Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
25. mar 2012

@walta - prepac, ale mne sa stalo to iste...pred 6 rokmi, bola som na rizikovom s dvojickami, zavreta v nemocnici, ale tak emotivne som to neprezivala....
ked mi MM priniesol tu vyzvu do nemocky, tak som zavolala do SP, a tam mi pani povedala, že oni to maju predtlačene a že ona to posiela, aby boli matky informovane.....
pises, že neprajes ani jednej z nas, aby to zazila....myslim, že to je najmenej, čo sa ti mohlo stat...su ovela horsie veci a robit kvoli tomu taky poplach....hm, ked myslis....OK....

mima595
25. mar 2012

@gapa - vieš, čo, ani neviem, co by sa robilo.......my sme potom debatu viedli tym smerom, že ako dobre, že si to vsimla a že ju poslala to opravit...a ona, že ju to nic nestoji a preco by nepomohla, ked može....
ale možno ma s tym viac roboty, ked niekto ziada o materske v ochrannej lehote 8tt pred porodom, tak ju vratila skor 😉 😉

mne sa napr. kryla OCr a OCR 1 den...dala som to tak narocky, lebo potom by som mohla dat až po sviatkoch, a teda by som bola v minuse 4 dni...a ked som bola odniest OCr, tak ma pani posielala, aby mi dr. skrátila OCR o 1 den...tak jej vravim, že ja viem, že dostanem OCR o 1 den menej...a ona, že maju s tym viac roboty, a tak...bla, bla, bla....

janulap
25. mar 2012

@mima595 tak je problem,ked zena nastupi na MD v ochranej lehote 8 tyzdnov pre porodom?

mima595
25. mar 2012

@janulap - ja viem tolko, že v OL sa musi nastupit 6 tt pred terminom pred porodom...
a videla som na vlastne oci, ako pracovnicka nemocenskeho oddelenia poslala jedno tehotne ziena so ziadostou o materske, kde mala nastup na matersku 8 tt pred porodom naspat k lekarke, aby jej to prepisala na 6 tt pred porodom....

janulap
25. mar 2012

@mima595 viem,ze taku info som citala aj tu len teraz ma @walta opravila,ze to je blbost....uz nicomu nerozumiem 😕

quinka1
25. mar 2012

@gapa @mima595
ahojte, prosim vas velmi pekne, mohli by ste mi niektora poradit? priapadne niekto, kto sa vyznate 🙂
dnp si platim od 2/2010 doteraz. od 11/2010 doteraz som bola PN 40 tyzdnov, nie v kuse, ale prerusovane na 4 roznych PN. od aprila mi konci PN a idem poistenie zrusit, pretoze mam max. VZ a nemozem ho zmenit na minimum. chcem sa spytat:
1. ak by som otehotnela do konca roka, mohla by som sa prihlasit na balik poistenia do 6tt., poberat pn a po 26 tyzdnoch poistenia mat narok na matersku?
2. pn by som mohla poberat len (52-40) 12 tyzdnov a potom by som musela platit dnp do nastupu na matersku? 3. alebo by bolo lepsie, keby som si teraz od aprila zalozila nove poistenie z minima tak na 3-4mesiace, aby som mohla poberat PN pocas celeho tehotenstva?
vopred vam velmi pekne DAKUJEM!!!

zitaje
25. mar 2012

@janulap asi na tom nieco bude, a zrejme to plati uz roky, lebo ja som pri mladsej dcere bola v OL a chcela som nastupit 8 tyzdnov pred tp a nemohla som, musela som si opravit v papieroch na 6t pred tp. Teta zo socpoist mi vravela, ze nemozem nastupit skor, ale nejak mi to vtedy nevysvetlovala, a mne to bolo v konecnom dosledku jedno. 😅
Ale nakoniec to bolo aj dobre, lebo som prenasala 🙂 .
Toto vsetko co opisujem je situacia spred 4 rokov.

