Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

klara20
25. feb 2010

gapa, prosím poradíš mi, písala som včera o 15:02, díki moc

jachacha
25. feb 2010

ahojte, od 4.8 09 si platim DNP, predtym som si platila od 1.1. 08 - 4.4. 09, nastup na MD by mal byt 2.5. 10. Tych 270 dni do nastupu na MD v poslednych 2 rokoch teda mam splnenych, okrem toho som zamestnana. Platim si rozdiel, nejakych 24 eur, ale vlastne RO je minuly rok a tak by som si mohla zmenit to na minimum, uz preslo 6 mesiacov, len sa chcem uistit, keby sa mi nejaka dobra dusa na to pozrela, nie ze mesiac pred MD si to po.eriem. Dakujem. No a poslednu sancu zmenit to mam zajtra, vsak, aby som uz za marec zaplatila menej. Vdaka

gapa
25. feb 2010

klara,
do nástupu na MD, resp. do odhlásenia.

od 1/2010 je minimálny VZ nie 295,5eur z toho 4,4% je 13eur ale už 319,58eur z toho 4,4% je 14eur.

Ak tvoja HM je každý mesiac najmenej 800 +319,58eur je spolu 1119,58, čo o niečoprekračuje maximum 1084,55eur. Ale preplatok si môžeš neskôr písomne vyžiadať vrátiť.

Ale za obdobie od januíára doplať do tých 14eur.

lubica69
25. feb 2010

Ďakujem gapa 😉

klara20
25. feb 2010

gapa dík

dadusa2
25. feb 2010

ahojte moze mi niekto poradit??som studentka na VS.chcela by som si zacat platit DNP pretoze planujeme s priatelom babatko.neviem kedy je vhodny cas zacat platit.chceli by sme babatko na buduci rok niekedy marec, april.chceme platit z najvyssej sumy cize 47.7mesacne.ak by som si zacala platit uz teraz v marci a skoncila v novembri z coho mi vypocitaju materaku??? z tej sumy co som si platila alebo z min. mzdy.lebo je tam taka podmienka ktorej nechapem a to je ze nemoc. poistenie musi trvat najmenej 26tyz. pred nastupom na matersku.tomu mam ako rozumiet .,,,, dakujem za odpoved :o))))

lubica69
25. feb 2010

dadusa ty ako študentka musíš splniť aj podmienku byť nemocensky poistená 270 dní a aj tých 26 týždňov
a pri nástupe na MD musí poistenie z DNP stále trvať To znamená,že ak si študentka nemocensky poistená nie si to znamená,že sa musíš nahlásiť na DNP stačí ti zatiaľ z minima to je 13 eur mesačne a potom sa najneskôr v 6-8 týždni prehlásiť na maximum Dbaj na to aby ti DNP do dňa pôrodu vydalo tých 270 dní a aj 26 týždňov z maxima Najlepšie je nahlásiť sa na DNP ešte pred otehotnením aby ti to vydalo 😉

marike
25. feb 2010

Ahoj gapa.
Som na fóre nová a vidím,že si už mnohým poradila,tak tiež prosím o radu.
-DNP si platím od mája 09 ,13eur.
-zamestnaná som nepretržite 13 rokov,s hr.platom cca 800eur mesačne v roku 09.
-momentálne som v 10 tom týždni tehotenstva ,termín pôrodu je 9.9.2010.
-od marca budem preradená na inú prácu,kôli tehotenstvu,s nižším príjmom.
Chcem sa Ťa opýtať,či si mám zvýšiť pladbu do DNP,lebo na SP mi pani povedala,že sa to aj tak ráta za rok 09 a že sa mi to neoplatí platiť viac a odhlásiť a prihlásiť sa mi už tiež neoplatí.S akou materskou cca môžem rátať za týchto podmienok?
ďakujem.

