Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
16. apr 2010

klaudika,
Doklad pre SP vystavuje vždy lekár. T.j. vystaví ti jednu PN a neskôr mu povedz, že ty máš aj DNP, či ti môže vystaviť aj neskôr druhú PN. Ale nezaručím ti postup, toto písali mamičky, nemám skúsenost.

gapa
16. apr 2010

leontinka,
treba si o DNP prečítať viac, vid link na blog p. Mihála na strane 94 v tejto téme. Unikajú ti pojmy rozhodujúce obdobie a aj 26týždnov od posledného prihlásenia do požiadania o dávku. To pri tých 5mesiacoch nestihneš a je absolútne jedno (podla teraz platných zákonov) z čoho si platila DNP predtým, ked už nem.poistenie netrvá a ani ochr.lehota z neho.

gapa
16. apr 2010

leteku,
myslílm že v mojich posledných odpovediach pre ostatné baby si nájdeš aj odpoved pre seba.
A samozrejme môžeš nastúpiť na MD/požiadať o materské hned den po ukončení PN/poberania nemocenského.

klaudika81
16. apr 2010

gapa dakujem si poklad 🙂

leontinka1981
16. apr 2010

dakujem Gapa...a este co si myslis o tom ze sa v mediách hovorí o zrušení DNP????su to len bludy pred voľbami?

siminks
16. apr 2010

Ahojte baby,Gapa vidím že tu tu poradíš viacerým ja sa v tomto moc nevyznám potrebovala by som poradiť
v 22.4.2008 som porodila dcéru predtým som bola dobrovolne nezamestnaná avšak som si platikla minimum tých 270 dní takže nárok na materskú som mala a ešte som na materskej vlasdtne až do troc okov dieťaa,medzitým teda presnejšie teraz cez leto by som chcela zostať tehu musím si znovu platiť 270 dní?tak mi povedali na sociálke... 😒 a ked nestihnem porodiť do apríla a porodím dajmetomu v maji alebo júni potom čo tie dva mesiace?a ešte som chcela vedieť čo sa v mojom prípade oplatí platiť z minima alebo z maxima? DAKUJEM ZA ODPOVED 🙂

deniska30
16. apr 2010

Gapa ďakujem 🙂 áno dostala som 58,6 EUR, dnes som volala aj kvoli tomu na sociálku a pani bola normálne že ústretová ochotná a milá (čo teda tam nebýva zvykom) a pekne mi to vysvetlila... a presne je to kvoli tým 26 týždnom... že ešte neuplynuli tak preto, po tej dobe už mi to bude vyplácané z vymeriavacieho základu.
Este raz dakujem 🙂

lalia21
16. apr 2010

dobrý večer pani Gapa-chcela by som od vas len jednu odpoved a budem vdačna ak mi odpoviete:od 1.2.2008 do 31.1.2009 som bola zamestnana. Teraz som nezamestnana.Od 15.3.2010 si platim DNP z maxima a 270 dni mi vychadza zhruba 15.12.2010-chcem sa spýtať ak by som porodila o týžden skôr pred tymto datumom-prirátal by sa mi ten tyžden chybajuci z obdobia ked som bola zamestnana??a mala by som potom narok na maximalnu matersku tak ako som si platila 47,70eura??alebo by mi to ten chybajuci týžden pokazil a aj keby sa to doplnilo z toho obdobia v praci-tak by mi nevyšla max.materska??dakujem ak mi viete poradiť-som z toho trošku zmätená,snád Vás tým neotravujem-viem že každy den odpovedate na vela otazok 😔

katka888
17. apr 2010

siminks, nepises, do kedy si si platila DNP. resp. kedy si ho zrusila.

katka888
17. apr 2010

lalia, kukni stranku: http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/materske... ...
na uznanie naroku na matersku a nasledne zvyseneho rod prispevku sa berie k DNP do uvahy vramci tych pozadovanych 270 dni v obdobi dvoch rokov spatne od datumu porodu akekolvek ine, uz ukoncene nemocenske poistenie, v tvojom pripade, nemoc poistenie z prace je ukoncene, ak dobre ratam.... / teraz som vstala / zmesti sa ti do obdobia 2 rokov, ak rodis v decembri, preto ti vyjde tato podmienka.
zaroven musis splnit z DNP podmienku min 26 tyzdnov byt poistena z DNP pred nastupom na matersku / cize nie datum porordu ako v prvej podmienke / , ak to nespnis, vyplatia ti 55% nie z VZ, z ktoreho platis odvody, ale z min VZ.

