Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
30. apr 2012

@celi
Môj názor, ak nastúpiš do zamestnania skôr, pred koncom DNP, tak materská z OL z DNP Ti vznikne. Ale to by si musela byť v práci až do nástupu na materskú, resp. do nástupu na PN a na materskú.

sherny
30. apr 2012

Ahojte.chcela by som vas poprosit o radu.ako mam zrusit dnp? Vypisanim formulara priamo na urade alebo mozem aj e mailom abo telefonicky?dakujem za radu.

jucuska
30. apr 2012

Ahojte baby, mala by som na vás otázku...
Platím si DNP z maxima, termín pôrodu mám 27.7....som na absolventskej praxi do konca júna...lenže ja už v strede júna na materskú nastúpiť môžem- teda tých 8 týždňov pred termínom...
čo sa mi oplatí viac? zostať na absolventskej do konca júna za 190 eur, alebo nastúpiť na materskú za cca 720 eur?tých 8 mesiacov materskej sa počíta od tých 6-8týž. pred termínom? alebo začne plynúť tých 8 mesiacov, až keď na ňu nastúpim? teda by som nastúpila až v júli a tak by som si v júni ešte mohla zarobiť z abs. praxe a materská by mi trvala dlhšie tým pádom? dúfam, že som to zrozumiteľne opísala... 😅

liz_lemon
30. apr 2012

@jucuska 8 tyzdnov sa nastupuje zo zdravotnych dovodov, nie je to na tvojom vybere
MD sa pocita od nastupu na nu, takze sa ti oplati ostat na absolventskej praxi, a na MD ist 6 tyzdnov pred terminom porodu

celi
30. apr 2012

@zalka ďakujem, na PN by som musela nastúpiť do tých 7 dní od ukončenia DNP, alebo hocikedy aj potom? Teda ak by som bola tehotná...

sisina1
30. apr 2012

Ahoj kto mi poradi platím DNP od novembra 2011 končí mi v auguste 2012 vtedy už budem mať tých 270 dní,ukončím to DNP.Ďalej platiť už nechcem. Nie som tehotná,ale mám 5 ročného syna,keby mi náhodou ochorel v auguste,keď su prázdniny a ja som na UP budú mi platiť?...alebo bude to podozrivé.Neviem dokedy mám tu lehotu.Ďakujem za radu.

zalka
30. apr 2012

@celi
v prípade tehotenstva je ochranná lehota 8 mesiacov, na PN sa dá nastúpiť kedykoľvek v tomto rozpätí.
Ak nebudeš tehotná, tak OL je len 7 dní. Ak by si nastúpila na PN na 10 deň tak už nesi v OL .

zalka
30. apr 2012

@sherny
musíš vypísať registračný list fyzickej osoby RFLO , a tam zaškrtnúť odhlášku z poistenia. Ináč sa to urobiť nedá. Mimochodom je to ten istý list, s ktorým si sa prihlasovala na DNP.

zalka
30. apr 2012

@jucuska
NO o materskú by si v pomernej časti prišla, nastúp na ňu 6 týždňov pred dátumom pôrodu. To je najideálnejší čas, nakoľko pri takomto nastúpení sa Ti nebude krátiť materská ak nastúpiš neskôr ako je 6 týždňov pred pôrodom, tak sa Ti bude krátiť.
Ak nastúpiš 8 týždnov pred pôrodom, tak zase budeš poberať kratšie materskú po narodení dieťaťa.

jucuska
1. máj 2012

@zalka a so sociálnou poisťovňou je to ako? kedy sa tam mám prihlásiť? alebo treba nejaké tlačivo?

jucuska
1. máj 2012

@zalka Ďakujem ináč za info 😉

sherny
1. máj 2012

@zalka dakujem za radu.a ten reg.list najdem aj na nete?

wewe1
1. máj 2012

Ahojte babenky, poradíte mi?
Chcem sa prihlásiť na DNP, som zamestnaná, plánujeme bábätko, chcem sa spýtať ako by to bolo keby som si platila tú najnižšiu sumu cca tých 120 € plat mám cca 450€ v čistom, oplatí sa mi to ešte vôbec? Koľko by som dostávala ? Vopred vám ďakujem za váš názor.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sherny
1. máj 2012

@liz_lemon dakujem moc 🙂

sherny
1. máj 2012

@zalka ahoj.chcela by som ťa ešte poprosiť o radu. Mám pre sebou formulár, vyplnila som to čo som vedela, ale ako mám udať, že to chcem zručiť? myslím dátumovo....