gapa
25. mar 2012

@janulap
ako píše mima, jednoznačne treba žiadať o materské v ochrannej lehote presne 6týž. pred očak.termínom pôrodu, ani o den skôr ani o den neskôr, vid Zákon o soc.poistení § 50. walta sa jednoznačne v tomto mýli.
Ak by dala iný dátum, len si narobí problémy, bud by jej to vrátili na prerobenie alebo v horšom prípade neviem, či by sa mohlo stať, že by aj neuznali.

gapa
25. mar 2012

@inci
na očr samozrejme môžeš ísť z dnp aj počas ochrannej lehoty, ale treba predložiť doklad o tehotenstve, ak požiadaš o ošetrovné neskôr ako 7dní po ukončení dnp.
S tým odlišným nástupom neviem, skús cez poradnu, aj mna by zaujímalo. Samozrejme istejší je rovnaký nástup, lebo takéto prípady sa velmi nevyskytujú.

gapa
25. mar 2012

@katka9900
si sa pýtala ohladne zmeny vz od 1.4., ked si dávala balík dobr.poistenia od 1.2. po zániku dnp zo zákona.
Som pozerala do zákonov § 142 ods.5 a 293cd ods.3 a 4 Zákona o soc.poistení. Predtým so ti odpísala, že sa tvoje dnp považuje za nepretržité, čo platí. Ale v § 142 ods.5, v ktorom sa hovorí o možnosti zmeny VZ, sa nepíše o nepretržitosti, ale o poslednom určení vym.základu, resp. poslednej zmene VZ. A je ozaj otázne, či považujú za posledné určenie vz aj prihlášku 1.2.2012 (príp. ako som spomínala podla toho,či bol uvedený rovnaký vz ako predtým alebo iný), lebo v § 293 nič o tomto nie je spomenuté, len že sa považuje poistenie za nepretržité. Predtým som si neuvedomila, aké je presné znenie toho § 142 ods.5.

Ale ak ti odpoísali z ústredia, že môžeš zmeniť aj od 1.4., tak by to malo byť.

katka9900
26. mar 2012

@gapa dakujem ti gapa velmi pekne, ze si to kvoli mne studovala. pisala som este raz do poradne a druhykrat mi odpisali, ze sa to neda. keby som si dala ten isty VZ ako som mala minuly rok, tak by to bolo mozne, ale ja som si dala tohtorocne maximum. keby clovek vedel... 😒
ale dakujem ti este raz, si velmi zlata 🙂

inci
26. mar 2012

gapa, dakujem za odpoved. napisala som aj do poradne tak som zvedava, co mi odpisu. dam vediet. pekny den vsetkym.

janulap
26. mar 2012

@gapa,tak ked tehotna zena nastupuje na MD,je dobre povedat svojmu gynekologovi,ze koli DNP musi nastupit presne 6 tyzdnov pred porodom na MD?Ked pises,ze ani o den skor,ani neskor....co ak ten den(6 tyzdnov pred porodom) vychadza na sobotu,nedelu?

inci
26. mar 2012

baby, tak mam odpoved z ustredie SP:
Aby poistenkyni vznikol nárok na materské musí byť nemocensky poistená v čase vzniku nároku na dávku (alebo sa na ňu musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a nemocenské poistenie jej musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie), dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať okrem toho poistné zaplatené v čas a v riadnej výške. Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom. Nárok na materské zaniká uplynutím 34 týždňa od vzniku nároku na materské. Ak si uplatnite nárok na materské z dvoch poistných pomerov, nástup na materskú nemusí byť rovnaký, t.zn. že nástup na materskú z povinného nemocenského poistenia zamestnanca môže byť osem týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu a z dobrovoľného nemocenského poistenia v ochrannej lehote šesť týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu.
S pozdravom,

takze ak som dobre pochopila, mozem nastupit 8 tyzdnov pred ocakavanym dnom porodu a o dva tyzdne neskor z DNP v ochrannej lehote. aspon mozem o dva tyzdne skor zacat cerpat dovolenku. ozaj co lepsie co sa tyka cerpanie dovolenky zo zamestnanie. lepsie pred nastupom na MD al. az po skonceni MD?

gapa
26. mar 2012

@katka9900
neviem, či dobre rozumiem. Takže ti odpísali, že ak by si si dala ten istý vz od 1.2. ako si mala do 31.1., že by bola zmena možná od toho 1.4.? tak?