siminks
17. apr 2010

Kati no DNP som platila až pokiaľ som nešla na materskú asi tie dva týždne pre pôrodom potom,priniesla som papier na sociálku od Dr a potom už nie....

katka888
17. apr 2010

siminks,
kedze si v poslednych dvoch rokoch nepracovala a kedze ti DNP , ktore si mala, skoncilo ak dobre kukam, pred dvoma rokmi, potrebujes sa znova prihlasit na DNP tak, aby si do datumu porodu bola poistena min 270 dni. sama si urcis VZ, materska sa ti vyplati 55% z VZ / vysku min a max VZ mas na stranke soc poistovne, max VZ sa meni tusim k 1.7. / , mesacne platis odvody 4,4% z VZ, ktory si urcis.
mimochodom, odhlasila si sa z DNP?
a ak budes mat nastup na matersku v roku 2011, berie sa ti ako rozhodujuce obdobie rok 2010, takze sa prihlas z maxima a po 1.1.2011 / po 6tich mesiacoch majskor - neviem, kedy zacnes platit / si to zmen na minimum, ale formou zmeny, nie zrusenia a zriadenia noveho, lebo zaroven musis splnit aj podmienku, pred nastupom na MD byt v kuse poistena 26 tyzdnov.
ak mam niekde chybu, verim, ze ma tu opravia, napr gapa ti vie upresnit dane info

gapa
18. apr 2010

lalia,
je dobre, že si sa prihlásila na DNP do 15mesiacov od ukončenia predchádzajúceho nem.poistenia, t.j. ukončenie ročného prac.pomeru 31.1.2009 a prihlášenie na dNP 15.3.2010, Takžae ty stále splnaš podmienku 270dní, keby si ajporodila teraz. Ale od prihlásenia do nástupu na MD ti musí uplynuť aspon 26týž, aby bola materská rátana zo skutočného VZ, t.j. z maxima. Tj je to OK podla teraz platných zákonov, lebo ako píše katka, dni ukončeného zamestnania dva roky pred pôrodom možno bez problémov prirátať ku dnom trvajúceho DNP.

nelynka
18. apr 2010

ahojte, mám otázočku..
Je možné platiť si DNP pokiaľ som zamestnaná v ČR? Na SK mám stále trvalý pobyt.
Ďakujem

severankasr
18. apr 2010

dobry vecer prajem, neviete mi poradit? ste niektora v takejto situacii? od februara som na rodicovskom prispevku. mam jedno dieta. predtym som pracovala na dobu neurcitu posledne 4 roky. mam si platit dobrovolne nemocenske poistenie? totiz ak by sa mi nieco stalo a musela by som byt napriklad hospitalizovana v nemocnici... dakujem za informaciu.

siminks
19. apr 2010

Kati dakuje za info,ma sociálke mi povedala že som odhlásená,lebo si už neplatím ale pojdem sa ešte raz opýtať a ak som dobre pochopila mám si dať maximum a potom po 6mesiacoch to dať zmeniť na minimum?

katka888
19. apr 2010

siminks,
prihlas sa tak, aby si do datumu porordu mala splnenych 270 dni .- tj este pred otehotnenim a rataj s rezervou, ak by si porodila skor. tento rok si plat z maxima, buduci rok, kedze sa ti z neho nebude ratat materska, bude z toho roku, tak bud. rok si zmen na minimum. na mínimum sa da zmenit najskor po 6 mesiacoch. pozozr, nerob zmenu ukoncenim a znovupoistenim, lebo by si nesplnila podmienku 26tyzdnov poistenia v kuse do nastupu na matersku.

katka888
19. apr 2010

siminks, joj a este si over, ci si odhlasena, lebo ak prestanes platit a sa neodhlasis, a poistenie ti trva / neplatenim automaticky nezanikne / tak aby si tam nemala nedoplatky. asi by ta uz vyzvali, ale over si to

luna22
20. apr 2010

neviem, či to chápem, ale DNP sa môže sčiťať aj s normalným poisteným zo zamestania ak bolo ukončené do 2 rokov ? A potom výdnde tých 270 dní? A potom som normalne pracovala. Lebo také niečo mi napísala soc.poisťovňa.

