Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
4. jan 2013

@tinara23 ahoj, nevadi, ked si mala 3 mesiace vyssi plat, dolezite je, aby si teraz v januari nezarobila za tych par dni viac, ako je max. denny VZ;) .... teda za 7 dni, co nebudes PN by si nemala zarobit viac ako cca 280€, aby ti vysiel aj nejaky VZ z DNP;) ... ak sa mylim, baby ma opravia;)

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
4. jan 2013

@blankaj v čase skončenia DNP si nebola tehotná, tak nárok na MD z DNP ti nevzniká. A čo robiť, prihlás sa na DNP na 7 dní z VZ 393 potom to zruš. Vznikne Ti OL , a pred MD sa opäť prihlás na DNP a po MD pred nastupom na RD to DNP zruš lebo by si sa nedoplatila.
MD z DNP z VZ 393 eur by bolo cca 255 e.

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
4. jan 2013

@blankaj aj v pondelok sa môžeš prihlásiť na 7 dní , od pondelka do nedele , založíš DNP, potom zrušíš ... VZ 393 eur , a platí sa 35,15% z VZ za deň cca 4,50 eur .. takže za 7 dní zaplatíš bajočko 31,50 eur ...
a ak by si potrebovala ísť na PN v čase od skončenia DNP po nástup na MD ... tak treba len potvrdenie od lekára že si tehotná a budeš mať nárok aj na PN z DNP.

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
4. jan 2013

@blankaj pred MD deň dva, a nezabudnúť zaplatiť odvody ... a potom nezabudnúť zrušiť DNP po skončení MD, pred nástupom na RD:
A VZ aký si dať pred MD, ak plánuješ po MD hned ísť na PN tak VZ si môžeš dať 1179 eur, ak nemáš také plány tak VZ 393.

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
4. jan 2013

@blankaj bola? máš výpoved? treba dávať presné info, lebo potom sa motáme dokola ... a môžem poradiť zle ...
a výšku čo treba platiť som ti napísala už vyššie prečítaj si ešte raz čo ti píšem .....

papalinka7
4. jan 2013

ahojte baby mam taku dilemu.. snad mi niektora pomozete:

od 1.6.2012 do 23.12.2012 som bola zamestnana a hruby plat som mala 600 eur, od 24.12. do 2.1.2013 som si zaplatila iba zdravotne poistenie (lebo v mojej praci to tak riesili kvoli poctu ludi, takze sme ostali nezamestnani) a od 3.1. zase robim dalej za 600 eur a zmluvu mam do 20.12.2013.. zistila som prave ze som ostala tehotna a termin porodu by mal byt v polovici septembra..

myslite ze mi bude chybat na matersku to obdobie co som bola len na zdravotnej a neplatila som si to dobrovolne socialne?lebo 270 dni mam odrobenych kym pojdem na matersku..

a este by som sa chcela spytat ze ako to je s vyskou materskeho a ohladne toho prihlasenia na doborovolne nemocenske????ked sa na to prihlasim - kedy teda?tak budem mat matersku 65% mojho platu + 65% z toho poistneho?
dakujem za odpoved, Peta

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
4. jan 2013

@papalinka7 To obdobie čo si bola dobrovolne nezamestnaná ti chýbať nebude,
a čo sa týka DNP, ak si predtým nemala iné zamestnanie alebo si neplatila DNP tak tebe DNP nepomôže lebo nebudeš mať z každého poistenia 270 dní. Takže len MD zo zamestnania ...

zalka
4. jan 2013

@blankaj áno to čo platíš do SP sú odvody.

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
papalinka7
4. jan 2013

@zalka a kedy by mi DNP pomohlo?keby som mala viac ako 270 dni z neho?

zalka
4. jan 2013

@papalinka7 hm... áno, ale ty si mala prerušenie poistenia po 6 mesiacoch .. a kedže už si tehotná, tak to znamená toľko, že ak aj by si si založila DNP tak by si to nestihla, jedine.

Možno by šlo to urobiť tak trošku divoko :
z prvého zamestnania máš 206 dní, k tým potrebuješ ešte64 dní .. takže ak by si sa pondelok 7.1.2013 nahlásila na DNP a 12.3. 2013 by si ho zrušila. To by si mala 270 dní ...
A keby si 13.3 zase založila DNP a to by sa Ti prirátalo k tvojmu novému PP ... ja viem znie to komplikovane, no podla mna toto by bola jediná šanca ako získať MD z dvoch poistení ... a ešte potom pred MD opäť zrušiť DNP .. a na další deň založiť nové DNP ...

papalinka7
4. jan 2013

@zalka a toto sa da aj cez internet?alebo treba ist na pobocku?a kolko by ma to vyslo to DNP mesacne?a DNP mozem platit aj ked mam teraz uz inu pracu?

zalka
4. jan 2013

@papalinka7 to treba ísť na pobočku vypísať RLFO, a DNP sa platí 35,15% z VZ , takže pri VZ 393 eur je výška platby 138 eur cca ...
pozri oplatí sa ti takto šaškovať? MD budeš mať zo zamestnania cca vo výške 390 eur ... MD z DNP by ti to zvýšila o cca 255 e. Ak by to vyšlo čo som napísala.

