym?

datanka
22. mar 2012

@kubikulka presne tak,ale nie v ten den,ked ti konci,ale den pred.musi sa to tak prekryvat 😉

timka6
22. mar 2012

@gapa
Ahoj gapa,
chcem sa ťa spýtať ohľadom DNP, platím si ho z najvyššieho VZ od 1.1.2012, predtým som platila asi nejakých 55 dní z minima, som na predlženej rodičovskej, takže nepoberám nič. Som tehotná a termín pôrodu je 17. október. Zo sociálky mi prišlo, že DNP mi automaticky zaniká 26.9.2012. Dovtedy si ho mám stále platiť z maxima ? A čo potom ? A momentálne mám chorého syna, nemám ešte možnosť si nič uplatniť ?
Ďakujem,.

kubikulka
22. mar 2012

@datanka a v pripade tohto noveho komplexneho poistenia tiez plati 8 mesacna ochranna lehota odo dna, kedy ho ja zrusim?

datanka
22. mar 2012

@kubikulka no to ti ja veru neviem.skus baby poprosit 😖

mima595
22. mar 2012

@kubikulka - ano, plati, v tom sa nic nemenilo...

mima595
22. mar 2012

@timka6 - no, až do konca si plat z maxima.....

a čo to znamena...som na predlzenej materskej dovolenke??? tvoj pracovny pomer este trva alebo si akože nezamestnana?????

kubikulka
22. mar 2012

@datanka dakujem datanka, aspon som sa trochu zorientovala v novych pravidlach SP 😝 .

zitaje
22. mar 2012

@timka6 podla mna si plat z maxima, budes mat narok na max. matersku, a na syna si nemozes este uplatnit nic, lebo nemas za posl. 2 roky 270 poistenych dni.

gapa
22. mar 2012

@kubikulka
ak si chcela dávky z dnp z maxima, mala si sa prihlásiť z maxima. Z dnp to už nedosiahneš. Tá info od nich je čiasstočné pravdivá, zmena je možná nie po 26týž, ale po najmenej 6mesiacoch s tým, že zmena je účinná od 1vého v mesiaci. Ak si sa prihlásila v priebehu 1/2012,(nie od 1.1.) tak zmena je možná od 1.8.2012 ale treba ju podať najneskôr 31.7.2012. Ak dnp skončí v oktobri a uplatníš si nárok v ochranne lehote, tak sa matesrké z dnp vyráta z vym.zákadov z dnp v rozhodujúcom období 26.1.2012-30.9.2012, teda len 2mesiace sú zo zvýšeného vz. Zrátajú sa vym.základy v tomto období a vydelí sa počtom dní, za ktoré sa platilo nem.poistenie v tomto RO.

Ak by si sa zamestnala, tak vym.základ zo zamestnania ovplyvní vym.základ z dnp (ak by to bolo maximum), no tam bude záležať na konkrétnych údajoch, kolko trvalo zam. pred nástupom na md, kedy vzniklo, dní nem.poistenia máš asi dosť, ak si bola aj do 25.1.2012 dlhodobo dnp.
Tiež záleží na tom, či nebude nejaká zmena v zákone.
Neviem, či ti medzitým niekto neodpovedal, lebo nečítam tu všetko.

gapa
22. mar 2012

@timka6
plat si dnp do nástupu na md. Zrátaj si či to do dna pred nástupom na md + tých 55dní je 270 (aj ked v pohode stačí to splniť do dna pred pôrodom). Ak 270dní je už pred nástupom na md, tak už platiť nemusíš.
Podla teraz účinného zákona (neviem, či nebude zmena) ak by si bola očr z dnp a odniesla ju na soc.poistovnu, tak počas očr platiť dnp nemusíš, no maximálne prvých 10dní. Ale toto je taký podla mna taká nedoriešená medzera, tak neviem, či by som to neriešila tak, že by som všetko zaplatila a až neskôr žiadala preplatok vrátiť (pre istotu, aby si nemala problémy u tých pracovníčok). A istotne by som si prevotila tú očr a nechala si opečiatkovať prevzatie soc.poistovnou, lebo inak by si nemala dôkaz o tom, že si to na SP podávala. Príde ti rozhodnutie, že ti nepriznávajú ošetrovné, ale platiť nemusíš aj tak (opakujem, že podla teraz účinných zákonov vid § 140 Zákona o soc.poistní)

zalka
22. mar 2012

@conny001
Nie nemusíš ukončiť PN, ak si ju necháš tak ti skončí PP. Stále budeš mať PN len zo zamestnania v tej výške ako máš teraz . Ak nechceš mať PN vyššiu mesačne o 180 eur, vôbec nemusíš ukončiť svoju terajšiu PN.... a s doktorkou sa dá dohodnúť... aby prerušila PN na pár dní a ty si vybavila evidenciu na UP napr. ale ukončenie PP . ALe kto chce tak hľadá spôsoby, kto nechce hľadá dôvody. 🙂

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
Ak by sa Ti nepodarilo otehotnieť do skončenia DNP, tak nevešaj hlavu, stále sú možnosti písala som ti to vyššie. Do 15 mesiacov sú možnosti akurát sa Ti hned netreba prihlásiť na DNP z balíka, balík z maxima stojí 405,45 eur mesačne, si si istá, že to chceš platiť????

katka9900
23. mar 2012

@gapa ahoj gapa, velmi pekne ta prosim o radu 🙂
od 1.2. som sa prihlasila na balik poistenia z maxima, pretoze som bola pn. pn mi vsak buduci mesiac skonci. z poradne mi napisali, ze si mozem zmenit VZ uz teraz od aprila, ze nemusim platit 6 mesiacov maximum, kedze poistenie je nepretrzite. je to vazne tak??? a este jedna otazka, moje rozhodujuce obdobie pre pripadnu pn v tomto roku, bude rok 2011, hej?
DAKUJEM za odpoved 🙂

tinkaaa
23. mar 2012

@gapa môžem sa opýtať - ja som si platila dnp cca 4roky,13.01.2012 som si urobila zmenu na max VZ som tehu a chcela by som ísť po 26tt na PN - aby som mala nárok na PN z max.Teraz neviem či som to dobre pochopila na to Pn môžem ísť až od 13.8.2012? či jak - ja som počítala že v júli mám z toho strašný chaoos 😕

keksicek20
23. mar 2012

Baby, rozoberáte materskú, ale čo bude potom???? Príp. ak sa dieťa narodí.... Pozreli ste si uz toto?
http://ekonomika.sme.sk/c/6309101/smer-skrtne-p...
Nehovorte mi, že málokto má 800 Eur/mes... Je to normálne???

conny001
23. mar 2012

@zalka skúsim niečo vymyslieť... ďakujem veľmi si mi pomohla

conny001
23. mar 2012

@keksicek20 je to trápne veď to že má niekto 800 eur príjem ešte neznamená že žije nadštandardne, veď máloktorá rodina je bez úveru, ale to už nikoho nezaujma, že mladé rodiny musia žiť na dlh aby vôbec mali kde bývať... 😢 a buďme k sebe úprimný štát nám život s úverom na bývanie nijako neuľahčuje...

keksicek20
23. mar 2012

No, ak toto prejde a vyzerá, že prejde, nakoľko vláda bude zostavená len z ficovcov, tak sú rodiny riadne v ri.. a samozrejme cigáni, čo nikdy nerobili, tak tým sa dávky ukracovať jasné, že nebudú... hanba im na ústa, akú vládu sme si to zvolili!!!

tinkaro
23. mar 2012

ahojte chcela by som sa opýtať ak vám skončilo DNP vo februári žiadali ste si preplatok? alebo nie?