Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
5. máj 2012

@jahody11
ak máš dnp od 5.8.11 ukončené 26.1.2012 a od 27.1.2012 z vz 700eur (to nie je zmena! ale nové prihlásenie, pozor na to, ked sa pýtaš, je to zlá info) a pn vznikla 16.4.2012 a predtým nemáš žiadne ukončené nem.poistenie, tak nárok z dnp na nemocneské ti nevznikne, lebo nemáš splnených 270dní nem.poistenia dva roky pred vznikom pn (5.8.11-15.4.2012 je menej ako 270dní) a musíš platiť dnp aj nadalej.

ak si mala predtým nejaké ukončené nem.poistenie a máš splnených 270dní dva roky pred pn, tak nárok na nemocenské z dnp vznikne z minima (ak nemáš dlhy) a za obdobie počas poberania nemocneského z dnp platiť dnp nemusíš.

ptp máš 11.11.2012, teda nástup cca koncom septembra, zač.okt., teda dovtedy 26týž. uplynie a matesrké bude z vym. základu čo platíš (ak nemáš súbeh nem.poistení, ktorý prekračuje max vz 1153,5eur)

jahody11
5. máj 2012

@gapa 270 mam splnene, to mi uz poslali ze mi uznavaju len som nevedela , ze ak je odhlasenie a prihlasenie, tak sa nepocita z toho, co som platila predtym ale ze je to z minima ☹

dakujem za vysvetlenie 🙂

gapa
5. máj 2012

@jahody11
ak pred vznikom pn si bola dnp menej ako 26týž. (ráta sa od poslendého prihlásenia, tj. poslednej prihlášky), tak je pn minimálna.

jahody11
5. máj 2012

@gapa ano lebo v jan. som sa odhlasovala a prihlasovala a neviem ci sa bude dat po uplynutí 26 tyzdnov zrusit PN a dat nova :-/

betuska30
5. máj 2012

ahojte kocky, ja by som Vas chcela poprosit o radu...dnp mi konci 31.5. momentalne som na RD, stale evidovana u zamestnavatela, nastup na matersku mam 19.8. S hrozou som zistila, ze ak si od 1.6. nebudem plynule platit ale teraz uz cely balik, tak tym, ze mi dnom nastupu na MD vznikne nem. poistenie u zamestnavatela nedostanem matersku z DNP. Ak by som teda sa 31.5. prihlasila na zvysne poistenia a od 1.6. nastupila na Pn az do nastupu na MD, nemusim platit DNP pocas PN? Zaroven sa chcem opytat, ako je to s rodicovskym? Mam si ist nahlasit PN na urad prace a pozastavia mi rodicovsky? Dakujem, za odpoved, lebo som z toho dost nestastna, ze kvoli tomu, ze som zamestnana som v takejto nevyhode a napriek tomu, ze mam vsetko zaplatene, nemusim vobec dostat matersku z DNP... ☹

zalka
6. máj 2012

@betuska30
No naozaj si tie hrozné veci našťastie skoro zistila. Takže deň pred koncom DNP sa musíš nahlásiť na ostatné poistenia, aby bolo poistenie nepretržité.
A ak pôjdeš na PN tak poistenie z DNP platiť nemusíš nakoľko z toho poistenia Ti vznikne nárok na nemocenskú dávku. Nikam sa hlásiť nemusíš, budeš normálne ďalej poberať rodičovský až do nástupu na materskú, bezohľadu na to že si na PN.

maca44
6. máj 2012

ahoj chem sa spýtať od 13.7.2011 si platím DPO, 270 uplynlo 7.4.2012, som zamestnaná prac.zmluvu má do konnca tohto roka, som tehotná termín pôrodu 30.6.2012. momentálne som od 27.4.2012 na PN, budem mať nárok na matersku aj ako zamestnanec aj ako DPO, alebo treba si ešte platiť dalej DPO, nakolko už mám splnených 270 dní, musela by som sa asi znovu prihlásiť a platiť už po novom???

betuska30
6. máj 2012

@zalka dakujem za odpoved, som z toho hrozne nestastna, lebo mam uz 2 deticky a ide leto a vobec som si to takto nepredstavovala....navyse neviem, ci ma lekar vypise, v poslednej dobe sa nam totiz "super" dari (akoby islo vsetko proti nam), ale pri predstave, ze by som mala platit niekolko stovak mesacne... je mi z toho smutno...
Ten rodicovsky dostanem aj ked budem cely mesiac PN?

evickav
6. máj 2012

@gapa ahoj, chcem sa spýtať - som dlhodobo PN ešte zo starého pripoistenia DNP z maxima (od 23.1.2012),,, teraz som v 5 tt,,, dala som si aj nový balíček z maxima, ale teraz ho vlastne neplatím, aby som mala nepretržité poistenie,,, PN budem počas celého tehu,,, počas materskej sa platí ten nový balíček???
čo je teraz pre mňa výhodné? materskú by som mala mať z maxima ešte z min. roka asi vypočítanú,že?
nejak som stratila o tom prehľad,,, ďakujem

zalka
6. máj 2012

@betuska30 Ano rodičovský dostaneš aj ked budeš celý mesiac na PN toho sa neboj. No iné Ti neostáva ak chceš mať maximálnu materskú ☹

sisina1
6. máj 2012

@zalka a môzem aj s dietatom byt na PN aj ked v auguste su prazdniny a ja som na UP

sisina1
6. máj 2012

@sisina1 neviem co mam robit viete mi poradit?