papalinka7
4. jan 2013

@zalka neoplati 🙂 len som chcela vediet aj iny nazor, aby som nelutovala potom a hlavne ci mi nebude tych 10 dni co som bola nezamestnana chybat.. 🙂 dakujem za tvoje odpovede

zalka
4. jan 2013

@papalinka7 nie určite ti to chýbať nebude ... SP skúma či máš ku dnu pôrodu 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch a nemusia byť v celku ...

lylkatomaskova
4. jan 2013

Ahojte ..Som tu nová a hádam si aj ja podebatím🙂

sunshine85
5. jan 2013

Baby,nie je mi este celkom jasna jedna vec-materska sa vypocitava z hrubej mzdy za predchadzajuci rok,ale keby sa teoreticky od zajtra prihlasim na DNP,otehotniem a aj porodim v tomto roku,tak sa to bude brat do uvahy pri vypocte materskej aj ked sa to udialo v tomto roku??????

henky
5. jan 2013

@domeli @janka9900 JAsne-rozumiem. Nech je na PNke stale-az do materskej..a popri tom- nech sa nahlasi na soc.poist na "novy" balicek z maxima- ktory si vlastne aj tak platit nebude-kedze bude stale na PNke.... A co sa tyka jej terajsej PN-je doteraz u obvodnej lekarky-a napr. k zajtrajsiemu dnu-nech je od gynekologa- aby tu PN mala nepretrzitu...tak?
A este jedna otazka- k mojej osobe 🙂 ..... termin porodu mam 4.3...som teraz na PN od obvodnej lekarky a nastup na matersku mam 6tyzdnov dozadu- /takze 20.1/..... Potrebujem teda od obvodnej ukoncenie PNky k 19.1 a od gynekologa nastup na matersku 20.1...to mam zaniest na socialku-a hotovo....tak?.....a este musim zaniest papier o zacati materskej na urad prace/kedze som na rodicaku- aby mi zastavili vyplacanie rodicaku na synceka/-tak?.......juuuuj- este ze vas tu mam :-*

zuzu3743
5. jan 2013

chcela by som sa poradiť to ako sa da PN-kovať nepretržite . ked teraz marodujem u obvodneho a chcem pokračovať u gynekologa . to my obvodny neukonči marodku ..nechapem ako sa to da a diagnoza musi byť ta ista potom alebo ina VDAKA

ivanat
5. jan 2013

Dobrý deň, chcela by som poradiť, ak sa prihlásim na DNP, budem mať splnenú podmienku 270 dní za posledné dva roky ale s prerušením rok a tri mesiace je v zákone stanovené koľko dní resp. týždňov musím mať počas tých 270 dní poistenia zaplatené?, lebo keď som bola poistená pred dvomi rokmi, tak som neplatila iba som bola na PNke a keď sa prihlásim teraz v januári budem mať do termínu nástupu na materskú zaplatených iba necelých 7 mesiacov - stačí to? Alebo musí byť platených celých 270 dni? Ďakujem.

domeli
5. jan 2013

@henky čo sa týka Teba, tak je to takto, ako píšeš. Čo sa týka prenesenia PN u švagrinky ku gynekológovi - to neviem, ako sa robí, s PN nemám skúsenosť. Isto ale viem, že min. 1 deň musí mať zaplatený z toho VZ - teda nesmie byť PN úplne až do nástupu na MD, ale aspoň 1 deä pred nástupom MD nech má "voľný" - t.j. nech ho zaplatí a až potom nástup na MD. To preto, aby jej mohli vyrátať materské zo skutočného VZ (teda z max) nie z minima.

domeli
5. jan 2013

@ivanat podľa teraz platného zákona, pokiaľ viem, bude stačiť 270 dní mať poistených, nie zároveň aj zaplatených. @janka9900 oprav ma, ak sa mýlim, lebo teraz už DNP od nového roka tak ostražito nesledujem 🙂

domeli
5. jan 2013

@sunshine85 v tomto prípade sa bude brať ako rozhodujúce obdobie pre výpočet materského obdobie odo dňa prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom nastúpiš na MD. Konkrétne: zajtra sa prihlásiš, v marci otehotnieš, v decembri porodíš, nástup na MD bude napr. v novembri, tak rozhodujúce obdobie pre výpočet materského z dobrovoľného poistenia bude obdobie 6.1.2013 -31.10.2013.

janka9900
5. jan 2013

@ivanat aj ja si myslim, ze je to tak, ako pise @domeli 😉

janka9900
5. jan 2013

@henky nech sa prihlasi svagrina cim skor- do 8tt najneskor z maxima 😉 PN-ku si musi preniest, nie ukoncit u obvodneho staru a zacat novu u gynekologa. bude pokracovat v starej PN u ineho dr., robi sa to bezne 😉 keby jej obvodny ukoncil a zacala by novu, musela by byt uz prihlasena na balik, aby mala narok na PN z DNP, ale bola by len minimalna.
a potom ako pise domeli, zaplatit aspon jeden den pred materskou 😉 ....
ty ides na MD v ochrannej lehote? ak hej, tak ked mas termin porodu 4.3.(pondelok), musis mat nastup na MD 21.1.(pondelok). ak ti poistenie trva, tak je to jedno 😉 a ano, ak nastupis 20.1., tak PN ukoncit 19.1., teda praceschopna budes od 20.1. 😉 ziadost o matersku a ukoncenu PN das na socialku.
a neviem ako sa nahlasuje ukoncenie poberania rodicaku na UPSVaR 😅 .. ti povedia, co treba 😉