dadusa2
25. feb 2010

lubica69 dakujem za radu ... a myslela si aby som sa prehlasila v 6-8 tyzdni ked uz budem tehotna ?? dobre som to pochopila???takze si to zrhniem , dokopy musim byt poistena 260dni a z toho si musim aspon tych 26tyzdnov platit ten maximum??a to ze musi trvat vlastne znamena ze ho msuim v tom odbobi pred nastupom na matersku platit a prestavam platit nastupom na matersku? este raz ti dakujem ...

dadusa2
25. feb 2010

lubica69 sory opravujem sa nie 260 ale 270 😀

moni
25. feb 2010

ahojte, aj ja potrebujem poradit. do kedy treba platit DNP? momentalne platim z maxima, onedlho nastupim na matersku...a potom co? treba sa odhlasit? alebo zmenit na minimum? nie je mi to celkom jasne 😕

lubica69
25. feb 2010

dadusa áno
moni nástupom na MD prestávaš platiť lebo DNP ti stále plynie len si oslobodená od platenia

zuzanaca
25. feb 2010

marike.........bude sa ti to rátať od mája 2009 do konca roka 2009 - ak si si doplácala do maxima, budeš mať maximálnu materskú, len plať ďalej! 😉

marike
25. feb 2010

zuzanaca ,ahoj...čiže si nemám nič navyšovať?

moni
25. feb 2010

lubi, dik moc!
to oslobodenie je na cele 3 roky, alebo len pocas toho ako vyplacaju materske?

zuzanaca
25. feb 2010

marike....nie 🙂

lubica69
25. feb 2010

marike nenavyšuj nič lebo by si nestihla 26 týždňov
moni len počas vyplácania nemocenskej dávky tz len počas materskej rodičovský už nemocenská dávka nie je

moni
25. feb 2010

lubi, dik moc, tak to asi potom zmenim na minimum. ja som totiz v zahranici a narok na rodicovsky zrejme nebudem mat.

marike
25. feb 2010

zuzanaca,lubica,dík. 🙂

lubica69
25. feb 2010

Aha moni tak to neviem Marike nemáš zač

gapa
25. feb 2010

marike,
pozor, ak si prihlásená na DNP z minima, tak za január (splatné do 8.2.2010i) už treba platiť 14eur, lebo sa od 1.1.2010 zmenilo minimum na 319,58eur miesto 295,5eur, t.j. 4,4% vychádza nie 13 ale 14eur. Treba radšej doplatiť. Aj ked ti tam vzniká mierny preplatok, nevadí, potom písomne požiadaš o vrátenie preplatku (spolu s preplatkom, ktorý ti vznikol v r.2009, vid nižšie).

DNP si od mája 2009 z minima, t.j. teraz vo februári už uplynulo 270dní. Ak nič nespravíš, tak pri nástupe na MD v r.2010 je tvoje RO z DNP obdobie od prihlásenia do 31.12.09. V tomto období za mesiace 5-6/09 je tvoj VZ z DNP mesačne cca 203,09eur (1003,09-800 t.j. maximum -VZ zo zamestnania za daný mesiac) a v obd 7-12/09 VZ cca 284,55eur (1084,55 - 800) a nie 295,5eru. Tj. skutočný VZ je nižší ako 295,5eur na mesiac a máš na DNP preplatok.

Vzhladom na to, že na MD budeš nastupovať v 7/2010, kedy už bude nové maximum, predpokladajme že vyššie ako teraz, tak by som sa asi teraz z DNP odhlásila a prihlásila by som sa pred nástupom na MD resp. ak by si išla na PN tak pred PN. V takom prípade (ak nesplníš 26týždnov od posledného prihlásenia do nástupu na MD) sa ti nebude rátať nem.dávka z DnP z vyššieuvedených VZ, ale z VZ 319,58eur, čo je určite viac ako VZ z minulého roku. (samozrejme sa ráta nie mesačný ale denný VZ, no takto je to lepšie vidieť).

