Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
11. feb 2013

@vierka987 PN sa ráta z predošlého roku.. takže od 1.1.12 do 31.12.12 a čo sa Týka podpory v nezamestnanosti tak sa ráta 2 roky dozadu .. takže 2/2011 -1/2013

vierka987
11. feb 2013

@zalka dakujem 🙂

vierka987
11. feb 2013

@zalka este sa opytam,ak budem na pn az do materskej,ta sa mi bude vypocitavat z rovnakeho obdobia ako nemocenske? cize 1.2012-12.2012?

zalka
11. feb 2013

@vierka987 áno

dejna20
11. feb 2013

Baby viete aj mne poradit? Som tehotna, zamestnana, momentalne na pn. Zaroven som si platila aj dnp po starom. 26.10. zaniklo. Platila som si ho z minima, lebo rozdiel medzi mojim platom a maxvymzakl bol ani nie 300 e.
Na md pojdem 21.5. cize ochranu lehotu stiham.

Doslo mi vyzrozumenie o priznani pn za januar a som z toho madar, ani neviem, ci mi priznali aj pn z dnp, ale vyzera to tak ze ano. A vlastne ani neviem kolko penazi by som mala za januar dostat. Ako si overim, ci mi priznali narok z dnp?

kikula13
11. feb 2013

@ zalka ahoj,takže dnes sme boli na socialke nie najlepšie sme pochodili,,do úvahy zobrali rok 2011 a tovtedy ešte manžel nebol zamestnaný,ale mal ten poslanecký plat ,preto taká nízka pn, pýtali sme sa aj na to ,keby manžel išiel na novú pn či by mal nárok na pn z terajšieho zamestania,tá pani nám povedala,že by nárok nemal, lebo nemá splnenu podmienku 3 mesiace odrobenych v roku2012,tak asi bude musieť aj s ťazkostami chrbtice nastúpiť do práce

maraide
11. feb 2013

Ja sa v tomto nevyznám, ale ako to je so mnou, keď som študentka na VŠ, nie som ešte tehotná, ale ani nie som zamestnaná a neplatím si DNP...? Budem mať vlastne na niečo nárok, ak by som si DNP začala platiť alebo musím začať chodiť do práce, aby som z toho vôbec niečo mala?

zalka
11. feb 2013

@kikula13 hm... dobre zrušte PN u mng. a mng. nech sa ide dať vypísať na novú PN, nech si ju dá vypísať zo zamestnania aj z poslancovania ... a uvidíte .. podla mna nárok vznikne .. z minima.

@maraide na čo chceš mať nárok? čo s toho chceš mať? definuj ...

maraide
11. feb 2013

@zalka nárok na "normálnu" materskú...

zalka
11. feb 2013

@maraide hm... ak chceš materskú tak musíš mať odrobených alebo zaplatených 270 dní .. či budeš chodiť do práce , alebo platiť si DNP je to úplne jedno. Ide o dni ... a samozrejme aj výšku odvodov lebo z toho sa odvíja výška materskej.
Ak by si chcela platiť DNP tak minimálny VZ na kt. sa vieš prihlásiť je 393 eur .. mesačne sa platí 138,13 eur ... takže si to porátaj ... treba platiť 9 mesiacov .. a MD je z toho 255 eur vyplácaná počas cca 7,5 mesiaca.
Maximálnu MD dostaneš z VZ 1179 eur ... ale platí sa mesačne 414,41 eur ... a vyplácaná MD je cca 750 eur.

Ešte ťa niečo zaujíma? 🙂

maraide
11. feb 2013

@zalka bohato ste mi to zhrnuli a presne to, čo som chcela vedieť, mala som v tom ešte trochu chaos, teraz mi to je už jasné...veľmi pekne ďakujem 🙂

zalka
11. feb 2013

@maraide podotýkam na rodičovský príspevok je nárok bez platenia a je vo výške 199,60 eur ... 🙂

icer
12. feb 2013

@zalka ahoj , takže ako na to tak zbežne kukám, asi je zbytočné si čokolvek navyšovať, sila, fakt, to dobrovolné pripoistenie už zrušili že? niečo miesto toho nie je? som normálne zamestnaná viac ako 4 roky v kuse, ale s mojou výplatou to nie je sláva dá sa niečo pre to urobiť, okrem navýšenia platu, lebo to sa neoplatí..

dosa
12. feb 2013

@zalka @maraide dobrovolny balik sa da platiti uz aj bez poistenia v nezamestnanosti - z minima je to 130,27 €

zalka
12. feb 2013

@icer a nikdy si neplatila DNP?

