Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petkakv
22. jan 2013

@zalka nie matersku mam 6tyzdnov pred terminom porodu co je od 28.12,termin mam mma 8.2.2013.mozo som pochybila ja ale aj tak si myslim ze je to nefér.hlavne ked som to s tou pani zo socialky riesila osobne a vedela vsetky info o mne aj datum nastupu.v roku 2011 som mala na paske len minimum cize 360eur,ja som si platila dnp zo sumy 800eur,ale ked spravne ratam mi to vychadza ved 800+360 je 1160.a to je predsa viac ako max.VZ 1153,5 eur.myslis,ze konala spravne ked mi to tak na figu vyšlo.prosím porad ak vies,dakujem moc

zalka
22. jan 2013

@petkakv no ved práve nejdem mi to do hlavy, ak berú rok 2011 ako VZ zo zamestnania, a kedže Ti vzniklo nové DNP v januári 2012 tak z DNP by mal byť VZ z roku 2012 . A kedže viem, že u známej pri neveste jej zle vyrátali DVZ tak mohli urobiť chybu ... každopádne by som napísala odvolanie . A žiadala prepočítať DVZ. Lebo aj oni sú ludia a mohli sa pomýliť.

A ako je rozdiel dostať 445 eur MD a 750 eur MD. Určite by som zašla na SP, a žiadala prepočítať. Alebo vysvetliť ako ktomu prišli neuspokojila by som sa s telefonickým vysvetlením.

zalka
22. jan 2013

@petkakv ešte ma napadlo .. ked píšeš že VZ zo zamestnania si mala v roku 2011 vo výške 360 eur, a minimum za rok 2012 DNP bolo 339,89 eur ... spolu 699,89 a z toho 65% je bajočko 454 eur.

Nazaložila si v OL nové DNP ? Pred nástupom na MD?

petkakv
22. jan 2013

@zalka co myslis prosíme ta tými poslednými dvomi otázkami.co je OL? Inak v roku 2011som bola zamestnaná az od februára,myslis ze to az mohlo tak ovplyvnit?ale každopádne sa tam na sociálku chystám,to rátajú oni ja ze majú na to systém.

zalka
22. jan 2013

@petkakv do systému to treba nahodiť a ak nahodia chybne tak ...
No z DNP si mala OL ochrannú lehotu, nezaložila si niekedy v decembri nové DNP?
Počkaj ... ako od februára? ... že PP ti vznikol 2/2011 ? To na to nemá vplyv lebo sa sčítajú VZ a tiež dni zamestnania. Takže ak som mesiac nerobila tak sa mi to nikde nenaráta.

petkakv
22. jan 2013

@zalka teraz som úplne na pochybách a rozum mi neda nechať to iba tak.hej v ochrannej dobe som keďže sno tehotná nič nové som si nezakladala.takže to je fuk ked som nerobila január.veru ty sa tomu vyznas ja mam dost nacitane ale k takýmto info sa človek ťažko dostane,a na socialke neporadia maju ludi na haku.

zalka
22. jan 2013

@petkakv áno je to úplne jedno ak si nerobila v januári.... tvoj VZ za rok 2011 sa ráta 2-12/2011 ... ak by si bola napr. v júly mesiac na PN tak aj mesiac júl sa ti vylúči a VZ by sa rátal z VZ dosiahnutého 2-6/2011 a 8-12/2011, proste len za dni kedy si pracovala, alebo čerpala dovolenku.
No určite chod na SP, lebo ak si náhodou omylom nezaložila nové DNP 27.12.12 tak by si mala mať nárok na MD z maxima a nie s takej smiešnej čiastky . A už ti niečo prišlo na účet? za december za tie tri dni malo prísť .. hádam ...

A sociálka, exkolegova žena neskoro zaplatila DNP ked ho zrušila. Bola tehotná, dozvedela som sa to neskoro aj tak som chcela pomôcť poradiť, tak som povedala postup čo majú urobiť aby získali MD. Na SP ich presvedčili že je v ochrannej lehote, že MD dostane a dostala vieš čo ... trt makový ... lebo OL jej nevznikla kvôli neskorému zaplateniu poslednej platby na DNP. Takže takto sa veci majú.

mima595
22. jan 2013

@zalka
@petkakv - ale ved mas VZ cca. 22E..a maximum je cca. 24E...to je na mesiac cca 680E...
preco myslis, že jej to vyratali zle???