gapa
26. mar 2012

@janulap
ako je tu citovaná odpoved zo sp, že ak máš napr. dnp + zamestnanie, namusíš nastúpiť z oboch v rovnakom dátume na md. Ale v ochrannej lehote musíš presne ako som písala. Je absolútne jedno, či je to sobota,nedela, pondelok ..., aj ked niektorí lekári si myslia, že je to problém. Tiež som nastupovala na md myslím v sobotu. Je to jedno.

karinkaeich
26. mar 2012

babule, prosim vas, mate uz skusenost, ze poistenie sa pocita za nepretrzite? tym myslim, ze povodne dnp vam malo uz zaniknut, a vy ste sa den predtym prihlasili na balik. cerpate uz z toho peniazky? a aky vz ste si urciti? ten isty, ci iny? dik za odpovede

katka9900
26. mar 2012

@gapa ked som im napisala, ze som mala minuly rok max. a ze som sa na max. prihlasila od 1.2., napisali:
V prípade, že ste sa ku dňu 01.02.2012 prihlásili na balík dobrovoľného poistenia, dobrovoľné poistenie sa chápe ako nepretržité, a preto si vymeriavací základ môžete zmeniť kedykoľvek, teda aj od 01.04.2012.

ale, ked som uviedla, ze minuly rok to bolo 1116 a tento 1153, tak odpisali:
Nakoľko ste si vymeriavací základ naposledy určili, teda zmenili dňa 01.02.2012, zmeniť vymeriavací základ môžete až po uplynutí šiestich mesiacov od 01.02.2012, a to aj napriek skutočnosti, že sa dobrovoľné poistenie vo Vašom prípade chápe ako nepretržité.

... tak preto si myslim, ze by sa to dalo vtedy, keby som mala teraz minulorocny VZ. ale nevadi, aj tak by som uz poistenie nevyuzila...

walta
26. mar 2012

@datanka pani na socialke sa mi ospravedlnila, a priznala chybu, bola som tam osobne a dokonca mi poslali aj ospravedlnenie v maily - a to, ako som to riesila, je iba moja vec, mne o nic ine neslo, iba o moje peniaze. A vy, co mi tu pisete, ze som to nemala oznamit riaditelovi, vy ste snad "charita"? No neviem si predstavit, keby sa to tykalo aj vas, a keby vam pozastavia davku materskej, ci by ste sa smiali. Nic ine som nespravila, len sa zaujimala o to, ci mi materska bude chodit a ci nie. Spravila ona chybu, nech si nesie zodpovednost. Ked by ste nezaplatili nacas napr. lelektriku, odstrihnu vas a potom mozete ist vysvetlovat do elektrarni, ze ved zaplatite, ale pani na socialke sa kopla, tak musite pockat na peniaze, aby ste tu elektriku mohli zaplatit. Sak to je na hlavu! Cize budem rada, ked uz tuto temu tu uzatvorim, nemienim sa tu ospravedlnovat.

walta
26. mar 2012

@mima595 este raz- pani na socialke sa kopla a priznala chybu- jej ospravedlnenie bolo nasledovne- ona si nevsimla, ze ja som nastupila na MD uz 8 tyzdnov pred terminom porodu, myslela si, ze 6 tyzdnov, a ze je tam sama, lebo jej kolegyna je PN. No ospravedlnenie jak sviňa, sak uznaj. A ja nie som trafena, ze neviem, ze po narodeni dietata mam priniest na socialku jeho RC, aby mi ju nadalej vyplacali. Ako sorry! To, ako som to riesila, je iba moja vec. Kazda si to rieste po svojom, ak vam hocico pride do cesty. A lutujem, ze som to sem zavesila... myslela som, ze to bude ako dobry priklad, aby ste si aj vy, ostatne, davali na to mozno pozor. LUTUJEM!!!

