Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adkasmolka
10. okt 2012

ahojte maminy a zaroven odbornicky na tuto problematiku, mozno sa bude moja otazka opakovat, ak ano prosim prekopcite mi nato odpoved, aby som Vas tym zbytocne nezatazovala ide o toto:

Od 8.marca 2010 do 8.septem 2011 som si platila DNP max, z coho som dostavala max matersku.Po 8.septm.2011 som sa odhlasila. Potom som presla na rodicovsky. Som na materskej a popri tom pracujem na dohodu. Rozmyslame nad druhym babom a opat by som si chcela prilepsit z DNP. Chcem sa opytat, ako mam postupovat, citala som, ze uz sa to robi " po novom".. Spada do toho "noveho" aj nieco, ze som si platila DNP este po starom? Neviem, ako mam postupovat. Vdaka za Vase rady.

gapa
10. okt 2012

@lesik
ak budeš tehotná v čase ukončenia dnp (asi zanikne dnom 26.10.), tak je jedno, kedy pôjdeš na pn, ak ti do vzniku pn nevznikne nové nem.poistenie. Ak tehotná nebudeš, tak do 7dní po ukončení, tj. do 2.11.

gapa
10. okt 2012

@lesik
ak vznikne pn neskôr ako 7dní po ukončení dnp, potrebuješ od gyn. potvrdenie o tom, že si tehotná a aj si bola v čase ukončenia dnp, teda 26,10.

gapa
10. okt 2012

@hencidlo
pre up stačí kopia pn-ky čo dávaš na soc.poistovnu

gapa
10. okt 2012

@dnpo
je podstný plat za december, ak aj v dec, bol plat len 600 eur, teda v súčte si neprekročila max. v dec., tak zo zamestnania pn od 4tého dna cca 55% z 600eur (je to na mesiac) a z dnp tak isto 55% z vym. základu (ak platíš 20eur, tak mesačný vz je cca 20:0,044)

annanatalia
10. okt 2012

@janka9900 dakujem 🙂

olo
10. okt 2012

baby dnes som bola predlzit posistenie lebo 13 mi zanika takze od 12som pripoistila nemocenske a nezamestnanosti z max vymeriavaceho zakladu kedze som pn a nasledne nastupujem na materska kyzali mi zaskrtnut vsetky 3 policka je to spravne alebo som mala zaskrtnut len prve 2 poradte

apena
10. okt 2012

@gapa
Od konca januára si platím DNP, teraz koncom októbra mi skončí 270 dní. Rada by som pokračovala v poistení bez prerušenia, plánujem sa pár dní pred uplynutím 270 dňa prihlásiť na balík z minima. Keby sa mi podarilo otehotnieť a v priebehu ďalšieho roka 2013 aj porodiť, brala by som potom spriemerovanú materskú z platieb v roku 2012. Chcela by som poradiť, ako sa počíta ten priemer: z maxima: 28.1. - 23.10.2012, z minima 23.10.-31.12.2012. Koľko by som potom poberala materskú?
Ešte jeden dotaz, niekde som tu na to natrafila, ale nerozumiem tomu. Má nejaký vplyv na výpočet tej spriemerovanej dávky, keby som v priebehu novembra a decembra 2012 /mesiace, čo budem platiť z minima/ bola PN alebo na ošetrovnom? Ovplyvní to nejako výšku dávky, ktorú by som potom poberala? Ďakujem.

olo
10. okt 2012

@gapa-baby dnes som bola predlzit posistenie lebo 13 mi zanika takze od 12som pripoistila nemocenske a nezamestnanosti z max vymeriavaceho zakladu kedze som pn a nasledne nastupujem na materska kyzali mi zaskrtnut vsetky 3 policka je to spravne alebo som mala zaskrtnut len prve 2 poradte a ku kazdej mi kazali napisat datum 12.10

beti1
10. okt 2012

@janka9900 ďakujem, ešte taká otázka... musím sa prihlásiť potom do 8tt? ak by som sa prihlásila neskor, nemala by som nárok na materskú z DNP?

dnpo
10. okt 2012

@gapa dakujem za odpoved.to sa pocita decembrova vyplata ktora bola vyplatena v januari?ak by sa prekrocilo maximum v decembri tak je problem?dik

adkasmolka
10. okt 2012

baby PORADTE MI PROSIIIIM

ahojte maminy a zaroven odbornicky na tuto problematiku, mozno sa bude moja otazka opakovat, ak ano prosim prekopcite mi nato odpoved, aby som Vas tym zbytocne nezatazovala ide o toto:

Od 8.marca 2010 do 8.septem 2011 som si platila DNP max, z coho som dostavala max matersku.Po 8.septm.2011 som sa odhlasila. Potom som presla na rodicovsky. Som na materskej a popri tom pracujem na dohodu. Rozmyslame nad druhym babom a opat by som si chcela prilepsit z DNP. Chcem sa opytat, ako mam postupovat, citala som, ze uz sa to robi " po novom".. Spada do toho "noveho" aj nieco, ze som si platila DNP este po starom? Neviem, ako mam postupovat. Vdaka za Vase rady.