sherny
1. máj 2012

@zalka a ešte prosím ťa, dátum vyplnenia formulára je ten istý ako dátum zmeny? a to tam musím vypisovať aj vymeriavaci základ do všetkých tých 3 koloniek?dakujem moc za radu 🙂

lin123
1. máj 2012

@gapa dakujem za odpoved a este jedna vec, ked budem mat vypisanu PN od Dr. ma mi vypisat dve tlaciva, vsak?

lukinka00
1. máj 2012

@domeli ďakujem ti pekne za radu, konečne mi to niekto vysvetlil normálne tak, že som to pochopila 🙂

spanihelka
1. máj 2012

ahojte, potrebujem od vás radu 🙂 ak budem teraz na PN 2-3mesiace...potom zostanem tehotná tak bude materská počítaná z PN?
DNP si platím od januára 2012
ĎAKUJEM, prosím poraďte mi 🙂

poisonblu
1. máj 2012

@spanihelka PN sa nepocita do vymeriavacieho zakladu....

valerika02
1. máj 2012

Ahojte baby.
Asi ste to tu uz mozno preberali podobny pripad ako moj, ale predsa sa chcem opytat.
Od r.2009 som si platila DNP z vymeriavacieho zakladu 580eur, teraz v januari mi to automaticky zaniklo.
Zamestnana som od oktobra 2012, je to moje prve zamestnanie.
Momentalne som tehotna, termin porodu mam v decembri, takze ochrannu lehotu z DNP nestiham.
1.Ako mam postupovat aby som dostavala matersku aj z DNP? Mam sa prihlasit teraz na DNP a staci si platit len jeden tyzden?A potom mi zacne plynut ochranna lehota?
A pripadne ak budem PN-na rizikovom dostanem peniazky aj z DNP?
A aby som dostavala matersku od zamestnavatela musim byt v case nastupu na matersku zamestnana?

liz_lemon
1. máj 2012

@valerika02 materske vyplaca socialna poistovna, nie zamestnavatel

valerika02
1. máj 2012

🙂 no vidis, to mi vypadlo 🙂 taka podstatna vec 🙂
Takze musim mat tych 270 dni za posledne dva roky pred nastupom na MD?
A tych 270 dni musim mat zvlast za DNP a zvlast zo zamestnania?
A ako sa tie dni rataju? to len pracovne dni? ci cely mesiac ako je?

gapa
1. máj 2012

@lin123
ak si uplatnuješ nárok na nemocneské z dvoch nem.poistení, tak áno.

zalka
1. máj 2012

@jucuska
Nerozumiem na čo sa pýtaš, ale lekár Ti vypíše pre SP materské...

zalka
1. máj 2012

@sherny
vypisuješ len tie poistenia ktoré chceš zrušiť. Ak si mala len DNP tak vypíšeš VZ len na DNP, a k tomu dátum. Ak si mala balík tak vypíšeš všetky 3 poistenia.
Dátum vzniku, resp. zániku sa nemusí zhodovať s dátumom vypísania formulára. Ja formulár vypíšem dnes 1.5.2012 ale vznik alebo zánik povinnosti si určím napr. na 5.5.2012 .

zalka
1. máj 2012

@wewe1
No tak musela by si to minimum platiť minimálne 9 mesiacov tj. 119,66 * 9 = 1076,94 eur.
Materská je vyplácaná 34 týždňov tj. cca 8 mesiacov * cca 220 eur = 1760 eur materská .

V zisku by si bola len 683,06 eur. Oplatí sa ti to?

Ak by si zmenila pracovné miesto, a mala novú prácu a potom by si otehotnela. Tak by sa čosi dalo riešiť lacnejšie ako je balík poistení v tvojej momentálnej situácii.

zalka
1. máj 2012

@valerika02
270 dní musíš splňať za každé poistenie zvlášť.
Teda 270 dní zamestnanie
270 dní DNP.
Ak Ti zamestnanie trvá, a ty si otehotnela teraz a neprepustia ťa tak podmienku 270 dní splníš, ak ťa zo zamestnania prepustia pred uplynutím 270 dní tak to je potom väčší priekak lebo budeš mať nárok len na jednu materskú, bud zo zamestnania alebo z DNP. .
Ak si založíš DNP z minima, na týždeň a potom ho zrušíš, vznikne TI ochranná lehota, nakoľko pri zániku poistenia si bola tehotná.

Ak by si šla na PN, tak budeš mať potom nárok na PN zo zamestnania a aj na PN z DNP, lebo tam máš dosť dní poistenia.