laura0
26. mar 2012

Babulky,vidim ze s tu vyznate prosim poradte aj mne.DNP si platim od 6.8.2011 ,od 16.12 som na pn.ke som tehotna,na pn z DNP teda narok este nemam ale od 6.5.2012 nan uz budem mat.Oplati sa mi k 30.4.2012 prerusit pn.ku ,zobrat si v praci 7 dni starej dovolenky a od 7 .5 .2012 poprosit lekara o vypisanie na pn.ku ale uz aj z DNP.
17.6 2012 ma bude vypisovat na matersku a chcem sa teda poradit ci sa to takto da urobit ,ci teda uz nepockat na
matersku z DNP aby som si tym nieco nepokazila.Ja sa do tohoto vobec nevyznam a preto vas niektoru prosim
o radu.Dakujem 🙂

datanka
26. mar 2012

@walta jezis nerozculuj sa,kazda by sme to riesili inac.samozrejme,ze je to tvoja vec 😉 ako pises,pani chybu priznala,vysvetlila ako sa to stalo,ospravedlnila sa ti v maily a napravila to.mne by to stacilo,nepotrebovala by som to riesit este aj s riaditelom.ale je to tvoja vec.ries si to ako chces.chcela si tu kocky na to upozornit,co je od teba pekne a kazda by to riesila tak,ze by sa tam isla rozculovat,ze spravili chybu...vyriesilo by sa to a bol by pokoj a myslim,ze vacsine by ospravedlnenie pracovnicky a napravenie chyby stacilo.mozes napisat aj do joj-ky,mozno to odvysielaju 😉

datanka
26. mar 2012

@walta a ty nastupujes vlastne v ochrannej lehote?a prisla ti uz materska?tak teda nevadilo,ze si nastupila 8 a nie 6tyzdnov na matersku v ochrannej lehote?to by ma zaujimalo 🙂

janulap
26. mar 2012

@datanka gapa vyssie pisala,ze z DNP a zo zamestnania-nemusis nastupit z oboch v rovnakom datume.

mima595
26. mar 2012

@gapa, @zalka - a inak, by ma aj zaujimalo, ako sa potom rata davka, ak sa nasupuje z jedneho poistenia 8 tyzdnov a z ineho 6 tyzdnov pred TP? ako potom kontroluju subeh?? alebo cakaju, kym sa neodovzdaju obe ziadosti o materske??? alebo prve 2 tyzdne sa subeh neskuma??

datanka
26. mar 2012

@janulap ved ano,to som citala.len walta tu pisala,ze nastupila na MD 12.2.,8tyzdnov pred porodom.neviem ci zo zamestnania,ci z dnp

datanka
26. mar 2012

@janulap a ak sa z dnp nemoze skor ako 6tyz.tak to nastupila s prace?a potom o 2tyzdne z dnp,ci co?

ivca82
26. mar 2012

@zalka @gapa Tak mi prišla odpoveď s poradne SP "...Vo veci uplatnenia nároku na materské Vám však odporúčame uplatniť si dve Žiadosti o materské, teda z dobrovoľného aj povinného nemocenského poistenia. Po uplatnení Žiadostí o materské sa Vám Sociálna poisťovňa vyjadrí o nároku na materské zo súbehu nemocenských poistení, prípadne o nároku na výplatu materskej zo zamestnania. Po ukončení zamestnania si môžete uplatniť aj Žiadosť o nemocenské. Poberanie nemocenskej dávky nebude mať žiadny vplyv na výplatu a výšku materskej...."
Takže predpodkladám, že sami nevedia, alebo "nemôžu" vedieť? 😅 a asi by to bolo veľký risk nepoistiť sa v mojom prípade, lebo po ukončení PP by bolo neskoro. Ešte sa chcem opýtať, ak by mi náhodou predĺžili zmuvu v práci, resp. dostala by som novú, nebude to posudzované ako nové zamestnanie a nestratím nárok na materské? Teda ide tam vždy len o podmienku 270dní za posledné 2 roky?V prípadne ak by bolo, tak by to "zachránilo" opätovné prihlásenie na BDP na jeden týždeň?

walta
26. mar 2012

@datanka nastuduj si zakon, nechce sa mi tu nic vysvetlovat.... pekny vecer ti zelam 😀

mima595
26. mar 2012

@datanka - ale @walta nikde nepisala, že nastupila v ochrannej lehote na matersku...aspon teda ja som si to nevsimla....