mima595
22. jan 2013

a naozaj si mala v r. 2011 iba 360E..po cely rok??? skontroluj si pasky, ci si niekedy nemala menej...
ten rozdiel nie je taky markantny, aby jej nezaratali bud pracu, alebo DNP z minima...skor by som to tipla na nejaku mensiu vyplatu v r. 2011...aky bol vtedy min. VZ?? nepamatate si niektora??

zalka
22. jan 2013

@mima595 tiež ma napadlo či tých 22,11295 či koľko nie je už vyrátaná dávka MD pre @petkakv ale píše o DVZ ... preto sa pýtam či niečo prišlo na účet .. a koľko ... dá sa spätne overiť či prišlo 4x22 eur na účet alebo 4x14 eur 😀

mima595
22. jan 2013

@zalka - no aj ja som si teraz vsimla, že pise o dennom VZ..ale z 800E tych cca. 22E nedostanes... 😕 😕 😕

zalka
22. jan 2013

@mima595 no práve nijako to nesedí a najbližšie je k tomu VZ z práce 2011 rok a VZ z minima rok 2012 z DNP .. písala som o tom vyššie ...

petkakv
22. jan 2013

@zalka v roku 2011 som na PNke nebola to si dobre pamatám.a mala som na páske vždy zákonom dané minimum plus nejaké drobné, vždy nám to ekonomka zaokruhlila, takze či bola menšia niesom si istá ale myslím, že som mala tých 360. tá suma 22,11295 mi vyrátali v rozhodnutí materskú na deň či ako. takže ked to cca zrátam za mesiac to vychádza okolo 685 ale maxmum má byť 749, preto nechápem kde je ten rozdiel, ked som si platila všetko z maxima. ved mi na pobočke vtedy v januári povedala, že si mam od toho maxima odrátať hrubú mzdu čo som aj spravila a vyšla mi suma 800 eur a z toho mi oni narátali 4,4% poistné platiť čo bolo 35,20 to som platila tých 270 dní. na účet mi materská ešte neprišla ani za tie dva dni v decembri. Inak teraz od 27.11 do 18.12.2012 som bola na PNke ale to je pomimo materskej. Takže ja už fakt nevieeeeeeeeem

petkakv
22. jan 2013

@mima595 ty myslíš, že je to vyrátané správne? ved to potom nerátali z maxima tak načo som si to platila.

petkakv
22. jan 2013

@petkakv za PNku mi už peniaze nabehli ale za materskú ešte nie, aj to najskôr prídu peniaze na účet a až potom rozhodnutie, na ktoré som pekne dlho čakala

petkakv
22. jan 2013

@zalka za PNku mi už peniaze nabehli ale za materskú ešte nie, aj to najskôr prídu peniaze na účet a až potom rozhodnutie, na ktoré som pekne dlho čakala

mima595
22. jan 2013

@petkakv - ak ti dali sumu 22,11 na den, tak si myslim, že ti o vyratali spravne..este si to porovnaj s rozhodnutim o PN, /len tam su ine percenta..prve 3 dni len 25% a zvysok 55%/

ono pri suctoch DNP a zamestnania nie je lahke dostat sa na maximum..jedine žeby si ho prekracovala....
ten rozdiel nie je velky, mohlo sa stat, že si nejaky mesiac / napr...september, oktober/ mala vyssiu mzdu ako tych 353E..napr. aj tych 360E alebo mozno aj 400E..a tym padom ti nemohli vziat za dany mesiac DNP 800 ale skutocny rozdiel medzi maximom a Hmzdou v danom mesiaci...
a kedze z prace sa materska ratala z prijmov z r. 2011, tak sa ti ten vyssi plat neprejavil v naroku na materske...

skoda, že si nenastupila na matersku v r. 2013..napr. 2.1...to by sa ti ratal VZ z prace z r. 2012 a rozdiel by bol urcite mensi....

zalka
22. jan 2013

@petkakv ved ak máš peniaze za PN na účte tak si prerátaj koľko ti vychádza DVZ, z PN .. a taký istý by si mala mať aj z MD ...

mima595
22. jan 2013

@zalka - pozor, tam su ine percenta 😉

zalka
22. jan 2013

@mima595 ja píšem o DVZ a nie o výške PN 😀 a DVZ je rovnaký pre PN aj pre MD.