zalka
6. máj 2012

@sisina1
a prečo by si nemohla byť cez prázdniny s dieťaťom na OCR . Ak dieťa potrebuje opateru tak máš na to nárok.

sisina1
7. máj 2012

aj ked som nezamestnana?Ja sa len toho obávam aby to nebolo podozrivé.

gapa
7. máj 2012

@evickav
ak si na pn od 23.1.2012 a budeš do nástupu na md a zaniklo ti zo zákona dnp 31-1-2012 a si sa prihlásila na balík od 1.2.2012 a na md nastupuješ v r.2012, tak materské sa ti vyráta z vz v r.2011, teda, ak si paltila v tom roku z maxima, tak z maxima.

ak niečo z toho nosedí, čo sa týka ukončenia dnp a vzniku od 1.2., tak to môže byť inak.

lucianak
7. máj 2012

@jahody11 Ahojky, ja tiež by som takto chcela, že po uplynutí 26 týždňov platenia dnp, by som chcela novú pn. teraz som už od marca pn, ale to mi zo socky budú platiť len z minima a ja si platím z viac.
Tiež premýšľam, či by vedela dokina tak spraviť, že napr., v piatok mi ukončí PN a od pondelka na novo. Po tých 26týž. Čo myslíš? Dá sa to tak?

jahody11
7. máj 2012

@lucianak neviem zatial, chcem skocit do soc. poistovne alebo poprosim mamku cislo na jednu pani co s tym robi u nas, je to jej kamaratka, a zavolam jej, asi zajtra, to viem ze nebude v praci... potom ti napisem ked sa nieco dozviem viac.

kocica43
7. máj 2012

@lucianak ahoj. ja som bola taky isty pripad. na socialke mi poradila, ze v piatok si mam dat ukoncit pn a v pondelok ist opät na pnku. zalezi od doktora, ci ti tak urobi. mne ta pani povedala, ze doktorka sa moze ohradit tym ze bolo uz dobre a ze v pondelok si prisla za nou ze sa stav cez vikend zhorsil.

jahody11
7. máj 2012

@kocica43 ja som si aj myslela, ze zalezi od doktora.... no myslim, ze ten moj nebude mat problem... teda dufam 😅 ale ja mam cas az do koca jula pomaly az vtedy mi ubehne 26 tyzdnov...
chceme brat hypoteku, tak snad sa to podari 😵

kocica43
7. máj 2012

@jahody11 ahoj kocka, inac gratulujem. a koho mas ty doktora? ja tiez chodim do SNV.

kocica43
7. máj 2012

@jahody11 a co idete kupovat? a robis niekde?uz som o tebe dlho nepocula.

jahody11
7. máj 2012

@kocica43 chceme byt, a robila som v Kika nabytok ale musela som koli tehu skoncit ... ale cerpem PN aj z nej aj DNP 😉 takze teraz oddychujem doma, kedze som znova na zaciatku krvacala...

kocica43
7. máj 2012

@jahody11 joj moja drzim palce. ja som uz tri krat mala ist lezat, ale nakoniec ma nenechali. to len moj doktor ma stale posielal. trosku ma pichlo a uz pisal odporucanie na hospitalizaciu. no uz sme v 37 tyzdni tak dufam, ze vsetko dopadne dobre. uz som ako melon nevladzem chodit. pribrala som pomaly 25 kil.

lucianak
7. máj 2012

@jahody11 Oki, dúfam, že poradia...

lucianak
7. máj 2012

@kocica43 No moja dokina je suprová, tak ak jej poviem sfleku, o čo ide a aké majú v socke podmienky, tak hádam nebude namietať a vypíše nový papier. Dúfam, že sa to takto bude dať urobiť, lebo by som nechcela prísť o peniažky.
Bude to naše prvé mimino a chcela by som pre neho aj modré z neba, ak sa dalo zohnať 🙂

jahody11
7. máj 2012

@kocica43 fu, dost teda 🙂 takze do SNV uz nechodis... inak kde si nakupovala tehu veci? treba mi na svadbu nejaky pekny biely top ale ani neviem, kam ist nakupovat.... inak ja mam dr. Krajnaka.

kocica43
7. máj 2012

@jahody11 tehuu veci? nikde jedny nohavice som si kupila aj to v sekaci. teraz nosim leginky a predlzene tricka. vsetko co som nosila aj predtym ( pred tehotenstvom). do snv chodim uz iba do poradne. do marca som chodila este aj do roboty ale od vtedy iba ked idem na poradnu tak zajdem ked potrebujem nieco. este mam dve veci rozrobene. chcela by som ich stihnut do porodu. aj tak väcsinou som doma robila.

kocica43
7. máj 2012

@lucianak ked mas takeho suproveho doktora ako ja tak problem nebude.

lucianak
7. máj 2012

@kocica43 V to pevne verím. Doteraz mi stále vyšla v ústrety, aj keď som nemala neviem aké požiadavky. Ale toto bude pre mňa taký tvrdý oriešok... radšej očakávam horšie. Ale verím, že mi vyhovie.

kocica43
7. máj 2012

@lucianak drzim palce