Ak by si si chcela dNP ponechať aj po ukončení poberania materského, tak si môžeš stanoviť aj VZ v sume rozdiel maxima a nového VZ zo zamestnania a potom čerpať nem.dávky z tohto vym.základu. Ale to by bolo treba sa v tom viac orientovať.
😉

Ale ak budeš platiť nadalej, tiež nič nepokazíš. Takto by bolo materké o niečo vyššie, ale trochu papierovačiek. 😉 a môžeš aj ušetriť za nejaký mesiac.

zuzanaca
26. feb 2010

lubica69......ak sa robí len zmena VZ, vtedy neplatí tá podmienka 26 týždňov.

gapa......nové skutočnosti som sa dozvedela..........si fakt šikulka 😀

marike
26. feb 2010

gapa,ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď 🙂 ,mám z toho trochu veľkú hlavu 😕
Za január som už platila 14eur,takže ok.
Ak som dobre pochopila,tak ak budem platiť ako doteraz,výška materskej bude len o niečo málo nižšia ako maximum?
Ešte sa Ťa chcem opýtať,ak by som išla na PN a následne na materskú,bolo by to ok,čo sa výšky materskej týka?
Je nejaký rozdiel ak žena nastupuje na materskú na začiatku,alebo na konci mesiaca?

ivka000
26. feb 2010

ahojte chcem sa opýtať plánujeme tak o 2-3 mesiace druhé bábetko a chcem si začať platiť DPN. som so synčekom na MD. od kedy je dobré si to začať platiť a do kedy do pôrodu alebo do nástupu na MD mám s toho guláš. ak by som si neplatila DPN s čoho sa my vypočíta dalšia materská stále som zamestnaná s platu pred prvou MD alebo ...?
kámoška si to začala platiť asi cca 3 mesiace pred tým ako zostala tehotná a vraj stačí aby to platila tých 270 dní a potom to zrušiť je to tak správne? 😕 aj ked ešte nebude na MD?

zuzin78
26. feb 2010

ahojte
bola som sa na socialke spytat ako to je s DNP, a mne pani v Martine povedala, ze si mam platit z maxima a ze staci,ked budem tehotna.len ze si mam presne poratat dni ,tych 270. mala pani pravdu? poradite mi?

brmbolcek
26. feb 2010

ahojte Gaba a Lubka mate IP ak mozte sa mi vyjadrite , alebo pripadne opytajte otazocky, dakujem vam...

marianinka
26. feb 2010

gapa prosim Ta potrebujem od Teba pomoc:

moja sestra ma splnenu podmienku aj 270 platenia zo zamestnania a aj z dnp.teda plati rozdiel medzi zamestnanim a dnp.

ale : ak v pripade, že este nedostala vypoved a pojde na pnku: bude mat maximalnu???? ked nema nedoplatok?

alebo ak ju uz dostala a pojde v tej vypovednej lehote na pnku, aj vtedy dostane maximum a predlži sa jej ta vypovedna lehota?
budem rada ak mi poradis co je pre nu naj, moc nam pomozes, dakujem velmi pekne

gapa
26. feb 2010

marike,
maxim je vela, minuloročné, tohtoročné a tiež každý mesiac je denné maximum iné. Ak si mala cca rovnaký VZ v zamestnaní, tak maximum dosiahneš, ale cca minuloročné. Ak sa odhlásiš, tak dosiahneš maximum pravdepodobne toho mesiaca, v ktorom nastúpiš na MD, lebo si uplatnuješ nárok z viacerých nem.poistení a v sumáre z oboch poistení pravdepodobne prevýšiš maximum.

gapa
26. feb 2010

lebo v sumáre môžeš z viacerých nem.poistení dostiahnuť najviac denný VZ v sume aktuálneho maxima v mesiaci násupu na MD (mení sa kadoročne od 1.7.) deleno počet kalend.dní v mesiaci nástupu na MD. Je len málo prípadov, že v súčte presahuješ maximum, no ak sa odhlásiš, asi ten prípad budeš. Záleží aj aký bude nový max. VZ od 7/2010.

t.j. pri nástupe na MD
v januári je to 1084,55:31
vo februári 1084,55:28
...
v júli xxx nové maximum :31 ---

dadusa2
26. feb 2010

lubica69 este raz diky moc si mi pomohla