petkakv
22. jan 2013

@zalka hej to som si uz pozerala, aj čítala, ved prišli mi 3 rozhodnutia každé po dve strany. Napísané mám že úhrn denných VZ na určenie výšky nemoc.dávok je 34,0250eur. z toho 55% mi vyšlo 18,713750eur. za prvé tri dni dočasnej pracovnej neshcopnosti nemocenské vo výške 5,874eur a za dalšie dni 12,9228eur. a v rozhodnutí pri materskej mám tú istú výšku tých 34,0250 a z toho mi rátali 65% čo je tých spomínaných 22,11625. Myslíš teda, že je to fakt dobre????Lebo v roku 2012 sa mi hrubá mzda zvýšila na 440eur, v tom je problém či ako????

mima595
22. jan 2013

@petkakv - ano, presne v tom je problem.....že nie je podstatne, z akeho VZ si si platila, ale aky ti mohli maximalne uznat...kedze rozdiel medzi 1153 a 440 je 713E...chyba ti tam cca. 100E

zalka
22. jan 2013

@petkakv áno bude to dobré... lebo ak si mala v roku 2012 hrubú mzdu 440 eur ... a DNP si platila 800 tak dokopy je to 1240 eur .. ale maximálny VZ bol 1153,50 eur ... čiže ti to urobilo ako keby si platila z DNP len 713,50 eur, mimochodom asi máš aj preplatok v SP z DNP .. z toho zvyšku, vyžiadaj si to späť.

A ked k tomu prirátaš hrubú mzdu za rok 2011 tých 360 e .. spolu to je 1073,50 a z toho je DVZ je tých 34 eur čo ti písali .. a MD je potom tých 22,11 eur ... škoda, toho že si nenastúpila na MD v januári. Takto je nižšia ... trošku.

petkakv
22. jan 2013

@zalka takže sa na tú sociálku nemám zajtra trepať??? ked hovoríš ze je to dobre. ja viem, že je to viac, niečo mi aj vrátili ale ved to im môže byť jedno stále tam bolo splnené zaplanený maximum a možno aj niečo naviac. preto nechápem prečo mi to malo uškodiť. a keby som nastúpila v januári tak by mi to vyšlo kolko prosim ta???
@mima595 no škoda že som to nevedela skôr, by som možno nechcela zvýšenie HM aby mi to spravilo takú neplechu.

zalka
22. jan 2013

@petkakv no neoplatí sa ti, lebo sama vidíš ked som to prerátala, že i mne tak vyšlo ..( na hrubo s centíkmi som sa nebavila, lebo nemám ani tvoje presné zárobky ani nič také ) ...
No áno urobila ti neplechu hrubá mzda, a celkom slušnú. A čo sa týka poistení, tak poistenie zo zamestnania má prednosť.
Takže SP zobrala hornú hranicu 1153,50 eur ... a od toho prv odrátala 440 eur tvoj zárobok v roku 2012 a zvyšok zobrali odvody z DNP , preto Ti DNP vyšlo ako keby si mala len zo 713 e platené a + nízka mzda v roku 2011 urobili svoje.

Keby si nastúpila v januári na MD mala by si maximálnu z VZ 1153,50 eur. a teraz máš MD z VZ 1073,50 eur .

petkakv
22. jan 2013

@zalka ale dííík baby aspon v tom už nemám taký hokej a teraz mám výčitky že zasa som čosi pokašlala. som rada aj za to, je to ohodne viac ako keby som poberala len z práce materskú a prvoradé je naše zdravie ale ked sa dalo vybaviť tak som sa snažila a nevydalo.
@mima595 ale dííík baby aspon v tom už nemám taký hokej a teraz mám výčitky že zasa som čosi pokašlala.som rada aj za to, je to ohodne viac ako keby som poberala len z práce materskú a prvoradé je naše zdravie ale ked sa dalo vybaviť tak som sa snažila a nevydalo.

zalka
22. jan 2013

@petkakv nie je začo ... ved to nie je také zlé s tvojou MD.

petkakv
22. jan 2013

@zalka a môžem si trieskať hlavu o stôl, že som toto nevedela skôr....už aj kvoli jednému dnu mi neuznali PNku ja mám proste smolu....čo už

zalka
22. jan 2013

@petkakv hm.. stáva sa .... ešte by som sa na tvojom mieste poistila z DNP ... aspon z minima nech sú dni poistenia pre prípadné PN počas RD, 🙂 zajtra si založiť DNP balík a po MD ho zrušiť, pred nástupom na RD:

petkakv
22. jan 2013

@zalka sakra nechápem to čo znamená, čo by som potom dostala a kolko by som musela platiť??? lebo o tomto neviem vôôôôbec nič.