@dosa ja o tom viem, len radšej napíšem sumu na celý balík, preplatok 8e vedia vrátiť. Ale pri takom nedoplatku by nárok nevznikol.

pata31
12. feb 2013

Ahojte
@zalka chcem sa spytat, vdaka tvojej rade som na OCR, 6.2. som sa prihlasila, 7.2. som dala ocr, aj odhlasku hned. len sa chcem spytat, ze ked mi dr je ochotna ukoncit OCR na starsiu a dat potom hned aj na mladsiu, tak kedy to mam spravit? lebo 10 dni mi vychadza do soboty, tak ci mozem dat v pondelok ukoncenie a potom hned novu ocr od utorka ci ponedlka este? alebo mi treba zase prihlasit sa na jeden den a potom na dalsi odhlasit? dakujem za radu 🙂

zalka
12. feb 2013

@pata31 nemala si sa hned odhlasovať až po skončení OCR si sa mala odhlásiť. To neva... nárok na dalšiu OCR budeš mať až ked sa znovu prihlásiš na DNP, a OCR je max. 10 dní platená.

pata31
12. feb 2013

@zalka hej? tak to som nepochopila potom 😒 ale tak potom dostanem nieco za tuto ocr?
takze sa musim zase prihlasit napr. zajtra a potom vo stvrtok mi dr vypise ocr a odhlasim sa, az ked sa skonci ocr, ale teda len za ten jeden den budem platit?

zalka
12. feb 2013

@pata31 už sa neprihlasuj, prihlás sa pred druhou OCR .. zase zaplatíš za 1 deň . a v den skončenia OCR si daj znova odhlášku. A OCR budeš mať zaplatenú, lebo v čase OCR si mala v prvý den aktívne poistenie.

pata31
12. feb 2013

@zalka ale teda teraz nedostanem nic, ze? bo ked nie, tak to mozem ist zajtra po tu druhu ocr...

zalka
12. feb 2013

@pata31 dostaneš ju zaplatenú nepanikar... a budúci týžden pred druhou OCR sa opäť poisti

pata31
12. feb 2013

@zalka hej? tak diiik 🙂 🙂

apena
13. feb 2013

Chcem sa spýtať na nasledovnú situáciu. Nie som zamestnaná, starám sa doma o dieťa do 6. rokov, nepoberám rodičovský príspevok, dieťa má 3 roky. DNP si platím od 2/2011 do 30.1.2012, od 31.1.2012 do októbra 2012 podľa starých podmienok z maxima a od októbra 2012 nepretržite doteraz z balíka ale už z minima. Som tehotná v 6. týždni, poistenie mi pokračuje a asi si ho nebudem rušiť a na MD by som išla z poistenia, nie z ochrannej lehoty. Uvažujem nad zamestnaním - jednalo by sa o pár hodín raz za 2-3 mesiace, menšie privyrobenie si, pravdepodobne práca na dohodu, ešte neviem. Ovplyvní mi práca na dohodu, prípadne vznik zamestnaneckého pomeru výšku materského? Pokiaľ sa nezamestnám, dúfam, že podmienky mám splnené a mala by som dostávať priemer z maxima a minima z roku 2012. Ale pokiaľ by mi vznikol teraz v tomto roku 2013 pracovný pomer alebo dohoda, pričom tento rok aj nastúpimna MD, ovplyvní mi to nejakým spôsobom vymeriavací základ na materské? Viem, že pokiaľ by som si zrušila DNP, tak by mi nové poistenie zrušilo ochrannú lehotu a dostala by som minimum. Ale aký to má vplyv, pokiaľ sa zamestnám či už na dohodu alebo pracovný pomer, ale DNP mi bude pokračovať ďalej? Ďakujem.

zalka
13. feb 2013

@apena no áno ovplyvnila by Ti dohoda s pravidelným príjmom , alebo TPP výšku MD. Nakoľko ak by vznikli do cca konca apríla, tak by sa Ti prirátalo k tomu poisteniu DNP , ktoré si si platila od 2/2011 do 30.1.2012. Ale to zamestnanie alebo dohoda by museli trvať aj počas nástupu na MD resp. až do pôrodu, lebo si na hrane.
MD by bola rátaná z VZ dosiahnutého od 31.1.2012 do 31.12.2012 a zo zamestnania alebo z dohody by sa VZ bral od vzniku poistenia k mesiacu pred nástupom na MD ( ak je nástup na MD napr. 17.7. , tak VZ sa bude rátať z príjmu dosiahnutého od nástupu do zamestnania do 30.6.) .

icer
13. feb 2013

@zalka nie nikdy som to neplatila, nezaoberala som sa tým poviem pravdu

zalka
13. feb 2013

@icer tak nemáš šancu na vyššiu MD inú ako ukončiť PP a založiť nový, kt. musí trvať minimálne 90 dní a teda aj 90 dní nesmieš ísť na PN aby bola MD rátaná z toho VZ.

icer
13. feb 2013

aha, takže, ukončím pracovný pomer, a zamestnám sa u niekoho iného na tri mesiace, a s tým, že budem mať vyššiu mzdu? no paráda, tak s toho asi nič nebude... nevadí, lebo to ked som kukala tie odvody... až mi zle prišlo, alebo myslíš, že sa to oplatí?

zalka
13. feb 2013

@icer akú si mala hrubú mzdu priemernú min. rok?

icer
13. feb 2013

@zalka chcem sa ešte spýtať, dajme tomu pôrod bude oktober 2013, neviem to isto, ale tak dáko, a materská sa mi vypočítava 55 % za rok 2012??? alebo posledných 270 dní pred nástupom na materskú?

icer
13. feb 2013

@zalka do septembra cca 470, od septembra 500 v hrubom