Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
26. mar 2012

@mima595
podla mna sa prvé 2týždne a potom z druhého poisenia posledné 2týždne (ak teda aj z neho poberá materské rovnakú dobu, čo nemusí byť) sa súbeh neskúma, ako píšeš, teda tak isto ako pri pn zo zamesntnania +dnp (ked prvých 10dní platí zamestnávatel). Ale takýchto prípadov asi vela nebude, tj. ani skúsenosti s tým pracovníčky sp predpokladám nemajú.
Nárok na rodič.príspevok potom vznikne až po ukončení materského, toho druhého a pri žiadaní o RP bude treba doniesť možno dve rozhodnutia, ak to nedajú na jeden papier (čo neviem ako by spravili, ale to tiež nemusí byť rovnaký postup pri tomto papierovaní?)

mima595
26. mar 2012

@gapa - ono by to bolo vhodne trebars aj vopred si preratat..taketo rozdielne nastupy...ako pises...prave vzhladom na rozne VZ, ktore mozu byt, ale aj trebars voci rodicovskemu prispevku....kebyže trebars materska by mohla koncit tesne ku koncu mesiaca, tak by sa prislo o jeden rodicak...

no zaujimave teda, ani by ma vo sne nenapadlo, že aj taka možnost je....myslim, že ak niektora pracovnicka dostane taky pripad, tak bude "rada"....

gapa
26. mar 2012

@ivca82
to zamestnanie máš tuším isté do 31.5.12 ak si pamätám, ptp 6.11.2012.
Ak by ti predlžili prac.pomer, tj. nedávali odhlášku a novú prihlášku v SP, tak sa ti bude rátať materské zo zamestnia z obdobia 1.6.2011-31.12.2011 (predpokladám terajší pp vznikol 1.6.2011).
Ak by ti dali novú zmluvu a dali odhlášku a novú prihlášku, tak je podla terajších zákonov podstatné, či od vzniku tohto nového prac.pomeru do nástupu na md uplynie aspon 90kalend.dní (uvažovalo sa aj o predlžení týchto 90dní na 180dní, tak snád to nezmenia, lebo to už by ti asi nevychádzalo.)
Ak by uplynulo aspon potrebný počet dní (tých 90), tak sa ráta materské zo zamestnania z obdobia od vzniku nového pp do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na md.
Ak by neuplynulo tých 90dní, tak sa ráta matesrké zo zamestnania z vym.základu v predchádzajúcom kalen. roku, no nie u tohto zamestnávatela. TAk predpokladám, rátalo by sa to z vym.základu z dnp v r.2011, lebo u teba ide o toho istého zamesntávatela, leda že by si mala okrem dnp ešte prac.pomer do 1.6.11. Ale s týmto prípadom vela skúseností od mamičiek nemám.

A ako píšeš, zase by bolo treba sa prihlásiť na balíček dobr.poistenia po vzniku nového poistenia, aby začala plynúť ochr. lehota. Inak netreba ani tých 7dní, nie je absolútne podstatné kolko dní to bude, no 7 dni je celkom rozumné.

A díky za info, aj ked je taká aká je. Tiež by som sa na to nespoliehala a radšej postupovala, ako ti radila zalka.

gapa
26. mar 2012

@ivca82
inak ma napadá, že možno aj keby existovalo nejaké usmernenie teraz, tak by ti to radšej nenapísali, lebo sa mení vláda a vtedy sa menia aj posty v SP, teda aj usmernenia k prípadom, ktoré nie sú jednoznačne dané zákonom sa môžu meniť.

gapa
26. mar 2012

@mima595
áno, je to, ako píšeš.

datanka
26. mar 2012

@walta tak sem nelez,ked sa ti tu nechce nic vysvetlovat 😀

pralinkaaa
26. mar 2012

ahojte. prosim poradte. som na zač tehu - termin cca 28.11 🙂 Koncom januara som si stihla dať DNP ktoré mi končí 18.10 podľa listu zo SP. POdľa mojich výpočtov by som mala mať nástup na novú MD /som na RD/ 17.10 - osem kal. týždňov pred termínom, takže je to OK nie? Aby som potom mala nárok na materské nielen zo zamestnania ale aj DNP...
načo si dať pozor?
už som tu kedysi písala ale potom so to prestala sledovať, keďže tehu nebola...