katrin31
10. okt 2012

prosim vas potrebovala by som taku mini radu..v pondelok idem na pn a neviem ci treba dve aj ked som na rodicovskom..asi nie ze? len ma dnes kamoska zmiatla ze treba aj tak dve..ale logicky mi to nejde dokopy..a druha otazka, dnes mi vyratali kolko by som za ten novy balik mala platit..ale tym ze pojdem na pn tak to budem platit len za dva dni..otazka je ci to mam zaplatit radsej ze cely mesiac a potom mi to vratia alebo si to mam vyratat a zaplatit presne..

gapa
10. okt 2012

@apena
áno ovplyvní, bude vyššia materská potom (lebo počas poberania nemoc. z dnp neplatíš poistné a ak budeš platiť menej dní z minimálneho vz, tak priemer bude vyšší)
výpočet približne 9mesiacov x maximum + (2x minimum) deleno počet dní v tomto období x 65% ti bude cca mateské na 1den

gapa
10. okt 2012

@olo
pokial viem, info z centrály je inak, malo sa len dôchodk. a v nezam., ale snád to u nich robia inak a bude to nepretržité

gapa
10. okt 2012

@dnpo
áno, znižuje sa vym.základ z dnp

dnpo
10. okt 2012

@gapa ale max. PN by mala byt ci nie?

gapa
10. okt 2012

@dnpo
nemusí, ak bola výplata /hrubá mzda za dec (vyplatená v januári) napr.900eur, tak z dnp sa na výpočet nemocenského berie len vz cca 216eur a z toho nemoc.lebo 116,75-900 (maximum bolo tuším 1116,75eur min. rok)

janka9900
10. okt 2012

@beti1 poistenie musi trvat min. 26 tyzdnov a na matersku musis nastupi 6 tyzdnov vopred. ked sa prihlasis do 8tt, tak to vychadza len tak tak 😉 .... 8+26=34. tyzden, v ktorom musis nastupit na matersku...

janka9900
10. okt 2012

@pandorka27 mas tieto dve moznosti- pokracovat alebo nechat zaniknut a prihlasit sa, ked zistis, ze si tehu.
vzhladom na to, ze platis len z minima, tak by si to mohla nechat zaniknut a prihlasit sa az ked zistis, ze si tehotna. hned by si mala narok na min. PN a nasledne na min. matersku, neplatila by si nic. asi by bolo zbytocne teraz platit 120€ 😕 ... ale opakujem sa, neviem, ci nezmenia zakon. koncom roka, ak nebudes dovtedy tehotna, tak tu nakukni, ci sa nahodou cosi nemeni a uvidis co dalej... 😉

dnpo
10. okt 2012

@gapa ale myslela som z obidvoch spolu max PN .este raz srdecna vdaka

janka9900
10. okt 2012

@olo mala si zaskrtnut iba dve posledne, ale niekomu z poradne odpisali, ze nevadi, ak pracovnicka v sp kazala zaskrtnut vsetky tri, bude sa ratat poistenie ako nepretrzite 😉

gapa
10. okt 2012

@dnpo
aj ja som to tak myslela ako som napísala, nemusí, záleží na vz zo zamestnania v dec.

dnpo
10. okt 2012

@janka9900 ja som mala vsetky kolonky z datumom a VZ a rata sa mi ako nepretrzite,

janka9900
10. okt 2012

@dnpo odpisem ti namiesto gapy, uz sa mi rozjasnilo 😀
ked si mala cely rok v praci plat cca 600€ a na konci roka s odmenami cca 900, tak VZ z prace budes mat nieco malo cez 600€- berie sa cely rok 2011.
DNP si si zalozila v decembri, kedy si mala plat 900 a VZ z DNP sa ti doratal do max. 1153€, co je 1153-900=253€.
je jedno kolko si platila po 31.12.2011, berie sa len VZ z decembra.
takze dokopy budes mat VZ z DNP (253€) a z prace(nieco malo cez 600€), takze sa ti bude ratat materska v novembri 2012 z VZ cca 853€.
keby si sa prihlasila na DNP az v tomto roku od 1.1., bral by sa VZ za vsetky mesiace do nastupu na matersku a ak by plat bol v tomto roku rovnaky ako minuly rok, materska by bola priblizne max.
... zisti kolko si mala hruby prijem za december 2011- januarova vyplata. tak zistis, z akeho VZ sa ti bude ratat MD z DNP 😉

dnpo
10. okt 2012

@janka9900 nejedna sa mi o matersku ale PN

janka9900
10. okt 2012

@dnpo 😉 z poradne pisali, ze by sa mali skrtat iba dve posledne, ale nevadi ak sa zaskrtnu vsetky tri.
na kazdej pobocke povedia inak, tak to beru asi tak, ze je jedno, kolko koloniek zaskrtnutych, hlavne, ze dochodkove aj v nezamestnanosti je zakrtnute 😉

janka9900
10. okt 2012

@dnpo aha 😉 aj tak plati to iste 😉

olo
10. okt 2012

@janka9900 no nic idem pisat na centralu kym nie je neskoro potom dam vediet neviete tam nahodou mail dakujem

olo
10. okt 2012

@gapa dakujem vsade inac maju chaos