Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzin78
6. máj 2010

dadulkaaa ahoj. dakujem za link, chcem sa ta este spytat, kedy si to potom tvoja sesternica ide znizit? asi az v januari 2011?

zuzanaca
6. máj 2010

callex....270 dní do dňa pôrodu nestíhaš ☹ , ibaže by si mala ukončené iné nemocenské postenie v priebehu dvoch rokov spatne.....

zuzanaca
6. máj 2010

zuzin78.....ak nastupis na matersku buduci rok, rozhodujuce obdobie pre výpočet materskej je tento rok (2010)....tak v januari 2011 si možeš podať zmenu na minimum (ak už uplynie 6 mesiacov od prihlásenia) 🙂

zuzin78
6. máj 2010

zazanaca este jedna otazocka, ak si v januari podam ziadost o znizenie, tak potom si to budem platit az do materskej, ? mozem vtedy ist na pNku, ak by som nestihla porodit kym, mi konci prvy rodicak? budem mat maximalnu? viem, ze ak splnim 270dni poistenia.

zuzanaca
6. máj 2010

zuzin78....môžeš ist na PN-ku, ak máš max. VZ, tak maximálnu.....a plať až do nástupu na matersku, prip. PN-ku. 😉

zuzin78
6. máj 2010

zuzanaca dakujem, tak uz tomu rozumiem. tak ja by som si asi nemala v januari menit vym.zaklad na minimum, ked chcem ist na PNpo 270 dnoch poistenia.

callex
7. máj 2010

zuzanaca...dakujem za odpoved. tak na buduce budem mudrejsia a vybavim to v predstihu. lenze ked clovek potrebuje pomoc lekarov nevie kedy sa to podari a dovtedy by som mohla len platit a platit.dost co peniaze idu do snahy o babo.

gregi11
7. máj 2010

Ahoj Gapa. Mám na teba otázku. Ak môžeš skú sa na to pozrieť. Ak teraz platím DNP maximum a od 1.7.2010 sa zvýšil tak mám automatický za júl potom zaplatiť viac, alebo je potrebné ísť na SP a požiadať o zvýšenie. Ďakujem . Prejem peký deň.

lastovic
9. máj 2010

čaute, chcela by som sa aj ja informovať za svoju kámošku. Je v 8. týždni, DNP si neplatila. Je zamestnaná 2,5 roka. Má ešte najaký význam prihlasovať sa na DNP? V práci zarába asi 330. Díky za odpoveď.

teodorka
9. máj 2010

lastovic nema vyznam

gapa
9. máj 2010

gregi,
ak si dnp najneskôr od 1.1.2010 alebo si urobila zmenu VZ najneskôr v decebri od 1.1.2010, tak môžeš podať zmenu VZ v juni s účinnosťou od 1.7.2010. nie je to automatické.

lul
9. máj 2010

ahojte, chcem sa spytat, co dalej - skoncila som matersku, ktoru som cerpala z DNP, co teraz? mam sa odhlasit/zmenit VZ alebo co by bolo naj? dalsie dieta zatial neplanujeme, mozno tak o 2 roky. poradte co robit, nechce sa mi platit z maxima. vdaka 🙂

kosta123
9. máj 2010

Baby je to pravda,že tu dobrú matersku z DNP sa bude čerpať 2 roky a nie pol roka ako doteraz??? to je asi pekná somarina že???

gapa
9. máj 2010

😀 😀

iba zvýšený RP 256eur sa poberá do dvoch rokov.

kosta123
9. máj 2010

gapa - no veď ja som to vedela len kamoška si to nedala povedať 😉

mariro
10. máj 2010

Ahoj gapa, v podstate si to uz zodpovedala Gregi,len sa chcem uistit.Ja sib platim DNP od 8.1.2010..termin porodu mam 6.12.2010,platim si DNp z minima,to mi postacuje.....takze ak od 1.7.2010 zvysia DNP ja mam podat zmenu na upravu min.poplatku k DNP,alebo odhlasit a znova prihlasit s novym vzmeriavacim zakladom.Nechcem si porusit plynutie 270 dni,aby som ziskala max.matersku.Porad prosim ta .Vopred dakujem.