gregi11
20. apr 2010

Ahoj Gapa. Mala by som na teba jednú otáku. Poberam RP a platím si DNP viac ako rok. Chcem sa spítať keď mám PN od
3.4.2010 a napríklad do 15.5.2010 mám nárok na RP z a mesiac apríl a máj????? Veľmi pekne Ďakjujem za odpoveď. Pekný deň.

h.a.i.n.y
20. apr 2010

Ahojte. Kedy si mam zacat platit DNP ak sa chcem vypisat na marodku na zaciatku tehotenstva? Staci si ho platit 270 dni pred porodom alebo 270 dni pred nastupom na marodku?

h.a.i.n.y
20. apr 2010

resp. ked chcem dostavat peniazky aj z DNP pocas marodky ....

epaula7
20. apr 2010

ahoj gapa,

chcela by som sa ta spytat, ze ci to oslobodenie od platenia na DNP plati len pocas materskej, alebo aj pocas poberania rodickovskeho prispevku ? nieco som pocula o tom, ze to oslobodenie trva do dvoch rokov.

ak o tom nieco vies, tak by som ta poprosila o radu

dakujem velmi pekne uz vopred

luna22
20. apr 2010

a ešte DNP ti platí aj keď si PN? 26 týždňov sa platí pred nástupom na matersku, tak?

mata84
20. apr 2010

Ahojte, aj ja mam zo par otazok, ak niektore viete, prosim odpovedzte mi..momentalne som na rodic.dovolenke, kt.mi konci v januari 2011..od 8.3 som sa prihlasila na DNP, platim si max. co je myslim 47,7 €..na buduci rok by som chcela ist opät na matersku...chcem dostavat tu najvyssiu matersku...otazka znie, ci si mozem zmenit po pol roku platenia DNP z max. na minimum...ci mi to neovplyvni vysku materskej..chcem mat tu najvyssiu..alebo si mam stale platit az do porodu tu max.DNP...ak budete niektora taka zlata, odpovedzte mi...dakujem pekne..pekny dnik prajem 😵

leontinka1981
20. apr 2010

Ahoj Gapa. mam na teba este otazku. som zamestnana. je pravda ak by som chcela dosiahnut max.matersk. staci sa mi niekde zamestnat na dohodu (u znameho príklad) na 1 mesiac z rozdielu max a minima.a dosiahnem maximalnu matersku? alebo ako dlho by som musela byt niekde aj na dohodu aby som ju dosiahla. na matersku by som isla az v roku 2011. alebo by sa stacilo na dohodu zamestnata tesne pred odchodom na matersku. a ako by to bolo keby som musela ist na rizikove tiez by mi pomohlo sa zamestnat na fiktívnu dohodu niekde?????to mi poradila kamoska ale nezda sa mi to tak sa ta pytam.......

dakujem

katka888
20. apr 2010

mata, ak nastupis na matersku v roku 2011, pre urcenie vysky materskej sa ti ako rozhodujuce obdobie bude brat rok 2010, tzn VZ za cele obdobie 2010 z ktoreho si si platila DNP. rok 2011 uz nie je podstatny, tzn od 1.1.2011 si mozes znizit na minimum . zmenou, NIE ZRUSENIM A NOVYM UZATVORENIM - to by si nesplnala podmienku 26 tyzdnov.
takze rok 2010 platit maximum, rok 2011 minimum. ale pozor, ak by si nastupila na matersku v roku 2012, berie sa ti ako rozhodujuce obdobie rok 2011 !!!

mata84
20. apr 2010

Katka...pochopila som...dakujem velmi velmi pekne..si zlata..este raz dakujem 😉

katka888
20. apr 2010

keby nieco, pytaj sa, urcite ti tu niekto poradi 🙂

nelynka
21. apr 2010

ahojte tak zatial nikto nereagoval tak sa skusim opytat este raz..
Je možné platiť si DNP pokiaľ som zamestnaná v ČR? Na SK mám stále trvalý pobyt. A ako by to potom bolo s materskou? dostala by som ju z ČR alebo zo SK?
Ďakujem