datanka
26. mar 2012

@mima595 no ved nepisala,preto som nevedela,myslela som si ze v OL

datanka
26. mar 2012

@pralinkaaa musis nastupit 6tyzdnov pred porodom.precitaj si prispevky vyssie,je tam o tom dost pisane,aj je to tam vysvetlene od-gapa,zalka,mima. 😉

mima595
26. mar 2012

@datanka
@pralinkaaa - nie, ona nemusi nastupit 6tt pred tp...to by bolo iba v pripade, ak by nastupila po ukonceni DNP...teda po 18.10...v ochrannej lehote...ale ak by isla v OL z DNP, nastupom na matersku z prace by sa jej ochranna lehota z DNP zrusila, lebo prerusenim rodicaku a nastupom na matersku by sa jej ukoncilo prerusenie nemocenskeho poistenia, a teda by nemohla nastupit na materske v OL z DNP

takže moja rada...nastupit este pocas trvania DNP, aj z prace aj z DNP...a jedine co musis odlsedovat, je neporodit skor ako 19.10.. aby si mala splnenu podmienku 270 dni...alebo pockaj, mala si aj predtym nejake ine DNP...ak si mala, tak to nie je podstatne, budes mat narok na materske hned
ak je toto DNP t voje jedine, tak ku dnu porodu budu skumat, ci si splnila podmienku 270 dni a až potom ti priznaju materske z DNP

walta
27. mar 2012

@datanka aaaale no, no, no.... najskor tu na mna utocis a potom odo mna nieco chces... ja tu nemam problem komunikovat s normalnymi dievcatami.... hovorim, isla som sem "s mojim problemom" len s dobrym umyslom. A zrejme narazila kosa na kamen 😀 😀 😀
By the way- na MD moze zena nastupit v ochrannej lehote 6 az 8 tyzdnov- bez problemov

pralinkaaa
27. mar 2012

@mima595 ahoj dakujem! no predtým som mala iba z práce poistenie - to sa bude rátať určite, a ak neporodím do tých 270 dní čo teda hádam ozaj nie tak aj z DNP - ale musím nastúpiť na materskú teda skôr ako toho 18.10 - to chápem dobre že? ale teraz otázka koľko sa normálne nastupuje 6tt pred tp alebo tých 8tt ako som si myslela? nechápem trochu čo si mi o tom vyššie písala

pralinkaaa
27. mar 2012

@pralinkaaa ahoj prepač sama som sa zmagorila ved ten moj výpočet je 6tt pred tp - čiže akurát mi to vyšlo deň pred ukončením DNP 😀 to je časovanie! takže všetko je OK
dakujeeem za radu

pralinkaaa
27. mar 2012

@mima595 ahoj prepač sama som sa zmagorila ved ten moj výpočet je 6tt pred tp - čiže akurát mi to vyšlo deň pred ukončením DNP to je časovanie! takže všetko je OK
dakujeeem za radu

gapa
27. mar 2012

@walta
nevylučujem, že niekto požiadal v ochrannej lehote o materské 8týž. pred očak. termínom pôrodu a uznali mu to (pracovníčky sp často nepostupujú podla zákona, to by sa tu dalo písať kopec príbehov, kedy poškodili poistenkynu alebo jej prilepšili. Alebo možno proste začali vyplácať materské nie od 8týž. pred ale až 6týž. pred. Oboje je možné a by som sa nečudovala). Ale zákon je v tomto jednoznačný, nárok na materské v ochrannej lehote vzniká 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu alebo dnom pôrodu, ak nastal skôr, vid Zákon o soc.poistení § 50
@pralinkaaa
súhlasím s mima, ak nastupuješ na md počas trvania dnp, tak nie je problém a u teba ak čerpáš v zamestnaní Rd, tak je to podstatné nastúpiť na md (teda presnejšie požiadať o materské) ešte počas trvania dnp.

pralinkaaa
27. mar 2012

@gapa DAKUJEM. už si mi kedysi o tom písala ale to som ešte nebola tehu 🙂 tak som sem mrkla lebo človek nikdy nevie čo zas vyjde najavo. ale tak vyzerá to dobre, tešim sa a ešte raz dakujeem

gapa
27. mar 2012

@pralinkaaa
je dobré sem občas mrknúť. Teraz sa mení vláda, tak o nejaký čas sa môžu aj zákony meniť. Ale v tvojom prípade nepredpokladám nejaké zmeny.

deni73
27. mar 2012

Ahojte, onedlho nastupujem na materské, vznikne mi nárok aj zo zamestnania, aj z dobrovoľného nemoc.poistenia. Ako mám postupovať, bude potrebné vyplniť 2 tlačivá, a vyplní mi ich zamestnávateľ alebo lekár? ďakujem.

pralinkaaa
27. mar 2012

@gapa ano veď to. preto občas mrknem ale vždy tu pribudne tisiic stran...
však to nová vláda zas ☹ ale dúfam, že ak aj niečo tento rok už nič nestihnú...nejaké zmeny budú isto.