anitab
10. máj 2010

ahojte,
trochu lepsie sa orientujem v tento teme aj vdaka prave Vasej diskusie, ale chcela by som poradit v mojom pripade. Prosim o radu Gapu aj ine dievcata, ktore vedia odpovedat. Bola som v Soc. Poist, no vysla som odtial este viac pomylena ☹ aj vdaka dost neochotnej a netrpezlivej pani...
Moja situacia: Som na rodicovskej do augusta 2011. Do toho datumu asi tak maj-jul 2011 by som chcela nastupit na druhu MD. Chcela som vediet aku vysku DNP mam platit a ci sa mi to vobec oplati platit na to ,aby som mala max. vysku druhej MD v tom buducom roku. Zamestnavatel mi povedal, ze mi potvrdi VZ 830Eur. AK sa to odpocita od sucasneho max VZ 1084,55-830= 254,55 dostanem rozdiel - je mensi ako min. VZ (tusim 319 povedali). Tak mi vyslo, ze mam platit DNP v min vyske 14Eur. Ibaze je som teraz trochu popletena, a neviem, ci to zbytocne neplatim...V Socialnej mi povedali, ze mi nevedia povedat, aku by som mala predpokladanu vysku MD, keby som neplatila DNP, ani ked si to budem platit. Viete mi poradit, ci pri tomto VZ sa oplati to DNP platit? VDAKA

lovelly26
10. máj 2010

Ahojte, som nejaka stratena v paragrafoch, tak by som sa vas rada spytala ci mi neviete poradit 🙂
Platim DNP od juna 2009 v min vyske ale este z 1034 Eur t.j. 13,20 mesacne. Matersku mam vyssiu vdaka DNP a chcem sa spytat, ci by som nemala zvysit sumu, a ci mi viete povedat z coho by mi vyratali dalsiu matersku. Na RD nastupujem az v septembri ale chceli by sme aj druhe babo a neviem ako sa rata nasledujuca materska.
Dakujem pekne 🙂

gapa
10. máj 2010

anita,
len tak zhruba som to vyrátala. Ak budú platiť zákony v znení ako teraz, tak ak budeš platiť DNP z minima, tak budeš mať materské za celú dobu poberania materského ( 28týž) vyššiu najmenej o cca 900eur alebo aj viac. To záleží, kolko dní bude mať kalend.mesiac, v ktorom na MD nastúpiš.

gapa
10. máj 2010

z 830eur
830:30 x55% x 196dní md

z 830 + dnp
1116,75:31 (ak nástup na MD v mesiaci s 31dnami) x55% x 196dní Md

resp. :30 dní

gapa
10. máj 2010

miraro,
neviem, či to bude u teba nejaký rozdiel. Ak sa ale odhlásiš a nanovo prihlášiš tak z dNp budú brať pre výpočet sumu miniim.podvodov, lebo nestihne do nástupu na MD uplynuť viac ako 26týž. od posledného prihlásenia. Ak dáš zmenu v júli s účinnostou od 1.8. (skôr nemôžeš), tak to asi velmi neovplyvní tvoj VZ, ked nastupuješ na MD predpokladám v oktobri, RO z DNP bude 8.1.-30.9.2010

gapa
10. máj 2010

😀 😀 😀
že minim. "podvodov" som napísala. Samozrejme malo byť ODVODOV.

gapa
10. máj 2010

lovelly,
v tvojich údajoch sa akosi nevyznám. Si protirečíš. Teraz treba na dNP platiť najmenej 14eur mesačne, to platí pre VšETKýCH!!!

anitab
10. máj 2010

Ahoj Gapa,
dakujem pekne za odpoved, ja som v tom vrtam uz dobre dve hodiny,a tiez som sa dopracovala k takemu rozdielu 🙂 to ma tesi, takze to DNP sa mi urcite oplati platit (900vs126Eur) 🙂 uz len v spravny cas otehotniet 🙂 ...tvoj vypocet je trochu komplikovanejsi na mna 🙂 ja som na to isla postupne a jednoduchsie, hlavne ze som k niecomu dosla ... inak velmi mi pomohol aj blog pana Jozefa Mihala, mozem len odporucit...no a ako som pisala aj tento blog ma dobre nasmeroval, co sa neda povedat o nasich uradnych insituciach...este raz dik !

leontinka1981
10. máj 2010

Ahoj baby toto bolo dnes na nete od pána Mihála.
Strana pritom v rámci zavedenia systému tzv. odvodového bonusu počíta so zánikom povinného nemocenského poistenia v súčasnej podobe, následkom čoho by už mamičky nemali nárok na materské zo Sociálnej poisťovne. "Aj bez materského štátna podpora dosiahne vyššiu sumu ako v súčasnosti," povedal Mihál.

zrušia alebo nezrušia DNP?????

leontinka1981
10. máj 2010

Aby som bola presna je to vytrhnute z kontextu a bolo to v sme: názov článku:SaS navrhuje pre mamičky s malými deťmi dávku 233 eur

gapa
10. máj 2010

to zavolaj nejakej veštici 🙂

leontinka1981
10. máj 2010

oprava aj v pravde to bolo.......

leontinka1981
10. máj 2010

no to by sme asi vsetci chceli vediet......ale ked uz si niekto plati a dlhodobo a zrusia to zo dna na den tak je to do jedu 😠

gapa
10. máj 2010

anita,
ma teší, že sme sa zhodli, no samozrejme je to cccca
som to rátala cez denné vym.základy a materské počas celej doby

v prvom prípade pravdep.vym.základ
v druhom cez maximálny denný VZ v mesiaci z 31dnami