walta
27. mar 2012

@gapa ahoj.... napisem ti sem, co mam pred sebou v liste, v rozhodnuti, co mi doslo zo SP: Podla parag. 48 ods. 2 zakona c. 461/2003 Z.z. v zneni neskorsich predpisov poistenkyni vznika narok na materske od zaciatku 6. tyzdna pred ocakavanym dnom porodu urcenym lekarom, najskor od zaciatku 8. tyzdna pred tymto dnom, a ak porodila skor, odo dna porodu. Narok na materske zanika uplynutim 34. tyzdna od vzniku naroku na materske, ak tento zakon neustanovuje inak.

olinka166
27. mar 2012

@deni73 vypisuje lekár
jedno pre zamestnávatela , a druhé pre SP z DNP

walta
27. mar 2012

@deni73 lekar ti da 2 tlaciva, potvrdi ti ich, jedno zanesies tvojmu zamestnavatelovi a druhe musis zaniest na SP ako DNPO. Tvoj zamestnavatel doruci tlacivo na SP, s tym nemusis behat ty. Vela stastia 🙂

mima595
27. mar 2012

@walta - ale ty nechapes, že mi sa tu bavime o nastupe na matersku v OCHRANNEJ lehote???
to, co si napisala ty, plati pre nastup na matersku vseobecne...

walta
27. mar 2012

@mima595 ja chapem, o com tu je rec... ved aj ja som v ochrannej lehote- haloooooo, mlada pani.... ved od 1.2.2012 mi automaticky zaniklo DNP a tym padom som v ochrannej lehote, splnam vsetko, co splnat mam, aby mi vznikol narok na matersku aj z DNP.
OK, pre mna je podstatne, ze matersku mam, vyplacaju mi ju a ine ma netankuje.
Davam tu "celom vzad a odchod"!!! 😀

deni73
27. mar 2012

@walta
@olinka166 ďakujem veľmi pekne za rady.

olinka166
27. mar 2012

@mima595
@walta
pokiaľ nastupuje v ochrannej lehote a uplatnuje si nárok cez DNP tak musí na MD nastúpiť presne 6 týždnov pred pôrodom nesmie to byť ani o deň skôr ani neskôr, na to si treba dávať pozor,

gapa
27. mar 2012

@walta
chýba im v citácii toho § 48 ods.2 pár posledných "... ak tento zákon neustanovuje inak." A v prípade uplatnenia nároku v ochrannej lehote zákon ustanovuje inak, teda určuje presný den vznik nároku na materské, vid § 50.

kopírujem zo Zákona o soc.poistení č 461/2003 vid:

§ 48 ods.2
(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týţdňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týţdňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 34. týţdňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týţdňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týţdňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

------

Inak odpoved ti dala samotná pacovníčka soc.poistovne. Myslím písala si, že sa ti ospravedlnila a povedala, že si nevšimla, že si žiadala o materské 8 týždnov pred očak.termínom pôrodu a nie 6. Takže ak predpokladala že žiadaš o materské 6týž. pred termínom, jej ani nedošlo, že nárok ti nevzniká odo dna, od ktorého o materské žiadaš (ak si teda vôbec všimla to, že žiadaš o materské v ochrannej lehote a ak si by si spomenula na to, že nárok v OL vzniká presne 6týž. pred termínom).

Je inak hrozné, že oni na to nemajú nejaký software a kontrolujú to ručne a dokonca aj dávky tak rátajú. To je potom ozaj každý závislý na tom, na koho narazí.

gapa
27. mar 2012

tu je ešte link na zákon o soc.poistení:
http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...

a sú tam aj ostatné podstatné zákony a aj žiadosti na štátne soc.dávky nižšie v linku
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html

mima595
27. mar 2012

@gapa - inak, suhlas, ja ked som sa dozvedela, že aj davky si vyratavaju rucne, tak ma ovela viac pochopenia pre ich chyby...prostet taka velka institucia, kde sa jedna o take velke peniaze, a na tie je kazdy zvlast citlivy, a vypocty sa robia na kolene....

mima595
27. mar 2012

@walta - a este posledny komentar k tvojmu "pripadu"

nikde si nepisala, že ti DNP skoncilo k 31.1..a ja neviem citat medzi riadkami. 😉 .....vela bab pokracuje dalej v DNP, ci už v baliku, alebo v novom založenom DNP...takže to, že si nastupila v OL, nemas napisane vo svojom pase....
a by som bola zvedava, ako bude pani na SP postupovat, ked si uvedomi, to co napisala Gapa, že si nastupila na maerske v OL...ci to necha tak, alebo ti posle druhu VYZVU..